Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


Гриб Йосип Васильович. Екологічна оцінка стану екосистем річкових басейнів рівнинної частини території України (охорона, відновлення, управління): Дис... д-ра біол. наук: 03.00.16 / НАН України ; Інститут гідробіології. - К., 2001. - 418арк. - Бібліогр.: арк. 347-382.



Анотація до роботи:

Гриб Й.В. Екологічна оцінка стану екосистем річкових басейнів рівнинної частини території України (охорона, відновлення, управління). Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеню доктора біологічних наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія.

Дніпропетровський національний університет, Дніпропетровськ, 2001.

Дисертацію присвячено питанню методології комплексної екологічної оцінки стану басейнів річок та озер рівнинної частини території України (на прикладі річок Удай, Ворскла, Десна, Горинь, Когильник, Сарата, озер межиріччя

Західного Бугу та Прип’яті). В дисертації розроблено новий напрям гідроекологічних досліджень, що включає: а) інтегральну комплексну екологічну оцінку стану басейну, просторово-часову трансформацію русла і заплави, антропогенну трансформацію поверхні водозбору та екологічну якість води; б) гідроекологічне картографування; в) визначення лімітуючих факторів впливу і напрямів охорони та оздоровлення довкілля.

Основними чинниками формування екологічної ситуації у басейнах річок та озер визначено: рівень антропотехногенної трансформації поверхні водозбору, русла і заплави; масу сторонніх домішок, що надходять у водне середовище; буферну ємність, яка формується за рахунок біомаси первинної органічної речовини, синтезованої суходільними та водними біоценозами; самоочисну здатність водного середовища. Відповідно, стратегія управління станом довкілля повинна формуватись у напрямку регламентації антропотехногенного навантаження на водний об’єкт та забезпечення високого рівня біопродуктивності природних та штучних біоценозів. Запропоновані апробовані методи оздоровлення водного середовища.

Стратегія реабілітації порушених річкових та озерних макроекосистем базується на комплексній оцінці екологічної ситуації у кожному басейні та реалізації економічно обгрунтованих компенсаційних рішень – технічних, біологічних, просторових.

Основні результати праці знайшли виробниче впровадження при проектуванні систем біологічного доочищення господарсько-побутових стічних вод, цукрових заводів, тваринницьких комплексів, в навчальному процесі студентів вищих навчальних закладів екологічного профілю, гідроекологічному картографуванні.

1. Первинною системною коміркою вивчення стану антропогенного

трансформованого довкілля пропонується розглядати генералізовану річкову макроекосистему (ГРЕМ), що являє собою гармонійну єдність живої речовини у річковому басейні з неживою (косною) і яка визначається видовим різноманіттям ценозів суходолу і водного середовища, біопродуктивністю та

якістю води.

2. Запропонований варіант методології комплексної екологічної оцінки стану екосистем басейнів річок і озер, який базується на визначенні рівня антропотехногенної трансформації ценозів поверхні водозбору – розораності грунтів, урбанізації, індустріалізації: просторово-часових змін русла і заплави, якості води (відповідно індекси Ке, SІ , Іе), що дає змогу провести визначення екологічної ситуації у басейнах річок та визначити напрями її оздоровлення.

3. Екологічна інтегральна оцінка якості води визначається відносно еталону порівняння – вихідних концентрацій елементів, що характеризують енергетичні дотації – органічного вуглецю, мінерального азоту та фосфору, необхідних для фотосинтезу первинної органічної речовини (рівняння Кларке-Свердрупа) та як таких, що створюють оптимальні стартові умови для розвитку інших ценозів. Вона базується на блоках: сольового фону (А), трофо-сапробіо-логічних характеристик (В) та вмісту важких металів і специфічних домішок (С), дає змогу її універсалізації та екологічного картографування стану цілих фізико-географічних регіонів.

4. На базі концепції оптимальних стартових умов фотосинтезу первинної органічної речовини та періодичності гідроекологічних характеристик у інформаційному полі запропонована і апробована екологічна класифікація якості води (ЕКП), що дає змогу розробити варіант її універсалізації (відносно вимогам Європейської економічної комісії) та провести її апробацію (карта екологічної ситуації у річковій мережі України).

