Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Інфекційні хвороби


Маврутенков Віктор Володимирович. Епштейна-Барр інфекція: імунопатогенез, клініка, діагностика і лікування : Дис... д-ра наук: 14.01.13 - 2009.



Анотація до роботи:

Маврутенков В.В. – Епштейна-Барр інфекція: імунопатогенез, клініка, діагностика і лікування. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.13 – інфекційні хвороби. – Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім.Л.В.Громашевського АМН України, Київ, 2008.

Доведено важливе значення генів DRВ1-локус ІІ класу головного комплексу гістосумісності людини і лізосомальних цистеїнових катепсинів В і L в патогенезі інфекції ВЕБ. Уточнені механізми індукції аутоімунітету внаслідок інфекції ВЕБ на підставі гістохімічної характеристики антигенів-мішеней і циркулюючих аутоантитіл.

Запропоновано визначати рівень 2–мікроглобуліну та С-реактивного білка в сироватці крові при обстеженні на інфекцію ВЕБ з метою оцінки активності імунопатологічного процесу і діагностики мікробно-деструктивних ускладнень.

Надано підсумки п’ятирічного епідеміологічного спостереження захворюваності на ІМ у м. Дніпропетровську. Вивчено клінічні особливості інфекції ВЕБ серед пацієнтів з різним імунним статусом: імунокомпетентні, діти раннього віку з «невизначеним» ВІЛ-статусом, хворі на розсіяний склероз.

Визначена клінічна ефективність комбінації циклоферону з гропрінозіном при лікуванні ІМ, яка не пов'язана зі стимулюванням специфічного гуморального імунітету або пригніченням віремії. Застосування преднізолону, незважаючи на клінічну ефективність, підвищує ризик рецидиву ІМ за рахунок пролонгації віремії.

Розроблено протокол диспансерного спостереження, який регламентує організацію, терміни і перелік лабораторних обстежень пацієнтів, що перехворілі інфекцію ВЕБ.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і пропонується нове вирішення наукової проблеми з питань діагностики, прогнозування та лікування Епштейна-Барр вірусної інфекції на підставах визначення сучасної клініко-епідемічної ситуації та дослідження генетичних маркерів людини, біохімічних і аутоімунних механізмів реалізації інфекційного процесу.

1. Незважаючи на значні зміни екологічних та соціальних умов життя людини сучасна клінічна картина ІМ не зазнала суттєвого патоморфозу. В 97 % випадків етіологічним агентом ІМ виступає інфекція ВЕБ. При цьому виникнення ускладнень частіше реєструвалось при атиповому перебізі гострої інфекції ВЕБ.

2. Представлені нові уявлення щодо імунопатогенезу ВЕБ інфекції базуються на тому, що зараження вірусом є умовою реалізації механізмів «генетичної схильності» до виникнення лімфопроліферативних або аутоімунних захворювань. Доведено, що алель DRB1*04 забезпечує субклінічний перебіг інфекції та пригнічення персистенції ДНК ВЕБ у лейкоцитах периферичної крові. Особи з алелямі DRB1*13 (06) або DRB1*16 є найбільш вразливими щодо розвитку ІМ і лімфопроліферативних захворювань, що асоціюються з ВЕБ інфекцією. Алель DRB1*13 (06) є провісником схильності до персистування ДНК ВЕБ у лейкоцитах периферійної крові. Наявність алеля DRB1*07 вказує на високий ризик виникнення гострої тромбоцитопенічної пурпури у разі інфікування ВЕБ.

3. Інфекція ВЕБ, що перебігає у вигляді типового ІМ, викликає появу аутоантитіл, які визначаються методом НІГС-Д, у низьких титрах (1:10) переважно до цитоплазми нейтрофілів. Слід зазначити, що визначені за допомогою методів ІХА поліпептидні субстанції, на які спрямовані циркулюючі в крові аутоантитіла, не володіють ознаками тканинної специфічності і мають молекулярні маси, розташовані в діапазоні 23, 70, 120 та 140 кД.

4. Захворювання ІМ викликає в організмі людини активацію лізосомально-вакуолярного апарату клітини, що призводить до збільшення відносно норми вмісту катепсинів B та L у сечі і в сироватці крові. Незважаючи на значне підвищення, у порівнянні зі здоровими особами, активності катепсину В у сечі як при ІМ, так і при ГРВІ (відповідно р<0,0007 і р<0,03 за критерієм ), середній показник сечової екскреції катепсину B у хворих на ІМ був у 1,9 разу вище, ніж при ГРВІ (p<0,03).

