Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


19. Баженова Олена Володимирівна. Економіко-математичне моделювання економічної безпеки України: дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Баженова О.В. Економіко-математичне моделювання економічної безпеки України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 - економіко-математичне моделювання. - Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2004.

У дисертаційній роботі проведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі розробки моделей системи економічної безпеки України. Проведено змістовний аналіз сутності поняття економічної безпеки, визначено головні підсистеми економічної безпеки України. Проаналізовано тенденції української економіки, що мають вплив на стан економічної безпеки країни в розрізі основних її складових для детальнішого висвітлення проблеми. Запроваджено систему критеріїв-індикаторів економічної безпеки України та їх граничних значень. Удосконалено методику якісного дослідження економічної безпеки України на основі застосування системного підходу. Побудовано економетричні моделі підсистем для моделювання та прогнозування економічної безпеки України. Розроблено оптимізаційну модель системи економічної безпеки України, що враховує граничні значення основних показників-індикаторів економічної безпеки України. Побудовано модель визначення інтегрального показника рівня економічної безпеки країни. Інтегральний індикатор рівня економічної безпеки розраховується як сума зважених показників, які характеризують рівень існуючої загрози безпеці за кожним показником. Розроблено задачу прогнозування основного показника економічної безпеки України (ВВП на одну особу) за допомогою застосування теорії штучних нейронних мереж.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі розробки моделей системи економічної безпеки України.

Проведене дослідження дозволило зробити такі висновки:

  1. У результаті проведеного аналізу визначено, що теоретичною основою дослідження економічної безпеки України є теорія економічних систем та застосовуваний до них системний підхід.

  2. З’ясовано, що економічна безпека України – це складна динамічна соціально-економічна система, головними підсистемами якої є такі: енергетична, фінансова, соціальна, інноваційно-технологічна, продовольча, зовнішньоекономічна, демографічна та екологічна безпеки.

  3. Результатом аналізу сучасного стану економічної безпеки України та тенденцій її розвитку є виявлення основних тенденцій економіки, які мають вплив на стан економічної безпеки, що дає можливість визначення основних загроз та критеріїв економічної безпеки. Констатовано, що за більшістю показників функціонування економіки Україна не має достатнього рівня економічної безпеки для забезпечення стійкого розвитку.

  4. Обґрунтовано, що сутність економічної безпеки реалізується в системі критеріїв і показників. Система показників-індикаторів, що одержали кількісне вираження, дозволяє завчасно сигналізувати про небезпеку, що загрожує, і вживати заходів щодо їх попередження. Але для економічної безпеки вирішального значення мають не так самі показники, як їх граничні (порогові) значення, за межами яких національна економіка втрачає здатність до динамічного саморозвитку, конкурентоспроможність на зовнішніх і внутрішніх ринках.

  5. Виявлено, що для коректного та правильного моделювання системи економічної безпеки України необхідно здійснювати дослідження змінних на стаціонарність, у випадку нестаціонарності – перевірки на коінтегрованість. Для коінтегрованих змінних слід використовувати векторну модель корекції похибки.

  6. Проведений детальний аналіз взаємозв’язків між показниками-індикаторами економічної безпеки України та іншими макроекономічними показниками дав можливість змоделювати зазначені зв’язки та специфікувати їх у вигляді структурних моделей підсистем економічної безпеки України.

  7. Аналіз результатів моделювання та прогнозування за допомогою розроблених економетричних моделей підсистем економічної безпеки України дозволив зробити висновок про придатність моделей для подальшого практичного використання.

  8. Для визначення оптимальних значень показників-індикаторів системи економічної безпеки України було розроблено оптимізаційну модель цієї системи, яка враховує граничні значення модельованих показників.

  9. З’ясовано, що для дослідження економічної безпеки важливе значення має кількісна оцінка рівня економічної безпеки країни, яка виражається через обчислення інтегрального показника економічної безпеки, що слугує загальним і надійним індикатором стану та розвитку (аналіз показника у динаміці) цієї складної системи. Розроблена модель визначення інтегрального показника економічної безпеки України враховує взаємозалежність між показниками-індикаторами економічної безпеки та їх граничні (порогові) значення. Аналіз результатів розрахунків вказує на позитивну тенденцію зростання показника, що свідчить про посилення економічної безпеки України.

  10. На основі здійсненого аналізу схем прогнозування за допомогою методів теорії штучних нейронних мереж розроблено задачу прогнозування основного показника економічної безпеки України (ВВП на одну особу).

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Баженова О.В. Застосування системного підходу до аналізу економічної безпеки держави // Вісник Київського національного університету. Серія „Економіка”. – 2003. – Вип. 66-67. – С. 122-124. – 0,3 др.арк.

  2. Баженова О.В. Аналіз стану економіки України в контексті її економічної безпеки // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв'язків і залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект: Збірник наукових праць. – Донецьк: ДонНУ, 2004. – С. 839-845. – 0,4 др.арк.

  3. Черняк О.І., Баженова О.В. Застосування коінтеграції та векторної моделі корекції похибки до аналізу, моделювання та прогнозування соціальної безпеки України // Економічна кібернетика. – 2004. - № 1-2 (25-26). - С. 21-26. – 0,66 др.арк. (особистий внесок – 0,4 др.арк., ідея, модель, результати).

За матеріалами конференцій:

  1. Баженова О.В. Система прийняття рішень при аналізі економічної безпеки держави // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених „Економіко-математичні методи прийняття управлінських рішень на сучасному етапі”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 113. – 0,07 др.арк.

  2. Баженова О.В. Інформаційні технології в контексті економічної безпеки держави: нові виклики та загрози // Збірник доповідей та тез І-го Молодіжного науково-практичного форуму “Інформаційні технології в ХХІ сторіччі”. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 41. – 0,05 др.арк.

  3. Баженова О.В. Моделювання фінансової безпеки України на основі застосування методів кореляційного та регресійного аналізу // Праці Четвертої міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених „Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. Частина 2. - Донецьк, 2003. - С. 12-14. – 0,13 др.арк.

  4. Баженова О.В. Визначення оптимальних значень основних показників економічної безпеки України // Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління. Матеріали ІІІ Міжнародної конференції студентів, аспірантів і молодих вчених. - Київ, 2004. – С. 358-359. – 0,13 др.арк.

В інших наукових виданнях:

  1. Баженова О.В. Методика визначення оцінки економічної безпеки держави // Актуальні проблеми розвитку підприємницької діяльності в Україні. – Київ, 2003. – Вип. 3. – С. 4-9. – 0,8 др.арк.