5. Рівень антропогенної трансформації поверхні водозбору опереджує сьогодні стан буферної захищеності водного середовища (за сумарною біомасою синтезованої органічної речовини або за збереженістю природних територій), значно перевищений – у Поліссі в 2-4 рази, у Лісостепу – 5-8 разів, у Степу – до 35 разів, що обумовлює значну вразливість довкілля до сторонніх домішок.

6. Вплив антропотехногенної трансформації русла і заплави на формування екологічної ситуації у річковій мережі досить вагомий (парний коефіцієнт кореляції складає r = 0,780). Відповідно трансформація його складових – екологічно обгрунтованих витрат води, пропускної здатності русла, розвитку заплави, зарегульованості, заростання водного дзеркала макрофітами, розвитку екотонів викликає відповідну зміну ценозів річкового континууму та якості води, що дає можливість визначення лімітуючих факторів ефективного управління станом водного середовища.

7. Базуючись на аналізі стану антропотехногенної трансформації поверхні водозбору,заплави та русла, а також на аналізі джерел забруднення, запропонована класифікація сукцесій гідробіоценозів абіотичного походження за профілем річок, що має важливе значення при аналізі екологічної ситуації у їх басейнах та для прийняття компенсаційних природоохоронних рішень.

8. Розроблений варіант алгоритму комп’ютерної обробки даних комплексної екологічної оцінки стану басейнів річок та озер, що дає змогу вийти на оперативне комп’ютерне екологічне картографування як базу для управління станом довкілля

9. Розроблена концепція управління станом ГРЕМів, яка полягає у факторному аналізі складових, що формують екологічну ситуацію у басейнах річок, визначенні лімітуючих чинників впливу та напрямів оздоровлення річкової мережі. Серед них: технічні, біологічні, просторові, що дає можливість формування екологічної політики при освоєнні довкілля та управління його станом.

10. Спостерігається екологічна криза в озерних системах – складової частини природного рибовідтворювального річково-озерного комплексу (межиріччя Західного Бугу та Прип’яті). Крім інтенсифікації процесів замулення, екологічна ситуація тут погіршена за рахунок включення озер у меліоративні системи (стави, технічні водойми), що привело до зміни гідрологічних умов, складу суходільних геобіоценозів, посилення процесів старіння озер та евтрофікації, погіршення якості води.

11. Розробка методології комплексних екологічних досліджень басейнів річок та озер дозволила нам вийти на формування нового напряму прикладної екології – созології прісноводних екосистем (тобто екологічного басейнознавства) як комплексної науки інтегральної екологічної оцінки стану та управління (відновлення) порушених басейнів річок та озер, що дало змогу конкретизації екологічних розрахунків.

12. Стан водних макроекосистем тісно пов’язаний з циклічністю природних процесів (виникнення локально-кризових ситуацій), при цьому вплив антропотехногенних та гідрометеорологічних факторів є рівнозначним.

13. Концептуальні положення методології комплексної оцінки стану антропотехногенної трансформації басейнів річок та озер є основою просторової екологічної експертизи, визначення зон екологічної кризи та напрямків відновлення порушеного довкілля.

Список наукових праць Гриба Йосипа Васильовича,

опублікованих за темою дисертації.

І.Основні праці. Монографії.

1.Гриб Й.В., Клименко М.О., Сондак В.В. Відновна гідроекологія порушених річкових та озерних систем (гідрохімія, гідробіологія, гідрологія, управління). Навчальний посібник. - Т.1.– Рівне: Рівненський державний технічний університет, 1999. – 348 с.

2. Гриб Й.В., Клименко М.О., Сондак В.В., Волкова Л.В. Відновна гідроекологія порушених річкових та озерних систем. Лабораторний практикум, - Т.2. – Рівне: Рівненський державний технічний університет, 1999. – 200 с.

Складові частини книги.

