Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Забаштанський Максим Миколайович. Фінансове забезпечення комунальної сфери : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Забаштанський М. М. Фінансове забезпечення комунальної сфери. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Національний університет державної податкової служби України. – Ірпінь, 2009.

Дисертація присвячена дослідженню особливостей фінансового забезпечення суб’єктів господарювання комунальної сфери України. Під час дослідження розкрито теоретичні, практичні та організаційні питання фінансового забезпечення суб’єктів господарювання комунальної сфери та оцінки впливу обсягу та вартості фінансових ресурсів на вартість комунальних послуг, рівень фінансового забезпечення та фінансовий стан, зарубіжний досвід такого фінансового забезпечення. У результаті проведеного дослідження виявлено шляхи вдосконалення фінансового забезпечення суб’єктів господарювання комунальної сфери, запропоновано методику управління ним.

Удосконалено методичні підходи до теорії фінансового забезпечення суб’єктів господарювання комунальної сфери. Запропоновано модель фінансового забезпечення суб’єктів господарювання комунальної сфери в умовах її реформування. Проведено аналіз та оцінку фінансового забезпечення суб’єктів господарювання комунальної сфери. Обґрунтовано необхідність розробки моделі оцінки впливу обсягу та вартості фінансових ресурсів на вартість комунальних послуг, рівень фінансового забезпечення та фінансовий стан суб’єктів господарювання комунальної сфери. Запропоновано інструментарій оптимізації обсягів і структури фінансових ресурсів суб’єктів господарювання комунальної сфери і подано комплексну оцінку впливу фінансового забезпечення на їх фінансовий стан.

У дисертації проведено теоретичне узагальнення та сформульовано науково-обґрунтовані пропозиції щодо розробки концептуальних та практичних засад фінансового забезпечення комунальної сфери. Отримані результати дозволяють зробити такі висновки:

  1. На основі узагальнення різних трактувань сутності фінансового забезпечення комунальної сфери запропоновано визначати його як відносини щодо формування та розподілу фінансових ресурсів, що надійшли від споживачів комунальних послуг, банківських установ, контрагентів, державного та місцевих бюджетів для виконання покладених на неї завдань, підвищення ефективності функціонування суб’єктів господарювання цієї сфери. Такий підхід до визначення фінансового забезпечення суб’єктів господарювання комунальної сфери вказує на методологічні основи фінансового забезпечення: по-перше, охоплювати процеси формування і розподілу фінансових ресурсів, по-друге, підпорядковуватися стратегічним цілям діяльності суб’єкта господарювання.

  2. Враховуючи різні теоретичні підходи до визначення особливостей та змісту фінансового забезпечення комунальної сфери, можна виділити його чотири основні етапи в умовах реформування комунальної сфери. Так, фінансове забезпечення комунальної сфери за часів Радянського Союзу спиралося на постійне дотування цієї сфери за рахунок бюджетних коштів. З набуттям Україною незалежності, відбулася зміна структури джерел фінансового забезпечення у бік зростання навантаження на споживачів комунальних послуг. У подальшому різке скорочення обсягів бюджетного фінансування, фінансова криза в країні та встановлення органами місцевого самоврядування низьких тарифів на комунальні послуги призвели до фінансової та технічної кризи у цій сфері, що в основному була спровокована відсутністю достатніх обсягів фінансових ресурсів.

  3. За методологічну основу фінансового забезпечення суб’єктів господарювання комунальної сфери запропоновано використовувати системний підхід, згідно з яким виділено декілька підсистем фінансового забезпечення (фінансове забезпечення за рахунок власних фінансових ресурсів, позикових фінансових ресурсів, сукупності власних та позикових фінансових ресурсів), кожна з яких, маючи свою специфіку та інструментарій, поєднана з іншими взаємним впливом на кінцевий результат діяльності суб’єктів господарювання.

  4. Аналіз фінансового стану досліджуваних суб’єктів господарювання комунальної сфери висвітлив проблеми, що характерні для більшості вітчизняних суб’єктів господарювання: недостатність фінансового забезпечення, понаднормативний знос основних засобів, значні обсяги заборгованостей за спожиті комунальні послуги, збиткова діяльність та ряд інших факторів, що не залежать від діяльності комунальної сфери, але впливають на рівень її фінансового забезпечення (відсутність пільгових кредитів та умов оподаткування, недієвість державних програм їх реформування, недосконалість тарифної політики тощо.)

  5. В основу визначення рівня фінансової забезпеченості було покладено показник „чистий грошовий потік”, розрахований шляхом порівняння запланованих обсягів фінансових ресурсів для здійснення операційної, інвестиційно-інноваційної діяльності, передбаченої планом, з фінансовими ресурсами, мобілізованими у ході фінансової діяльності.

