Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Войцещук Андрій Дмитрович. Фінансові оцінки та контроль митної вартості товарів : Дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Тернопільський держ. економічний ун-т. — Т., 2005. — 234арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 186-203.



Анотація до роботи:

Войцещук А. Д. Фінансові оцінки та контроль митної вартості товарів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Тернопільський державний економічний університет, Тернопіль, 2005.

У дисертації проведено дослідження місця і ролі митної вартості в системі митно-тарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності країни.

Сформульовано економічний зміст поняття митна вартість та уточнено функції, через які вона реалізується. Розглянуто інформаційне забезпечення визначення та контролю митної вартості товарів.

Проаналізовано сучасний стан та обґрунтовано практичні рекомендації щодо удосконалення фінансових оцінок та контролю митної вартості товарів.

У дисертаційній роботі подано теоретичні узагальнення і нові погляди щодо вирішення наукової проблеми удосконалення методології оцінки та контролю митної вартості товарів. Це знайшло відображення у розробці теоретичних і прикладних засад за даною проблематикою, що сприятиме високоефективному використанню інструментів митно-тарифного регулювання в Україні. Результати дослідження дають підстави для таких висновків.

  1. Митна справа та митна політика держави є складовою економічної системи, саме тому її реформування відбувається відповідно до еволюції економіки загалом та з урахуванням взаємодії як об’єктивних, так і суб’єктивних чинників. Зі зміною типів і форм державності змінюється і митна політика, що позначається на зміні напрямку її реалізації та функціонального призначення щодо регулювання економічних процесів.

  2. Дослідження генезису митно-тарифного регулювання в Україні дало змогу уточнити етапність становлення вітчизняної митної системи: 1) створення основ щодо контролю зовнішньоекономічної діяльності (1991–1993 рр.); 2) надання митно-тарифному регулюванню ознак фіскальної функції (1994–1995 рр.); 3) надання митно-тарифному регулюванню протекціоністського характеру (1996–1998 рр.); 4) удосконалення системи митно-тарифного регулювання відповідно до вимог міжнародного законодавства (1999–2005 рр.), та визначити превалюючі напрямки регулювання експортно-імпортних операцій на кожному з них.

  3. Дослідження теоретико-концептуальних засад митної вартості дало змогу запропонувати комплексний підхід до визначення митної вартості. З огляду на фіскальну функцію митну вартість слід трактувати як вартість товару, що використовується з метою митного оподаткування, тобто є вихідною розрахунковою базою для нарахування митних платежів. Крім цього, митна вартість – це основа ведення митної статистики, а також розрахунків у разі застосування штрафів, інших санкцій та стягнень, установлених за законодавством України. Тому автор пропонує таке визначення цього поняття: “Митна вартість – це вартість товару, яка враховує його фактурну вартість, скориговану відповідно до умов поставок товарів, і є вихідною базою для обчислення митних платежів на момент перетинання товарами митного кордону”. Митна вартість забезпечує реалізацію відповідних функцій: фіскальної (митна вартість є основою для нарахування митних платежів), контролюючої (митна вартість як основа для застосування санкцій за порушення митних правил), регулюючої (захист власного товаровиробника) та статистичної. Відповідно здійснено уточнення щодо трактування зазначених термінів і загалом понятійного апарату щодо визначення митної вартості.

  1. Проведений аналіз формування законодавчо-правової бази щодо визначення і контролю митної вартості підтвердив, що цей процес здійснюється в контексті гармонізації зовнішньоекономічної політики України і Європейського Співтовариства. Митно-тарифне регулювання має двоєдину природу: з одного боку, воно спрямовується на виконання завдань, визначених для Державної митної служби України за розписом Державного бюджету України щодо формування його дохідної частини, а з іншого – на захист внутрішнього ринку та національного товаровиробника. Незамінну роль у цьому процесі відіграє правильне оформлення та контроль за митною вартістю імпортованих товарів.

  2. Дослідження показало, що основою визначення митної вартості товарів є фактурна вартість, яка регламентується зовнішньоторговельними угодами. Разом з тим, на елементи митної вартості товарів мають вплив і базові умови поставок, сформовані у правилах Інкотермс. Оскільки при застосуванні Інкотермс враховуються конкретні умови поставки, то для визначення митної вартості важливим є встановлення моменту перетину товаром митного кордону. Доведено, що є правила, які можуть стосуватися лише певного виду транспортування, що унеможливлює зловживання з визначенням митної вартості на основі недостовірного заявлення умов перевезення. Деталізація умов застосування кожного із термінів Інкотермс підтвердила їх вплив на митну вартість товарів.

  3. Деталізовано методичний інструментарій визначення митної вартості, побудований на використанні законодавчо визначених шести методах, головним з яких є метод, що базується на ціні угоди. За наявності обмежень щодо його використання, тобто якщо не можна визначити ціну угоди, послідовно застосовуються інші методи: метод оцінки за ціною угоди щодо ідентичних товарів (2); метод оцінки за ціною угоди щодо подібних (аналогічних) товарів (3); метод оцінки на основі віднімання вартості (4); метод оцінки на основі додавання вартості (5); резервний метод (6).