3. Гриб Й.В. Комплексна оцінка якості поверхневих вод. Антропогенна складова річкового стоку у системі “концентрація забруднень-витрати води”. Антропогенна складова річкового стоку у системі “верхів’я річки-гирло” // Малі річки України. Довідник.( За ред. А.В. Яцика) – К.: Урожай, 1991. – С.197 – 200; 208 – 210; 229 – 234.

4.Гриб Й.В. Екологічна оцінка якості поверхневих вод // Водне господарство в Україні (За

ред. А.В. Яцика та В.М. Хорєва). – К: Генеза. 2000. – С. 93 – 100.

Збірники наукових праць.

5. Гриб И.В. Способ комплексной экспертной оценки экосистем бассейнов рек. // Развитие гидробиологических исследований в Украине. – К.: Наукова думка, 1993. – С. 206-216.

ІІ. Статті в наукових фахових виданнях.

6. О необходимости введения новой категории заповедности на территории Украинской ССР. Мережко А.И., Гриб И.В., Ющенко А.К., Францевич Л.И. // Гидробиол. журн. – 1988. – 24, № 6. – С.3- 8.

7. Гриб И.В., Комаровский Ф.Я. Экспертная оценка токсических загрязнений пресноводных экосистем. // Гидробиол. журн. - 1990. – 26, № 12. – С. 65-71.

8. Оценка качества поверхностных вод в комплексной экологической индексации ландшафтов. Гриб И.В., Якубовский К.Б., Дунская Е.Д., Малафеев В.В. // Гидробиол. журн. – 1991. –27, № 5. – С.42 – 49.

9. Гриб И.В. О периодичности характеристик в экологической оценке качества

поверхностных вод .// Гидробиол. журн. – 1993. – 29, № 3. – С. .38 – 43.

10. Малафеев В.В., Гриб И.В. Гидрологические характеристики и морфометрические

особенности некоторых пойменных водоемов р.Десна // Гидробиол. журн. – 1993. –

29, № 3. – С. 63 – 70.

11. Буферность водных экосистем в условиях расширяющейся хозяйственной деятельности. Гриб И.В., Лаврик В.И., Мережко А.И., Якубовский К.Б. // Гидробиол. журн. – 1993. – 29, № 5. – С. 3 – 16.

12. Екологічна оцінка якості поверхневих вод України (карта). Гриб Й.В., Сіренко Л.Я. та колектив авторів. – К.: Інститут гідробіології НАН України, Інститут географії НАН України, 1997.

13. Гриб Й.В. Концептуальні положення екологічної оцінки і оздоровлення річкових мереж// Екологія і ноосферологія. Дніпропетровськ: 2001. – 10, № 1-2. – С. 106 – 119.

14. Гриб Й.В. Комплексна екологічна оцінка сучасного стану гідрографічної

мережі правобережних приток р. Прип'ять. // Українське Полісся: вчора, сьогодні,завтра. - Луцьк: Волинський державний університет ім. Л. Українки, 1998. – С. 178 – 180.

15. Гриб Й.В., Ткачук М.Г. Патогенність поверхневих вод в порушених річкових басейнах // Аграрна наука і освіта. – 2001. – № 2. – С.48 – 58.

16. Сучасний стан поверхневих вод України: методичні підходи та екологічна оцінка. Денисова О.І., Серебрякова Т.М., Чернявська А.П., Яцик А.В., Гриб Й.В., Сіренко.Л.Я., Верніченко Г.А., Руденко Л.О., Разов В.П. // Водне господарство України. – 1996. – 32, № 6. – С.24 – 28.

17. Екологічна оцінка сучасного стану поверхневих вод України: методичні аспекти. Денисова О.І., Серебрякова Т.М., Чернявська А.П., Яцик А.В., Руденко Л.Г., Разов В.П., Верніченко Г.А., Куценко І.А., Макаренко М.М., Гриб Й.В., Сіренко Л.А. // Укр. географ. журн. – 1996. – № 3. – С. 3 – 11.

