Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право


Романко Світлана Миколаївна. Економіко-правовий механізм забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції : Дис... канд. наук: 12.00.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Романко С.М. Економіко-правовий механізм забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції.Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.06 – земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурне право. – Національний аграрний університет. – Київ, 2008.

Дисертацію присвячено розгляду теоретичних, законодавчих та методичних проблем побудови та функціонування економіко-правового механізму забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції. У представленій роботі досліджується структура, зміст, основні етапи нормативного закріплення економіко-правового механізму забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції як окремого міжгалузевого інституту права та законодавства із одночасним визначенням та характеристикою центрального поняття цього механізму – екологічної безпеки сільськогосподарської продукції. Обґрунтовано комплексність економіко-правового механізму забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції як зв'язок між забезпеченням останньої та вимогами раціонального природокористування. Визначено, що до структури економіко-правового механізму забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції входять організаційно-правова, інституційна, функціональна та економічна підсистеми.

Обґрунтовано необхідність вдосконалення чинного законодавства України у цій сфері, розроблено пропозиції внесення змін до вже існуючих нормативно-правових актів і прийняття Закону України «Про економіко-правовий механізм забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції», Харчового Кодексу України та Довгострокової програми впровадження технологій ведення екологічно безпечного (органічного) сільського господарства.

У висновках викладаються підсумки дослідження, формулюються найважливіші результати та пропозиції.

Дослідження в рамках дисертації економіко-правового механізму забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції дозволяє сформулювати такі висновки:

1. Екологічна безпека сільськогосподарської продукції – це окремий міжгалузевий інститут права екологічної безпеки та законодавства, який має своїм об’єктом здоров’я людини – кінцевого споживача такої продукції, предметом – сільськогосподарську продукцію та характеризується таким сприятливим станом розвитку суспільних відносин у галузі АПК і охорони навколишнього природного середовища, при якому державою через діяльність спеціально створених органів влади та фізичними і юридичними особами – виробниками сільськогосподарської продукції забезпечується здійснення закріплених чинним законодавством санітарних та ветеринарних заходів та вимог обов’язкових індикаторів та параметрів безпеки, процедур підтвердження відповідності, сертифікації та маркування та інших спеціальних заходів для попередження та усунення можливих шкідливих наслідків виникнення екологічних ризиків життю та здоров’ю громадян внаслідок виробництва, реалізації, переробки і споживання небезпечної сільськогосподарської продукції.

Показниками екологічної безпеки сільськогосподарської продукції є її якість, екологічна безпечність та екологічна чистота.

2. Слід визначати економіко-правовий механізм забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції як складну систему організаційно-правового та економіко-екологічного регулювання суспільних відносин та природокористування у сфері виробництва, переробки та реалізації сільськогосподарської продукції, що раціонально поєднує економічні та екологічні важелі управління сільськогосподарським виробництвом і структурно складається із організаційно-правової, інституційної, функціональної та економічної підсистем.

Підсистеми економіко-правового механізму екологічної безпеки сільськогосподарської продукції характеризуються органічною єдністю та взаємопроникненням, тому логічніше характеризувати їх шляхом розкриття організаційно-правового, економіко-правового та міжнародно-правового змісту такого механізму.

3. Організаційно-правовий зміст економіко-правового механізму забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції включає в себе систему нормативно-правових актів, які регулюють економіко-правовий механізм забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції та спеціально уповноважених державних органів, які здійснюють реалізацію вимог правових норм шляхом проведення превентивних та ліквідаційних заходів.

4. Доведено, що відсутність єдиного багатофункціонального нормативно-правового акту, який би регулював економіко-правовий механізм забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції та велика частка підзаконних нормативно-правових актів у цій сфері спричиняють не тільки окремі труднощі пошуку та використання необхідних положень нормативних актів, але й значним чином перешкоджають впорядкуванню системи законодавства України. Проведено систематизацію усіх наявних в чинному законодавстві приписів у сфері екологічної безпеки сільськогосподарської продукції за сімома основними та сімома додатковими групами.

5. Чинне законодавство України практично не містить норм, які б регулювали конкретно безпеку сільськогосподарської продукції. Переважаюча їх частка врегульовує питання якості та безпеки продуктів харчування та залишає поза сферою регулювання харчову продукцію домашнього виробництва. Окремі правові норми формально регулюють екологічну безпеку сільськогосподарської продукції, а фактично – є недієвими (наприклад, ст. 1, 2, 11, 21 Закону України «Про молоко та молокопродукти» щодо продуктів домашнього виробництва). Запропоновано включення реалізації продуктів домашнього виробництва до сфери регулювання екологічної безпеки сільськогосподарської продукції в частині обов’язковості перевірки зразків продукції лабораторіями на ринках.

6. Виявлено, що основну відповідальність у сфері забезпечення екологічної безпеки продуктів харчування законодавство України покладає на їх виробника, тому запропоновано внести зміни до підп. 7 ч. 6 ст. 20 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» щодо закріплення повного узагальненого переліку прав та обов’язків виробників: превентивних, у сфері захисту прав споживачів, організаційних та ліквідаційних.