5. При захворюванні на вірусні інфекції рівень 2-МГ у сироватці крові достовірно вище (р<0,003; сила впливу = 0,13), ніж у пацієнтів з ЛА, що відображає системну активацію Т-клітинної ланки імунітету. Вміст 2–МГ у сироватці крові хворих на ІМ корелює із загальними клініко-лабораторними показниками активності процесу. Підвищений рівень 2–МГ у сироватці крові на стадії реконвалесценції ІМ вказує на збереження запального процесу і є ознакою формування можливого аутоімунного або злоякісного ускладнення. При гладкому перебігу типової форми ІМ вміст С-РБ в сироватці крові становить <50 мг/л, тоді як більш вищий рівень відмічається при бактеріальній суперінфекції.

6. Епідемічна ситуація у м. Дніпропетровську протягом п’яти років характеризувалась стабільною захворюваністю на ІМ, середній показник якої складав 16,68 на 100 тис. населення. Зараження людини ВЕБ в 70 % трапляється до 14 років, при цьому пік захворюваності (136,36 на 100 тис. населення) припадав на вікову групу 3-6 років, що перевищує загальну захворюваність на ІМ у 8,2 рази.

7. У разі перінатального інфікування ВЕБ здатний викликати ураження дитини у вигляді фетального гепатиту. Серед дітей, що народилися від ВІЛ-інфікованих жінок, а також хворих на розсіяний склероз в понад половині випадків в крові визначалась ДНК ВЕБ. При цьому серед вказаних пацієнтів були відсутні клініко-епідемічні та лабораторні ознаки гострого або перенесеного раніше ІМ.

8. Комбінація метилглюкамин акридонацетату (ЦФ) з інозин пранобексом (ГІ) є безпечним і найбільш клінічно ефективним засобом лікування, механізм реалізації якої не пов'язаний із стимулюванням специфічного гуморального імунітету або пригніченням віремії. Терапія преднізолоном, незважаючи на визначений клінічний ефект, має загрозу рецидиву ІМ за рахунок продовження реплікації ВЕБ.

9. Враховуючи здатність ВЕБ до тривалої персистенції, що обумовлює ризик виникнення аутоімунних або лімфопроліферативних захворювань, особам, що перехворіли на ІМ, рекомендується етапне диспансерне спостереження терміном не менше півроку з залученням інфекціоніста і сімейного лікаря (педіатра, терапевта) з обов'язковим лабораторним обстеженням, об’єм якого залежить від перебігу захворювання.

Публікації автора:

1. Особенности поражения печени при инфекционном мононуклеозе/ В.В. Маврутенков, Л.Р. Шостакович-Корецкая, Л.В. Тимофеева, Т.В. Маврутенкова // Зб. наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. – К., 2000. - Вип. 9, кн. 4.- С.105-107. (Здобувачем сформульована ідея, проведено клініко-лабораторне спостереження за хворими на ІМ, написано основний зміст роботи та підготовка матеріалів роботи до друку).

2. Маврутенков В.В. Сучасні аспекти клінічної картини інфекційного мононуклеозу/ В.В.Маврутенков, Л.Р.Шостакович-Корецька // Інфекційні хвороби. – 2000.- №4.- С.19-22. (Здобувачем проведено аналіз історій хвороби тематичних пацієнтів, клініко-статистичний аналіз результатів дослідження, написано та підготовлено основний зміст роботи до друку).

3. Неинвазивная иммуногистохимическая слайд-диагностика аутоиммунных гепатитов/ Ю.А Филлипов., Ю.А.Гайдар, Е.В.Степанова, Г.А.Шейхетова, Л.Я.Мельниченко, С.С. Ягмур, В.В.Лизогубов, Г.В.Гончар, И.А.Васильева, Р.М.Гладкова, Л.И.Хвостова, И.Н.Кононов, В.В.Маврутенков, Н.Н.Козицкая // Гастроентерологія.- Д., 2001.- Вип. 32. - С.139-143. (Здобувач виконував аналіз історій хвороби тематичних пацієнтів, забір і доставку матеріалу для лабораторних досліджень, аналіз результатів досліджень щодо інфекції ВЕБ).