18. Картографічна апробація нових підходів до оцінки якості поверхневих вод України. Руденко Л.Г., Разов В.П.,Денисова О.І., Серебрякова Т.М., Яцик А.В., Гриб Й.В., Сіренко Л.Я.,. Куценко І.А., Макаренко М.М. // Укр. географ. журн. – 1996. – № 4. – С. 3 – 11.

19. Гриб И.В., Гороховская Ю.Р. Индикация состояния речной сети бассейна р. Припять по ценозам высших водных растений // Гидробиол. журн. – 2001. – 37, № 2. – С. 44 – 57.

20. Гриб Й.В. Природні локальні рибовітворювальні ділянки на річковій мережі рівнинної частини території України // Доповіді НАН України. – 2001.- № 11. – С.186-192.

21. Гриб И.В. Методика комплексної екологічної оцінки сучасного стану гідрографічної

мережі (на прикладі правобережних приток р. Прип’ять) // Натураліс. – 1998. – № 2.– С. 22 –28

22. Гриб Й.В., Гроховська Ю.Р., Клименко М. О. Розробка методики фітоіндикації стану поверхневих вод за вищими водними рослинами // Вісник Дніпропетровського державного університету. Серія. Біологія і екологія. – 2001. – Т.1, № 9. – С.105-112.

23.Кунчик Т.М., Гриб Й.В., Ткачук М.Г. Гідроекологічні дослідження оз. Рогізного та

питання його іхтіологічної меліорації // Вісник Рівненського державного технічного університету. - 2001. – Випуск 3(10). – С.22 – 28.

24.Гриб Й.В. Гідроекологічна валентність мегаекосистем річкових басейнів // Доповіді НАН України 2001. – № 9. – С.186-190.

25. Гриб Й.В., Мантурова О.В. Малі річки урбанізованих територій – екологічний стан, управління // Вісник Тернопільського державного педагогічного університету. Серія “біологія”. – 2002. – № 1(16). – С.85-92.

26. Гриб. Й.В. Концепція управління станом порушених річкових мегаекосистем // Вісник Тернопільського державного педагогічного університету. Серія “біологія”. - 2001. – № 4 (15). – С. 209-211.

27. Boden- und Wassergualiate in Ukraine / L.G. Rudenko, V.P. Razow, T.P.Balaszowa, A.P. Tszernijavska, G.I. Czesnjak, G. Friedlein, I.V. Grib, O.P. Kanasz, T.M. Laktionova, V.V., Medvedev, I.P. Semenova, G.A. Verniczenko / Atlas Ost- und Sudosteuropa. – Stuttgart : Osterreicheisches Ost – und Sudosteuropa – Institut. – 2000. – 20 s.

28.Гриб Й.В., Кунчик Т.М. Кисневий режим малих озер Західного Полісся України як показник екологічної ситуації у їх басейнах // Вісник Рівненського державного технічного університету. – 2001.- № 5(12). – С.9-17.

ІІІ. Додаткова.

Авторські свідоцтва і патенти

29. Устройство для очистки сточных вод. Гриб И.В., Мережко А.И., Якубовський К.Б.,

Малафеев В.В. – Авт. свид. № 17 562 88. – 1992.

30.. Устройство по регулированию спрямленных русел малых рек. Таран О.Н., Якубовский К.Б., Мережко А.И., Гриб И.В., Ковальчук А.М. – Авт. свид. № 1675472. – 1991.

Препринти

31. Корма из “голубой нивы”. Якубовский К.Б., Мережко А.И., Гриб И.В., Таран О.Н., Дунаенко А.Е., Поединок В.Е., Оненко В.И. – К.: ЦНТИ “Укринформагропром”.– 1989. –8 с.

ІV. Монографії, статті депоновані і анотовані в наукових журналах

32.Особенности формирования экологического режима некоторых пойменных водоемов среднего течения р. Десна. Гриб И.В., Малафеев В.В., Середа Т.Н., Гулейкова Л.В., Дубровский Ю.М. – Ред. Гидробиол. журн. – 21 с. – Деп. в ВИНИТИ 14.08.1991, № 3464-В91. Аннот. в Гидробиол. журн., 1991, № 6.

