Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


Постоєнко Олена Михайлівна. Екологічні характеристики культурних і дикорослих каротиноносних рослин - накопичувачів вірусів та ксенобіотиків і метод отримання з них каротину: дисертація канд. біол. наук: 03.00.16 / Київський національний ун- т ім. Тараса Шевченка. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Постоєнко О.М. Екологічні характеристики культурних і дикорослих каротиноносних рослин – накопаичувачів вірусів та ксенобіотиків і метод отримання з них каротину. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук по спеціальності 03.00.16. – екологія. Національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2003.

В роботі викладені результати дослідження розповсюдженості та циркуляції ДДТ та його метаболітів, фосфамідів та нітратів в трьох природних зонах України: Полісся, Лісостеп, Степ.

Доведено наявність ДДТ та його метаболітів, фосфамідів та нітратів у грунтах посадок та коренеплодах моркви посівної, відібраних з трьох регіонів України з різним ступенем антропогенного навантаження та встановлено фіторемедіаційні властивості цієї культури.

Встановлена роль кропиви дводомної як резерванта фітовірусів в агроценозах та природних місцезростаннях України. Доведено, що вміст фітовірусів у кропиві дводомній підвищується під впливом антропогенного навантаження. Показано, що під впливом ксенобіотиків та вірусних інфекцій в природних умовах вміст каротиноїдів в рослинах зростає в 1,1 – 1,67 рази. На підставі цього та даних літератури теоретично обґрунтована роль каротиноїдів в реалізації адаптаційних механізмів природних та штучних популяцій певних видів рослин до дії песимальних доз факторів довкілля. Дослідно-промислову лінію по випуску МКК за даним методом впроваджено у виробництво.

  1. Вивчені властивості двох видів багатих каротиноїдами рослин (морква посівна та кропива дводомна) як накопичувачів ксенорбіонтів та фітовірусів в різних регіонах України, доведена можливість їх використання для очищення забруднених ксенобіотиками грунтів.

  2. Кропива дводомна відіграє важливу роль як резервант фітовірусів в агроценозах та природних місцезростаннях України; вміст фітовірусів істотно зростає під впливом антропогенного навантаження.

  1. Коренеплоди моркви інтенсивно накопичують хлорорганічні, фосфорорганічні сполуки та нітрати з грунтів, тому ця культура може бути використана для фіторемедіації забруднених цими ксенобіотиками грунтів. В умовах штучних місцезростань існує пряма залежність накопичення каротиноїдів у коренеплодах моркви від вмісту забруднювачів у грунті.

  2. Досліджені хімічні сполуки та вірусні інфекції сприяють накопиченню каротиноїдів у рослинах, що визначає перспективу використання забрудненої каротиновмісної сировини у виробництві. Каротиноїди відіграють помітну роль в розвитку адаптацій моркви посівної та кропиви дводомної до змін навколишнього середовища.

  3. Розроблена та впроваджена у виробництво оригінальна безвідходна технологія отримання масляного концентрату каротиноїдів, яка характеризується універсальністю стосовно рослинної сировини і вилученням широкого спектру забруднювачів із останньої.

Публікації автора:

1. Постоєнко О.М. Визначення вмісту каротину у моркві, відібраній з різних екологічних регіонів України. // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Сер. Біол. – 2001. – №34. – С. 60-61.

2. Постоєнко О.М., Постоєнко В.О., Бойко А.Л. Технологія отримання препарату каротину з рослинної сировини, враженої вірусами. // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Сер. Біол. – 2001. – № 35. – С. 5-6.

3. Постоєнко В.О., Постоєнко О.М., Бойко А.Л. Каротиноїди з кропиви // Захист рослин – 2002. – № 9. – С.17.

4. Постоєнко О.М., Постоєнко В.О. Спосіб одержання масляного концентрату каротиноїдів з моркви, яка забруднена ксенобіотиками. // Сб. науч. трудов Крымского аграрного университета – Симферополь: Таврия, 2002. – вып.72. – С.119-123.

5. Постоєнко В.О., Постоєнко О.М., Бойко А.Л., Кучеренко М.Є. Спосіб одержання масляного концентрату каротиноїдів з рослинної сировини. – Заявка на патент № 2002108069–10.10.2002.

6. Постоєнко О.М., Постоєнко В.О. Технологія отримання препарату каротину рослинного походження та його антипатогенна дія // Мат.-ли ІІІ Міжн. конф. „Біоресурси та віруси”, Київ, 2001. – С. 53.

7. Постоенко В.А., Постоенко Е.М., Бойко А.Л. Технология получения масляного экстракта каротиноидов из растительного сырья пораженного вирусами. // Тез. докл. Международ. науч.-практ. конф. „Новые технологии получения и применения биологически активных веществ”. – Алушта, 2002. – С. 84.

8. Постоєнко О.М., Постоєнко В.О. Спосіб одержання масляного концентрату каротиноїдів з моркви, яка забруднена ксенобіотиками. // Мат-лы Всеукр. науч.-практич. конф. „Перспективные направления развития сельскохозяйственной науки и производства в Украине”. – Симферополь, 2002. – С.19.