Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Яришко Олена Володимирівна. Фінансове управління вищими навчальними закладами I-II рівня акредитації : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Дніпропетровський держ. аграрний ун-т. - Д., 2006.



Анотація до роботи:

Яришко О.В. Фінансове управління вищими навчальними закладами І-ІІ рівня акредитації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Дніпропетровський державний аграрний університет, Дніпропетровськ, 2006.

У дисертаційній роботі досліджено проблему фінансового управління діяльністю вищих навчальних закладів. Аналіз характеристик освітніх послуг та категорій стратегічного та фінансового управління дав змогу визначити концептуальні основи підвищення ефективності діяльності вищого навчального закладу.

Розроблено методичні підходи до класифікації вищих навчальних закладів. Теоретично обґрунтовано і запропоновано механізм оцінювання та формування потенціалу вищого навчального закладу. Складено аналітичні формули розрахунку вартості освітніх послуг з урахуванням особливостей ціноутворення для державних навчальних закладів. Запропоновано види стратегій вищого навчального закладу залежно від головних соціальних та фінансових параметрів. Головні параметри, які розглядаються, – це доходи від надаваних послуг і виховний процес, спрямований на розвиток особистості. Уточнено алгоритм оцінювання вигідності діяльності навчального закладу залежно від рівня факторів, які є ведучими для застосованої стратегії.

Розглянуто адаптовану модель фінансового управління вищими навчальними закладами різних форм власності в умовах ринкової трансформації економіки, яка складається із взаємопов’язаних підсистем: моніторингу, планування, мотивації, прийняття управлінських рішень, оцінювання і контролю, що дає змогу забезпечити конкурентоспроможність навчального закладу.

У роботі, використовуючи матрицю SWOT-аналізу й перелік певних стратегій, запропоновано стратегічні рекомендації для Запорізького електротехнічного коледжу. Запропоновано систему розробки фінансової стратегії для вищого навчального закладу І-ІІ рівня акредитації, яка враховує особливості державного навчального закладу.

Проблема приєднання України до Болонського процесу в рамках обраного нею курсу на євроінтеграцію є досить багатогранною, оскільки її вирішення залежить практично від усіх аспектів не лише зовнішньої, а й внутрішньої економічної політики країни. Це подолання економічної кризи, структурна перебудова економіки, розвиток регіональних і двосторонніх зв'язків з іншими державами, лібералізація торговельного та валютного режимів, конкурентоспроможність продукції на зовнішніх ринках, інвестиційна політика, участь у міжнародних організаціях тощо. Але головною проблемою є готовність до евроінтеграції окремого навчального закладу. Для цього навчальний заклад має розробити стратегію, яка відповідала б сучасним умовам та була б спрямована як на виконання місії, яка відповідає меті освіти в Україні, так і на виконання фінансових цілей.

Проведене дисертаційне дослідження дало змогу більш обґрунтовано визначити шляхи вирішення проблем фінансового управління вищим навчальним закладом на основі формування та оцінювання стратегічного потенціалу.

Головним результатом дослідження є обґрунтування та розробка методичних підходів до формування системи фінансового управління вищим навчальним закладом на основі комплексного оцінювання фінансового потенціалу вищого навчального закладу та впровадження ефективних шляхів його використання.

Результати дослідження дали змогу дійти таких висновків:

  1. Проблема створення теорії фінансового управління є особливо актуальною. Встановлено, що головною причиною все більш активного використання методів управління на сьогодні є їх внесок у підвищення довгострокової ефективності діяльності організації. Зроблено висновок, що проблема управління зводиться до окремих сфер діяльності навчального закладу, хоча значно важливішим є питання розроблення чіткої фінансової стратегії, спрямованої на всі стадії функціонування ВНЗ: від дня його заснування та на забезпечення його економічної й соціальної ефективності, розглядання механізму впровадження управління та критерії оцінювання його ефективності.

  2. Фінансова стратегія вищого навчального закладу має враховувати, що ВНЗ - це відкрита система, на яку здійснюють вплив внутрішнє та зовнішнє середовище і, перш за все, законодавча база, згідно з якою, метою освіти є різнобічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства, розвиток її талантів, розумових і фізичних здібностей, виховання високих моральних якостей, формування громадян, здатних до світового суспільного вибору, збагачення на цій основі інтелектуального, творчого, культурного потенціалу народу, підвищення його освітнього рівня, забезпечення народного господарства кваліфікованими фахівцями. Підкреслено, що при формуванні цілей навчального закладу необхідно фінансові цілі підкорити місії навчального закладу, тобто розвитку особистості.

  3. Фінансова стратегія навчального закладу - це невід’ємна частина місії та загальної стратегії навчального закладу. Розглянуті теоретичні і методичні питання оцінювання і формування потенціалу вищого навчального закладу І-ІІ рівня акредитації. Запропоновані стратегії залежно від пріоритету таких величин, як розвиток особистості, доход і раціональність використання людського та фінансового потенціалу: стратегія процвітання; стратегія розвитку; стратегія зростання; стратегія виживання.

