Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Тараненко Андрій Анатолійович. Економічний механізм стимулювання праці в інноваційній діяльності (на прикладі підприємств аерокосмічної діяльності) : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Тараненко А.А. Економічний механізм стимулювання праці в інноваційній діяльності (на прикладі підприємств аерокосмічної галузі). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 - економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). - Харківський національний економічний університет, 2009.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню і розробці підходів з вдосконалення процесу управління стимулюванням праці персоналу, задіяного в інноваційній діяльності підприємств аерокосмічної галузі.

У роботі визначено та запропоновано заходи щодо вдосконалення економічного механізму стимулювання праці у сфері інноваційної діяльності підприємств аерокосмічної галузі.

У дисертації розроблено методичні рекомендації щодо стимулювання праці інноваційно-активного персоналу, спрямовані на коригування системи матеріального стимулювання. Запропоновано підхід, який враховує як особистий внесок фахівця в результат діяльності підрозділу, так і внесок підрозділу в результат діяльності підприємства. Такий підхід спрямований на оцінку інноваційної складової результатів діяльності фахівця за рахунок використання таких часткових показників, як ефективність результатів інноваційної діяльності підрозділу (колективу), результативність творчої праці фахівця.

Обґрунтовано і розроблено методичний підхід до ефективного підбору персоналу для участі в інноваційному проекті на підставі оцінювання інноваційного потенціалу фахівців підприємства, який враховує такий перелік факторів: інтелект, освіта, творчість, активність, професіоналізм, кваліфікація, здатність до навчання.

У дисертації науково обґрунтовано необхідність вдосконалення економічного механізму стимулювання праці у сфері інноваційної діяльності на підприємствах аерокосмічної галузі, визначено його складові та розроблено пропозиції щодо вдосконалення економічних методів стимулювання праці фахівців підприємств.

1. На основі проведеного аналізу теоретичних джерел і досвіду як вітчизняних, так і закордонних підприємств узагальнено теоретичні аспекти інноваційної діяльності і систем стимулювання праці в сфері інноваційної діяльності на підприємствах. З урахуванням особливостей інноваційної діяльності в аерокосмічній галузі визначено фактори, які впливають на розвиток підприємства та обґрунтовано важливість змін в системі стимулювання праці інноваторів.

2. Встановивши структуру стимулювання праці, визначено, що застосування економічних важелів у сфері інноваційної діяльності ґрунтується на таких матеріальних стимулах як: посадові оклади, надбавки та доплати, премії та винагороди. Форми матеріального стимулювання праці інноваторів повинні враховувати витрати праці. В процесі пошуку нових практичних підходів до стимулювання праці персоналу в інноваційній діяльності підприємств аерокосмічної галузі визначено поступовий відхід від оплати за участь у процесі та максимально можливе наближення до оплати за отримані результати в процесі інноваційної діяльності.

3. Аргументовано, що теоретичною основою вдосконалення економічного механізму стимулювання праці у сфері інноваційної діяльності має бути ринкова теорія заробітної плати. Заробітна плата як багатоаспектна економічна категорія в ринкових умовах є елементом ціни послуг робочої сили. Провідна роль заробітної плати в економічному механізмі стимулювання праці зумовлена її функціями, головними серед яких є відтворювальна, стимулююча та регулююча. Виявлено, що чинна система надбавок, доплат і виплат премій не є стримуючим фактором високоефективної праці, оскільки обмеженість діапазону окладів не дозволяє врахувати рівень індивідуального ділового потенціалу працівника та результати його діяльності.

4. Визначено особливості та розроблено підхід до побудови системи стимулювання праці інноваторів, який враховує взаємозв'язок із соціальними й особистісними факторами. Визначено, що економічна сутність стимулювання праці у сфері інноваційної діяльності полягає в залученні працівників до трудової діяльності та досягненні певних результатів, виходячи з особистих інтересів і внутрішніх мотивів.