  4. Доведено, що митна вартість є елементом фіскальної політики держави. Разом з тим, аргументовано необхідність посилення контролю за визначенням митної вартості з метою запобігання її заниженню. Встановлено, що такому контролю при імпорті товарів підлягають ті з них, при ввезенні яких найчастіше виявлено зловживання з митною вартістю, зокрема, товари з низьким, як правило пільговим, рівнем оподаткуванням, та товари, наближені за характеристиками до групи підакцизних. При експорті товарів – це товари, до яких застосовуються заходи нетарифного регулювання, або які мають високий рівень податкового навантаження в країнах-торгових партнерах українських експортерів.

  5. Визначено такі основні пріоритетні напрямки роботи Державної митної служби України щодо оцінки митної вартості товарів та митно-тарифного регулювання загалом: удосконалення нормативно-правової бази з питань регулювання митної справи; спрямованість митної політики на інтеграцію до Європейського Співтовариства; гармонізація національного митного законодавства з європейськими та світовими стандартами; забезпечення безперебійного пропуску товарів і громадян через митний кордон України та своєчасне оформлення товарів і транспортних засобів в умовах постійного збільшення обсягів вантажо- та пасажиропотоків; сприяння зовнішньоекономічній діяльності шляхом спрощення й лібералізації процедур митного контролю та оформлення; вдосконалення технологій митного контролю та оформлення, впровадження методів аналізу ризиків, пост-аудиту контролю; забезпечення комплексного контролю за додержанням митного законодавства всіма суб’єктами зовнішньоекономічних відносин та громадянами; захист внутрішнього ринку та національного товаровиробника тощо.

  6. Запропоновано визначати митну вартість як інструмент економічної безпеки держави. Так, правильне визначення митної вартості товарів, що імпортуються, дає змогу державі не лише поповнювати казну, а й захищати власні економічні інтереси та права своїх товаровиробників, запобігати контрабанді. Правильності оформлення, декларування і контролю за митною вартістю має сприяти принцип “єдиного вікна”, який слід реалізувати в усіх внутрішніх підрозділах митного оформлення митниць. Упровадження порядку дасть змогу: зменшити тривалість здійснення митних процедур за рахунок зменшення кількості задіяних посадових осіб; зменшити кількість копій та додаткових документів, що подаються до митного оформлення; забезпечити можливість постійного контролю за процесом митного контролю і оформлення з боку керівництва митного органу; модернізувати та автоматизувати процес митного контролю і оформлення.

  7. Одним із головних питань митно-тарифного регулювання є урахування можливого ризику, пов’язаного із заниженням митної вартості товарів, а отже, недоотриманням відповідних надходжень до бюджету. Для запобігання виникнення зазначених ризиків, а також забезпечення функціонування системи управління ризиками при митному контролі й митному оформленні товарів, що імпортуються на митну територію нашої країни Державною митною службою України на основі пропозицій автора було розроблено низку заходів: Порядок використання індикаторів ризику при митному оформленні товарів, що імпортуються на митну територію України, програмно-інформаційний комплекс “Аналіз застосування індикаторів ризику”, Методика моніторингу визначення митної вартості в розрізі митниць тощо.

  8. Для підвищення ефективності оцінки та контролю митної вартості у контексті реалізації митно-тарифного регулювання за участю автора в Україні був застосований класифікатор товарів УКТ ЗЕД, який дає змогу не лише здійснити ідентифікацію товарів, а й реалізовувати статистичну функцію митної вартості. Для вирішення проблеми ефективного контролю за митною вартістю на основі застосування УКТ ЗЕД запропоновано основні напрямки удосконалення:

формування переліку товарів, що потребують деталізації на національному рівні, скасування деталізації товарів, імпорт яких в Україну незначний або відсутній;

запровадження переліку товарів, правильність кодифікації яких встановлюються за результатами фізико-хімічних досліджень;

посилення контролю за декларуванням товарів за своїм найменуванням;

вдосконалення організаційної структури митних органів, оснащення митних лабораторій підвищення кваліфікації працівників митниць, які здійснюють класифікації товарів.

  1. Для попередження заниження митної вартості імпортованих товарів розглянуто схеми можливої тінізації та ухиляння від сплати податків на митній території України і зроблено відповідні пропозиції.

На підставі результатів, отриманих у дисертаційній роботі, можна запропонувати:

  1. Державній митній службі України ширше використовувати УКТ ЗЕД та методику оцінки ризиків при оцінці та контролі за митною вартістю товарів;

  2. адміністрування ПДВ при ввезенні імпортованих товарів покласти на митні органи України (щодо видачі та погашення векселів і контролю за ними);

  3. надати Державній митній службі України статус правоохоронних органів щодо оперативно-розшукової діяльності для попередження та виявлення економічної контрабанди на перших етапах проведення зовнішньоекономічних операцій (щодо заниження митної вартості, правильності класифікації та кількісних показників товарів).

