Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Лебедзевич Яна Вікторівна. Фінансові результати та їх контроль в системі бухгалтерського обліку: методологія і практика: Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Житомирський інженерно-технологічний ін-т. - Житомир, 2002. - 263арк. - Бібліогр.: арк. 199-216.



Анотація до роботи:

Лебедзевич Я.В. Фінансові результати та їх контроль в системі бухгалтерського обліку: методологія і практика. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний аграрний університет, Київ, 2002.

Дисертація містить обґрунтування теоретичних і методологічних положень, а також розробку практичних рекомендацій щодо удосконалення обліку фінансових результатів діяльності.

Об’єктом дослідження обрано процес організації бухгалтерського обліку та методика визначення фінансових результатів діяльності на молокозаводах Житомирської області, предметом – сукупність теоретичних, методологічних та практичних питань, пов’язаних з обліком і контролем фінансових результатів діяльності в сучасних умовах господарювання.

Обґрунтовано і запропоновано шляхи удосконалення обліку та контролю фінансових результатів діяльності на теоретичному, концептуальному та методологічному рівнях, які полягають в уточненні економічної сутності поняття прибутку; визначенні елементів облікової політики; обгрунтуванні напрямів удосконалення обліку фінансових результатів з метою задоволення потреб всіх споживачів економічної інформації з максимальним врахуванням запитів кожного з них; розробці методики проведення аудиту операцій з обліку доходів і фінансових результатів діяльності, а також розкритті порядку обліку і контролю фінансових результатів діяльності в умовах застосування комп’ютерних технологій.

Результатами дисертаційного дослідження є теоретичні узагальнення і вирішення методологічних та практичних проблем, пов’язаних з веденням обліку та здійсненням контролю фінансових результатів діяльності. Загальні висновки, одержані в результаті дослідження, наступні:

1. Зміна економічної системи, що спричинила в Україні нові умови господарювання, впровадження в бухгалтерську практику національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку потребує переосмислення теоретичних та методичних підходів до управління підприємством, зокрема, бухгалтерського обліку і, передусім, до організації та ведення обліку фінансових результатів діяльності.

2. В дисертаційній роботі доведено, що протягом століть розвивались і співіснували теорії, які відображали місце та роль доходів і результатів діяльності в системі бухгалтерського обліку. Досліджено передумови виникнення доходів і результатів діяльності в історичному аспекті з урахуванням їх ролі для управління діяльністю підприємства.

3. У вітчизняній теорії і практиці бухгалтерського обліку прибуток традиційно трактувався виходячи із його сутності як економічної категорії. Причиною цього, з одного боку, була існуюча цільова установка на конкретне відображення абстрактних економічних категорій, а з іншого боку, наявність інтегрованої системи бухгалтерського обліку. Доведено, що терміном “прибуток” слід позначати загальноекономічну категорію. Прибуток є позитивною формою фінансових результатів, метою підприємницької діяльності та показником її ефективності, який в майбутньому формує фінансові ресурси підприємства, держави для їх подальшого розвитку, задоволення потреб і досягнення соціально-економічного ефекту через систему розподілу.

В результаті систематизації різних точок зору дослідників запропоновано під поняттям “прибуток” з позиції системи бухгалтерського обліку розуміти перевищення суми доходів від господарської діяльності над сумою витрат, які були понесені для отримання цих доходів.

4. В результаті досліджень доведено, що бухгалтерський облік необхідно розглядати як цілісну систему, що є сукупністю елементів певного змісту і форми, пов’язаних між собою та об’єднаних регулярною взаємодією. Виділення у внутрішній структурі підсистем фінансового, управлінського та податкового обліку є досить умовним, оскільки всі вони формують свої дані, базуючись на одних первинних документах, використовуючи одні й ті ж елементи методу, але задовольняють потреби різних користувачів.

5. Аналізуючи потреби споживачів облікової інформації про фінансові результати діяльності підприємства, а також враховуючи досвід країн з розвиненою ринковою економікою, запропоновано визначати три види фінансових результатів діяльності: фінансовий результат для загального кола зовнішніх споживачів інформації, що знаходять своє відображення у відкритій звітності; фінансовий результат, виведений в розрізі виробничих підрозділів, видів продукції і призначений для цілей управління підприємством; фінансовий результат, визначений для цілей оподаткування, що дозволить перейти на новий рівень побудови бухгалтерського обліку фінансових результатів, підвищить його аналітичність та ефективність в управлінні діяльністю підприємства.

6. На підставі проведеного дослідження визначено перелік елементів облікової політики щодо обліку доходів і фінансових результатів діяльності підприємства та альтернативні рішення, запропоновано структуру наказу про облікову політику підприємства.

7. У зв’язку з тим, що теорія аудиту в частині вивчення достовірності операцій з обліку доходів і фінансових результатів є недостатньо дослідженою серед інших методів господарського контролю, запропоновано проводити аудит операцій з обліку фінансових результатів за розробленою нами програмою та класифікатором типових порушень, які можуть мати місце в ході аудиту.