33. Гриб И.В., Мережко А.И. Экологические аспекты компенсационного природоохранного строительства. - Ред. Гидробиол. журн. – 1990. – 68 с. – Деп. в ВИНИТИ № 2374-В90. Аннот. в Гидробиол. журн., 1991, № 6.

34. Гриб И.В. Формирование гидрохимического режима экосистемы “малая река – Сасык (Кундук) – море” в современных условиях // Гидробиол. журн. – К., 1988. – 15 с. – Деп. в ВИНИТИ 24.02.1990, № 1450-В88. Аннот. в Гидробиол. журн., 1988, № 6.

35. Гриб И.В. Экологическая индексация ландшафтов и элементы управления экосистемами малых рек // Ред.. Гидробиол. журн. – 1991. – 146 с. – Деп. в ВИНИТИ 14.08.1991. № 3464-В91. Аннот. в Гидробиол. журн., № 4, 2000.

36. Буферность водной среды в условиях трансформации экосистем речных бассейнов. Мережко А.И., Тимченко И.И., Пасичный А.П., Гриб И.В. // Ред. Гидробиол. журн.– К.: 1988. – 24 с. – Деп. в ВИНИТИ 24.02.1988, № 1595-В88. Аннот. в Гидробиол. журн. № 6, 1988.

37. Структурно-функциональная характеристика экосистем малых рек Украины и пути их оптимизации. Мережко А.И., Тимченко И.И., Пасичный А.П., Таран О.П., Якубовский К.Б., Гриб И.В., Величко И.М., Шерстюк В.В., Северенчук Н.С., Пионтковский А.З.// Ред. Гидробиол. журн.– К.: 1988. – 84 с. – Деп. в ВИНИТИ 22.06.1988, № 4868 – В88. Аннот. в Гидробиол. журн. - № 2, 1989.

38. Безотходная технология доочистки производственных и хозбытовых сточных вод с

участием высших водных растений. Якубовский К.Б., Гриб И.В., Таран О.Н., Ткачук Н.Г. Ред. Гидробиол. журн. – К.: 1990. – 138 с. – Деп. в ВИНИТИ 8.05.1990, № 2448-В90. Аннот. в Гидробиол. журн., №6, 1990.

39. Экологические особенности формирования гидрохимического режима Краснооскольського водохранилища в зимнюю межень 1987/1988 гг. Малафеев В.В., Дунская Е.Д., Гриб И.В., Якубовский К.Б.// Ред. Гидробиол. журн. – К.: 1991. – 15 с. – Деп. в ВИНИТИ 29.03.91. № 1387 – В 91. Аннот. в Гидробиол. журн. № 5, 1991.

V. Тези доповідей.

40. Гриб И.В., Шерстюк В.В. Влияние антропогенных факторов на водные экосистемы Украинского Полесья // Материалы У Всесоюзной конференции по водной токсикологии. –М. : ВГБО, 1988. – С. 179-180.

41. Гриб И.В., Мережко А.И. Основные направления стратегии защиты и восстановления экосистем малых рек // Вторая Всесоюзная конференция по рыбохозяйственной токсикологии. – Санкт-Петербург: 1991. – Т. 1. – С.135 – 137.

42. Гриб И.В., Дунская Е.Д., Малафеев В.В. Способ экспертной экологической оценки качества поверхностных вод // Тезисы докладов конференции “Экология-90. Региональные экологические проблемы и пути их решения”, – Черкассы, 1990. – ВХО им. Д.И.Менделеева. Северо-Западный научный центр АН УССР. – С. 10–11.

43. Гриб И.В., Арсан О.М., Комаровский Ф.Я. Пространственные и временные характеристики токсических явлений в водных объектах равнинной части территории Украины // Вторая Всесоюзная конференция по рыбохозяйственной токсикологии Т. 1. – Санкт-Петербург, 1991. – С. 134 –135.

44. Гриб И.В., Мережко А.И.Основные направления стратегии защиты и восстановления малых рек. // Там же. – С.135–136.