Публікації автора:

Монографії та брошури

  1. Каленський М. М., Войцещук А. Д., Бережнюк І. Г. Митна вартість імпортних товарів: Монографія. – К.: 2005. – 224 с. (Особистий внесок автора підрозділи 1.1–1.3; 2.1; 3.1; 4.1 (1,6 д.а.)).

  2. Войцещук А. Д., Іващук І. О. Митна політика: фіскально-регулюючий аспект. – К.: В-во ТОВ “ВД “Мануфактура”, 2005. – 160 с. (Особистий внесок автора 3,2 д.а.; проаналізовано тарифні інструменти регулювання зовнішньої торгівлі та визначення митної вартості товарів як основи нарахування митних платежів).

У наукових фахових виданнях

  1. Войцещук А., Заяц В. Особливості державного регулювання посередницьких операцій у зовнішньоекономічній діяльності // Вісник Академії митної служби України. – 2001. – № 4 (12). – С. 60–65. (0,46 д. а.). (Особистий внесок автора 0,28 д.а.; визначено особливості декларування товарів, що експортуються).

  2. Войцещук А. Д., Бережнюк І. Г. Митна вартість: теоретичні основи та концептуальні положення // Вісник Академії митної служби України. – 2003. – № 4. – С.

  3. 3–8. (0,33 д. а.). (Особистий внесок автора 0,2 д.а.; розкрито еволюцію та нормативне забезпечення визначення митної вартості товарів).

  4. Войцещук А. Д. Митна вартість як інструмент захисту економічної безпеки держави // Вісник Хмельницького національного університету. – 2005. –№6, Т. 1 – С. 170-174. (0,33 д. а.)

В інших виданнях

  1. Войцещук А. Д. Тарифное и нетарифное регулирование международной торговли как инструмент внешнеторговой политики // Вісник Технологічного університету Поділля. – 1997. – № 2. – С. 103-106. (0,32 д. а.)

  2. Експорт товарів. Загальні умови. / Бережнюк І. Г., Онишкевич В. А., Корнійчук О. Т., Войцещук А. Д. // Серія “Митне оформлення зовнішньоекономічної діяльності”. Випуск 2. – Хмельницький: ТОВ “ПоліЕкспрес”, 1999. – 96 с. (Особистий внесок автора 2,9 д.а.; визначено механізм декларування та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон).

  3. Давальницька сировина. / Бережнюк І. Г., Онишкевич В. А., Войцещук А. Д. та ін. // Серія “Митне оформлення зовнішньоекономічної діяльності”. Випуск 6. – Хмельницький: ТОВ “ПоліЕкспрес”, 2000. – 109 с. (Особистий внесок автора 1,5 д.а.; розглянуто особливості декларування та заповнення ВМД при переміщенні давальницької сировини через митний кордон).

  4. Войцещук А. Д. Таможенная стоимость: проблемы определения и контроля // Материалы международного семинара “Таможенное сотрудничество в вопросах таможенной оценки товаров. Актуальные вопросы и перспективы развития”. – Ужгород, 2003. – С. 11-18. (0,46 д. а.)

  5. Войцещук А. Д., Бережнюк І. Г. Навчально-методичне забезпечення дисципліни “Митна вартість” // Матеріали науково-методичної конференції “Актуальні проблеми підготовки фахівців з митної справи”. – Дніпропетровськ, Академія митної служби України, 2005. – С. 18–21. (0,1 д. а.). (Особистий внесок автора 0,05 д.а.; аргументовано необхідність підготовки спеціалістів з контролю за правильністю визначення митної вартості імпортних товарів).

  1. Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності / Войцещук А. Д., Овдієнко Н. Т., Бережнюк І. Г. та ін.; За ред. Каленського М. М. – К.: “Зовнішторгвидав України”, 2004. – ТІ. – 487 с. (Особистий внесок автора 3,0 д.а.; розроблено пояснення до товарів груп 06-11 УКТ ЗЕД).

  2. Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності / Войцещук А. Д., Овдієнко Н. Т., Бережнюк І. Г. та ін.; За ред. Каленського М. М. – К.: “Зовнішторгвидав України”, 2004. – ТІІ. – 462 с. (Особистий внесок автора 2,6 д.а.; розроблено пояснення до товарів груп 50-55 УКТ ЗЕД).

  3. Лекції з підвищення кваліфікації уперше прийнятих на державну службу в митні органи: Навчальний посібник / За ред. Войцещука А. Д. – К.: В-во ТОВ “ВД “Мануфактура”, 2005. – Т. 2. – 265 с. (Особистий внесок автора 1,04 д.а.; Лекція 9 “Методичні підходи до визначення митної вартості товару як основа її фінансового оцінювання”).