Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Третяк Наталя Миколаївна. Фінансове забезпечення виробничої діяльності сільськогосподарських підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Третяк Н.М. Фінансове забезпечення виробничої діяльності сільськогосподарських підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства та АПК). – Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» УААН, Київ, 2009.

Розкрито зміст та з’ясовано сутність теоретико-методологічних аспектів фінансового забезпечення виробничої діяльності сільськогосподарських підприємств. Виявлено форми та уточнено класифікацію джерел фінансового забезпечення виробничої діяльності. Запропоновано ключові орієнтири щодо оцінки управління фінансовим забезпеченням.

Досліджено та оцінено наявний стан фінансового забезпечення виробничої діяльності на прикладі сільськогосподарських підприємств Черкаської області.

Обгрунтовано пріоритетні напрями вдосконалення фінансового забезпечення виробничої діяльності сільськогосподарських підприємств та визначено перспективи його розвитку. Запропоновано рекомендації щодо розвитку методів кредитного забезпечення сільськогосподарських підприємств. Розроблено заходи щодо впровадження в практику сільськогосподарських підприємств діагностики фінансового забезпечення виробничої діяльності.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання, що включає розробку комплексу заходів стосовно розв’язання проблемних питань фінансового забезпечення виробничої діяльності сільськогосподарських підприємств України. Основні наукові та практичні результати дисертаційної роботи полягають у наступному:

  1. Запропонована модель механізму фінансового забезпечення виробничої діяльності сільськогосподарських підприємств на якісно новій основі створює системну гармонійну єдність усіх його складових та демонструє плюралістичність, багатовимірність процесів фінансового забезпечення. Водночас вона постає як засіб формування принципово нового бачення концепції управління фінансового забезпечення та максимально ефективних фінансових стратегій економічного поступу, набуваючи у такий спосіб дійсно вирішального значення в організації виробничої діяльності сільськогосподарських підприємств.

  2. Обгрунтовано, що форма фінансового забезпечення визначається формою руху фінансових ресурсів і надання гарантій, тому фінансове забезпечення може мати зовнішній обрис у грошовій, фінансовій і товарній формах та додатково виступати у формі гарантій. Виявлено, що всі зазначені форми фінансового забезпечення є рівноправними і рівнозначними, проявами єдиної економічної сутності фінансового забезпечення. Між собою вони внутрішньо пов'язані і є взаємодоповнюючими.

3. На основі вдосконалених методологічних підходів та розглянутої послідовності етапів руху фінансових ресурсів при здійсненні виробничої діяльності сільськогосподарських підприємств обгрунтовано застосування ключових орієнтирів щодо оцінки управління фінансовим забезпеченням виробничої діяльності сільськогосподарських підприємств, що дає змогу об’єктивно оцінити процеси управління фінансовим забезпеченням виробничої діяльності кожного сільськогосподарського підприємства в їхній індивідуальній неповторності та розробити необхідні заходи щодо їх удосконалення, не загубивши в однаковості й монотонному повторюванні знеособленого загалу самобутньої унікальності кожного підприємства.

Такий методологічний вимір фінансового забезпечення виробничої діяльності сільськогосподарських підприємств набуває вагомого значення при визначенні найважливіших напрямів, чинників і горизонтів соціально-економічного поступу та формуванні їх за допомогою управлінської стратегії розвитку в контексті економічної ідентифікації та самовизначення у світових економічних процесах. Це особливо важливо для сільськогосподарських підприємств в площині пошуку самостійного шляху економічного розвитку в межах глобалізаційних процесів та набуття членства України в СОТ.

4. З’ясовано, що фінансове забезпечення виробничої діяльності сільськогосподарських підприємств залежить від їх фінансового стану. Відповідно до здійснених розрахунків фінансовий стан сільськогосподарських підприємств характеризується нестабільністю і не задовольняє запитам сьогодення. Рівень рентабельності сільськогосподарських підприємств Черкаської області має тенденцію до повільного зростання. Так у 2002 р. рентабельність становила 3,9%, а вже у 2006 році 20,6%, що призвело до істотного приросту обсягів фінансових ресурсів. Упродовж чотирьох років їх структура залишалася майже незмінною, а рівень коефіцієнтів ліквідності не відповідає оптимальним значенням і свідчить про низьку платоспроможність сільськогосподарських підприємств. Виявлено чинники такого розгармоніювання: неможливість відшкодування понесених витрат через відсутність паритету цін між продукцією сільськогосподарського підприємства та матеріально-технічними ресурсами; високий рівень виробничих витрат; зниження обсягів виробництва через його збитковість та недостатність обігових коштів; недоліки в існуючому нормативно-правовому полі.