8. На підставі дослідження ринку комп’ютерних програм і стану обліку на підприємствах молокопереробної промисловості визначено вимоги до бухгалтерських програм, що використовуються для автоматизації обліку доходів і фінансових результатів діяльності та розроблено рекомендації по створенню комплексної автоматизованої системи обліку підприємства. Це дозволить підвищити аналітичність, оперативність та точність облікових даних, що сприятиме зростанню ефективності прийняття управлінських рішень.

Впровадження в практичну діяльність пропозицій автора дозволить забезпечити адекватне відображення операцій з обліку фінансових результатів діяльності в сучасних умовах господарювання, надасть можливість найповніше виявляти та використовувати внутрішньовиробничі резерви підприємства для підвищення ефективності виробництва, своєчасно одержувати необхідну для управління інформацію.

Публікації автора:

Статті у збірниках наукових праць та журналах

  1. Лебедзевич Я.В. Розвиток системи оподаткування та її законодавче закріплення в Україні // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Економічні науки. – Житомир: ЖІТІ, 1998. – № 8. – С. 105-110.

  2. Лебедзевич Я.В. Основні тенденції визначення фінансового результату: історичний аспект // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Економічні науки. – Житомир: ЖІТІ, 1999. – № 9. – С. 64-72.

  3. ЛебедзевичЯ.В. Методологічні принципи формування облікової інформації про доходи підприємства // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Економічні науки. – Житомир: ЖІТІ, 2000. – № 11. – С. 32-35.

  4. Лебедзевич Я.В. Управління прибутком підприємства // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Економічні науки. – Житомир: ЖІТІ, 2001. – № 14. – С. 142-145.

  5. Лебедзевич Я.В. Вплив облікової політики підприємства на доходи і результати діяльності // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Економічні науки. – Житомир: ЖІТІ, 2001. – № 15. – С. 155-161.

Лебедзевич Я.В. Доходи і результати діяльності в системі бухгалтерського обліку, їх місце та роль // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Економічні науки. – Житомир: ЖІТІ, 2001. – № 16. – С. 63-70.

  1. Лебедзевич Я.В. Класифікація доходів і результатів діяльності та їх облікова інтерпретація // Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”, Збірка НТУ “ХПГ”, 2001. – С. 38-42.

Тези доповідей

  1. Лебедзевич Я.В. Теоретичні аспекти формування та визначення доходів і результатів діяльності // Тези доповідей четвертої міжнародної конференції “Наука і освіта, 2001”. Том 4. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – С. 3-4.

  2. Лебедзевич Я.В. Розвиток уявлень про доходи і результати діяльності // Тези доповідей конференції “Механізм господарювання і економічна динаміка в АПК”, Харків, 2001. – С. 167-170.

  3. Лебедзевич Я.В. Аудит обліку фінансових результатів та їх використання // Удосконалення національних нормативів аудиту. Збірник тез та текстів виступів на науково-практичній конференції з аудиту. – Житомир: ЖІТІ, 2000. – С. 140-143.

  4. Лебедзевич Я.В. Теоретичні та методологічні аспекти управління прибутком // Розвиток науки про бухгалтерський облік. Збірник текстів доповідей на міжнародній науковій конференції – Житомир: ЖІТІ, 2000. – С. 197-199.

  5. Лебедзевич Я.В. Аудит відображення доходів в обліку та звітності підприємства // Аудит як важливий інструмент ринкової економіки. Збірник тез та текстів виступів на республіканській науково-практичній конференції з аудиту – Житомир: ЖІТІ, 2000. – С. 93-96.

Навчальні посібники

  1. Бухгалтерський фінансовий облік. Підручник / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ЖІТІ, 2000. – 608 с. (особисто автора – Тема 8, С. 380-410; Тема 13, С. 529-549).

  2. Особливості бухгалтерського обліку в торгівлі. Курс лекцій. Навчальний посібник / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця та доц. Н.М. Малюги – Житомир: ЖІТІ, 2000. – 608 с. (особисто автора – Глава 10, С. 429-472; Глава 13, С. 534-583).

  3. Облік в галузях економічної діяльності: автотранспорт і будівництво. Навчальний посібник для студентів вузів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит” / Н.М. Малюга, Я.В. Лебедзевич, Л.Л. Горецька, Т.В. Давидюк; 2-е вид., доп. і перероб. – Житомир: ЖІТІ, 2000. – 480 с. (особисто автора – Глава 4, С. 183-252; Глава 8, С. 366-411; Глава 9, С. 411-457).

  4. Бухгалтерський фінансовий облік. Підручник / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – 3-є вид., перероб. і доп. – Житомир: ЖІТІ, 2001. – 672 с. (особисто автора – Тема 8, С. 421-467; Тема 13, С. 590-620).

  5. Бухгалтерський фінансовий облік. Конспект лекцій. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит” / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ЖІТІ, 2001. – 288 с. (особисто автора – Тема 8, С. 197-245; Тема 11, С. 270-285).

  1. Бухгалтерський словник. / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ПП “Рута”, 2001. – 224 с. (особисто автора – С. 127-150).