Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Сороківська Олена Анатоліївна. Економічне оцінювання та організування інтегрованих корпоративних структур консорціумного типу : Дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Тернопільський держ. технічний ун-т ім. Івана Пулюя. — Т., 2005. — 241арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 188-201.



Анотація до роботи:

Сороківська О.А. Економічне оцінювання та організування інтегрованих корпоративних структур консорціумного типу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація управління, планування і регулювання економікою. – Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2005.

Дисертаційну роботу присвячено вирішенню наукового завдання розроблення теоретико-методологічних засад економічного оцінювання та організування інтегрованих корпоративних структур консорціумного типу. На засадах узагальнення літературних джерел уточнено економічний зміст поняття інтегрованих корпоративних структур та його зв'язок з іншими економічними категоріями (зокрема з поняттям консорціумної структури), розглянуто основні форми інтеграції підприємств у групи, проведено порівняльний аналіз динаміки інтеграційних процесів в Україні та Європі. Запропоновано модель формування інституційної структури консорціуму, уточнено класифікацію інтегрованих корпоративних структур, виокремлено передумови створення вітчизняних консорціумів і проведено аналіз питомої ваги консорціумних утворень у розвитку відповідних секторів економіки.

Уточнено трактування поняття інтегрального показника розвитку консорціуму, запропоновано методичні положення щодо оцінювання інтегрального показника розвитку консорціумної структури, здійснено розрахунки інтегральних показників розвитку консорціумів, які функціонують у стратегічно-важливих галузях економіки України та регіональних консорціумних утворень. Розроблено методичні положення щодо економічного оцінювання величини чистого приросту вартості для кожного підприємства-учасника консорціуму та запропоновано модель поетапного формування консорціуму.

Подальшого розвитку набула класифікація підходів до оцінювання ефективності корпоративної діяльності консорціуму. Запропоновано конкурентно-цільовий підхід із використанням методів побудови багатомірних діаграм на основі експертних оцінок цільових і нецільових інвесторів; удосконалено функціональну модель розроблення та реалізації цільових комплексних програм за участю консорціуму. Подальшого розвитку набуло формування напрямків державної структурної політики у сфері підтримки розвитку консорціумних утворень, а також визначення державних пріоритетів, які доцільно враховувати при виборі організаційних структур, економічних форм і механізмів інтеграції підприємств у консорціум.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання розроблення методологічних і прикладних засад економічного оцінювання та організування інтегрованих корпоративних структур консорціумного типу, що сприятиме підвищенню рівня стабільності, ділової активності, ефективності та результативності функціонування вітчизняних обєднань в умовах розвитку економіки. Результати дисертаційного дослідження дозволяють зробити висновки теоретико-методологічного змісту та науково-практичного спрямування, а саме:

  1. В умовах інтенсивних інтеграційних процесів в усіх сферах підприємницької діяльності обґрунтовано необхідність і доцільність розроблення та здійснення великомасштабних цільових проектів та програм за участю інтегрованих корпоративних структур консорціумного типу. Методичні та практичні засади економічного оцінювання й організування потребують ретельного опрацювання, оскільки зарубіжні розробки, які не враховують особливостей розвитку національної економіки, не можуть знайти застосування при створення консорціумів в Україні. За таких умов вимагають уточнення категорії корпоративного управління консорціумними структурами, виокремлення місця інтегрованих утворень консорціумного типу у вітчизняному економічному середовищі та встановлення взаємозв’язку між інституціями макро-, мезо- та мікрорівня при утворенні консорціуму.

  2. Державні установи та юридичні особи – ініціатори створення консорціумних структур можуть використовувати пропоновану модель поетапного формування консорціуму та удосконалену функціональну модель розроблення й реалізації цільових програм за участю консорціуму. Це створює можливості для комплексного та послідовного розгляду процесу організування консорціумних структур, вибору обґрунтованих цілей та пріоритетів розвитку, визначення методів розроблення цільових програм і проектів з урахуванням стану внутрішнього та зовнішнього середовища функціонування консорціуму.