4. Маврутенков В.В. Клиническая оценка лихорадки при инфекционном мононуклеозе и ее связь с бактериальной суперинфекцией / В.В. Маврутенков // Сучасні інфекції.- 2001.- №4.- С. 105-108.

5. Использование циклоферона в терапии инфекционных заболеваний у детей/ Л.Р.Шостакович-Корецкая, В.В.Маврутенков, П.М.Грибанов, В.В. Олейник // Междунар. мед. журн.- 2002. - №3.- С. 270-272. (Здобувачем проведено клінічне обстеження хворих, забір матеріалу для лабораторних досліджень та написано основний зміст роботи).

6. Инфекционный мононуклеоз, вызванный вирусом Эпштейна-Барр у 46-летнего мужчины/ Г.В. Дзяк, Л.Р.Шостакович-Корецкая, В.В.Маврутенков, Л.М.Неклеса // Сучасні інфекції.- 2002.- №3.- С. 116-120. (Здобувачем проведено аналіз історії хвороби, літературний пошук за темою та підготовка статті до друку).

7. Маврутенков В.В. Этиологическая структура инфекционного мононуклеоза/ В.В. Маврутенков // Сучасні інфекції.- 2002.- №1.- С. 33-38.

8. Маврутенков В.В. Клиническое значение и сравнительная оценка двух методов определения гетерофильных антител при инфекционном мононуклеозе / В.В. Маврутенков // Лаб. диагностика.- 2002.- №1.- С. 32-34.

9. Маврутенков В.В. Дерматологические проявления острой герпесвирусной инфекции Эпштейна-Барр / В.В. Маврутенков // Дерматовенерология, косметология, сексопатология. - 2003.- № 1-4 (6).- С. 170-174.

10. Маврутенков В.В. Клинический случай синдрома псевдожелтухи у ребенка первого года жизни, сопровождавший герпесвирусные инфекции/ В.В. Маврутенков // Сучасні інфекції. - 2003.- №4. - С. 105-112.

11. Маврутенков В.В. Анализ ложноположительных результатов гетерофильного теста при использовании пробы Гоффа-Бауэра / В.В. Маврутенков // Лаб. диагностика.- 2003.- №2.- С. 31-33.

12. Маврутенков В.В. Герпесвирус Эпштейна-Барр как «other causative-agent» в группе torch-инфекций / В.В.Маврутенков // Здоровье женщины.- 2004.- №2(18).- С. 156-159.

13. Шостакович-Корецька Л.Р. Герпесвирусная инфекция Эпштейна-Барр у больных рассеянным склерозом/ Л.Р. Шостакович-Корецька, Л.А. Дзяк, В.В. Маврутенков // Междунар. мед. журн. - 2004.- № 3.- С. 132-135. (Здобувачем проведено клінічне та серологічне обстеження хворих стосовно інфекції ВЕБ, написано основний зміст роботи та підготовлені матеріали до друку).

14. Клініко-епідеміологічна характеристика інфекцій Varicella-Zoster Virus та вірусу Епштейна-Барр у ВІЛ-позитивних дітей/ Л.Р.Шостакович-Корецкая, В.В. Маврутенков, І.І. Хожило , З.О. Чикаренко // Перинатологія і педіатрія.- 2005.- №1-2(23).- С. 79-83. (Здобувачем сформульована ідея, виконано координація сумісної роботи, проведено клініко-лабораторне обстеження хворих та написано основний зміст роботи).

15. Маврутенков В.В. Гострі ураження нервової системи, що обумовлені герпесвірусною інфекцією Епштейна-Барр/ В.В. Маврутенков // Укр. вісн. психоневрології - 2005.- Т.13, вип. 2(43).- С. 21-25.

16. Маврутенков В.В. Клініко-патогенетичне значення лізосомних цистеїнових катепсинів В і L при інфекційному мононуклеозі/ В.В.Маврутенков // Інфекційні хвороби. - 2005.- № 3.- С.22-26. (Свідоцтво авторського права №19522 від 08.02.07 р.).

17. Маврутенков В.В. Роль DR-локусу гістосумісності людини у формуванні інфекційного процесу при герпесвірусній інфекції ІV типу (Епштейна-Барр)/ В.В.Маврутенков // Інфекційні хвороби. – 2005.- № 4.- С.18-24. (Свідоцтво авторського права №19523 від 08.02.07 р.).

