Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Курган Богдана Вікторівна. Економічні взаємовідносини бурякосійних господарств з цукровими заводами : дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Національний науковий центр Інститут аграрної економіки УААН. — К., 2005. — 186арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 157-175.



Анотація до роботи:

Курган Б.В. Економічні взаємовідносини бурякосійних господарств з цукровими заводами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02. – Економіка сільського господарства і АПК. – Сумський національний аграрний університет. – Суми, 2005.

У роботі досліджені питання сутності економічних взаємовідносин бурякосійних господарств з цукровими заводами; систематизовані чинники цих відносин на основі макро- і мікроекономічних факторів їх формування; визначені перспективи розвитку бурякоцукрового виробництва та розміри оптимальної сировинної зони цукрових заводів регіону на основі запропонованої методики визначення пріоритетних районів виробництва цукрових буряків. Автором обґрунтований механізм формування та розвитку економічних відносин на основі розподілу грошової виручки від реалізації цукру.

Зроблені пропозиції щодо перенесення строків копки цукрових буряків на більш пізній час з метою збільшення маси коренів.

Розрахована нормативна собівартість 1 т цукрових буряків, як мінімального рівня ціни цукросировини.

Набуло подальшого розвитку визначення поняття “економічні взаємовідносини” як взаємодії господарюючих суб’єктів в конкретних умовах певного стану розвитку економіки країни.

Вперше систематизовані договірні зобов’язання та зроблені пропозиції щодо удосконалення умов договорів між виробниками та переробниками цукросировини в період реформування аграрного сектору економіки; вперше на регіональному рівні запропонована схема регулювання бурякоцукрового підкомплексу.

На основі дисертаційних досліджень одержані такі результати:

  1. Уточнено поняття економічних взаємовідносин як взаємодії господарюючих суб’єктів в конкретних умовах певного стану розвитку економіки країни.

  2. Економічні взаємовідносини між виробниками сировини та цукровими заводами формуються під впливом низки чинників, які нами визначені та класифіковані як чинники макро- і мікрорівня.

Чинники макроекономічного характеру впливають на економічні відносини через ціноутворення, кредитування, інвестування тощо. Вони перебувають у сфері впливу державних органів управління.

Мікроекономічні чинники впливають на розвиток економічних відносин через інтеграцію товаровиробників з переробними підприємствами, реорганізацію систем управління за умов зміни форм власності та ін. Ці чинники знаходяться під впливом конкретного підприємства і можуть бути кореговані в залежності від економічного стану окремого підприємства.

  1. Економічна оцінка діяльності аграрних і промислових підприємств Сумського регіону виявила значне зменшення обсягу виробництва цукрових буряків і цукру, зниження рівня економічної ефективності виробництва їх продукції. Так, за період з 1990 по 2003 рр. зібрана площа зменшилася втричі, урожайність – на 28,5%, валовий збір коренеплодів в 4,1 рази. Рівень рентабельності виробництва цукрових буряків в 2003 р. становить 1,5%, а цукрового заводу – 23,8%. Із загальної кількості 17 цукрових заводів діючими залишилися 6; обсяг переробки сировини зменшився у 5,1 рази, виробництва цукру – у 5,2 рази. Такий стан у бурякоцукровому виробництві регіону є наслідком як відсутності дієвого державного механізму впливу на галузь, так і неврегульованості економічних відносин у період ринкових перетворень.

  2. За період реформування АПК відбулися великі структурні зміни у постачанні цукросировини. Так, у 1990 р. структура надходження сировини за категоріями постачальників мала такий вигляд: колгоспи – 92%, радгоспи – 8%. Основними ж постачальниками цукросировини у 2003 р. були сільськогосподарські підприємства різних форм власності та господарювання. У структурі надходження сировини за категоріями постачальників господарські товариства, які вирощували цукрові буряки, займали 54,0% господарства населення – 14,1%, селянські (фермерські) господарства – 8,6%, сільськогосподарські кооперативи – 3,0%, державні підприємства – 2,6%, інші – 17,7%. Ці зміни позначилися на умовах економічних взаємовідносин цукрових заводів з виробниками цукросировини.

  3. Основною формою розрахунків між виробниками та переробниками цукросировини з 1995 по 1999 рр. була давальницька схема. Система таких розрахунків виявилася економічно недоцільною, оскільки товаровиробники цукрових буряків не мали відповідних обігових коштів.

  4. Економічні взаємовідносини змінилися в ході реформування бурякоцукрової галузі та зміни форм власності і господарювання, що сприяло появі інтегратора у особі корпорацій типу “Інтерпайп” та ТОВ “ЮВС”, які ліквідували прямі економічні зв’язки бурякосійних господарств безпосередньо з переробними підприємствами, що відобразилося на змінах в умовах договорів на приймання та переробку цукрових буряків.