  3. Розроблена модель формування інституційної структури консорціуму на засадах поєднання та взаємодії макро-, мезо- та мікроекономічного рівнів господарської діяльності дозволить обласним державним адміністраціям і галузевим управлінням, науково-дослідним та проектним установам, а також менеджерам підприємств-учасників консорціумного утворення забезпечити необхідний рівень багатоканального використання ресурсного потенціалу, розподілу високого рівня ризику та досягнення необхідного рівня прибутковості для забезпечення фінансової стабільності й активізації розвитку консорціумних утворень.

  4. Основним узагальнюючим показником, який комплексно характеризує рівень конкурентоспроможності та господарської діяльності інтегрованого утворення, є інтегральний показник розвитку консорціуму. Розроблені методичні положення щодо визначення інтегрального показника розвитку базуються на комплексному, всебічному підході до оцінювання показників фінансової звітності кожного підприємства-учасника зокрема та інтегрованого об’єднання в цілому. Розрахунок інтегрального показника розвитку консорціуму дозволить державним фінансовим установам, інвестиційно-фінансовим об’єднанням і регіональним фондам розвитку здійснити обґрунтування доцільності утворення консорціуму ще до початку процесу об’єднання окремих підприємств у інтегровану корпоративну структуру. Оскільки у розрахунках береться до уваги коефіцієнт стратегічної ваги кожного підприємства-учасника, це дозволить вчасно виявити певний ступінь стратегічної невідповідності розвитку окремого підприємства-учасника та консорціуму в цілому.

  5. Розроблені методичні положення щодо визначення чистого приросту вартості дозволять державній установі – ініціатору створення консорціумного об’єднання кількісно визначити чистий приріст вартості кожного підприємства-учасника у складі інтегрованої структури та своєчасно виявити позитивні й негативні результати спільної діяльності. Оцінювання відносного приросту грошових потоків базується на використанні положень синергійної теорії, що дозволяє співставити позитивні результати спільної діяльності у частині операційних і фінансових синергій.

  6. Удосконалення підходів до оцінювання організаційної ефективності консорціуму шляхом застосування конкурентно-цільового підходу та виокремлення цільових і нецільових інвесторів у структурі консорціуму дозволить інформаційно-аналітичним управлінським центрам та компаніям удосконалити організаційну структуру консорціумного об’єднання. Раціональний розподіл ресурсного потенціалу учасників створить передумови для прийняття ефективних управлінських рішень про приєднання та відокремлення нецільових партнерів консорціумної структури.

  7. На підставі результатів дисертаційного дослідження можна запропонувати:

Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції України використовувати результати дослідження при розробленні нормативних документів та рекомендацій щодо удосконалення економічного оцінювання та організування інтегрованих корпоративних структур консорціумного типу (модель формування інституційної структури консорціуму, розроблені методичні положення щодо визначення інтегрального показника розвитку та чистого приросту вартості підприємств-учасників, модель поетапного формування консорціуму, удосконале-ний конкурентно-цільовий підхід і виокремлення цільових і нецільових інвесторів, удосконалена функціональна модель розроблення та реалізації цільових програм за участю консорціуму);

Міністерству освіти і науки України для підготовки спеціалістів у сфері управління застосовувати теоретичні та методологічні положення дисертації щодо впровадження та застосування економічного оцінювання й організування консорціумних структур на мезо- та макрорівнях.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

  1. Бакушевич І.В., Огірок О.А. Інституційні перетворення та їх роль у сталому розвитку регіону //Соціально-економічні дослідження у перехідний період. Методологія статистичних оцінювань соціально-економічних процесів. Збірник наукових праць Інституту регіональних досліджень НАН України. – Львів: ІРД НАН України, 2003. – Вип. 3. – С. 350 – 357. [Особистий внесок: уточнено стратегічні напрямки якісно нової інституційної політики на рівні регіону, обґрунтовано основні напрямки проведення інституційних змін на регіональному рівні].

  2. Бакушевич І.В., Сороківська О.А. Інституційне забезпечення нових фінансових схем у сфері нерухомості //Галицький економічний вісник. – 2004. – №1. – С. 88 – 97. [Особистий внесок: розроблення інституційної структури управління консорціумного типу для реалізації великомасштабних проектів і програм на основі застосування методики проектного фінансування].