18. Шостакович-Корецкая Л.Р. Диагностическое значение определения С-реактивного белка в сыворотке крови/ Л.Р.Шостакович-Корецкая, В.В. Маврутенков // Укр. мед. часопис.- 2005.- №1.- С. 125-129. (Здобувачем сформульована ідея, проведено клініко-лабораторне обстеження хворих та написано основний зміст роботи).

19. Маврутенков В.В. Діагностичне значення визначення 2–мікроглобуліну в сироватці крові у хворих з гострими захворюваннями респіраторного тракту / В.В.Маврутенков // Медичні перспективи. - 2005.-№3.- С. 66-69.

20. Маврутенков В.В. Клинико-диагностическое значение аутоиммунных реакций при инфекционном мононуклеозе, вызванном герпесвирусной инфекцией Эпштейна-Барр/ В.В. Маврутенков, Ю.А. Гайдар // Гастроентерологія.- Д., 2006.- Вип.37.- С.108-115. (Здобувачем проведено літературний пошук, виконане клінічне обстеження хворих та збір матеріалу для лабораторних досліджень, зроблено аналіз отриманих результатів).

21. Характеристика эпидемического процесса инфекционного мононуклеоза на территории г. Днепропетровска/ В.В. Маврутенков, Л.Р. Шостакович-Корецкая, А.П. Штепа, В.И. Моргачева, Т.Н. Карасева, А.И. Вилько, И.А. Губарь // Соврем. педиатрия.- 2007.- Т.2, №3. – С. 119-122. (Здобувачем сформульована ідея, проведено літературний пошук, виконано аналіз результатів, написано основний зміст роботи).

22. Маврутенков В.В. Новый синдром атипичной формы герпесвирусной инфекции Эпштейна-Барр/ В.В. Маврутенков // Сучасні інфекції.- 2007.- №2. - С. 67-76.

23. Маврутенков В.В. Методи серологічного та вірусологічного контролю за хворими, які перенесли інфекційний мононуклеоз: Інформ. листок. Вип.1 з проблеми «Інфекційні та паразитарні хвороби». №20/ В.В.Маврутенков, Л.Р.Шостакович-Корецька, Т.В.Маврутенкова - К.: Укрмедпатентінформ, 2002.- 3с. (Здобувачем сформульована ідея, проведено клініко-лабораторне спостереження за хворими та написано основний зміст роботи).

24. Організація диспансерного нагляду за особами, що перенесли інфекційний мононуклеоз: Інформ. листок. Вип. 13 з проблеми «Інфекційні та паразитарні хвороби». №210/ Л.Р.Шостакович-Корецька, В.В.Маврутенков, Л.В. Тимофєєва, І.М. Матвєєва - К.: Укрмедпатентінформ, 2002.- - 3с. (Здобувачем сформульована ідея, проведено аналіз результатів дослідження та написано основний зміст рекомендацій).

25. Використання препарату «циклоферон» у комплексній профілактиці та лікуванні гострих респіраторних вірусних інфекцій у дітей: Інформ. листок. Вип. 20 з проблеми «Педіатрія», №114/ Л.Р.Шостакович-Корецька, В.В. Маврутенков, З. В. Залеська, І.Л. Височина - К.: Укрмедпатентінформ, 2002.- 3с. (Здобувачем проведено клінічне та лабораторне обстеження тематичних хворих, написано основний зміст роботи стосовно ІМ).

26. Пат. 41766 А Україна, МПК А61К39/12. Спосіб комбінованого лікування інфекційного мононуклеозу/ Маврутенков В.В., Маврутенкова Т.В., Шостакович-Корецька Л.Р.; заявник і патентовласник Дніпропетр. держ. мед. акад. - N 200103864; заявл. 20.03.01; опубл. 17.09.01; Бюл. №8. (Здобувачем сформульована ідея винаходу, проведено патентно-інформаційний пошук, клінічне спостереження за хворими, аналіз отриманих даних).

