Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Нужна Оксана Анатоліївна. Економічні механізми забезпечення конкурентоспроможності аграрних підприємств : Дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Луцький держ. технічний ун-т. — Луцьк, 2005. — 225арк. — Бібліогр.: арк. 178-192.



Анотація до роботи:

Нужна О.А. Економічні механізми забезпечення конкурентоспроможності аграрних підприємств.. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Луцький державний технічний університет. – Луцьк, 2005.

У дисертації уточнено сутність понять „конкуренція”, „конкуренто-спроможність підприємств”, „конкурентоспроможність аграрних підприємств”. Розглянуто особливості економічних механізмів в управлінні конкурентоспроможністю аграрних підприємств. Здійснено економічну оцінку рівня конкурентоспроможності 50 аграрних підприємств Волинської області. Вивчено вплив таких важелів, як кредитування та ціноутворення на конкурентоспроможність аграрних підприємств. Досліджено стан маркетингового забезпечення конкурентоспроможності аграрних підприємств. Розглянуто питання створення повноцінної інфраструктури аграрного ринку. Визначено напрямки вдосконалення кредитного і цінового механізмів у сільському господарстві. Встановлено напрямки державного регулювання і підтримки конкурентоспроможності аграрних підприємств. Запропонована методика визначення конкурентоспроможності підприємств, яка ґрунтується на засадах бенчмаркінгу з використанням таких показників, як ефективність використання земельних ресурсів і конкурентноздатність керівника.

Проведене дослідження дає підстави зробити такі висновки:

  1. Процес формування конкурентоспроможних господарських структур ринкового типу, здатних з максимальною ефективністю використовувати землю та забезпечувати стабільну продовольчу безпеку держави, посідає важливе місце в аграрній політиці. Необхідною умовою забезпечення конкурентоспроможності аграрних підприємств є використання економічних механізмів, тобто сукупності методів і засобів економічного впливу на зростання виробництва і підвищення його ефективності.

  2. До економічних механізмів забезпечення конкурентоспроможності аграрних підприємств ми відносимо механізми оподаткування, кредитування, ціноутворення, маркетингового забезпечення сільського господарства. Запроваджений спеціальний режим оподаткування в сільському господарстві має стимулюючий характер для розвитку аграрного виробництва. Об’єктивна необхідність кредитних відносин в аграрній сфері пов’язана з особливостями аграрного виробництва, нерівномірністю руху оборотних фондів підприємств, значними відхиленнями потреби в оборотних засобах від їх фактичної наявності. Потреба в адаптації цінового механізму до ринкових умов посилюється наявністю цінового диспаритету, нееквівалентним обміном між галузями ресурсного забезпечення та виробниками аграрної продукції. Формування повноцінного аграрного ринку з усіма необхідними елементами його інфраструктури є важливою умовою для розвитку прозорих каналів реалізації сільськогосподарської продукції і продовольства, підвищення ресурсного забезпечення товаровиробників.

  3. На основі дослідження теоретичних засад удосконалено підхід до розуміння сутності понять „конкуренція” (шляхом поєднання поведінкового, структурного і функціонального його трактування) і „конкуренто-спроможність підприємств” (як економічної категорії, яка поєднує в собі інформацію про чинники, які забезпечують завоювання та утримання конкурентних позицій підприємств на ринку), що дозволило дати визначення: конкурентоспроможність аграрних підприємств – це здатність суб’єктів економічної діяльності аграрної сфери пристосовуватись до нових умов господарювання, використовувати свої конкурентні переваги і перемагати в конкурентній боротьбі на ринках аграрної продукції та послуг, ефективно використовуючи земельні ресурси.

  4. Запропоновано методику, яка ґрунтується на засадах бенчмаркінгу, як одного з найновіших та найсучасніших підходів до визначення конкурентоспроможності, з використанням показників конкурентноздатності керівника і ступеня раціональності використання земельних ресурсів. Перевагою запропонованої методики є те, що вона охоплює обидва аспекти діяльності аграрних підприємств – зовнішній та внутрішній, тобто включає як оцінку позиції підприємств на ринку, так і оцінку економічних показників їх діяльності з урахуванням специфіки діяльності підприємств аграрної сфери.

  5. Аналіз показав, що серед досліджуваного кола аграрних підприємств найнижчий рівень конкурентоспроможності у сільськогосподарських виробничих кооперативів, а найвищий – у приватних підприємств. Наявність конкуренції в аграрній сфері підтверджено дослідженням структури аграрних підприємств Волинської області протягом 2001-2004 рр.

  6. Виявлено позитивні зміни у кредитному забезпеченні аграрного сектора у 2000-2005 рр.: зростання обсягів кредитних ресурсів, залучених в господарський оборот; зменшення питомої ваги короткострокових кредитів у загальному обсязі пільгових кредитів; збільшення фінансової підтримки сільського господарства порівняно з іншими галузями АПК; зростання розміру кредиту в розрахунку на одне господарство; зниження кредитних ставок комерційних банків і підвищення рівня відсоткової ставки, що компенсується; розробка і впровадження середньо- і довгострокових схем здешевлення кредитних ресурсів; високий рівень повернення кредитів. Аналіз показав, що сільське господарство Волинської області завдяки фінансовим потокам ресурсів покращило результати діяльності, що позитивно вплинуло на рівень конкурентоспроможності аграрних підприємств.

  7. Визначено, що для досліджуваних підприємств на ефект фінансового важеля більший вплив має диференціал, ніж плече фінансового важеля. Встановлено, що показник конкурентоспроможності набуває найбільшого значення, якщо плече фінансового важеля рівне 2, тобто позичені кошти в 2 рази перевищують власний капітал підприємства. Про оптимальність саме такого співвідношення між залученими та власними коштами свідчить зарубіжний досвід, і пояснюється це вигідністю фінансування бізнесу за рахунок кредитних коштів.