  4. Методи оцінювання вигідності використання стратегії навчального закладу мають специфічні якості, особливо це стосується державних закладів, що зумовлено їх статусом як некомерційної державної організації, яка повинна здійснювати, перш за все, соціальну місію. Для оцінювання вигідності запропонована система показників: показник використання ресурсів, показник використання праці, показник доходності, загальний показник ефективності, показник оцінки економічної вигідності, заснованої на дисконтуванні грошових потоків поточної вартості.

  5. Сучасні тенденції вказують, що державні навчальні заклади все більшу частину коштів отримують за рахунок студентів, які навчаються за рахунок контракту, близько 40 -50 %, тобто фактично за рахунок ведення підприємницької діяльності. Підприємницька діяльність державного закладу освіти має такі відмінності: більш регламентована діяльність з великою кількістю директивних та індикативних показників; кошторисне планування витрат коштів, їх цільове використання і сувора фінансова дисципліна; витратний метод бюджетного фінансування, що призводить до неможливості отримання прибутку. Недержавний навчальний заклад має більш виразні ознаки комерційного підприємства, ніж державні, але між тим галузеві ознаки теж передбачають виконання принципів освітньої діяльності.

  6. Запропоновано систему розробки фінансової стратегії для вищого навчального закладу І – ІІ рівнів акредитації, яка враховує такі особливості державної освітньої організації, і чітко простежується в Запорізькому електротехнічному коледжі: це соціальний об’єкт з ознаками підприємницької структури в умовах сучасного фінансування освіти; має складну структуру, яка складається з освітньої діяльності та сфери її забезпечення. Розвиток вищої освіти України, а відповідно, й Запорізького електротехнічного коледжу, потрібно розглядати в контексті розвитку світових освітніх систем, тобто необхідно переглянути зміст діяльності навчального закладу з урахуванням фактора глобалізації. При цьому вибір стратегії побудовано на використанні SWOT-аналізу, що дало можливість з’ясувати сильні та слабкі сторони навчального закладу, а також його потенційні можливості та загрози. Автором була застосована стратегія процвітання як найбільш приваблива для цього навчального закладу і запропонована відповідна їй фінансова стратегія. Було визначено інструменти реалізації стратегії: імідж навчального закладу, який склався за багато років і є позитивним; професіоналізм і мотивація викладацького складу і адміністративно-управлінського персоналу як основа ефективності діяльності; динамічна і адаптована структура управління, заснована на центрах відповідальності; стабільна матеріальна і фінансова база, як результат високоефективної фінансової політики.

  1. Сфера освіти має стати ринком освітніх послуг з наявною конкуренцією. З’явилась необхідність у зміні змісту освіти і, відповідно, змісту діяльності навчального закладу. Сьогодні навчальний заклад – це соціально важлива організація, яка має ознаки підприємницької структури, діє в умовах ринку і підкоряється його законам.

У цілому можна констатувати, що, на відміну від завдань виробництва, система освіти вирішує завдання у віддаленій перспективі, направлена на забезпечення розвитку нашого суспільства, тому дуже важливо підкреслити, що стратегія освіти та кожного окремого навчального закладу в основному визначає ефективність стратегії розвитку країни: чим вищою є якість підготовки спеціалістів, тим надійнішим є наше майбутнє. Усвідомлення пріоритетності місії навчального закладу над усіма іншими цілями має зумовити гуманізацію управління освітніми організаціями. Гуманізація, як основна функція освітнього менеджменту, має відображати його соціальний характер і приділяти увагу людському фактору як суб’єкту і об’єкту управління. Слід зазначити, що людина – це не тільки фактор виробництва і засіб досягнення мети, але й сама мета управління навчальним закладом. Тому функція гуманізації управлінських відносин та і всієї системи суспільних відносин має особливе значення. Високий рівень розвитку особистості – це високий рівень розвитку держави.

  1. Запорукою ефективного управління вищим навчальним закладом є системний підхід до його здійснення. Навчальний заклад – це відкрита система, тому необхідно домагатися узгодженості дії її структурних компонентів для вирішення поставлених цілей. Саме такий системний підхід дає можливість використовувати різні види управління.

Практичне вирішення проблем, пов’язаних з необхідністю забезпечення нормальної роботи освітнього закладу, залежить від рівня освоєння методології і методів формування фінансової стратегії. Ринкова економіка формує нові вимоги до освітніх організацій і їх працівників. Ці вимоги диктуються не тільки могутньою ринковою конкуренцією, але й високими стандартами якості освіти. Тобто наукове фінансове управління вищим навчальним закладом – це системний підхід на основі побудови цілей і вироблення стратегії для їх досягнення.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Салига С.Я., Яришко О.В. Оцінювання реалізації стратегії управління навчальним закладом // Держава та регіони Серія: Економіка та підприємництво. –Запоріжжя: ГУ”ЗІДМУ”, 2004. – №4. – С. 211-215. (Особистий внесок здобувача: запропоновано систему показників оцінки реалізації стратегії).