5. Обгрунтовано, що уточнена систематизація джерел фінансового забезпечення виробничої діяльності сільськогосподарських підприємств має істотне значення для управління процесами формування та використання фінансовими ресурсами. Виявлено, що внутрішні джерела відіграють незначну роль у формуванні фінансових ресурсів сільськогосподарських підприємств, що зумовлює необхідність залучення зовнішніх джерел. Установлено, що сучасний етап функціонування сільськогосподарських підприємств характеризується позитивними тенденціями банківського кредитування, проте його кількісні та якісні параметри не відповідають потребам економічного поступу галузі. Доведено, що розв’язати проблеми кредитування лише за допомогою механізму кредитної субсидії буде неможливим. Визнано, що специфікою фінансового забезпечення сучасного періоду сільськогосподарських підприємств є те, що в якості зовнішнього джерела активно використовуються фінансові ресурси вітчизняних та іноземних партнерів сільськогосподарських підприємств, а також міжгосподарське фінансування.

6. Обгрунтовано, що для об’єктивності та своєчасності прийняття гнучких фінансових рішень щодо забезпечення безперервності виробничої діяльності сільськогосподарських підприємств доцільно проводити діагностику фінансового забезпечення. Запропоновані методичні підходи до здійснення діагностики фінансового забезпечення виробничої діяльності сільськогосподарських підприємств підтвердили свою обґрунтованість, універсальність та правомірність застосування при їх апробації у 2005–2007 рр. у СТОВ „Іскрене” та СТОВ „Бужанське” Черкаської області.

7. Розроблені методично-організаційні рекомендації та заходи щодо впровадження в практику сільськогосподарських підприємств діагностики фінансового забезпечення виробничої діяльності сприятимуть гнучкості, орієнтації на якісно нові шляхи розвитку господарської і соціально-економічної діяльності, істотно підвищать точність та ефективність фінансового прогнозування та планування, дозволять виявити помилки, прорахунки та причини їх виникнення, що дасть можливість знизити непередбачуваність та ризиковість функціонування сільськогосподарських підприємств, а також підвищити рівень управління фінансового забезпечення їх виробничої діяльності, за рахунок застосування нових оригінальних ідей та нововведень, що є надійним критерієм їх адаптації до нових економічних викликів.

8. Обгрунтовано, що ефективність державної фінансової підтримки сільськогосподарських підприємств може бути досягнута, якщо бюджетні кошти виділятимуться прозоро за прогнозованими, наперед інформованими напрямами на постійній довгостроковій основі та у точно передбачених обсягах. Проведені прогнозні розрахунки за даними СТОВ “Іскрене” Шполянського району Черкаської області довели доцільність відродження та перспектив застосування державного замовлення на продукцію сільськогосподарського виробництва з 50% передоплатою в січні - лютому поточного року. Такий захід стане регулятивно-мобілізаційним інструментом, який гарантуватиме сільськогосподарському підприємству збут замовленого державою обсягу продукції та певний рівень фінансового забезпечення до початку весняно-польових робіт, що сприятиме збільшенню обсягів і стабілізації сільськогосподарського виробництва.

9. Доведено, що запропонована авторська методика щодо здійснення факторингових операцій сприятиме зниженню дефіциту фінансових ресурсів, не підвищуючи кредиторської заборгованості, забезпечить точніший облік реальних обсягів дебіторської заборгованості, сприятиме хеджуванню та отриманню додаткового прибутку за рахунок збільшення обсягів реалізації сільськогосподарської продукції, що було підтверджено прогнозними розрахунками за даними СТОВ „Іскрене” Шполянського району Черкаської області та практикою співпраці регіональних комерційних банків з сільськогосподарськими підприємствами.

10. Визначено, що в складних фінансових умовах доцільно вирішувати проблему залучення дешевих кредитних ресурсів у сільськогосподарські підприємства через механізм фінансування контрактів шляхом залучення коштів іноземних банків, який забезпечує економію коштів сільськогосподарського підприємства порівняно зі звичайним кредитом, що було переконливо підтверджено узагальненим і систематизованим фактологічним матеріалом щодо закупівлі імпортної техніки сільськогосподарськими підприємствами Черкаської області та наведеними розрахунками на прикладі придбання трактора марки “Кейс STX500”. Запропоновані заходи сприятимуть спрощенню процедури кредитування та здешевленню наданих банками послуг.

11. Обгрунтовано доцільність створення системи сезонного кредитування підвалинами якого виступить об'єднання сільськогосподарських підприємств з підприємствами переробки, зберігання і реалізації продукції за участю комерційних банків. Такі конструктивні сполучення, ґрунтуючись на множинності варіантів, стануть визначальним фактором у формуванні адаптивних моделей економічного розвитку сільськогосподарських підприємств, а також принципів і методів економічної модернізації, а, відповідно, різних стратегій управління фінансовим забезпеченням виробничою діяльністю сільськогосподарських підприємств, що сприятиме розвитку методів кредитного забезпечення сільськогосподарських підприємств шляхом створення спільного фонду кредитної гарантії та застави, упровадженню механізму економічного стимулювання кредитних інституцій до довгострокового партнерства з сільськогосподарськими підприємствами та оперативного вирішення проблем фінансового забезпечення виробничої діяльності сільськогосподарських підприємств.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Третяк Н. М. Стратегічні засади розвитку агропромислових формувань України / Н. М. Третяк // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: зб. наук. праць. Т. 7. - Суми, ВВП „Мрія-1” ЛТД, УАБС, 2003. – С. 238-241. (0,17 д.а.).

