Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Галаган Тетяна Іванівна. Економічні аспекти відновлення та організації використання рекультивованих земель в сільському господарстві : дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Дніпропетровський держ. аграрний ун-т. — Д., 2006. — 187арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 158-181.



Анотація до роботи:

Галаган Т.І. Економічні аспекти відновлення і організації використання рекультивованих земель в сільському господарстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Дніпропетровський державний аграрний університет, Дніпропетровськ, 2006.

Дисертацію присвячено економічним аспектам відновлення і організації використання рекультивованих земель в сільському господарстві. Доведено, що ціна землі, яка вилучається із сільськогосподарського виробництва складається з ціни значущості землі як компонента природи, з ціни землі як основного засобу виробництва, з ціни на відновлення колишньої родючості та з ціни на поліпшення екологічного стану довкілля. Розроблено методологію та визначено економіко-екологічний бал для оцінки найбільш розповсюджених рекультивованих земель степового Придніпров’я. Введено поняття „коефіцієнт екологічного благополуччя” місцевості і розроблено його градації, які дозволяють провести об’єктивну оцінку рекультивованих земель різної якості. Складено зведену матрицю прогнозування подальшого використання рекультивованих земель. Удосконалено методологічні розробки для гірничотехнічного та біологічного етапів рекультивації земель.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукової проблеми, що полягає у дослідженні економіки відновлення і організації використання рекультивованих земель в умовах степової зони України.

Результати роботи дають підстави для наступних висновків:

1. В Україні видобуток корисних копалин відкритим способом супроводжується руйнацією найбагатших у Європі чорноземних грунтів.

Винесені у відвали гірські породи створюють землі, які не мають аналогів у природі. Вони характеризуються складними ґрунтовими властивостями і незначним утриманням поживних речовин, що при подальшому їхньому використанні потребує значних додаткових вкладень.

2. Рекультивовані землі – це створений ресурс багатофункціонального значення. Вони є складовою базису сільськогосподарського виробництва і визначаються економіко-екологічними функціями, що формують їхню виробничу цінність. Одночасно вони є оригінальним продуктом і предметом праці, що робить їх теоретичним і практичним фундаментом для подальшого використання у народному господарстві.

3. Рекультивація порушених земель необхідна з точки зору соціальних, екологічних і економічних аспектів, які полягають: у наданні людям умов життєдіяльності, у відновлені зруйнованого середовища та у утриманні доходу від реалізації сільськогосподарської продукції з відновлених земель.

4. Як матеріальна субстанція рекультивовані землі здатні сприймати додаткові вкладення праці та коштів. Їхня родючість є об’єктивною економіко-екологічною категорією, що формується як результат взаємодії властивостей створених земель, продуктивних сил та виробничих відносин.

Завдяки своїй природній та штучній родючості вони можуть підвищувати продуктивність праці, збільшувати виробництво продукції та поліпшувати екологічний стан навколишнього середовища. Підвищення продуктивності праці створює передумови для інтенсивного використання рекультивованої землі, зниження собівартості одержаної продукції, збільшення чистого доходу, зростання рентабельності виробництва.

5. Оцінка якості відновлених земель передбачає встановлення їх бонітету за економіко-екологічним балом, який визначається співвідношенням параметрів староорного чорнозему і рекультивованих земель в залежності від продуктивності сільськогосподарських культур.

6. Економіко-екологічна ефективність використання рекультивованої землі зумовлюється, насамперед, потужністю нанесеного на сплановану поверхню відвалів шару чорнозему та рівнем його змішування з потенційно родючими породами. Вона визначається витратами на відтворення родючості землі і виражається натуральними, вартісними та економічними показниками. Основними з них є валовий та чистий доход в розрахунку на 1 гектар рекультивованої землі з відповідного сільськогосподарського угіддя, а також коефіцієнт використання рекультивованих земель і коефіцієнт використання ріллі.

7. Рівень собівартості рекультивації порушених земель, в основному, визначається транспортними витратами, з яких 66 % перепадає на зняття, навантаження і транспортування родючого шару чорнозему у бурти та на сплановану поверхню відвалів, 20 % - на планування поверхні відвалів, 4 % - на планування поверхні нанесеного на відвали родючого шару чорнозему, 10 % – на охорону праці і цехові витрати.