5. З’ясовано, що основою регулювання рівня оплати праці у сфері інноваційної діяльності повинна стати гнучка тарифна система. Визначено, що зміни стимулювання праці інноваторів на підприємствах здатні позитивно впливати на активізацію інноваційної активності персоналу і всього підприємства та посилювати мотивацію. Розроблено методичний підхід до підбору фахівців для участі в інноваційному проекті, який складається з визначеного переліку етапів, має на меті оцінку факторів інноваційної складової персоналу та призначення претендентів на участь в інноваційному проекті на посади з чітко визначеними обов’язками та повноваженнями.

6. Розроблені методичні рекомендації зі стимулювання праці персоналу задіяного в інноваційній діяльності підприємства, допомагають забезпечити умови формування вдосконаленої системи стимулювання праці інноваторів у відповідності до здійснення кадрової політики, яка формується з урахуванням як особистісних, так і професійних інтересів.

7. Стимулювання результатів інноваційної діяльності інноваційної сфери підприємства аерокосмічної галузі припускає оцінку як індивідуальної, так і колективної праці у підрозділі, в якому працівник виконує свої функції, для того, щоб потім отримати винагороду за цей внесок у вигляді заробітної плати.

Визначено склад часткових показників, що характеризують як особистий внесок працівника в результат діяльності підрозділу, так і внесок підрозділу в результат діяльності підприємства в цілому. Розраховані коефіцієнти інноваційної активності працівника як інтегрований показник зважених часткових характеристик індивідуальної творчої діяльності.

Розроблений підхід дозволяє стимулювати працю фахівців підприємств аерокосмічної галузі більш диференційовано, тобто з урахуванням їх творчої активності при впровадженні своїх винаходів.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

1. Тараненко А.А. Развитие системы стимулирования труда персонала в организационных системах / А.А.Тараненко // Научный информационный журнал "Бизнес Информ". - 2007. - №8.– С.177-179.

2. Тараненко А.А. Місце інноваційної діяльності на підприємстві в умовах структурної перебудови економіки України / А.А.Тараненко // Коммунальное хозяйство городов: научно-технический сборник. – Киев: «Техніка», - 2007. - Выпуск 78. Серия: Экономические науки. – С.89-94.

3. Тараненко А.А. Методичні підходи до посилення ролі стимулювання у механізмі оцінки праці в процесі впровадження інновацій / А.А.Тараненко // Вісник економіки транспорту і промисловості (збірник науково-практичних статей. - Харків: УкрДАЗТу, 2007. - Випуск 19-20. Серія: Інвестиційна та інноваційна діяльність. – С.208-211.

4. Тараненко А.А. Формирование системы материальных стимулов персонала, задействованного в инновационной сфере деятельности предприятия / А.А.Тараненко // Научный информационный журнал "Бизнес Информ". - 2008. - №3.– С.3-7.

Матеріали і тези конференцій:

5. Тараненко А.А. Інноваційна діяльність підприємств / А.А.Тараненко // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених та студентів «Сучасні економічні проблеми розвитку промислових підприємств» (14-15 квітня 2006 р.) // Управління розвитком: зб. наук. статей. - Харків: Вид. ХНЕУ, 2006. – № 3.– С.84-85.

6. Тараненко А.А. Системи оплати праці /А.А.Тараненко // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми ефективного використання економічних ресурсів промислових підприємств» (17-18 жовтня 2006 р.) // Управління розвитком: зб. наук. статей. - Харків: Вид. ХНЕУ, – 2006. – № 7. – С.159-162.

7. Тараненко А.А. Фінансове управління підприємством в умовах глобалізації / А.А.Тараненко // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених та студентів «Сучасні проблеми інтеграції економіки України у світове господарство» (20-21 квітня 2007 р.) // Управління розвитком: зб. наук. статей. - Харків: Вид. ХНЕУ, 2007. – № 4.– С.78-79.

8. Тараненко А.А. Визначення основних напрямків побудови системи оплати праці фахівців у сфері інноваційної діяльності підприємства / А.А.Тараненко // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених та студентів «Інтеграційні процеси в економіці України» (11-12 квітня 2008 р.) // Управління розвитком: зб. наук. статей. - Харків: Вид. ХНЕУ, 2008. - №9. – С. 91- 92.