  5. Розроблена методика визначення пріоритетних районів виробництва цукрових буряків в Сумський області. На основі її виділені найбільш продуктивні райони для вирощування цукросировини. Виходячи з цього, запропоновано коригування площі посіву цукрових буряків на перспективу. Скоригована площа становить 65,0 тис.га, що на 29,0% більше фактичної у 2003р.

  6. При дотриманні основних елементів технології вирощування цукрових буряків, що гарантовано забезпечує урожайність культури на рівні 250 ц/га, валовий збір складе 16250 тис.ц. Прогнозований рівень валового збору дасть можливість цукровим заводам, враховуючи їх потужності, працювати 90-100 діб.

  7. В існуючих умовах, коли термін роботи заводів складає лише 48 діб, вважаємо за необхідне перейти на більш пізні терміни збирання цукросировини, але не раніше 20 вересня; це дасть можливість додатково мати 239 тис.т валового збору, що на 22% більше фактичного в 2003 р. При фактичній роботі заводів протягом 48 діб шкала надбавок до закупівельної ціни становитиме: з 11 по 20 вересня – 20,5%, з 21 по 31 вересня – 12,1%.

  8. Розрахунок мінімальної ціни 1 т цукрових буряків, з метою визначення доцільності вирощування цієї культури, для господарств Сумської області складає 157,38 грн/т.

  9. Економічні взаємовідносини між учасниками інтеграційного формування запропоновано будувати через пропорції розподілу виручки від реалізації кінцевого продукту, що забезпечить можливість визначення зваженого вкладу в кінцевий продукт кожного з учасників.

  10. Найбільш прийнятною організаційною структурою взаємодії підприємств є запропонована схема регулювання бурякоцукрового підкомплексу регіону, де координатором виступає регіональний центр з виконанням функцій: внесення пропозицій щодо поліпшення економічних взаємовідносин суб’єктів підкомплексу; прогнозування виробництва цукрових буряків, цукру, жому та меляси; доведення квот по виробництву цукру до цукрових заводів; проведення необхідного консультування підприємств підкомплексу з метою прийняття виважених рішень; своєчасність надання інформації підприємствам підкомплексу.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Курган Б.В. Економічні проблеми бурякоцукрового підкомплексу Сумщини // Вісник СДАУ : Сер. Фінанси і кредит. Вип.1. – 1999.- С. 126-129.

  2. Курган Б.В. Міжгалузеві відносини у бурякоцукровому підкомплексі АПК // Агроінком.- 2004.- №1-2, С.71 – 73.

  3. Курган Б.В. Розвиток договірних відносин між суб’єктами цукробурякового підкомплексу // Вісник СНАУ: Сер. Фінанси і кредит. Вип.1.- 2004.- С.153-157.

  4. Курган Б.В. Ефективність виробництва цукрових буряків в Сумській області// Економіка АПК.- 2004.- №3, С.115 – 117.

  5. Курган Б.В. Сировинна зона та діяльність цукрових заводів Сумщини // Агроінком.- 2004.- №5-6, С.110-114.

Статті в інших виданнях, тези доповідей

  1. Шумкова О.В., Курган Б.В. Інвестування – шлях до відродження цукробурякової галузі // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм господарювання: монографія у двох томах. За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. Том 2. – К.: ІАЕ, 2001. – С.436-437.

  2. Курган Б.В. Економічні проблеми цукробурякового підкомплексу Сумщини // Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК. У чотирьох частинах. Ч.4. Ціноутворення, інфраструктура аграрного ринку та виробничий потенціал в АПК. За ред. П.Т.Саблука. – К.: 2001. – С.127-131.

  3. Курган Б.В. Основні напрямки удосконалення економічних відносин у цукробуряковому підкомплексі АПК // Ринкова трансформація економіки АПК: кол. монографія у чотирьох частинах. /За ред. П.Т.Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. Ч.2. Підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва. – К.: ІАЕ, 2002. – С. 494-497.

  4. Курган Б.В. Розвиток економічних взаємовідносин між виробниками та переробниками цукросировини Сумщини // Науковий вісник НАУ. Матеріали наукової міжнародної конференції – 2002. – вип. 52. – С.270-272.

  5. Курган Б.В. Умови формування та розвиток економічних відносин між суб’єктами бурякоцукрового виробництва на Сумщині // Матеріали науково-практичної конференції викладачів, аспірантів та студентів Сумського НАУ.- “Козацький вал”. – 2004 . – С.310-311.