Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Філософія права


Івченко Юлія Володимировна. Філософсько-правовий аналіз гендерної політики в Україні : Дис... канд. наук: 12.00.12 - 2009.



Анотація до роботи:

Івченко Ю.В. Філософсько-правовий аналіз гендерної політики в Україні. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.12 – філософія права. – Київський національний університет внутрішніх справ України. – Київ, 2009.

У дисертації здійснено комплексне філософсько-правове дослідження гендерної політики в Україні. Робота присвячена науковому аналізу такого явища, як гендерна рівність та її місця в державній політиці України. З цією метою було досліджено принцип гендерної рівності в законодавстві України та визначено юридичні засоби і механізми подолання статевої дискримінації. Висвітлено зміст і спрямованість основних міжнародно-правових документів, які закріплюють стандарти гендерної рівності. Проаналізовано стан гендерного питання в сфері діяльності ОВС та визначено специфіку гендерного підходу в навчально-виховному процесі відомчих вузів системи МВС України.

У висновках дисертації викладено найбільш важливі наукові та практичні здобутки; основні теоретичні положення і практичні рекомендації, що випливають із результатів дослідження. Узагальнення результатів дослідження дало можливість зробити такі висновки:

У процесі дослідження питання історичного розвитку ідей рівноправності жінки і чоловіка, було виявлено головну тенденцію залежності суспільного статусу жінки від соціокультурного контексту. Аналізуючи становище жінки потягом всієї історії людства, слід зауважити, що традиційна наука сприймала жінок лише як об’єкт суспільних відносин, виключаючи їх від участі у суспільних процесах, вважаючи це несумісним з природою жінки та визначаючи їх символом виключно домашніх, сімейних відносин.

Незважаючи на наявність певного кола визначень та ознак того, що сьогодні тлумачиться як “гендер”, універсальної формули-дефініції цих понять не існує. Гендер є однією з важливих категорій стратифікації, він істотно визначає життєві можливості індивіда, формування й реалізацію його соціального потенціалу, його статус в суспільстві. Як філософська категорія “гендер” – це складний соціокультурний конструкт, який відображає відмінності в ролях, поведінці, ментальних та емоційних характеристиках чоловіка та жінки і є системою міжособистісної взаємодії, що створює, підтримує та відтворює уявлення про чоловіче і жіноче як категорії соціального порядку. З точки зору права “гендер” це – впорядкована модель соціокультурних відносин, яка передбачає рівність соціальних та юридичних можливостей, що не залежать від статі особи. Саме дослідження такого явища як гендер дозволяє подолати абстрактне розуміння людини – як позастатевої істоти – у головних виявах її суспільного життя та сформувати толерантне ставлення до світу як чоловічого, так і жіночого.

Аналіз історичних даних свідчить про те, що в українському суспільстві жінка, а особливо жінка-мати, відіграє важливу роль у процесі формування національної свідомості та ставленні українців до ідей гендерної рівності. Необхідно відзначити особливе місце жінки в український родині. Але не варто вважати, що жіноче начало цінується вище за чоловіче. Історично склалося так, що сферами де могла реалізуватися жінка були лише освіта, медицина та педагогіка, а сфера політики та управління державою належала виключно чоловікам.

Узагальнення зарубіжного досвіду реалізації державної політики рівних прав жінок та чоловіків дає підстави стверджувати, що країни з розвиненою демократією та міжнародні організації вживають послідовні заходи щодо подолання низької репрезентативності жінок у прийнятті політичних, соціально-економічних рішень на державному рівні та у приватному секторі. А саме, запроваджуються спеціальні стратегії щодо законодавчої підтримки гендерного балансу у владних структурах усіх рівнів: квотування та моніторинг реалізації рівних прав і можливостей. Створено спеціальні державні органи і структури, міжнародні інституцій, які забезпечують послідовність цих заходів і їхню інформаційну підтримку. Україна є членом багатьох міжнародних організацій, які протягом двох останніх десятиріч ставлять проблематику гендерної рівності на перші місця порядку денного. Але більшість зобов’язань України щодо гендерної рівності так і залишаються нереалізованими.

В Україні існує три групи законодавчих засобів забезпечення гендерної рівності: положення ратифікованих Україною міжнародних Конвенції у сфері захисту прав жінок, положення Конституції України та положення національного законодавства в усіх його галузях. Створення такої нормативної бази в Україні стало добрим підгрунтям для підвищення статусу жінки в суспільстві, але якщо у західному суспільстві розвиток демократії пов’язується з розширенням участі жінок у суспільному житті, то в Україні спостерігається розвиток протилежних тенденцій. Незважаючи на те, що на рівні законодавчо-правової бази декларується рівність можливостей для усіх соціальних і демографічних груп, гендерні диспропорції в центральних та місцевих органах влади сучасної України є яскравим прикладом порушення гендерної рівності.

У системі ОВС України, як і в суспільстві загалом, дуже важливо належно оцінити й використати ті переваги, що їх несуть у собі відмінні один від одного за гендерною забарвленістю стилі поведінки. Органи внутрішніх справ результативніше будуть здійснювати свою діяльність, якщо особливості традиційної рольової поведінки чоловіків (незалежність, директивність, лідерство) та жінок (пластичність, гнучкість, відкритість у взаєминах) будуть як найефективніше використовуватися, доповнюючи одна одну. Це надасть можливість і кожній людині зокрема більшою мірою реалізовувати у професійній діяльності власну особистість, надаватиме нових імпульсивних покликів до гармонізації відносин між працівниками ОВС України та сприятиме підвищенню ефективності їх діяльності.

Гендерний підхід в освіті може бути визначений як просвітницька діяльність у напрямку спростування існування статево-гендерних стереотипів. Пріоритетним завданням освіти стає створення таких умов розвитку суспільства, які забезпечили б у майбутньому його готовність жити й успішно діяти у світі гуманістичних цінностей незалежно від статі. Саме тому гендерне навчання у вищих навчальних закладах системи МВС України є необхідним елементом формування гендерної свідомості майбутніх фахівців.

Публікації автора:

  1. Івченко Ю. Професійне зростання жінок у правоохоронній сфері : проблемні питання / Юлія Івченко // Право України. – 2006. – №5. – С. 57–61.

  2. Івченко Ю. Історичний аналіз ролі жінки в суспільстві / Юлія Івченко // Право України. – 2007. – №9. – С. 110–113.

  3. Івченко Ю. Зміст і сутність поняття “гендер” / Юлія Івченко // Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ. Спеціальний випуск. Ч.2. – 2007. – №3. – С. 42–53.

  4. Івченко Ю. В. Світовий досвід та міжнародні зобов’язання України щодо забезпечення гендерної рівності / Юлія Володимирівна Івченко // Іменем закону. Науковий вісник. – 2008. – №4. – С. 61–65.

  1. Івченко Ю. В. Проблеми професійного зростання жінок в правоохоронній сфері / Ю. В. Івченко // Впровадження гендерних підходів у діяльність правоохоронних органів України : матеріали наук.-практ. конф., 18-20 травн. 2005р. – К., 2005. – С. 53–58.

  2. Івченко Ю. В. Політика рівноправності статей як важлива складова сучасної держави / Ю. В. Івченко // Тенденції формування громадянського суспільства : матеріали міжнар. наук.-практ. інтернет-конф., 15 травн. 2007р. – Тернопіль, 2007р. – С. 7–9.

  3. Івченко Ю. В. Гендерний аспект історії держави та права України / Ю. В. Івченко // Філософські, методологічні та психологічні проблеми права : матеріали наук.-теорет. конф., 26 січ. 2008р. – К., 2008р. – С. 64–66.