Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Рудь Лариса Павлівна. Економічне обґрунтування інвестиційної діяльності в сільському господарстві : Дис... канд. наук: 08.07.02 - 2006.



Анотація до роботи:

Рудь Л.П. Економічне обґрунтування інвестиційної діяльності в сільському господарстві – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, Харків, 2006.

Дисертацію присвячено дослідженню проблем розвитку та активізації інвестиційної діяльності в сільському господарстві Харківської області.

Уточнено поняття “інвестиція” та структуру інвестиційних проектів сільськогосподарських підприємств. Систематизовано теоретичні положення щодо моделі інвестиційної діяльності в сільському господарстві з урахуванням специфічних особливостей галузі. Обґрунтовано класифікацію інвестицій сільськогосподарських підприємств. Розроблено методику комплексної рейтингової оцінки
інвестиційної привабливості сільськогосподарських підприємств та методику оцінки ризику інвестиційних проектів сільськогосподарських підприємств в сучасних економічних умовах.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, що відобразилося у розробці комплексу проблемних питань стосовно економічного обґрунтування інвестиційної діяльності у сільському господарстві регіону та розробки системи заходів щодо її активізації на сучасному етапі, що дає можливість сформулювати ряд нових наукових положень, висновків та рекомендацій.

  1. Запропоновані в дисертаційній роботі теоретичні положення щодо застосування моделі кругообігу інвестицій в сільському господарстві, класифікації інвестицій сільськогосподарських підприємств та уточнене поняття „інвестиція” безперечно поглиблюють теоретичні аспекти формування інвестиційної діяльності в аграрній сфері та відображають особливості формування та використання інвестицій в сільському господарстві.

  2. Інвестиції пов’язані з такими чинниками як ризик та час, оскільки інвестор ризикує не отримати бажаного результату, вкладаючи майнові та інтелектуальні цінності на певний період часу. Запропоноване в дисертаційній роботі уточнене поняття „інвестиція” повніше враховує всі особливості процесу інвестування та означає всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об’єкти різних видів діяльності на певний період з метою одержання прибутку (доходу) або досягнення соціального ефекту в умовах ризику та невизначеності.

  3. Запропонована класифікація інвестицій сільськогосподарських підприємств надає реальне уявлення про цілі використання інвестицій підприємством, що дозволить грамотно обліковувати та всебічно аналізувати рівень їх використання для розробки і реалізації ефективної інвестиційної політики.

  4. Істотну роль в концепції розвитку механізму інвестиційної діяльності в сільському господарстві відіграють складові кругообігу інвестицій в сільському господарстві. На відміну від існуючих поглядів щодо кругообігу інвестицій, який містить у собі такі три етапи: формування нагромаджень, вкладення ресурсів та одержання доходу, в дисертаційній роботі нами було розширено етапи загальної схеми кругообігу інвестицій в сільському господарстві. Запропонована розширена модель кругообігу інвестицій в сільському господарстві передбачає встановлення напрямів і розміру інвестиційних ресурсів; відбір найефективніших інвестиційних проектів і пошук найбільш пріоритетних напрямів інвестування, через оцінку інвестиційної привабливості та оцінку ризику інвестиційного проекту; процес трансформації інвестицій в об’єкти інвестиційної діяльності; завершення інвестування та створення нової вартості; одержання прибутку і виплату дивідендів; капіталізацію доходу від інвестування; реінвестування.

  1. Cільське господарство Харківської області має значний потенціал і є пріоритетним у забезпеченні соціально-економічного розвитку регіону. Однак, вихід валової продукції сільського господарства регіону у порівнянних цінах 2000 року знизився з 5,5 млрд грн у 1990 р. до 3,7 млрд грн у 2000 р., або майже у півтора рази. Оскільки економічне зростання потребує відповідного інвестиційного забезпечення, то необхідно активізувати інвестиційну діяльність в сільському господарстві регіону. Саме активне інвестування може сформувати матеріальні
    передумови для виходу галузі із кризового стану та подальшого стійкого росту.

  2. Незважаючи на пріоритетність розвитку, галузь сільського господарства в Харківській області виявилася однією з найменш інвестиційно привабливих галузей економіки: загальна сума щорічних капітальних вкладень у сільському господарстві скоротилася у 2004 році порівняно з 1990 роком у 12,5 разів, в той час як в цілому по економіці скорочення склало 1,5 рази. Питома вага інвестицій, спрямованих в сільське господарство області у загальній структурі інвестицій за галузями економіки теж постійно зменшується. Якщо у 1990 році їх частка складала 26,2 %, то в 2004 році лише 3,2 %.

  3. Інвестори не зацікавлені сільськогосподарськими підприємствами, бо жадають вкладати свої кошти у інші галузі економіки. Це протиріччя, вимагає комплексного підходу до підвищення інвестиційної привабливості галузі та більш глибокого опрацювання інвестиційних проектів сільськогосподарських підприємств. Розроблений реальний інвестиційний проект повинен включати окрім традиційних розділів також і розділ „Правові аспекти реалізації інвестиційного проекту“. Крім того, необхідно забезпечувати потенційних інвесторів інформацією щодо наявності та привабливості об’єктів інвестування – сільськогосподарських підприємств.

  4. Запропонована методика комплексної рейтингової оцінки інвестиційної привабливості сільськогосподарських підприємств дозволяє оцінити будь-яку
    кількість досліджуваних одиниць та надати інформацію щодо інвестиційної привабливості об’єктів вкладення інвестицій. Безперечним позитивним моментом у використанні даної методики є зручний алгоритм її обчислення, що скорочує витрати на обробку інформації та одержання вихідних результатів до мінімуму. Дана методика може бути корисною для приватних інвесторів, інвестиційних компаній, державних органів влади.