27. Пат. 58457 А Україна, МПК А61В5/00, G01N30/90. Спосіб діагностики автоімунних станів хворих на інфекційний мононуклеоз, викликаний вірусною інфекцією Епштейна-Барр/ Шостакович-Корецька Л.Р., Маврутенков В.В., Нездвецький В.С., Кіріченко С.В.; заявник і патентовласник Дніпропетр. держ. мед. акад. - № 20021210486; заявл. 24.12.02; опубл. 15.07.03; Бюл. №7.- (Здобувачем проведений патентно-інформаційний пошук, координація сумісної роботи, добір тематичних хворих і матеріалу для лабораторних досліджень, аналіз отриманих даних, підготовка статі до друку).

28. Пат. 8955 Україна, МПК G01N33/48, G01N33/50. Спосіб діагностики інфекційного мононуклеозу у дітей, спричиненого герпес-вірусом ІV типу/ Маврутенков В.В., Чорна В.І., Шостакович-Корецька Л.Р., Лянна О.Л., Чергінець А.В.; заявник і патентовласник Дніпропетр. держ. мед. акад. - № u 2005 04692; заявл. 19.05.05; опубл. 15.08.2005, Бюл. №8. (Здобувачем проведено патентно-інформаційний пошук, добір тематичних хворих і матеріалу для лабораторних досліджень, клінічний аналіз отриманих даних, підготовка результатів дослідження до друку).

29. Шостакович-Корецька Л.Р. Діагностика і терапія різних форм герпес-вірусної інфекції Епштейна-Барр (ВЕБ-інфекція)/ Л.Р.Шостакович-Корецька, В.В.Маврутенков; Реєстр № 7/16/02// Реєстр галузевих нововведень.- 2002.- Вип.№16-17.- С.6-7. (Здобувачем проведено інформаційний пошук, клініко-лабораторне спостереження за хворими, аналіз отриманих даних, підготовка результатів дослідження до друку).

30. Циклоферон в педиатрической практике: Метод. рекомендации/ Л.Р. Шостакович-Корецкая, В.В.Маврутенков, А.Е. Абатуров, В.И.Ивашина , А.Г.Верник, И.В Будаева. , Е.Л. Кривуша, И.Л. Височина, И.И. Хожило, В.А. Ульянов, И.Н. Матвеева - Д.: ДГМА, 2000. – 44 с. (Автором проведено аналіз історій хвороб пацієнтів з ІМ, викладений фрагмент роботи щодо використання препарату у терапії інфекції ВЕБ).

31. Полимеразная цепная реакция: принципы и практические рекомендации по использованию в клинической практике врача: (руководство для врачей)/ Л.Р.Шостакович-Корецкая, В.В. Маврутенков, Е.В.Братусь, Т.В.Маврутенкова - Д.: 2002. - 44с. (Здобувачем проведений літературний пошук та викладений фрагмент роботи стосовно принципів діагностики герпетичних інфекцій).

32. Иммуноферментный анализ: принципы и методические рекомендации по клиническому применению/ Л.Р.Шостакович-Корецкая, В.В. Маврутенков, Е.В.Братусь, Т.В.Маврутенкова , И.Н. Мудракова. – Д.: 2002. - 40с. (Здобувачем проведений літературний пошук та викладений фрагмент роботи стосовно принципів сучасної серологічної діагностики герпетичних інфекцій).

33. Циклоферон (метилглюкамин акридонацетат) – в терапии и профилактике вирусных инфекций у детей: Метод. рекомендации/ Л.Р. Шостакович-Корецкая, А.Е.Абатуров, В.В.Маврутенков, И.Л.Височина, О.Н.Герасименко, Е.Л.Кривуша, А.В.Чергинец, Е.А. Агафонова - Д.: ДГМА, 2005.- 19с. (Здобувачем проведено клініко-лабораторне спостереження тематичних пацієнтів, викладений фрагмент рекомендацій щодо використання препарату у лікуванні та профілактиці ІМ).

34. Ураження центральної нервової системи при інфекційних захворюваннях у дітей: навч. посібник/ Л.Р. Шостакович-Корецька, Л.А. Дзяк, І.В. Будаєва, В.В.Маврутенков, А.В. Чергінець, О.І. Бєлогорцева, В.А.Голік; За ред. Л.Р. Шостакович-Корецької, Л.А. Дзяк– Д.: АРТ-ПРЕС, 2004. – 284с. (Здобувачем проведений літературний пошук та викладені фрагменти роботи щодо принципів сучасної лабораторної діагностики, лікування та профілактики герпетичних інфекцій).

