Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


Чернявська Тетяна Олексіївна. Екологічні аспекти біохімії вторинного обміну рослин картоплі: Дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / Сумський національний аграрний ун-т. - Суми, 2002. - 178 арк. - Бібліогр.: арк. 149-178.



Анотація до роботи:

Чернявська Т.О. Екологічні аспекти біохімії вторинного обміну рослин картоплі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія. - Інститут агроекології та біотехнології НАНУ, Київ, 2002 .

Дисертація присвячена вивченню особливостей вторинного обміну рослин картоплі та характеру залежності параметрів вторинного обміну від дії абіотичних та біотичних факторів навколишнього середовища в агроекологічних системах. Роботу виконано з використанням сучасних методів м’якоіонізаційної мас-спектрометрії, які дозволяють досліджувати нелетючі, термолабільні біомолекули, зокрема стероїдні глікоалкалоїди. Проведена порівняльна оцінка якісних і кількісних параметрів вторинних метаболітів, які синтезуються в рослинах картоплі різних сортів, внаслідок впливу фітостресорних абіотичних і біотичних факторів, характерних для північного сходу України. Розроблені теоретичні та експериментальні засади методу екотоксикологічної оцінки стану рослин картоплі в агроекологічних системах на основі мас-спектрометричного дослідження реактивності ферментативних систем гідролітичної деструкції вторинних метаболітів картоплі. Побудована математична модель для прогнозування вмісту вторинних метаболітів в бульбах продовольчої картоплі різних сортів та груп стиглості.

  1. Розроблено нові методичні підходи в аналітичній біохімії вторинних метаболітів рослин картоплі на основі сучасного фізико-хімічного методу дослідження - біологічної м’якоіонізаційної мас-спектрометрії (МІ-МС).

  2. Використання МІ-МС дозволило вперше в Україні та країнах СНД вирішити задачу визначення і однозначної ідентифікації в одному зразку як основних (-соланін і -чаконін), так і “мінорних” (лептини I, II, III і IV, лептиніни I, II, III і IV, , -соламарин, комерсонін, демісин, томатин) СГА, а також антоціанових пігментів в рослинах картоплі.

  3. За допомогою МІ-МС вивчені напрямок і характер впливу абіотичних та біотичних стресорних факторів навколишнього середовища на кількісні і якісні параметри стероїдних глікоалкалоїдів (СГА) бульб рослин різних сортів картоплі.

  4. Експериментально доведено, що вміст СГА в бульбах картоплі досліджених сортів, різко підвищується в умовах знижених температур протягом сезону вегетації при поєднанні з підвищеним рівнем вологості, а також при поєднанні підвищених температур протягом сезону вегетації з пониженим рівнем вологості.

  5. Показано існування негативного корелятивного зв'язку (r=-0,78--0,97) між ступенем резистентності картоплі різних груп сортів до стресорних факторів навколишнього середовища і рівнями активності ферментів гідролітичної деструкції СГА, локалізованих у тканинах рослини.

  6. Встановлено, що найбільш значимими стресовими факторами навколишнього середовища, які інтенсифікують процеси нагромадження СГА в бульбах картоплі, є (по низхідній): погодно-кліматичні умови сезону вегетації ушкодження листків рослин колорадським жуком фітопатогени ксенобіотики.

Публікації автора:

  1. Чернявська Т.О. Метаболізм стероїдних глікоалкалоїдів та нематодостійкість картоплі // Вісник аграрної науки.-2001.-№4.-С.77-79.

  2. Чернявська Т.О. Глікоалкалоїди трансгенних сортів картоплі: особливості метаболізму в умовах Північно-східної України // Вісник Сумського державного аграрного університету. Серія “Агрономія і біологія”. Вип. 5. Суми, 2001.- С.130-133.

  3. Чернявська Т.О., Чіванов В.Д. Вплив фунгіцидів на глікоалкалоїди картоплі // Вісник Сумського державного аграрного університету: Серія: Агрономія і Біологія. -1999. - № 3. - С.117-121 (Участь у проведенні досліджень, узагальненні та аналізі експериментальних даних, формулюванні висновків і пропозицій).

  4. Чернявська Т.О., Чіванов В.Д., Калінкевич О.М. Особливості метаболізму глікоалкалоїдів у квітках рослин картоплі різних сортів // Вісник аграрної науки. – 2000.- №3. – С.28-30 (Участь у проведенні досліджень, узагальненні та аналізі експериментальних даних, формулюванні висновків і пропозицій).