  2. Яришко О.В. Стратегічне управління державними навчальними закладами // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – Вип. 12. – С. 297-301.

  3. Яришко О.В. Формування цілей вищого навчального закладу // Економіка підприємства: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Вип. 193. Т. 3. – С. 764-768.

  4. Яришко О.В. Формування ціни на освітні послуги // Економіка підприємства: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Вип. 191. Т. 4. – С. 1154-1161.

  5. Яришко О.В. Аналіз основних категорій стратегічного управління навчальним закладом // Механізм регулювання економіки - Суми: СумДУ, 2005. – №1. – С. 164-173.

  6. Яришко О.В. Особливості формування маркетингової стратегії навчального закладу // Науковий вісник НГУ. –Дніпропетровськ: НГУ, 2005. – №5. – С. 37-39.

  7. Салига С.Я., Яришко О.В. Стратегії управління пристосовані до навчального закладу // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – №13. – С.239-244. (Особистий внесок здобувача: запропоновано класифікацію стратегій управління).

  8. Яришко О.В. Система фінансування вищих навчальних закладів України // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво – Запоріжжя: ГУ”ЗІДМУ”, 2005. – №3. – С. 250-255.

  9. Яришко О.В.Фінансове управління вищими навчальними закладами І-ІІ рівня акредитації // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво – Запоріжжя: ГУ”ЗІДМУ”, 2005. – №4. – С. 298-302.

  10. Яришко О.В.Планування стратегії розвитку навчального закладу І-ІІ рівня акредитації // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, 2005. – №5(87). – С. 250-255.

Опубліковані в інших виданнях:

  1. Салига С.Я., Яришко О.В. Управління вищими навчальними закладами . Монографія / За ред. проф. С.Я. Салиги. – Запоріжжя.: ЗЦНТІ, 2005. – 194 с. (Особистий внесок здобувача: розглянуто особливості управління навчальними закладами І-ІІ рівня акредитації, запропоновано шляхи реалізації стратегічного підходу до управління навчальним закладом).

  2. Яришко О.В. Проблеми ціноутворення у вищих навчальних закладах // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Економіка підприємства: проблеми теорії та практики».– Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. –Т. 1. – С. 150-152.

  3. Яришко О.В. Аналіз категорій стратегічного управління навчальними закладами // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Динаміка наукових досліджень 2004». – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 41. – С.49-52.

  4. Яришко О.В. Особливості використання SWOT-аналізу для вищих навчальних закладів // Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції «Фінансово – економічні проблеми розвитку регіонів в Україні».–Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 1. – С.225-228.

  5. Яришко О.В. Особливості стратегічного управління навчальними закладами // Матеріали регіональної науково - методичної конференції «Формування стратегії конкурентоспроможності освіти в регіоні».–Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.170-172.

  6. Яришко О.В. Оцінка і формування стратегічного потенціалу навчального закладу // Матеріли V Міжнародної наукової-практичної конференції «Теорія і практика сучасної економіки». – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – С.151-153.

  7. Яришко О.В. Проблеми розвитку людського потенціалу навчального закладу // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практична конференція «Динаміка наукових досліджень 2004». – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 39. – С.73-75.

  8. Яришко О.В. Проблеми стратегічного управління вищими навчальними закладами // Матеріали ІХ науково – технічної конференція викладачів та студентів ЗДІА. – Запоріжжя: ЗДІА 2004. – Ч. 5. – С. 97-100.

  9. Яришко О.В. Стратегія управління навчальним закладом І –ІІ рівня акредитації // Матеріали І Міжнародної науково-практична конференція «Науковий потенціал світу 2004» – Дніпропетровськ : Наука і освіта , 2004. – Т. 15. – С.92-93.

  10. Яришко О.В. Сутність та зміст стратегічного управління // Матеріали VII міжвузівської студентської наукової конференції «Формування сучасної стратегії підприємницької діяльності». – Умань: Європейський університет, 2004. – С. 23-25.

  11. Яришко О.В. Особливості стратегічного управління навчальними закладами в трансформаційній економіці // Матеріали І Всеукраїнської науково – практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених «Проблеми глобалізації та моделі стійкого розвитку економіки». – Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2005.– С. 135-139.

  12. Яришко О. Формування стратегії розвитку навчального закладу // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Управління в освіті”. – Львів: Видавництво ДЦМОН, 2005. – С. 67-68.

  13. Яришко О.В. Підвищення конкурентоспроможності освітніх послуг як основа стратегічного розвитку // Матеріали VIІ Всеукраїнської науково-практичної конференція студентів і молодих вчених «Конкурентноздатність територій і підприємств у взаємозалежному світі». – Донецьк: ТОВ „ДЕГІ”, 2005. – С. 127- 129.

  14. Яришко О. Шляхи удосконалення управління недержавними навчальними закладами // Матеріали Міжнародного Форуму молодих вчених «Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн». – Харків: ХНТУСГ, 2005. – С. 112-113.

  15. Яришко О. Роль децентралізації в управлінні навчальним закладом //Міжнародна науково - практична конференція «Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти» (м. Запоріжжя). –Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 161-162.