7. Інституційну підсистему економіко-правового механізму забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції складають органи загальної та спеціальної компетенції. Автором виявлено, що обласні, сільські, селищні, міські ради мають лише загальні повноваження у сфері забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції, а громадське управління у цій сфері взагалі не передбачене. Тому пропонується розширити їх повноваження та створити Національне агентство по контролю за якістю та безпекою сільськогосподарської продукції.

8. При аналізі функціональної підсистеми економіко-правового механізму виявлено, що найважливішим превентивним заходом у цій сфері є сертифікація. Автором запропоновано внести зміни до п. 3 ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів України «Про стандартизацію і сертифікацію» щодо запровадження обов’язкової сертифікації сільськогосподарської продукції та до п. 4 Указу Президента України «Питання Державного Комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики» щодо зміни існуючого територіального принципу сертифікації продукції.

9. Виявлено, що незважаючи на деякі позитивні зміни в регулюванні адміністративно-правової відповідальності в екологічній сфері, мізерні розміри штрафів ще передбачені, наприклад, ст. 107 КУпАП України. Запропоновано встановити більш високі розміри штрафів за повторне та систематичне порушення вимог у сфері безпеки сільськогосподарської продукції. Автор пропонує:

розширити перелік складів злочинів у сфері безпеки сільськогосподарської продукції та встановити кримінальну відповідальність за такі неправомірні діяння у цій сфері, які спричинили чи могли спричинити значні та особливо значні негативні наслідки;

внести зміни до ст. 18 Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» у вигляді норми про відшкодування шкоди, завданої недбалим поводженням або незаконним вивільненням генетично модифікованих організмів (ГМО) у навколишнє середовище, якими заподіяно шкоду здоров’ю чи життю людини, а також навколишньому середовищу.

10. Досліджено економічну підсистему економіко-правового механізму забезпечення екологічної безпеки та розкрито економіко-правовий зміст даного механізму шляхом розробки рекомендацій вдосконалення інструментів адміністративного, фінансово-кредитного та ринкового регулювання у цій сфері шляхом запровадження пільгового оподаткування виробників екологічно безпечної продукції, надання безоплатних товарних етикеток, диференціації цін та звичайну, безпечну та екологічно чисту продукцію, створення Фонду фінансування та підтримки виробництва екологічно безпечної сільськогосподарської продукції (ФПВЕБСП), масштабної підтримки розвитку села та інших.

11. Запропоновано прийняття комплексного нормативно-правового акту – Закону України «Про економіко-правовий механізм забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції» та Довгострокової програми впровадження технологій ведення екологічно безпечного (органічного) сільського господарства та розроблено їх структуру.

12. У результаті ґрунтовного дослідження міжнародно-правового змісту економіко-правового механізму забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції встановлено, що в Україні положення нормативно-правових актів ЄС у сфері забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції уже знайшли часткове відображення в ряді законів, проте в цілому процес адаптації законодавства в цій сфері до норм ЄС просувається досить повільно.

13. Запропоновано вдосконалення визначення належної гігієнічної практики шляхом внесення змін до ст. 1 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» та викладення його в наступній редакції: належна практика виробництва – це діяльність виробників сільськогосподарської та харчової продукції, яка спрямована на виробництво та введення в обіг якісної та безпечної сільськогосподарської продукції, при якій при звичайних технологіях виробництва автоматично та постійно дотримуються санітарно-гігієнічні, ветеринарні, фітосанітарні вимоги якості та безпеки продукції та існуючий ризик зводиться до мінімально прийнятного рівня шляхом контролю виробництва на всіх його критичних точках.

14. У результаті порівняльного аналізу національного та міжнародного законодавства у досліджуваній сфері запропоновано кодифікувати наявні в чинному українському законодавстві норми про виробництво окремих видів харчової продукції у Харчовий Кодекс України.

Публікації автора:

  1. Романко С. М. Законодавче регулювання механізму екологічної безпеки в Україні / С. М. Романко // Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України : зб. наук. праць. – Івано-Франківськ. : Плай, 2002. – Вип. VIII. – С. 105-109.

  2. Романко С. М. Проблеми екологічної безпеки та економічні інтереси виробника / С. М. Романко // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. – 2004. – № 5. – С. 182-191.

  3. Романко С. М. Правові проблеми використання пестицидів і агрохімікатів в Україні / С. М. Романко // Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України : зб. наук. праць. – Івано-Франківськ. : Плай, 2004. – Вип. XII. – С. 156-162.

  4. Романко С. М. Правове забезпечення зміни сільського господарства України на екологічно безпечне / С. М. Романко // Юридична Україна. – 2006. – №7. – С. 65-71.

  5. Романко С. М. Особливості адміністративної відповідальності у сфері забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції / С. М. Романко // Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України : зб. наук. праць. – Івано-Франківськ. : Плай, 2006. – Вип. XVII. – С. 169-173.

  6. Романко С. М. Механізм забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції : етапи розвитку / С. М. Романко // Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України : зб. наук. праць. – Івано-Франківськ. : Плай, 2007. – Вип. XVIII. – С. 166 -169.