35. Аутоімунні реакції при інфекційному мононуклеозі/ В.В.Маврутенков, В.С. Нездвецький, Л.Р. Шостакович-Корецька, С.В. Кириченко, Т.В. Маврутенкова // Перинатологія і педіатрія.- 2001. - №3. - С.102. (Здобувач виконував координацію сумісної роботи, проводив клінічне обстеження хворих на ІМ і забір матеріалу для лабораторних досліджень, написав основний зміст роботи).

36. Лабораторная верификация этиологии инфекционного мононуклеоза/ В.В.Маврутенков, Т.В. Маврутенкова, С.І. Рєдєчкіна, І.М.Матвєєва, Ю.К. Ахундова, І.М. Маргитич // Матеріали наук.-практ. конф. «Актуальні питання інфекційних захворювань у дітей».- Одеса: Латстар, 2001. – С. 65-67. (Здобувачем сформульована ідея, виконувалась координація сумісної роботи, написано основний зміст роботи та підготовлено матеріали до друку).

37. Современные аспекты иммуномодулирующей терапии инфекционных заболеваний в детском возрасте/ Л.Р. Шостакович-Корецкая, В.В.Маврутенков, И.В.Будаева, Е.Л.Кривуша, И.Л.Височина // Матеріали наук.-практ. конф. «Актуальні питання інфекційних захворювань у дітей».- Одеса: Латстар, 2001. – С. 147-149. (Здобувачем проведено літературний пошук, виконано клініко-лабораторне обстеження тематичних хворих, зроблено аналіз отриманих даних).

38. Клінічна характеристика раннього катамнестичного періоду інфекції, що спричиняється вірусом Епштейна-Барр/ Л.Р.Шостакович-Корецька, В.В.Маврутенков, Т.В.Маврутенкова, Г.С. Гуня // Матеріали наук.-практ. конф. «Ендогенна інтоксикація та ії корекція в педіатрії».- Тернопіль: Укрмедкнига, 2001.- С. 71-73. (Здобувачем сформульована ідея, проведено клінічне спостереження за хворими та написано основний зміст публікації).

39. Лечение инфекционного мононуклеоза: показания и различные способы комбинированной терапии/ Л.Р. Шостакович-Корецкая, В.В. Маврутенков, И.В. Будаева, О.М.Якунина, Л.А.Арефьева, Т.Н.Бортникова, Е.В. Мульченко // Вісн. Вінниц. держ. мед. ун-ту.- 2002.- № 6 (1). - С. 242-243. (Здобувачем виконано координація сумісної роботи, проведено клініко-лабораторне обстеження хворих та написано основний зміст роботи).

40. Шостакович-Корецкая Л.Р. Опыт организации диспансерного наблюдения за лицами, перенесшими инфекционный мононуклеоз/ Л.Р.Шостакович-Корецкая, В.В.Маврутенков, Л.В. Тимофеева // Матеріали наук.-практ. конф. з міжнар. участю «Сучасна терапія хворих з інфекційною та паразитарною паталогією на догоспітальному та госпітальному етапах, методи профілатики» Ч. II (тези). – Харьків, 2002. – С.67. (Здобувачем проведено аналіз результатів дослідження та написано основний зміст тез).

41. Клінічна характеристика тяжких форм гострої інфекції, спричиненої вірусом Епштейна-Барра/ Л.Р.Шостакович-Корецька, Л.А.Дзяк, В.В. Маврутенков, А.Р. Лацинський, І.В. Будаєва, О.М. Якуніна // Матеріали наук.- практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України «Тяжкі форми інфекційних хвороб і невідкладні стани».- Тернопіль: Укрмедкнига, 2002.- С. 230-232. (Здобувачем виконувалась координація сумісної роботи, проведено аналіз результатів дослідження та підготовка матеріалів роботи до друку).

42. Динамика серологических маркеров вируса Эпштейна-Барр у больных инфекционным мононуклеозом/ В.В. Маврутенков, Л.Р.Шостакович-Корецкая, О.М. Якунина, А.В. Чергинец, І.В. Будаєва // Перинатологія та педіатрія.- 2002.- №3. – С. 84. (Здобувачем сформульована ідея, проведено аналіз результатів дослідження та написано основний зміст роботи).

