Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Вермієнко Тетяна Григорівна. Економічний механізм функціонування ринку яєць в Україні : дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Херсонський держ. аграрний ун-т. — Херсон, 2006. — 214арк. — Бібліогр.: арк. 178-196.



Анотація до роботи:

Вермієнко Т.Г. Економічний механізм функціонування ринку яєць в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Національний аграрний університет, Київ, 2006.

В дисертації досліджено проблеми економічного механізму формування і функціонування ринку сільськогосподарської продукції в цілому та ринку яєць зокрема, розкрито сутність понять ринку, попиту, пропозиції і ціни, його особливості та стан вивчення проблеми.

Проаналізовано сучасний стан і тенденції розвитку ринку яєць на рівні країни, областей, районів Херсонської області, спеціалізованих господарств та суб’єктів різних форм господарювання; встановлено динаміку змін попиту і пропозиції яєць на вітчизняному ринку залежно від купівельної спроможності населення; здійснено оцінку рівня собівартості, ціни і рентабельності виробництва; проаналізовано особливості й проблеми реалізації яєць.

Обгрунтовано напрями удосконалення економічного механізму функціонування ринку яєць; сформульовані причини, що обумовили структуру ринкової та натуральної складової в забезпеченні потреби населення України у курячих яйцях; розраховано і співставлено економічну ефективність виробництва яєць в різних формах господарювання; визначено фактори, що стримують підвищення економічної ефективності виробництва яєць в Україні на сучасному етапі і запропоновані резерви її підвищення; удосконалено методику визначення нормативних витрат сільськогосподарської продукції; для необхідних темпів розвитку ринку яєць в Україні зроблені розрахунки потреби у виробництві яєць на перспективу.

Проведені дослідження дають підстави зробити наступні висновки та пропозиції:

1. Специфіка ринку яєць обумовила трансформацію взаємозв’язку понять: виробництво, пропозиція, попит, споживання, потреба, задоволення потреби тощо. Так, при 100 відсотковій товарності яєць поняття виробництво практично рівнозначне пропозиції, а попит – споживанню. В існуючих умовах пропозиція на ринку яєць менша від виробництва на кількість вироблених яєць у сфері натурального виробництва, а попит – менший від споживання на розмір спожитої продукції у сфері натурального виробництва тощо.

2. Економічний механізм функціонування ринку сільськогосподарської продукції, як і ринку яєць зокрема, складається з таких блоків: система ціноутворення, оподаткування, кредитування та страхування, збалансованість яких забезпечує ефективність ринку. У комплексі з даними блоками слід враховувати й організаційні складові, що сприяють створенню умов для конкуренції.

3. Встановлено, що поголів’я птиці і виробництво яєць в господарствах усіх категорій України з 1990 по 2006 р. знизилося відповідно на 33,8 % і на 20,0 %, тоді як у господарствах населення відбулося зниження поголів’я птиці лише на 8,1 %, а виробництво яєць навіть збільшилось на 6,9 відсотків. Отже, в кризовій ситуації найбільшої руйнівної сили зазнали високоспеціалізовані господарства, якими були птахофабрики і тому господарства населення в цих умовах відіграли стабілізуючу роль.

4. Шляхом анкетування господарств населення Херсонської області розраховано структуру домогосподарств по кількості поголів’я птиці, що дає можливість встановити рівень забезпеченності їх власним виробництвом; економічну ефективність курячих яєць, що дало можливість співставити економічну ефективність виробництва яєць при різних формах господарювання і виявлено, вищу рентабельність виробництва (97,3 %) у господарствах населення, що обумовлено найвищою тут ціною реалізації, за рахунок якості продукції, та низькою собівартістю виробництва у зв’язку практично з відсутністю амортизаційних відрахувань, оплати праці тощо. Значно нижча рентабельність виробництва у сільськогосподарських підприємствах обумовлена практично незначною завантаженністю приміщень птицею, 62 % господарств утримують лише до 250 голів курей-несучок.

5. Виявлено диференціацію споживання яєць у різних групах населення залежно від доходів і видатків і визначено, що лише 18,6 % українців споживають яйця на рівні раціональної норми. Встановлено, що коефіцієнт еластичності попиту за доходами та споживанням яєць становить 1,03. Високий коефіцієнт кореляції (0,9247) свідчить про тісний зв’язок між середнім рівнем сукупних витрат та рівнем споживання яєць населенням України. По Україні він дорівнює 0,915, по регіонах коливається від 0,608 у Тернопільській області до 0,984 у Закарпатській. Це потребує удосконалення організації дотаційного механізму підвищення реальних доходів низькооплачуваних прошарків населення. З підвищенням реальних доходів населення збільшиться споживання яєць до науково обґрунтованої норми.

6. Встановлено, що ринок яєць має свої особливості, він один із небагатьох ринків тваринницької продукції, який нині практично функціонує без державної підтримки, а в сфері саморегулювання. Отже цей ринок найбільше наближений до вимог та правил СОТ, де систему підтримки потрібно здійснювати через „зелену скриньку”.