  2. Третяк Н. М. Стан і перспективи кредитування комерційними банками агропромислового комплексу Черкаської області / Н. М. Третяк // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: зб. наук. праць. Т. 11. – Суми, ВВП „Мрія-1” ЛТД, УАБС, 2004. – С. 270-274. (0,29 д.а.).

  3. Третяк Н. М. Механізм фінансового забезпечення розвитку агроформувань / Н. М. Третяк // Зб. наук. праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: економічні науки. Випуск 14. – Черкаси, ЧДТУ, 2005. - С. 193-198. (0,58 д.а.)

  4. Третяк Н. М. Автоматизація обліку підприємств агропромислового комплексу / Н. М. Третяк // Облік і фінанси АПК. – 2005. - №11. – С.116-120.(0,51 д.а.)

  5. Третяк Н. М. Зовнішні інвестиції як джерело фінансування агропромислових формувань / Н. М. Третяк // Вісник Хмельницького національного університету. – Хмельницький, 2006, №1, Т.2. – С.32-36. (0,42 д.а.).

  6. Третяк Н. М. Система державної підтримки у механізмі фінансування розвитку агропромислових формувань / Н. М. Третяк // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: зб. наук. праць. Т.17. – Суми, УАБС НБУ, 2006. – С. 285-293. (0,5 д.а.).

Статті в інших виданнях

7. Третяк Н. М. Механізм кредитування аграрного сектора / Н. М. Третяк // Соціально-економічні дослідження в перехідний період : зб. наук. праць. Випуск. 1. –Львів, 2003. – С. 199-204. (0,23 д.а.).

Матеріали наукових конференцій

8. Третяк Н. М. Історія розвитку та стратегічні засади розвитку агропромислових формувань: матеріали І Всеукр. наук.-практ. конф. [„Облік, контроль та аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю”] / Н. М. Третяк. - Черкаси, ЧДТУ, 2002. – С.193 – 195. (0,1 д.а.).

9. Третяк Н. М. Основи функціонування сільськогосподарських підприємств в Черкаській області: тези доповідей міжнар. наук.-практ. конф. [„Реформування фінансово-кредитної системи і стимулювання економічного зростання”] / Н. М. Третяк. – Луцьк, Редакційно-видавничий відділ „Вежа” Волинського Державного університету ім. Лесі Українки, 2004. – С. 118-121. (0,1 д.а.).

10. Третяк Н. М. Фінансова підтримка сільськогосподарського виробництва в країнах ЄС: матеріали ІII міжнар. наук-практ. конф. [„Облік, контроль та аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю”] / Н. М. Третяк. – Черкаси, ЧДТУ, 2005. – С.61 – 64. (0,1 д.а.).

11. Третяк Н. М. Банківське кредитування як джерело фінансування агропромислових формувань / Н. М. Третяк // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: зб. тез доповідей VIII Всеукр. наук.-практ. конф. – Суми, УАБС НБУ, 2005. – С. 40-41. (0,1 д.а.).

12. Третяк Н. М. Використання факторингу у фінансуванні агропромислових формувань / Н. М. Третяк // Банківська система України в умовах глобалізації фінансових ринків: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – Черкаси, ЧБІ УАБС НБУ, 2006. – С.126-128. (0,1 д.а.).

13. Третяк Н. М. Фінансування агропромислових формувань із залученням ресурсів іноземних банків: матеріали ІV міжнар. наук.-практ. конф. [„Облік, контроль та аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю”] / Н. М. Третяк. – Черкаси, ЧДТУ, 2007. – С.294 – 296. (0,1 д.а.).

14. Третяк Н. М. Банківський факторинг як джерело фінансування підприємств / Н. М. Третяк // Міжнародна банківська конкуренція: теорія і практика: зб. тез доповідей ІІ міжнар. наук.-практ. конф. – Суми, УАБС НБУ, 2007. – С. 141 –142. (0,1 д.а.).

15. Третяк Н. М. Актуальні напрямки банківського фінансування підприємств / Н. М. Третяк // Банківська система України в умовах глобалізації фінансових ринків : матеріали міжнар. наук-практ. конф. 15-16 листоп. 2007 р. – Черкаси, ЧІБС УБС НБУ, 2007. – С. 162-165. (0,1 д.а.).