Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Самойленко Віктор Олександрович. Фінансові механізми державного регулювання економіки регіону : Дис... канд. наук з держ. управління: 25.00.02 / Донецька держ. академія управління. — Донецьк, 2004. — 224арк. — Бібліогр.: арк. 198-216.



Анотація до роботи:

Самойленко В.О. Фінансові механізми державного регулювання економіки регіону – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – Механізми державного управління. – Донецька державна академія управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2004.

Дисертація містить результати теоретичних та практичних досліджень та рекомендації по удосконаленню фінансових механізмів державного регулювання економіки регіону.

Дисертаційне дослідження присвячено проблемі державного фінансового регулювання економіки в період трансформації. В роботі виявлено сутність і функціональне призначення державного регулювання економіки, розглядаються фінансові відносини в концепціях державного фінансового регулювання, а також моделі державного фінансового регулювання в зарубіжних країнах у контексті потенційних можливостей їх використання у процесі трансформації економіки України.

Досліджено особливості державного фінансового регулювання в умовах трансформаційних перетворень, проаналізовано вплив інструментів бюджетно-податкового регулювання на макроекономічні процеси, розкрита специфіка грошово-кредитного регулювання трансформаційної економіки України.

Виявлено напрями оптимізації державного фінансового регулювання, розкрито механізм узгодження фіскальної та монетарної політики як умови економічного зростання в Україні. Обґрунтовано роль фінансових ресурсів місцевих органів влади і запропоновано основі напрямки реформування бюджетів місцевого самоврядування.

Запропоновано ряд форм, методів і механізмів, які могли б бути використанні у вітчизняній практиці для сприяння розвитку малого підприємництва.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання – комплексного теоретичного аналізу основ державного регулювання економіки, обґрунтування виділення фінансових відносин як провідної ланки посилення впливу держави на ефективність економічних процесів і на цій основі розроблення рекомендацій щодо оптимізації державного фінансового регулювання економіки України в умовах ринкової трансформації. Основні наукові і практичні результати роботи сформульовані в таких висновках:

1. Розглянуто передумови державного регулювання економіки і визначено як основні економічні функції, так і додаткові, які носять тимчасовий характер у період трансформації економіки України.

2. Зроблено висновок, що державне регулювання економіки на сучасному етапі її розвитку – явище об’єктивне. Воно потребує детального вивчення існуючої економічної ситуації в державі, можливості її внутрішнього розвитку, а також впливу зовнішніх чинників.

3. Визначена авторська точка зору щодо терміну “державне регулювання економіки”, яка розкриває зміст і роль держави як суб’єкта економічної системи та розширені поняття “державне макроекономічне регулювання” та “державна економічна політика”. Визначено державне фінансове регулювання економіки як систему економічних відносин, що складаються у діяльності, спрямованої на зміну кількісних і якісних показників фінансових процесів в економіці через механізм формування грошових фондів, їх перерозподілу, використання при узгодженні інтересів суб’єктів господарювання з метою забезпечення стійкості функціонування економічної системи.

4. Встановлено, що бюджетне регулювання економіки регіону є формою опосередкованого впливу місцевих, регіональних та державних органів влади на економічні суб'єкти через систему бюджетних заохочень, пільг та обмежень.

5. Основним важелем впливу місцевих та регіональних органів влади на реальну економіку підвідомчих територій є бюджет розвитку, який розглядається в роботі як комплекс заходів податкового та інвестиційного регулювання соціально-економічного зростання.

6. Створення дієвого механізму бюджетного регулювання економіки регіонів потребує розробки та впровадження системи прогнозів та індикативних планів економічного і соціального розвитку територій.

7. Визначено основні функції державного регулювання інвестиційної діяльності. Зроблено висновок, що функції держави в процесі регулювання інвестиційної діяльності в умовах України виконуються дещо однобічно.

8. Обґрунтована головна мета державного регулювання ринку цінних паперів – його стабільність і у зв’язку з цим, зроблено висновок про те, що основними протиріччями, які стримують розвиток цього ринку є відсутність статусу і переліку цінних паперів, що випускаються в Україні; наявність тіньового сектора економіки та недосконалість законодавчої нормативної бази оподаткування операцій із цінними паперами на первинному і вторинному ринках. З метою виправлення становища запропоновано ряд пропозицій.

9. Не будучи єдиним регулятором економічних процесів, державне регулювання цін відіграє важливу роль у стабілізації ринку. Відмовитися від регулювання цін означає відмовитися від важливого важеля впливу держави на виробництво і ринок. У цьому зв’язку запропоновано пропозиції щодо створення дійового механізму цінового регулювання.

10. Вдосконалення бюджетно-податкової політики, завершення її законодавчого забезпечення, впровадження механізмів оподаткування відповідно до сучасних реалій, з позиції оптимізації державного фінансового регулювання економіки є одним із основних напрямів.

11. Обґрунтовано роль фінансових ресурсів місцевих органів влади і запропоновано основні напрямки реформування бюджетів місцевого самоврядування. Запропоновано також шляхи удосконалення міжбюджетних відносин. Запропоновано шляхи удосконалення цих відносин і виявлено особливості формування прибутків регіональних бюджетів, що визначають їх рівень і більш повно відповідають інтересам промислових регіонів.

12. Динамічний розвиток малого підприємництва об’єктивно вимагає серйозної активізації функціональної ролі економічних, зокрема фінансових важелів. У цьому зв’язку запропоновано ряд форм, методів і механізмів, які могли б бути використанні у вітчизняній практиці для сприяння розвитку малого підприємництва.

Публікації автора:

1. Самойленко В.О., Кураскина Т.П. Преодоление теневой экономики в сфере налогообложения // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.3, вип.17. – Донецьк: ДонДАУ, 2002.– С. 99-109.

Особистий внесок здобувача: запропоновано механізми фінансово-кредитної підтримки малого підприємництва.

2. Самойленко В.О., Канигін Ю.М. Про деякі аспекти бюджетного регулювання соціально-економічного розвитку регіонів // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”,т.3, вип.18. – Донецьк: ДонДАУ, 2002.– С. 26-37.

Особистий внесок здобувача: запропоновано оптимальні співвідношення між централізованим та децентралізованим вирішенням проблем регіональної економіки.

3. Самойленко В.О., Соловйов О.М. Цілі, сутність і зміст інноваційної державної політики на сучасному етапі // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”,т. ІІІ, вип.14. – Донецьк: ДонДАУ, 2002.– С. 92-96.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано регулювання інвестиційної діяльності як важливої складової інноваційної державної політики.

4. Самойленко В.О. Бюджетна система України та її вплив на регулювання економіки регіонів // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.4, вип.21. – Донецьк: ДонДАУ, 2003.– С. 101-109.

5. Самойленко В.О. Підвищення ефективності грошово-кредитних методів регулювання економіки регіону // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.4, вип.24. – Донецьк: ДонДАУ, 2003.– С. 98-101

6. Самойленко В.О. Шляхи вдосконалення механізму розподілу доходів між бюджетами та посилення дійєвості бюджетного регулювання регіонального розвитку// Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Державне регулювання економіки та місцеве самоврядування” (16 травня 2003 року). – Дніпропетровськ, 2003 . – С. 48-50.

7. Самойленко В.О. Моделі державного фінансового регулювання в зарубіжних країнах // Матеріали науково-практичної конференції «Теорія і практика державно-управлінських перетворень на територіальному рівні». – Харків, 2003 – С. 52-54.