Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління науково-технічним прогресом


Мазін Юрій Олександрович. Економічні основи управління інноваційною ресурсозберігаючою політикою в машинобудуванні : Дис... канд. екон. наук: 08.02.02 / Сумський держ. ун-т. — Суми, 2005. — 222арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 178-192.



Анотація до роботи:

Мазін Ю.О. Економічні основи управління інноваційною ресурсозберігаючою політикою в машинобудуванні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.02 – економіка та управління науково-технічним прогресом. – Сумський державний університет, Суми, 2005.

Дисертацію присвячено удосконаленню теоретико-методичних засад управління інноваційною ресурсозберігаючою політикою в машинобудуванні на основі переважно економічного стимулювання її впровадження для забезпечення підвищення ресурсоефективності виробництва. Розроблено систему показників для економічного обґрунтування вибору пріоритетних напрямків ресурсозбереження; удосконалено класифікацію ресурсозберігаючих стратегій підприємств галузі, методичні підходи до управління інноваційною діяльністю для зменшення ресурсомісткості машинобудівної продукції та до формування стратегій інвестування підприємств у ресурсозбереження. Сформований організаційно-економічний механізм управління ресурсозбереженням на мікрорівні.

Інтегральним результатом дисертаційної роботи є розроблення та наукове обґрунтування теоретико-методичних засад управління ІРП у машинобудуванні на основі переважно економічного стимулювання її впровадження для забезпечення підвищення ресурсоефективності виробництва. Одержані результати дозволили зробити такі висновки.

  1. У результаті аналізу існуючих в Україні соціальних, екологічних, політичних і економічних проблем встановлено, що найбільш прийнятним шляхом їх комплексного вирішення є активізація ІРП у національній економіці, перш за все у провідних високотехнологічних наукомістких галузях, зокрема у машинобудуванні. Практичне здійснення ІРП у машинобудівному комплексі України потребує глибокого наукового обґрунтування і впровадження відповідних організаційно-економічних механізмів управління її реалізацією на підприємствах галузі.

  1. На основі аналізу та узагальнення результатів, що досягаються на різних рівнях господарювання внаслідок інноваційного ресурсозбереження, запропоновано нову системну основу формування його конкурентних переваг для макро- та мікрорівнів, яка найбільш повно враховує багатоаспектність результатів ІРЗ та забезпечує підвищення точності економічної оцінки їх ефективності.

  2. Автором розроблено систему показників для економічного обґрунтування вибору пріоритетних напрямків ІРП в галузі машинобудування, які рекомендується застосовувати в умовах обмеженості фінансових коштів держави і вітчизняних підприємств. Економічне обґрунтування пропонується виконувати на основі багатофакторного аналізу та шляхом переведення різноаспектних результатів ІРЗ в економічні показники з подальшим формуванням величини ІЕЕ ресурсозбереження за кожним напрямком. Як критерій остаточного вибору варіантів запропоновано використовувати максимальні значення ІЕЕ або показника інтегральної економічної ефективності ресурсозбереження, у тому числі з урахуванням фактора часу.

  3. Вдосконалено науково-методичні підходи до управління інноваційною діяльністю у машинобудуванні з метою зменшення ресурсомісткості продукції, які забезпечують мінімізацію витрат ресурсів протягом ЖЦВ за рахунок оптимального використання резервів ресурсозбереження. Розроблено відповідну математичну модель, що дозволяє за допомогою економіко-математичних методів та шляхом побудови системи матриць коефіцієнтів структурного розподілу витрат ресурсів на кожному з етапів ЖЦВ визначити оптимальну величину повної ресурсомісткості за всім циклом. Ефективність кінцевого результату оптимізації запропоновано оцінювати за допомогою показників загального економічного ефекту ресурсозбереження, економічного ефекту від збереження певного виду ресурсів та за певною стадією життєвого циклу, що надає можливість конкретизувати внесок в ІРЗ окремих підрозділів підприємства, працівників тощо. Апробацію запропонованих методичних підходів виконано на прикладі продукції, що виробляється ВАТ „Сумський завод „Насосенергомаш”, що підтвердило обґрунтованість і можливість практичного застосування розроблених теоретичних положень.