  6. Проведене дослідження теоретичних та практичних засад фінансового забезпечення комунальної сфери дозволило визначити три типи політики їх фінансового забезпечення (агресивну, компромісну, консервативну) відповідно до стратегії їх розвитку. Фінансовий стан комунальної сфери та рівень фінансового забезпечення значною мірою залежить від вибору типу політики фінансового забезпечення, підпорядкованої стратегічній меті його діяльності. Тому політика фінансового забезпечення комунальної сфери це – сукупність форм, методів, інструментів, способів організації фінансових відносин щодо формування та розподілу фінансових ресурсів, оцінки її впливу на фінансовий стан та реалізацію обраної фінансової стратегії розвитку. Метою політики фінансового забезпечення комунальної сфери є досягнення суб’єктами господарювання стану фінансової рівноваги та стійкого економічного зростання.

  7. Вивчення та аналіз літературних джерел засвідчує, що на даний момент не існує єдиного обґрунтованого підходу до розв’язання проблеми фінансового забезпечення комунальної сфери. Специфіка діяльності суб’єктів господарювання комунальної сфери, різноманіття джерел, вартості та обсягів фінансових ресурсів не завжди дозволяють використовувати готові рішення в їх діяльності. Усе це спонукало сформулювати нові постановки завдань фінансового забезпечення комунальної сфери і розробити для їх реалізації обчислювальні методи, зокрема за допомогою засобів імітаційного моделювання.

  8. На основі моделі багатокритеріальної оптимізації, у роботі запропоновано алгоритм оцінки впливу фінансового забезпечення суб’єктів господарювання комунальної сфери на тарифну політику, рівень фінансового забезпечення та фінансовий стан. Він базується на поєднанні таких складових: виборі показників пов’язаних з оцінкою фінансового стану; аналізі динаміки показників у звітних періодах; симультативній моделі аналізу взаємопов’язаних показників; імітаційній моделі оцінки фінансового стану та рівня фінансової забезпеченості, а також повинен підпорядковуватись типу політики фінансового забезпечення: досягнення збалансованого рівня фінансового забезпечення, збільшення загальної рентабельності, підвищення якості комунальних послуг.

  9. На основі використання економіко-математичних методів розроблено модель комплексної оцінки впливу обсягу та вартості фінансових ресурсів на тарифну політику, рівень фінансового забезпечення та фінансовий стан суб’єктів господарювання комунальної сфери на основі комплексного показника, який характеризує фінансовий стан суб’єктів господарювання. З метою визначення рівня фінансового забезпечення автором запропоновано складання плану грошових потоків і використання показника чистого грошового потоку, як критерій рівня фінансової забезпеченості суб’єктів господарювання комунальної сфери. Дана модель ґрунтується на використанні відкритих форм фінансової звітності, ефективно працює під час вирішення завдань багатоцільової оптимізації, є зручною у використанні. Її практичне застосування дозволить суттєво підвищити рівень фінансового забезпечення суб’єктів господарювання, якість комунальних послуг за рахунок впровадження енерго- і ресурсозберігаючих технологій та вплинути на зниження соціальної напруги в суспільстві шляхом поступового скорочення вартості комунальних послуг.

Публікації автора:

у фахових виданнях:

  1. Забаштанський М. Сучасний стан та особливості розвитку житлово-комунального господарства в ринкових умовах / М. Забаштанський // Сіверянський літопис. – 2002. – № 5. – С. 182–185 (0,2 друк. арк.).

  2. Забаштанський М. М. Стратегія реформування та фінансового оздоровлення комунального господарства / Л. О. Коваленко, М. М. Забаштанський // Стратегія економічного розвитку України : наук. зб. – 2003. – Вип. 14. – С. 146–150. (0,28 друк. арк., з яких автору належать 0,13 друк. арк.). Особистий внесок : автором розроблені шляхи зміцнення фінансового стану підприємств комунальної сфери.

  3. Забаштанський М. М. Теоретичні засади та практичні заходи щодо реформування житлово-комунального господарства / Л. О. Коваленко, М. М. Забаштанський // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Економіка. Проблеми управління регіональним економічним і соціальним розвитком : збірник наукових праць. – Рівне, 2003. – Вип. 1(20). – С. 56–62(0,44 друк. арк., з яких автору належать 0,34 друк. арк.). Особистий внесок : автором запропоновано приорітетні напрями реформування житлово-комунального господарства.