7. Побудовано однофакторну модель прогнозування фонду споживання яєць населенням України на основі тісної залежності між фондом споживання яєць та рівнем сукупних витрат населення, яка дає змогу прогнозувати попит на яйця на національному та регіональних рівнях. Відповідно цієї моделі прогнозний рівень споживання яєць на душу населення за рік у 2006 р. становитиме 249 яєць, у 2007р. – 270 яєць.

Побудовано багатофакторну модель статистичного зв’язку, на основі якої вивчено вплив на ціну реалізації яєць таких факторів, як обсяги валового виробництва яєць, їх товарність в усіх категоріях господарств та показник рівня сукупних витрат населення. Як показали дослідження, найбільш впливовим є рівень сукупних витрат.

8. Запропоновано удосконалену методику визначення нормативної собівартості 1000 шт. курячих яєць, що дає можливість товаровиробникам визначати і співставляти собівартість виробленої продукції з можливою її ціною реалізації і на основі цього оцінити рівень її ефективності, а при необхідності здійснювати його реструктуризацію.

9. Підвищення економічної ефективності виробництва яєць слід здійснювати, використовуючи відповідні резерви, у двох напрямах. Перший – це зниження виробничої собівартості; використання технологій зі зниженням трудомісткості, тощо. Другий напрям включає використання трьох підходів – інтеграційного, який спрямований на посилення процесів формування яйцепродуктових підкомплексів; маркетингового через розвиток нецінових форм конкуренції; логістичного, який допоможе підвищувати якості продукції, оптимізувати процес проходження продукції від виробника до кінцевого споживача.

10. Встановлено, що фактичне задоволення потреб споживачами курячих яєць в Україні знаходиться в сфері натурального виробництва (31 %) та сфері товарно-грошового обігу (69 %). У перспективі виробництво яєць буде за високотоварним виробництвом, яке представлено спеціалізованими птахівничими підприємствами, де воно забезпечує найвищу продуктивність праці. Скорочення натурального та низькотоварного виробництва, яке представлене господарствами населення, повинно здійснюватися за рахунок розбудови інфраструктури села та ринку.

11. Розроблена модель вирішення ситуаційної проблеми на ринку яєць, яка склалася у першому півріччі 2006 р. Відбулося штучне перевиробництво яєць, і як наслідок, зниження їх ціни. Запропоновано подолання цього явища двома шляхами: квотуванням для птахофабрик, яке повинно надаватися їм на конкурсній основі; пошук каналів експорту продукції.

12. Обгрунтовано методологічний підхід щодо визначення потреби у виробництві яєць з урахуванням науково обгрунтованої норми споживання та купівельної спроможності населення. За розрахунками, для забезпечення населення України яйцями необхідно збільшити їх виробництво у 2011 р. на 2,7 млрд штук проти 2004 р. У розрізі областей України необхідне збільшення кількості яєць коливається від 0,5 млн штук у Київській області і до 350, 7 млн штук у Дніпропетровській області.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Середа (Вермієнко) Т.Г. Стан і розвиток основних галузей виробництва у ВАТ ППР “Придніпровський” в ринкових умовах // Таврійський науковий вісник. – м. Херсон: ХДАУ – 2002. – № 21. – С. 173-177.

2. Середа (Вермієнко) Т.Г. Основні риси та механізм функціонування ринку птахівничої продукції в Україні та Херсонській області // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – м. Дніпропетровськ: ДНУ. – 2003. – Вип. 183. – с. 42-47.

3. Вермієнко Т.Г. Особливості функціонування ринку м’яса птиці у Херсонській області // Вісник аграрної науки. – м. Київ. – 2004. – № 9. – с. 65-67.

4. Вермієнко Т.Г. Сучасний стан виробництва та споживання яєць у Херсонській області // Таврійський науковий вісник. – м. Херсон: ХДАУ – 2004. –

№ 35. – с. 212-216.

Тези доповідей:

5. Середа (Вермієнко) Т.Г. Умови формування ринку птахівничої продукції в Херсонській області // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень” (28 жовтня-4 листопада 2002 р.). – м. Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – № 25. – с. 9-11.

6. Вермієнко Т.Г. Напрямки стабілізації та перспективи розвитку птахівництва в Україні // Матеріали третьої міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень ’2004” (21-30 червня 2004 р.). – м. Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – Том 50. – с. 17-19.

7. Вермієнко Т.Г. Економічна ефективність виробництва м’яса птиці і яєць у Херсонській області // Матеріали п’ятої української конференції по птахівництву з мажнародною участю (20-24 вересня 2004 р.). – м. Алушта: Інститут птахівництва УААН. – 2004. – Вип. 55. – с. 415-418.

8. Вермієнко Т.Г. Розвиток і становлення ринку яєць у Херсонській області // Матеріали четвертої міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень ’2005” (20-30 червня 2005 р.). – м. Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Том 18. – с. 21-24.

9. Вермієнко Т.Г. Оцінка формування попиту на ринку яєць // Матеріали четвертої всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених „Сучасні проблеми соціально-економічного розвитку України” (19-20 квітня 2006 р.). – м. Дніпропетровськ: ДНУ. – Том 2. – с. 45-47.