  5. Враховуючи те, що сільське господарство є ризиковою сферою діяльності, питання оцінки ризику є першочерговим. Розроблений реальний механізм оцінки інвестиційного ризику проекту дає змогу спочатку власникам та менеджерам підприємства, а пізніше і стороннім інвесторам оцінити надійність його реалізації. Запропонована методика оцінки ризику інвестиційних проектів сільськогосподарських підприємств дозволяє визначити рівень ризику будь-якого інвестиційного проекту в сільському господарстві, що допоможе зацікавленим особам оцінити можливість провалу проекту та уникнути збитків. Дана методика може бути корисною як інвесторам, інвестиційним компаніям, державним органам влади так і сільськогосподарським підприємствам, а також в якості практичної задачі може бути використана в навчальному процесі у вищих навчальних закладах аграрного профілю.

  6. При розробці державних програм щодо підтримки сільськогосподарських товаровиробників необхідно врахувати такі моменти: при розподілі бюджетних коштів необхідно надавати перевагу найменш рентабельним видам сільськогосподарської продукції (яловичина, свинина, вовна тощо); з метою запобігання позаплановій реалізації м’яса на забій у період посівної та збору врожаю, збільшити обсяги бюджетного фінансування, спрямованого на здешевлення кредитів для виробників сільськогосподарської продукції, та надавати їх вчасно, саме в ті періоди, коли сільськогосподарські підприємства їх найбільше потребують; передбачити, що фінансування сільськогосподарських підприємств здійснюється лише при умові надання ними повної та достовірної інформації про використання
    бюджетних коштів, отриманих у попередніх періодах.

  7. З метою активізації інвестиційної діяльності необхідно розробити систему напрямів державного впливу, а саме: відповідну законодавчу базу; запровадити інформаційно-методичне забезпечення здійснення інвестиційної діяльності;
    вирішити проблему забезпечення сільського господарства кваліфікованими кадрами; створити ефективну структуру аграрного ринку, що забезпечить просування безпосередньо товаровиробників до організованих оптових ринків. Перспективними напрямами активізації інвестиційної діяльності регіону є створення та функціонування агропромислово-фінансових груп, регіонального фонду венчурного фінансування та регіонального інформаційного центру.

Публікації автора:

Наукові фахові видання:

  1. Дзябура Л.П. Концептуальні основи розвитку механізму інвестиційної діяльності в аграрній сфері України // Вісник ХНАУ.– 2002. – № 7.– С. 264-269.

  2. Дзябура Л.П. Основні джерела інвестицій у регіональному АПК // Вісник ХНАУ.– 2002. – № 8. – С. 50-53.

  3. Рудь Л.П. Теоретичне обґрунтування інвестиційної діяльності в сільському
    господарстві // Збірник наукових праць ЛНАУ.– Луганськ, 2004.– № 37(49). – С. 119-122.

  4. Рудь Л.П. Шляхи поліпшення інвестиційного клімату в аграрній сфері України // Вісник ХНАУ.– 2004. – № 2.– С. 195-200.

  5. Рудь Л.П. Методика рейтингової оцінки інвестиційної привабливості сільськогосподарських підприємств // Вісник ХНАУ.– 2004. – № 9. – С. 294-298.

  6. Рудь Л.П. Соціальні результати інвестиційної діяльності // Вісник ХНТУСГ: Економічні науки. Ринкова трансформація економіки АПК. Випуск 30. – Х.: ХНТУСГ.– 2004 – С. 173-176.

  7. Рудь Л.П. Особливості та перспективи залучення іноземних інвестицій в економіку Харківщини // Комунальне господарство міст: науково-технічний зб. Вип. 59.– К.: Техніка, 2004.– С. 181-184.

  8. Рудь Л.П. Особливості оцінки ризику інвестиційних проектів сільськогосподарських підприємств // Вісник ХНАУ.– 2006. – № 3.– С. 254-258.

  9. Ульянченко О.В., Рудь Л.П. Резерви активізації інвестиційної діяльності в сільському господарстві // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 2. – С. 269-274.

  10. Рудь Л.П. Сучасний стан та шляхи активізації інвестиційної діяльності регіону // Комунальне господарство міст: науково-технічний зб. Вип. 68.– К.: Техніка, 2006.– С. 42-46.

  11. Рудь Л.П. Сучасний стан інвестиційної діяльності в сільському господарстві Харківської області // Вісник ХНАУ.– 2006. – № 8.– С. 273-277.

  12. Рудь Л.П. Особливості комплексної рейтингової оцінки інвестиційної привабливості сільськогосподарських підприємств // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 3. – С. 264-267.

Інші видання:

  1. Дзябура Л.П. Особливості процесу інвестування аграрного сектору України //
    Ринкова трансформація економіки АПК: кол. монографія у чотирьох частинах. / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. Ч.3. Фінансово-кредитна система – К.: ІАЕ, 2002.– С. 236-239.

  2. Рудь Л.П. Аналіз класифікацій та структур інвестицій // Матеріали Міжнародного форуму молодих вчених „Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн”. У двох томах. Т.1.– Х.: ХНТУСГ.– 2005. – С. 264.

  3. Рудь Л.П. Особенности оценки и способов минимизации риска инвестиционных проектов сельскохозяйственных предприятий // Материалы Х международной научно-производственной конференции „Проблемы сельскохозяйственного производства на современном этапе и пути их решения”. Т.1. – Белгород: Белгородская ГСХА, 2006. – С.172.