43. Ураження нервової системи, спричинене гострою герпесвірусною інфекцією Епштейна-Барр/ Л.Р.Шостакович-Корецька, Л.А. Дзяк, В.В.Маврутенков, А.В.Голик, О.М. Кошара // Матеріали VІ з”їзду інфекціоністів України «Клінічні проблеми боротьби з інфекційними хворобами». - Тернопіль: Укрмедкнига, 2002.- С. 225-227. (Здобувачем виконувалась координація сумісної роботи, особисто проведено клініко-лабораторне обстеження хворих стосовно інфекції ВЕБ та підготовка матеріалів дослідження до друку).

44. Клиническое значение количественной оценки С-реактивного белка/ Л.Р. Шостакович-Корецкая, В.В.Маврутенков, Е.В.Братусь, И.В. Будаева Т.В.Маврутенкова, И.Н.Мудракова, О.М.Якунина, Н.Н.Козицкая, З.А. Чикаренко // Перинатологія та педіатрія.- 2003.- №4.- С. 112. (Здобувачем сформульована ідея, виконано координація сумісної роботи, проведено клініко-лабораторне обстеження хворих та написано основний зміст роботи).

45. Диагностика инфекционных поражений центральной нервной системы по результатам анализа ликвора методом полимеразной цепной реакции/ Л.Р.Шостакович-Корецкая, В.В.Маврутенков, Т.В.Маврутенкова, Е.В. Братусь // Материалы 5-й Всерос. науч.-практ. конф. «Генодиагностика инфекционных болезней».- М., 2004. - Т.ІІ. - С. 150-151. (Здобувачем сформульована ідея, проведено аналіз результатів дослідження та підготовлені матеріали праці до друку).

46. Epstein-Barr virus infection in patients with multiple sclerosis/ V. Mavrutenkov, L. Shostakovich-Koretskaya, А. Golyk, L. Dzyak, T.Mavrutenkova, P.Khaykin // Eur. J. Neur.- 2004.- Vol.11.- Р. 1353. (Здобувачем проведено клінічне та серологічне обстеження хворих на інфекцію ВЕБ, аналіз отриманих результатів).

47. Shostakovich-Koretskaya L. Herpes infections in infants with «indefinite HIV-status»/ L. Shostakovich-Koretskaya, P. Khaykin, V. Mavrutenkov // 11 th Scien. Meet. Eurp. Soc. of Chemoth. Inf. Dis. – Moscow, 2004.- Р. 50. (Здобувачем виконано клінічне та серологічне обстеження ”ВІЛ-позитивних” дітей на інфекцію ВЕБ, аналіз результатів дослідження).

48. Клінічне значення визначення ДНК вірусу Епштейна-Барр у хворих на інфекційний мононуклеоз/ Л.Р.Шостакович-Корецкая, В.В. Маврутенков, Е.В.Братусь, Т.В.Маврутенкова // Материалы 1-й Междунар. наук.-практ. конф. «Специфическая диагностика инфекционных болезней». - К., 2004. – С. 31-33. (Здобувачем виконано клінічне спостереження за хворими, збір матеріалу для лабораторних досліджень, проведено аналіз отриманих даних та викладено основний зміст роботи).

49. Голик А.В. Лабораторная диагностика острых поражений нервной системы вследствие герпесвирусной инфекции Эпштейна-Барр/ А.В.Голик, В.В. Маврутенков // Матеріали наук.-практ. конф. з міжнарод. участю Укр.Держ.НДІ МСПІ «Інноваційні діагностичні технології в медико-соціальній експертизі і реабілітації інвалідів». – Д., 2005. - С. 120-124. (Здобувачем виконано клінічне та серологічне обстеження хворих стосовно інфекції ІМ, а також аналіз отриманих результатів дослідження).

50. Кардиологические поражения при ЕВV-инфекции/ Л.Р.Шостакович-Корецкая, В.В. Маврутенков, О.М.Якунина, И.В. Будаева, З.А.Чикаренко, И.Н. Маргитич // Таврич. мед.-биол. вестн.- 2005.- Т.8., №2.- С. 29. (Здобувачем виконано координація роботи, проведено клініко-лабораторне обстеження дітей, хворих на ІМ та написано основний зміст роботи).