  7. Романко С. Особливості економіко-правового механізму забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції / С. Романко // Право України. – 2007. – №6. – с.85-88

  8. Романко С. М. Проблеми визначення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції, її якості та безпеки / С. М. Романко // Актуальні питання реформування правової системи України : матеріали ІІІ Міжнар. наук. –практ. конф.: (Луцьк, 2-3 червня 2006 р.) : зб. наук. ст. / редкол.: І. Я. Коцан (голова) [та ін.]. – Луцьк. : РВВ Вежа, Волин. держ. ун-т імені Лесі Українки, 2006. – Т. 2. - С. 72-76.

  9. Романко С. М. Проблеми законодавчого регулювання та вдосконалення біобезпеки як важливої складової екологічної безпеки України / С. М. Романко // Корпоративне право в Україні : становлення та розвиток : міжрегіон. наук. -практ. конф., (Івано-Франківськ, 26-27 вересня 2003 р.) : зб. наук. праць. / редкол.: О. Д. Крупчан (голова) [та ін.]. – К., Івано-Франківськ, НДІ прив. права та п-цтва АПН Укр., юрид. ін.-т Прикарпат. нац. ун-ту ім. В.Стефаника, 2004. – С. 383-386.

  10. Романко С. М. Особливості реалізації державно – правових заходів організаційно-превентивного спрямування у сфері забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції / С. М. Романко // Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні : матеріали Х регіон. наук. – практ. конф., (Львів, 5-6 лютого 2004 р.) : тези доп. / редкол.: П. М. Рабінович (голова) [та ін.].– Львів. : юрид. ф-т Львів. нац. ун-ту ім. Івана Франка, 2004. – С. 352-355.

  11. Романко С. М. Екологічна безпека та якість продукції: порівняльно-правовий аналіз понять / С. М. Романко // Забезпечення екологічної безпеки – обовязок Української держави : матеріали Міжрегіон. наук. – практ. конф., (Івано-Франківськ, 24-25 вересня 2004 р.) : ст. та тези доп. / редкол.: В. Д. Басай (гол. ред.) [та ін.]. – Івано-Франківськ. : юрид. ін.-т Прикарпат. нац. ун-ту ім. В.Стефаника, 2004. – C. 51-55.

  12. Романко С. М. Фінансові ризики в сільському господарстві України / С. М. Романко // Проблеми вдосконалення правового забезпечення прав та основних свобод людини і громадянина в Україні : матеріали Регіон. міжвуз. наук. конф. молодих вчених та аспірантів, (Івано-Франківськ, 22 квітня 2005 р.) : ст. та тези доп. / редкол.: В. Д. Басай (гол. ред.) [та ін.]. – Івано-Франківськ. : юрид. ін.-т Прикарпат. нац. ун-ту ім. В.Стефаника, 2005. – С. 155-161.

  13. Романко С. М. Екологічно безпечне сільське господарство в умовах вступу України до СОТ / С. М. Романко // Проблеми вдосконалення правового забезпечення прав та основних свобод людини і громадянина в Україні : матеріали Всеукр. міжвуз. наук. конф. молодих вчених та аспірантів, (Івано-Франківськ, 28 квітня 2006 р.) : ст. та тези доп. / редкол.: В. Д. Басай (гол. ред.) [та ін.]. – Івано-Франківськ. : юрид. ін.-т Прикарпат. нац. ун-ту ім. В.Стефаника, 2006. – С. 263-266.

  14. Романко С. М. Організаційно-правова основа економіко-правового механізму забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції / С. М. Романко // Європейська наука ХХІ століття: стратегія і перспективи розвитку : матеріали Міжнар. наук. – практ. конф.,(Дніпропетровськ, 22-31 травня 2006 р.); [б. а.]. – Дніпропетровськ. : Наука і освіта, 2007. – Т.19. – С. 26-29. – (Серія «Право»).

  15. Романко С. М. Система НАССР та можливість її закріплення в перспективному законодавстві України // Проблеми вдосконалення та правового забезпечення прав та свобод людини і громадянина : матеріали Всеукр. міжвуз. наук. конф. молодих вчених та аспірантів. – (Івано-Франківськ, 20 квітня 2007 р.) : ст. та тези доп. / редкол.: В. Д. Басай (гол. ред.) [та ін.]. – Івано-Франківськ. : юрид. ін.-т Прикарпат. нац. ун-ту ім. В.Стефаника, 2007. – С. 233-235.

  16. Романко С. Превентивні заходи забезпечення екологічної безпеки сільськогосподарської продукції в національному та європейському законодавстві / С. Романко // Актуальні проблеми правового забезпечення національної продовольчої безпеки і сталого розвитку сільського господарства України : матеріали Всеукр. наук. –практ. конф. молодих вчених, присвяч. 110-річчю Нац. агр. ун-ту. (Київ, 18 квітня 2008 р.) : зб. наук. праць / редкол.: А.С. Даниленко (гол. ред.) [та ін.].К. : юрид. ф-т ННІ зем. ресурсів та правозн. НАУ, 2008. – С. 88-91.