8. Градація „коефіцієнту екологічного благополуччя” місцевості дозволяє провести об’єктивну оцінку економіко-екологічного стану місцевості та визначається рівнем якості відновленої ділянки.

9. Економіко-екологічне обґрунтування визначення галузі подальшого використання рекультивованих земель враховує їх бальну систему. Землі, які мають бал 50 і вище доцільно використовувати під ріллю, 50-30 – для створення косовиць та лісових і плодово-ягідних насаджень, 30 і менше балів – для спорудження рекреаційних зон, спортивних майданчиків, мисливських угідь, дачних ділянок тощо.

10. Вибір варіанту можливої трансформації рекультивованих земель передбачає досягнення економічно доцільного та екологічно безпечного рівня віддачі з одиниці площі рекультивованих земель, запровадження енергоощадних та екологічно безпечних технологій обробітку ґрунту і вирощування сільськогосподарських культур.

11. Рівень шкодочинності гірничорудних підприємств на довкілля визначається коефіцієнтом відновлення порушеної території. Чим вище цей коефіцієнт, тим менше шкодочинність і тим вище рівень відродження сільськогосподарського виробництва.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Галаган Т.І. Економіко-екологічні проблеми біологічної рекультивації порушених земель / Вісник Сумського національного аграрного університету: серія „Економіка та менеджмент”. – 2003. – №3-4. – С. 208-213.

  2. Галаган Т.І. Економічні проблеми біологічної рекультивації порушених земель / Держава та регіони: серія „Економіка та підприємництво” . – 2003. – №2. – С. 56-60.

  3. Галаган Т.І. Економіко-екологічні аспекти рекультивованих земель / Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. – 2004. - №2. – С. 174-177.

  4. Мельник Л.Ю., Галаган Т.І. Методологічні підходи до оцінки рекультивованих земель / Держава та регіони: серія „Економіка та підприємництво”. – 2005. - №5. – С. 156-160.

Статті в інших видання, тези конференцій

  1. Узбек І.Х., Галаган Т.І. Основи еколого-біологічної оцінки ноосферних ґрунтів степової зони України // Актуальні проблеми сучасного землеробства: Міжнародна науково-практична конференція (14-16.05.03) м. Луганськ. – 2003. – С. 492-498.

  2. Галаган Т.І. Економічні проблеми агропромислового виробництва на рекультивованих землях // Дні науки ЗІДМУ: Міжнародна науково-практична конференція (21-21.10.03) м. Запоріжжя. – 2003. – С. 62-63.

  3. Узбек И.Х., Шемавнев В.И., Галаган Т.И. Эколого-биологические особенности развития культурфитоценозов в условиях техногенных ландшафтов / Екологія та ноосферологія. – 2003. –№1-2. – Том 13. – С. 131-135.

  4. Узбек І.Х., Галаган Т.І. Фізико-хімічні властивості едафотопів техногенних ландшафтів і їх еколого-економічне значення / Ґрунтознавство. – 2004. – Т.5. - №1-2. – С. 102-106.

  5. Узбек І.Х., Галаган Т.І., Гончар Н.В. Еколого-біологічні особливості техногенних ландшафтів степової зони України / Ґрунтознавство. – 2005. – Т.6. - №1-2. –С. 76-81.

  6. Галаган Т.І. Рекультивовані землі та їх економіко-екологічні аспекти // Проблеми збереження, відновлення та збагачення біорізноманітності в умовах антропогенно зміненого середовища: Міжнародна науково-практична конференція (16-19.05.05) м. Кривий Ріг. – 2005. – С. 357-359.

  7. Галаган Т. І. Рекультивовані землі та їх економіко-екологічна оцінка // Дні науки ЗІДМУ: Міжнародна науково-практична конференція (27-28.10.05) м. Запоріжжя. – 2005. – С. 117-119.

  8. Галаган Т.І. Економіко-екологічна оцінка рекультивації земель (рекомендації) // Сучасні наукові дослідження – 2006: ІІ Міжнарод. науково-практична конференція (20-28.02.06) м. Дніпропетровськ. –2006. –С. 58-62.

  9. Галаган Т.І. Рекультивовані землі як засіб виробництва у сільському господарстві // Ґрунти – основа добробуту держави, турбота кожного: VII з’їзд ґрунтознавців та агрохіміків України (липень 2006 р.), м. Київ. – 2006. – С. 205-207.