  4. З метою стимулювання реалізації ІРП на мікроекономічному рівні рекомендовано застосовувати сформований організаційно-економічний механізм управління ресурсозбереженням на підприємстві, який охоплює всі питання його господарської діяльності, ефективно зацікавлюючи окремі підрозділи у проведенні комплексних робіт з ресурсозбереження. Головною метою механізму є максимізація прибутку суб’єкта господарювання за рахунок використання резервів ресурсозбереження на всіх стадіях ЖЦВ, зокрема, за участю тимчасово створюваних цільових робочих груп.

  5. Набула подальшого розвитку класифікація інноваційних ресурсозберігаючих стратегій підприємств, які відповідають певному етапу еволюції підходів до ресурсозбереження, а саме: 1) ігнорування ресурсозбереження в діяльності підприємства; 2) дотримання нормативних вимог з ресурсозбереження; 3) ресурсозбереження за вимогами ринку; 4) ресурсозбереження як стратегія конкурентних переваг; 5) ресурсозбереження як стратегія сталого економічного розвитку. Визначено економічні умови реалізації стратегій та вплив держави на їх формування для машинобудування, що дозволяє ефективно управляти вибором стратегії підприємства на макрорівні та може бути використано для державного коригування вибору ресурсозберігаючих стратегій українськими машинобудівними підприємствами.

  6. Набули подальшого розвитку науково-методичні підходи до формування стратегій інвестування машинобудівного підприємства в інноваційне ресурсозбереження, що ґрунтуються на аналізі співвідношень граничних витрат і результатів ІРЗ у короткостроковому періоді та кумулятивних витрат і результатів ресурсозбереження на різних етапах розвитку ресурсозберігаючих технологій в довгостроковому періоді й дозволяють визначити оптимальні обсяги інвестування в ІРЗ.

  7. Розроблено комплекс науково обґрунтованих рекомендацій для мікро- та макрорівнів з удосконалення всіх аспектів ІРП у машинобудуванні України. Головним завданням реалізації зазначеного комплексу є формування економічно сприятливого середовища для інноваційного ресурсозбереження. Практична реалізація розроблених рекомендацій на підприємствах України сприятиме зменшенню ресурсомісткості машинобудівної продукції, підвищенню рівня її конкурентоспроможності на внутрішньому та зовнішньому ринках.

Публікації автора:

Монографічні видання

  1. Экологические издержки производства в Украине / Под научн. ред. д.э.н., проф. Л.Г. Мельника, к.э.н., доц. А.И. Каринцевой. – Сумы: РИО «АС-Медиа», 2003. – 72 с. (особисто автора 0,06 друк. арк.).

Статті у наукових фахових журналах і збірниках

  1. Мазин Ю.А. Экономико-управленческие аспекты реализации ресурсосберегающей политики на государственном и микроэкономическом уровнях // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. – Суми, 2004. – Вип. 4. – С. 56-67.

  2. Мазін Ю.О. Застосування математичного апарата для постановки задач щодо комплексного управління ресурсозбереженням та вартістю життєвого циклу машинобудівного виробу // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. – Суми, 2005. – Вип. 1. – С. 35-44.

  3. Мазін Ю.О. Макроекономічні механізми формування ресурсозберігаючих стратегій машинобудівного підприємства // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. – Суми, 2005. – Вип. 2. – С. 46-57.

  4. Мазін Ю.О., Сотник І.М. Стратегічні аспекти інвестування в ресурсозберігаючі проекти в машинобудуванні // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. – 2005. – № 650. – С. 120-123 (особисто автора 0,22 друк. арк.).

Матеріали конференцій

  1. Мазін Ю.О., Сотник І.М. Ресурсозбереження як напрямок забезпечення економічного зростання України // Зб. тез доповідей Другої міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених “Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації”. – Тернопіль: Економічна думка, 2005. – Ч.2. – С. 272-274 (особисто автора 0,07 друк. арк.).

  2. Мазін Ю.О., Сотник І.М. Фактори вибору цільових галузей для інвестування в ресурсозбереження // Науково-технічна конференція викладачів, співробітників, аспірантів і студентів факультету економіки та менеджменту (18-29 квітня): Тези доповідей. – Суми: Вид-во СумДУ, 2005.– С. 147-148 (особисто автора 0,06 друк. арк.).

  3. Mazin Y.A., Sotnyk I.N. Resource saving at Ukrainian machine-building enterprise: economic advantages and problems // Materials of 11th International Student Conference “Economics for Ecology”. – Sumy, 2005. – Р. 85-87 (особисто автора 0,08 друк. арк.).