Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


671. Пильнова Валентина Павлівна. Економічні засади розвитку підприємств малого бізнесу в Україні: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний авіаційний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Пильнова В.П. Економічні засади розвитку підприємств малого бізнесу в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 - економіка, організація і управління підприємствами. – Національний авіаційний універси-тет, Київ, 2004.

Дисертація присвячена проблемі прискорення розвитку малого бізнесу в умовах перехідної економіки. На якісному рівні сформульовані економічні засади та фактори впливу на розвиток малих підприємств. На основі результатів проведеного комплексного дослідження дана кількісна оцінка відібраних факторів, визначені проблеми, перешкоджаючі розвитку малого бізнесу та проаналізована можливість вирішення їх на мікрорівні. Основними з них є недостатність власних фінансових засобів для розвитку вказаного сектору економіки, складність залучення позичкових коштів, відсутність підтримки підприємств малого бізнесу.

В результаті дослідження науково обґрунтовано методичний підхід оцінки фінансового стану підприємств малого бізнесу за допомогою узагальненого показника фінансової привабливості, роз-роблений економічний механізм визначення ставок кредитування з урахуванням інтересів кредитора та позичальника, науково обґрунтована схема пільгового кредитування малих підприємств.

Викладене в дисертації теоретичне узагальнення економічних засад розвитку підприємств малого бізнесу в Україні дозволяє зробити наступні висновки:

1. Економічні умови розвитку малого бізнесу, як показав аналіз результатів комплексного дослідження стану розвитку суб’єктів малого бізнесу в Україні за 1997 – 2002 р.р., не тільки не покращились, а стали більш складними, що стримує розвиток малого підприємництва. Тому доля підприємств МБ у ВВП склала за ці роки близько 10% проти 40 - 50% у розвинених країнах.

2. На основі дослідження розвитку МБ методами експертних оцінок можна зробити висновок, що основними факторами, які стримують розвиток малих підприємницьких структур, є високий рівень податків, часті зміни в законодавстві, зокрема податковому, недостатність фінансових ресурсів та складність отримання кредитів. На це вказують від 75% до 95% опитаних підприємців.

3. За останні роки суттєво погіршились умови фінансування розвитку МБ. Якщо у 1997 р. на недостатність фінансових ресурсів підприємці не скаржились, а на складність отримання кредитів вказало 16%, то у 2002 р. на ці проблеми вказали відповідно 92% та 78% респондентів. Вивчення показало, що таке положення в значній мірі визначається недосконалістю системи кредитування перш за все в наслідок не врахування інтересів підприємців і особливостей підприємств МБ.

4. Аналіз особливостей фінансування малого бізнесу показав, що основною його формою для українських суб’єктів малого підприємництва сьогодні є власний капітал засновників, а найдоступні-шим джерелом залучених грошових коштів є кредити, питома вага яких у загальному обсязі позичко-вих фінансових джерел складає близько 90 %.

5. Для прискорення темпів розвитку МБ за рахунок покращення фінансування малих підпри-ємницьких структур в дисертації розроблені і науково обґрунтовані:

- доцільність удосконалення схеми прийняття рішень по кредитуванню, яка включає оцінку фінансового стану підприємств МБ на базі єдиного критерію – коефіцієнту фінансової привабливості;

- метод визначення рівновагомої ставки кредитування інвестиційних проектів;

- принципові схеми пільгового кредитування малих підприємств державними органами.

6. Якщо до цього часу рішення про фінансовий стан підприємств МБ, що кредитуються, приймається банками на основі багатокритеріального підходу, без врахування особливостей малого підприємництва, то розроблений нами метод дозволяє оцінювати фінансову привабливість малого підприємства за єдиним критерієм, розрахунок якого здійснюється з урахуванням специфіки малого підприємництва та використанням фінансових коефіцієнтів: швидкої ліквідності; обіговості запа-сів; обіговості дебіторської заборгованості; кредитоспроможності (загальної заборгованості); імобілі-зації власного капіталу.

7. Розроблений метод наукового обґрунтування оптимальної ставки кредитування, який врахо-вує інтереси як кредитора, так і позичальника, оснований на визначенні залежності дисконтної ставки інвестиційного проекту та ставки кредиту по ньому. При цьому встановлюється рівновагома ставка кредиту, яка вигідна як банкам, так і підприємцям, що розширить доступ малих підприємств до кре-диних ресурсів, дозволить визначити поріг беззбитковості при погашенні кредиту малими підпри-ємствами.

8. Науково обґрунтована принципова схема пільгового кредитування суб’єктів малого бізнесу з частковим відшкодуванням кредиту за рахунок бюджетних коштів на зворотній основі з відстроч-кою платежу дозволить здійснювати фінансову підтримку підприємств МБ при реалізації стратегіч-них інноваційних проектів на етапі впровадження та сприятиме розвитку виробничого малого підприємництва.

Розглянута можливість комплексного використання результатів дисертаційного дослідження при пільговому кредитуванні. Обґрунтована доцільність введення рейтингу підприємництва, при використанні єдиного критерію оцінки фінансового стану підприємств МБ та можливість встанов-лення умов кредитування в залежності від позиції в рейтингу, що дозволить фінансово стійким малим підприємствам надавати пільгові кредити на більш вигідних умовах, тобто під нижчі кредитні відсотки та довший пільговий період.

Публікації автора:

1. Пыльнова В.П. Необходимость преобразования финансового учета в современных условии-ях // Проблемы информатизации и управления: Сборник научных трудов: вып. 4.- К.: КМУГА, 1999. – с.103-104.

2. Пыльнова В.П. Некоторые аспекты разработанной методики ведения бухгалтерського учета на предприятиях малого бизнеса // Проблемы системного похода в экономике: Сборник научных трудов: вып. 4.- К.: КМУГА, 2000. – с.66-67.

3. Пыльнова В.П. Оценка кредитоспособности предприятий малого бизнеса // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури: Збірник наукових праць: вип.6.– К.: НАУ, 2001.- с.141-148.

4. Пыльнова В.П. Об инвестировании малого предпринимательства // Розвиток методів управління та господарювання на транспорті: Збірник наукових праць: вип. 9. – Одеса: ОДМУ, 2001.- с. 143-148.

5. Пыльнова В.П. Оценка инвестиционного климата и факторов, влияющих на инвестицион-ную привлекательность // Розвиток методів управління та господарювання на транспорті: Збірник наукових праць: вип. 11. – Одеса: ОДМУ, 2001.- с. 128-138.

6. Пильнова В.П. Стан інвестиційного середовища малого бізнесу // Водний транспорт: Збірник наукових праць: вип. 2. – К.: КДАВТ, 2001.- с.51-58.