  5. Chivanov V.D., Aksionov S.A., Kalinkevitch A.N., Kabanetz V.M., Cherniavskaya T.A. / The use of ESI-MS, MALDI-MS and PDMS soft-ionization mass spectrometry to study the glycoalkaloids in potato breeding // Book of abstracts of the XV International Mass Spectrometry Conference, Aug.-Sept., 2000. – Barcelone.– PA-C10-02 (Узагальнення та аналіз експериментальних даних, проведення розрахунків, формулювання висновків).

  6. Чиванов В.Д., Чернявская Т.А., Калинкевич А.Н., Аксенов С.А. Изучение “минорных” гликоалкалоидов картофеля методом электрораспылительной масс-спектрометрии (MS-ESI) в аспекте идентификации сортов картофеля / Материалы научно-практической конференции “Новое в семеноводстве картофеля” (11-14 июля 2000, Самохваловичи) Минск, 2000.- С.53-54 (Узагальнення та аналіз ескпериментальних даних).

  7. Чиванов В.Д., Чернявская Т.А. Увеличение концентрации гликоалкалоидов в клубнях картофеля разных сортов вследствие повреждения вегетирующих растений колорадским жуком (Leptinotarsa decemlineata Say.) / там же, С.102-103 (Проведення польових досліджень, участь в проведенні лабораторних досліджень, узагальненні та аналізі експериментальних даних, формулюванні висновків і пропозицій).

  8. Чиванов В.Д., Чернявская Т.А., Калинкевич А.Н. Активность рамнозидазы в цветках растений картофеля разных сортов и ее связь с уровнем резистентности к фитопатогенам / там же, С.103-104 (Проведення польових досліджень, участь в проведенні лабораторних досліджень, узагальненні та аналізі експериментальних даних, проведенні розрахунків та формулюванні висновків).

  9. Чернявська Т.О., Чіванов В.Д. Активність рамнозидази в квітках рослин картоплі різних сортів та її зв’язок з рівнем резистентності щодо фітопатогенів // Вісник Сумського державного аграрного університету. Серія “Агрономія і біологія”. Вип. 4. Суми, 2000.-С.257-265 (Проведення польових досліджень, участь в проведенні лабораторних досліджень, узагальненні та аналізі експериментальних даних, формулюванні висновків і пропозицій).

  10. Чернявська Т.О., Чіванов В.Д. Вміст глікоалкалоїдів в листках картоплі різних сортів та його зв’язок зі ступенем пошкодження рослин колорадським жуком // Картоплярство: Міжвідомчий тематичний науковий збірник – К.: Урожай, 2000. - Вип. 30. – С.215-226 (Проведення польових досліджень, участь в проведенні лабораторних досліджень, узагальненні і аналізі експериментальних даних та формулюванні висновків).

  11. Чіванов В.Д., Чернявська Т.О. Біохімія вторинних метаболітів рослин картоплі в умовах Лісостепу // Вісник аграрної науки. – 2001.- №5. – С.25-27 (Участь в проведенні лабораторних досліджень, узагальненні та аналізі експериментальних даних, формулюванні висновків та підготуванні тексту для друку).

  12. Чіванов В.Д., Чернявська Т.О. М’якоіонізаційна мас-спектрометрія в дослідженні вторинних метаболітів картоплі // Вісник Сумського державного аграрного університету. Серія “Агрономія і біологія”. Вип. 5. Суми, 2001.- С.115-119 (Участь в проведенні лабораторних досліджень, узагальненні та аналізі експериментальних даних, формулюванні висновків та підготуванні тексту для друку).

  13. Бердіна І.В., Чіванов В.Д., Чернявська Т.О. Дослідження впливу типів грунтів та їх техногенного забруднення радіонуклідами на вторинний обмін рослин картоплі // Вісник Сумського державного аграрного університету. Серія “Агрономія і біологія”. Вип. 5. Суми, 2001.- С.139-141 (Участь в проведенні польових та лабораторних досліджень, узагальненні та аналізі експериментальних даних, формулюванні висновків та підготуванні тексту для друку).

  14. Чіванов В.Д., Чернявська Т.О. Токсичні метаболіти картоплі: еколого-біохімічні аспекти (Методичні рекомендації).-Суми: СОД “Козацький вал”, 2001.-100 с. (рекомендовані до впровадження НТР Міністерства аграрної політики України (протокол №16 від 26 липня 2001 р.).

  15. “Мас-спектрометричний спосіб прогнозування ефективності фунгіцидів щодо хвороб картоплі”, Авторське свідоцтво 7A01C21/00, №2000063550 від 20.06.2000 р. (Україна).