Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Коломієць Наталія Ігорівна. Економічні та організаційно-правові механізми запобігання банкрутству підприємницьких структур : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. — Л., 2006. — 217арк. — Бібліогр.: арк. 180-196.



Анотація до роботи:

Коломієць Н.І. Економічні та організаційно-правові механізми запобігання банкрутству підприємницьких структур. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01. – Економіка, організація і управління підприємствами. Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2006.

В дисертації обґрунтовані теоретико-методичні засади формування політики запобігання банкрутству суб’єктів господарювання та механізмів їх реалізації у вітчизняній економіці.

На базі проведеного системного аналізу і оцінки результатів виробничо-господарської діяльності промислових підприємств визначені основні проблеми, які призводять до збитковості функціонування їх в умовах перехідної економіки; розроблена класифікація факторів, що знижують ефективність господарювання та запропоновані механізми запобігання банкрутству.

В якості заходів, що мають запобігати банкрутству вітчизняних збиткових підприємств, в роботі визначені:

необхідність посилення ролі і відповідальності місцевих та регіональних органів у забезпеченні умов ефективного функціонування суб’єктів малого і середнього бізнесу;

вдосконалення методичних підходів до вибору стратегії запобігання банкрутству;

вдосконалення законодавчої бази в напрямах створення об’єктивних умов для ефективного функціонування підприємств всіх форм власності, включаючи питання правового характеру, пов’язаних із розширенням можливостей використання фінансово-кредитних інструментів в умовах ринкової економіки.

Проведені дослідження в області пошуку шляхів уникнення збитковості в діяльності вітчизняних підприємств та розроблення організаційно-економічних і правових проблем запобігання їх банкрутству, дозволяють зробити наступні висновки:

1. В умовах перехідної економіки в Україні посилилась дія факторів, які негативно вплинули на ефективність господарювання. Дослідження показали, що рівень збитковості підприємств за період 1993-2005 рр. підвищився у 3,3 рази.

2. Дослідження показали, що в Україні є слабо розвинуті інститути банкрутства, що дозволяє збитковим підприємствам довший час існувати в ринковому середовищі, збільшуючи заборгованість в розрахунках із споживачами, постачальниками сировини, матеріалів і власними працівниками.

3. Аналіз і оцінка фінансового стану малих підприємств України і, зокрема, Львівської області показали, що значна частина з досліджених підприємств функціонує на межі банкрутства. Індикаторами потенційного банкрутства є такі як випуск неконкурентоздатної продукції, структурні диспропорції, низький рівень продуктивності праці, рентабельності виробництва, низький рівень платоспроможності та фінансової дисципліни у економічних відносинах із суб’єктами ринку.

4. Розв’язання проблемних питань, пов’язаних із підвищенням ефективності господарювання і зниженням потенційної можливості масових банкрутств вітчизняних підприємств, потребує активізації державної політики стосовно розроблення нових законів та вдосконалення чинної законодавчої бази в напрямах сприяння розвиткові підприємництва, посилення відповідальності місцевих та регіональних органів влади за створення умов для ефективного розвитку підприємництва.

5. Посилення ролі і функцій регіональних і місцевих органів влади в забезпеченні сприятливих умов для розвитку в Україні малого і середнього бізнесу зумовлює необхідність розроблення і реалізації таких механізмів та заходів:

створення механізмів соціального партнерства у взаємовідносинах між владними структурами і підприємцями-власниками;

розроблення механізмів стратегічного управління підприємницькою діяльністю, спрямованих на завчасне виявлення дії критичних факторів, які можуть призвести до банкрутства і розроблення упереджуючих заходів з їх усунення.

6. В напрямах вдосконалення чинного законодавства з питань підвищення ефективності функціонування малого і середнього бізнесу в Україні запропоновано привести діючі закони і законодавчі акти у відповідність із реальною економічною ситуацією в державі та з урахуванням спільних інтересів підприємців, держави, споживачів в забезпеченні інноваційного розвитку національної економіки та її регіонів.

7. Комплексний і послідовний підхід, що запропонований в роботі в напрямах запобігання банкрутству вітчизняних підприємств, дає можливість знизити до мінімуму потенційні втрати підприємств при наявності змін у ринковому середовищі та макроекономічній політиці держави.

Список опублікованих праць

  1. Коломієць Н.І. Особливості формування конкурентного середовища серед вітчизняних товаровиробників // Регіональна економіка. – 2002. – №3. – С.229-235.

  2. Воляник Г.М., Коломієць Т.В., Коломієць Н.І. Значення депозитних операцій в банківській системі // Проблеми розвитку фінансової системи та обліку / Збірник тез доповідей НУ “Львівська політехніка”. Інститут економіки та менеджменту. Кафедра економіки фінансів та обліку. – Львів. – 2002. – С. 21-24. Особистий внесок: визначення ролі депозитів в забезпеченні фінансової стійкості банківських установ.

  3. Коломієць Н.І. Фінансові проблеми розвитку малого бізнесу в Україні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Фінансова політика приватизованих підприємств і механізми її реалізації (Зб. наук. праць). Вип. 4(ХLІІ). – НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. акад. НАН України М.І. Долішній. – Львів, 2003. – С. 136-142.

  4. Коломієць Н.І. Запобігання банкрутству малих підприємств // Лісове господарство, лісова, паперова і деревообробна промисловість. Міжвідомчий науково-технічний збірник. Вип. 29. – Львів, 2004. – С. 248-256.

  5. Коломієць Н.І. Методичні підходи до вибору стратегії запобігання банкрутству приватизованих підприємств // Принципи формування і механізми реалізації фінансової політики приватизованих підприємств: Монографія // НАН України. Ін-т регіональних досліджень / За наук. ред. д.е.н., проф. М.А. Козоріз. – Львів: ЛБІ НБУ, 2004. – С. 279-315.

  6. Коломієць Н.І., Яворська О.М. Пріоритети формування регіональної екологічної політики // Науковий вісник: Зб. науково-технічних праць. –Львів: УкрДЛТУ, 2001. – Вип.11.4. – С. 228-231. Особистий внесок: визначення фінансових джерел реалізації регіональної екологічної політики.

Матеріали наукових конференцій

  1. Коломієць Н.І. До питання про банкрутство / Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Сучасна економічна теорія та проблеми її застосування” Вип. 12.6. – Львів, 2002. – С.93-96.

  2. Коломієць Н.І. Механізми запобігання банкрутства в регіоні // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Управління регіональним розвитком” – Сімферополь: Кримська академія природоохоронного та курортного будівництва, 2003. – С.26-28.

  3. Коломієць Н.І. Концептуальні підходи щодо посилення ролі і відповідальності регіональних і місцевих органів влади в забезпеченні умов ефективного функціонування малого бізнесу / Матеріали ХV міжнародної науково-практичної конференції „Стратегія регіонального розвитку: методологія формування, муніципальна специфіка, механізм реалізації” - 2004. В двох частинах. – Чернівці: Рута, 2004. – Ч.1. – С. 261-263.

  1. Коломієць Н.І. Механізми правового забезпечення ефективної діяльності підприємницьких структур / Матеріали другого міжнародного семінару „Застосування конкуренційного законодавства судами та антимонопольними органами”. – Львів, 2005. – С.29-31.