  3. Бакушевич І.В., Сороківська О.А. Регіональний ринок нерухомості: незайняті ніші та маркетингові перспективи // Вчені записки Київського національного економічного університету. Збірник наукових праць. – К.: КНЕУ, 2004. – №1. – С. 64 – 72. [Особистий внесок: комплексний аналіз кон’юнктури ринку нерухомості Західного регіону України, розроблення фінансових схем і механізмів інвестиційної діяльності у сфері нерухомості, обґрунтування маркетингової стратегії реалізації крупномасштабних програм і проектів].

  4. Сороківська О.А. Проблеми статистичного оцінювання діяльності корпоративних структур //Соціально-економічні дослідження у перехідний період. Статистичне оцінювання соціально-економічних явищ у регіоні: методологічні підходи. Щорічник наукових праць Інституту регіональних досліджень НАН України. – Львів: ІРД НАН України, 2004. – Вип. 4. – С. 203 – 210.

Інші публікації, що додатково відображають результати дисертації

  1. Бакушевич І.В., Сороківська О.А. Інтеграційна стратегія розвитку корпоративних утворень. //Вісник АЕН України. – 2004. – №2 (6). – С. 64 – 69. [Особистий внесок: розроблення програми проектного фінансування й організаційної моделі структури консорціуму].

  2. Сороківська О.А. Сталий розвиток: екологія та економічний прогрес //Україна наукова ’2003: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (16 – 20 червня 2003 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – Т.22. – С. 52 – 54.

  3. Сороківська О.А. Технологія проектного фінансування інвестиційних процесів у сфері нерухомості //Динаміка наукових досліджень’2003: Матеріали Другої Міжнародної науково-практичної конференції (20 – 27 жовтня). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. –Т.22. – С. 65 – 67.

  4. Сороківська О.А. Корпоративне фінансування консорціумної інфра-структури //Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України: Матеріали Четвертої Всеукраїнської науково-практичної конференції (4 листопада 2003 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – Т.2. – С. 85 – 86.

  5. Сороківська О.А. Консорціум як об’єкт корпоративного управління //Сучасні проблеми економіки підприємства: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (5 листопада 2003 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. Т.1. – С.142 – 143.

  6. Сороківська О.А. Методика багатокритеріальної оптимізації економічних рішень в системі корпоративного управління //Наука і освіта ’2004: Матеріали Сьомої Міжнародної науково-практичної конференції (10 – 25 лютого). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т.19. – С. 71 – 72.

  7. Сороківська О.А. Переваги функціонування банківської структури у системі консорціуму //Фінансово-кредитна система України: проблеми та шляхи вирішення: Матеріали Другої Всеукраїнської науково-практичної конференції (22 березня 2004р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 124 – 125.

  8. Сороківська О.А. Формування системи управління інтегрованими корпоративними структурами // Економіка підприємства: проблеми теорії і практики: Матеріали Другої Всеукраїнської науково-практичної конференції (23 березня 2004 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т.2. – С. 67 – 68.

  9. Сороківська О.А. Формування синергійного ефекту об’єднання капіталів у межах консорціуму // Економіко-математичні методи прийняття управлінських рішень на сучасному етапі: Матеріали Другої Всеукраїнської науково-практичної конференції (24 березня 2004 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 105 – 106.

  10. Сороківська О.А. Роль консорціумів у формуванні інтегрованих корпоративних структур в Україні // Матеріали Восьмої наукової конференції Тернопільського державного технічного університету імені Івана Пулюя (11 – 12 травня). – Тернопіль: ТДТУ, 2004. – С. 222 – 223.

  11. Сороківська О.А. Математична модель прогнозування ефективності розподілу інвестиційних ресурсів консорціумної структури // Наука і освіта’2005: Матеріали Сьомої Міжнародної науково-практичної конференції (7 – 21 лютого). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т.84. – С. 71 – 73.

  12. Сороківська О.А. Оцінювання інвестиційної привабливості потенційних учасників консорціуму та ефективності їх залучення //Матеріали Дев’ятої наукової конференції Тернопільського державного технічного університету імені Івана Пулюя (12 – 13 травня). – Тернопіль: ТДТУ, 2005. – С.233 – 234.