  1. Забаштанський М. М. Фінансове забезпечення функціонування житлово-комунального господарства на сучасному етапі / М. М. Забаштанський // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування : проблеми управління регіональним економічним і соціальним розвитком : збірник наукових праць, 2004. – Вип. 2 (2). – С. 477–480. (0,28 друк. арк.).

  2. Забаштанський М. М. Джерела формування фінансових ресурсів підприємств комунального господарства / М. М. Забаштанський // Актуальні проблеми економіки. – 2005. – № 6 (48). – С. 25–29. (0,3 друк. арк..)

  3. Забаштанський М. М. Структурна багаторівнева модель аналізу фінансового стану комунального підприємства / М. М. Забаштанський // Актуальні проблеми економіки. – 2008. – №7 (85). С. 108–112. ( 0,35 друк. арк.).

в інших виданнях:

  1. Забаштанський М. М. Особливості проведення реформування житлово-комунального господарства Чернігівської області / М. М. Забаштанський // Перша всеукраїнська науково-практична конференція „Україна наукова 2001”. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2001. – С. 19–21. (0,1 друк. арк.).

  2. Забаштанський М. М. „Актуальні питання сучасного стану та розвитку житлово-комунального господарства” / М. М. Забаштнаський // Х Міжнародна науково-практична конференція „Управління організацією : регіональні аспекти”. / за ред. В. Г. Герасимчука. – К. : ІВЦ „Видавництво Політехніка”, 2002 р. – С. 108–109. (0,1 друк. арк.).

  3. Забаштанський М. М. Особливості управління фінансами підприємств комунального господарства / М. М. Забаштанський // Матеріали V Міжнародної конференції студентів і молодих вчених „Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі”. – Донецьк : РВА ДонНТУ, 2004. – С. 32–33 (0,1 друк. арк.).

  4. Забаштанський М. М. Проблеми створення регіонального фонду комунальних підприємств / М. М. Забаштанський // Сб. трудов международной науч.-практ. конф. аспирантов и студентов „Проблемы развития финансовой системы Украины”. – Симферополь : Изд. МОО „Центр Стабилизации”, 2005. – С. 93–94 (0,1 друк. арк.)

  5. Забаштанський М. М. Цінова політика підприємств комунального господарства на сучасному етапі / М. М. Забаштанський // Науковий вісник АН ВШ України. – К. : 2005. – №4 (30). – С. 44–53. – (Серія „Економіка”) (0,2 друк. арк.).

  6. Забаштанський М. М. Зарубіжний досвід фінансового забезпечення підприємств комунального господарства / М. М. Забаштанський // Матеріали Другої міжнародної науково-практична конференції „Розвиток наукових досліджень 2006”, м. Полтава, 2006 р. – Полтава : Вид-во „ІнтерГрафіка”, 2006. – Т. 9. – С. 77–79. (0,1 друк. арк.).

  7. Забаштанський М. М. Роль фінансового забезпечення в функціонуванні підприємств комунального господарства / М. .М. Забаштанський // Підвищення ефективності формування та використання фінансових ресурсів в умовах трансформаційних змін в економіці України : збірник матеріалів круглого столу / за ред. к.е.н., доцента, академіка Української академії наук Л. О. Коваленко. – Чернігів : РВК „Деснянська правда”, 2006. – С. 68–74 (0,1 друк. арк.).

  8. Забаштанський М. М. Напрямки вдосконалення фінансового забезпечення комунальної галузі / М. М. Забаштанський // Всеукраїнська науково-практична конференція студентів і молодих вчених „Реструктуризація розвитку фінансового ринку в Україні: філософія, стратегія, тактика” / відп. ред. І. А. Аванесова. – Київ : Нац. торг-екон. ун-т., 2007. – С. 183–184 ( 0,1 друк. арк.).

  9. Забаштанський М. М. Управління власним капіталом на підприємствах корпоративно-комунальної форми власності / М. М. Забаштанський // Корпоративне управління в країнах з перехідною економікою : організаційно-економічні аспекти та сучасні проблеми : збірник матеріалів Міжнародного науково-практичного семінару / за ред. к.е.н., доцента Л. М. Ремньової. – Чернігів : РВК „Деснянська правда”, 2007. – С. 111–115 (0,1 друк. арк.).

  10. Забаштанський М. М. Фінансове забезпечення як фактор ефективного стратегічного управління підприємствами комунальної галузі / М. М. Забаштанський // Міжнародна науково-практична конференція студентів та молодих вчених „Інтеграція України у світовий економічний простір”. – Тернопіль, 2008 р. – С.96–98 (0,1 друк. арк.).