  8. Для вдосконалення діючого механізму фінансової підтримки аграрного сектора через схему здешевлення кредитів комерційних банків і формування конкурентоспроможних структур пропонуємо систему заходів: фіксування розміру пільгової відсоткової ставки на певному рівні з можливістю диференціювати її залежно від цілей використання і термінів кредитування; законодавче закріплення 100% фінансування програм розвитку сільського господарства; усунення диференціації в розрізі регіонів при розподілі кредитних ресурсів. Крім того, необхідно активізувати нові, в тому числі й нетрадиційні, механізми і схеми кредитного забезпечення аграрних підприємств, які б дозволяли отримувати комерційні кредити без прямої участі держави.

  9. Вважаємо за необхідне відпрацювати механізм встановлення економічно обґрунтованого співвідношення між закупівельними цінами на різні види сільськогосподарської продукції, що сприятиме розвитку виробництва у певних економічних районах відповідно до потреб народного господарства. Забезпечення якісних характеристик вітчизняної аграрної продукції слід здійснювати шляхом широкого застосування міжнародних стандартів і вдосконалення системи контролю за якістю продукції. З метою підвищення ціни молока при здачі на переробні підприємства товаровиробникам слід здійснити технічне переоснащення для виробництва молока в замкнутому циклі, яке забезпечують доїльні зали і молокопроводи, і його своєчасного охолодження.

  10. Забезпеченню конкурентоспроможності аграрних підприємств сприятимуть заходи, спрямовані на формування повноцінної ринкової інфраструктури: створення єдиної інформаційної системи в АПК; створення маркетингових служб при регіональних аграрних біржах або управліннях сільського господарства, а за умови досягнення необхідного рівня кадрового потенціалу й економічних умов у господарствах - в аграрних формуваннях; відкриття офісів дорадчих служб в районах області; розвиток сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.

  11. Конкурентне середовище в аграрній сфері вимагає подальшого державного регулювання з метою забезпечення конкурентоспроможності аграрних підприємств за таким напрямками: забезпечення паритетного розвитку через цінове регулювання, зменшення податкового тиску, пільгове кредитування, формування повноцінної інфраструктури аграрного ринку, стимулювання запровадження інноваційних технологій у виробництві.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

  1. Нужна О.А. Залучення кредитних ресурсів в аграрний сектор економіки Волині // Економіка АПК. – 2004. - №2. – С. 87-94.

  2. Нужна О.А. Маркетингове забезпечення конкурентоспроможності аграрних підприємств // Аграрна наука – селу: Збірник наукових праць Подільської державної аграрно-технічної академії. – Кам’янець-Подільський: ПДАТА, 2004. – Випуск 12. – Т. 2. – С. 169-171.

  1. Нужна О.А. Оцінка конкурентоспроможності аграрних підприємств методом конкурентних переваг та цінові важелі впливу на неї // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції: Збірник наукових праць. Випуск Х. – №1-2. – Луцьк: Надстир’я, 2004. – С. 164-175.

  2. Нужна О.А. Адаптація механізму ціноутворення до умов ринкового середовища і конкурентоспроможність аграрних підприємств // Науковий вісник Волинського державного університету імені Лесі Українки. – Луцьк: ВДУ. – 2005. – №1. – С. 199-205.

  3. Нужна О.А. Оптимізація структури основних і оборотних засобів як важливий чинник забезпечення конкурентоспроможності аграрних підприємств // Економіка АПК. – 2005. - №7. – С. 94-99.

  4. Нужна О.А. Забезпечення конкурентоспроможності аграрних підприємств шляхом оптимізації структури землекористування // Агроінком. – 2005. - №8. – С. 83-87.

Публікації в інших наукових виданнях

  1. Нужна О.А. Залучення кредитних ресурсів у сферу аграрного виробництва та його роль у формуванні конкурентоспроможного агробізнесу // Наука і молодь: Збірник наукових праць міжнародної наукової конференції. – К: НАУ, 2003. – Вип. №3. – С. 446-451.

  2. Нужна О.А. Конкурентоспроможність аграрних підприємств і фінансово-кредитні важелі впливу на неї // Економіка АПК і природокористування: Збірник наукових праць Харківського національного аграрного університету. – Харків: ХНАУ, 2004. - №9. – С. 330-333.

  3. Малік М.Й., Нужна О.А. Ефективність підприємницької діяльності різних форм аграрного господарювання у Волинській області // Економічні науки. – Серія „Облік і фінанси”: Збірник наукових праць. Випуск 1 (3). – Луцьк: ЛДТУ, 2004.– С. 222-229.

Особистий внесок автора: розглянуто особливості різних видів підприємницької діяльності в сільському господарстві України, їх переваги та недоліки.

  1. Нужна О.А. Конкуренція та її вплив на діяльність аграрних підприємств // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції „Економіка підприємства: проблеми теорії і практики”. Т. І. Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 83-84.

  2. Нужна О.А. Конкурентоспроможність аграрних підприємств та шляхи її підвищення в умовах ринкової економіки // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень’2004”. Т. 50. Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 39-40.

  3. Нужна О.А. Фінансово-кредитне забезпечення аграрного виробництва // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання”. - Луцьк: РВВ „Вежа” ВДУ ім. Л. Українки, 2005. – С. 355-356.

  4. Нужна О.А. Формування інфраструктури аграрного ринку як важлива умова забезпечення конкурентоспроможності сільськогосподарських підприємств // Матеріали Міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції „Інтеграція країн з перехідною економікою у світовий економічний простір: стан і перспективи”. - Львів: ЛНУ ім. І. Франка, 2005. – С. 250-251.