51. Голик А.В. Герпесвирусная инфекция Эпштейна-Барр у больных рассеянным склерозом/ А.В.Голик, В.В. Маврутенков // Матеріали наук.-практ. конф. з міжнар. участю Укр. Держ. НДІ МСПІ «Інноваційні діагностичні технології в медико-соціальній експертизі і реабілітації інвалідів».- Д., 2005.- С. 118-120. (Здобувачем проведено клініко-лабораторне обстеження хворих стосовно інфекції ВЕБ та написано основний зміст роботи).

52. Маврутенков В.В. Содержание 2-микроглобулина в сыворотке крови у больных инфекционным мононуклеозом/ В.В.Маврутенков // Материалы международ. науч.-практ. конф., посвященной 75-летию ДОНГМУ «Внутриклеточные инфекции и состояние здоровья детей ХХІ веке». – Донецк, 2005.- С. 123.

53. Маврутенков В.В. Поліморфізм генів DRD1-локуса HLA-класу ІІ при герпес-вірусній інфекції Епштейна-Барр/ В.В.Маврутенков // Перинаталогія та педіатрія. - 2005.- № 1/2 (23), ч.2. - С. 27.

54. Маврутенков В.В. С-реактивний протеїн та 2-мікроглобулін у сироватці крові пацієнтів, хворих на інфекційний мононуклеоз/ В.В. Маврутенков, Т.В. Маврутенкова // Клініч. імунологія, алергологія, інфектологія.- 2006.- С. 18. (Здобувачем сформульована ідея, проведено клінічне обстеження хворих та написано основний зміст роботи).

55. Патогенетические аспекты формирования осложнений при инфекционном мононуклеозе, вызванном вирусом Эпштейна-Барр/ Л.Р. Шостакович-Корецкая, В.В. Маврутенков, И.В. Будаева, О.М.Якунина, З.А.Чикаренко, О.А.Зуева, Е.И. Гук, С.Г. Тараненко, О.С.Конопкина // Таврич. мед. биол. вестн.-2006.- Т.8.- №2.- С.127. (Здобувачем проведений інформаційний пошук, координація сумісної роботи, клінічний аналіз отриманих даних).

56. Популяційний аналіз розповсюдженості генів DR-локуса і системи АВО у Придніпров’ї / В.В. Маврутенков, Л.Р. Шостакович-Корецька, Е.В. Братусь, Т.В.Маврутенкова, Л.К. Перстнева, Н.І. Ташевська // Педіатрія, aкушерство та гінекологія. - 2007.- №4. - С.130. (Здобувачем сформульована ідея, виконана координація сумісної роботи, проведено клініко-статистичний аналіз результатів дослідження).

57. Shostakovich-Koretskaya L. Infections of Epstein-Barr in “HIV- positive” children/ L.Shostakovich-Koretskaya, Z. Chykarenko, V. Mavrutenkov // Genetics & Mechanisms of Susceptibility to Infectious Diseases. – Paris. France, 2007.- P. 34. (Здобувачем проведено підбор та аналіз історії хвороб тематичних пацієнтів).

58. Маврутенков В.В. Эффективность терапии инфекционного мононуклеоза различными иммуномодулирующими средствами/ В.В. Маврутенков , Л.Р. Шостакович-Корецька, Т.В.Маврутенкова // Перинаталогія та педіатрія. - 2007.- № 3 (31), ч.2. - С. 28-29. (Здобувачем сформульована ідея, проведено клінічне спостереження за хворими та аналіз отриманих даних).

59. Сравнительный анализ качественного определения методом ПЛР ДНК вируса Эпштейна-Барр в цельной крови и её плазменной фракции/ В.В.Маврутенков, Е.В.Братусь, Л.Р.Шостакович-Корецкая, Т.В.Маврутенкова, И.Н. Мудракова // Материалы VI-й Всерос. науч.-практ. конф. «Генодиагностика инфекционных болезней – 2007 (молекулярная диагностика)». - М., 2007. - Т.IІІ. - С. 330-332. (Здобувачем виконано спостереження за хворими, збір матеріалу для лабораторних досліджень, проведено аналіз отриманих даних та викладено основний зміст роботи).

60. Маврутенков В.В. Характеристика аутоімунних процесів, що спричинені герпес-вірусною інфекцією IV типу/ В.В.Маврутенков// Хвороби печінки в практиці інфекціоніста: матеріали наук.практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України, 26-27 квіт., 2007 р., Донецьк.- Тернопіль: Укрмедкнига, 2007.- С. 175-176.