45.Современные процессы формирования равновесия речных экогеосистем. Гриб И.В., Бабко Р.В., Химко Р.В., Закорчевная Н.Б. // Проблемы экологической оптимизации землепользования и водохозяйственного строительства в бассейне р. Днепр. – К.: СОПС, 1992. – С.198–200.

46. Качество воды и биоиндикация загрязнения по профилю р.Горынь. Якуненко O.K., Гриб И.В., Дунская Е.Д., Закорчевная Н.Б. // Там же. – С. 198-200.

47. Гриб И.В., Мережко А.И., Малафеев В.В. Проблема охраняемых природных комплексов в бассейнах рек Украины // Там же. – С. 54 – 57.

48. Гриб Й.В. Енергетичні основи екології фермерського господарства // Фермерство: вчора, сьогодні, завтра. – Львів. – Стожари, – 1993. – С.125 – 127.

49. Гриб Й.В.До питання класифікації сукцесій ценозів малих річок // Перший з’їзд Гідроекологічного товариства України . – Київ, 1994. – С.77 – 78.

50. Гриб Й.В., Мережко О.І. Особливості методології вивчення екосистем малих річок // Там же . – С. 78 – 79.

51. Екосистема річки Удай – криза природокористування. Гриб Й.В., Якубовський К.Б., Малафеєв В.В., Закорчевна Н.Б.// Там же. – С.79.

52. Metodologische Grundlagen Kartographie uber Ekologischen Zustand. Rudenko L.G.,

Wernitschenko A.A., Grib I.W., Denisowa A.I., Kupenko I.A., Makarenco M.M., Basow W.P. //

31 Konference der IAD. Baja-Ungar. – 1996 – S. 493–498.

53. Grib I.W. Einige Funktionieren und Beuerteilungs besonderheiten beim Zustand von den generaliesierten Flussbeckenцkosystem // 31 Konferenc der IAD, Baja-Ungarn, 1996. – S. 481–486.

54. Гриб Й.В. Концепція визначення екологічних витрат води в річковій мережі // Другий з’їзд Гідроекологічного товариства України. Т.2. Київ,1997. – С. 196 – 198.

55. Гриб Й.В. Основи методології визначення екологічного стану озер Волині // Другий з’їзд Гідроекологічного товариства України. Т.2. Київ,1997. – С. 64 – 65.

56. Методика встановлення екологічних нормативів якості поверхневих вод для управління станом водних екосистем України. Жукинський В.М., Оксіюк О.П., Верниченко Г.А., Чернявська А.П., Гриб Й.В. // Там же. – С.11 – 12.

57. Гриб Й В., Сондак В.В. Біоіндикація стану річкової мережі по якісному складу макрофітів та синтезованій біомасі // Матер. ІІІ наук.-техн. конф. – Рівне, УДАВГ, 1997. – С. 95 – 97.

58. Гриб Й.В., Сондак В.В., Дєєв О.С. Алгоритм і кількісні характеристики екологічного районування басейнів річок. // Там же . – С. 5 – 8.

59. Гриб Й.В., Сондак В.В. Антропогенна трансформація і шляхи омолодження озер Волині // Українське Полісся: вчора, сьогодні, завтра. – Луцьк: Волинський державний університет. – 1998. – С. 172 – 174.

60. Гриб Й.В. Созологія поверхневих вод // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. “ Вода: проблеми і рішення”. Дніпропетровськ. 1999. – С. 18 – 23.

61. Ткачук Н.Г., Гриб И.В. Развитие энтеробактерий в водоемах с тепловым загрязнением.// Там же. – С. 23 – 25.

62. Гриб Й.В. Концепція заповідання непорушених природно-аквальних комплексів // Матер. міжн. конф. “Фальцфейнівські читання. 1999”. – Херсон, 1999. – С.46 – 51.

63. Дослідження антропогенного навантаження на транскордонні річки Білорусії та України: стабілізація їх стану. Яцик А.В., Волошкіна О.С., Гриб Й.В., Бишовець Б.П., Кирилова И.В. // Тези доповідей на IV Міжнародному конгресі “Вода: екологія та технологія”. Москва: Екватек, 2000. – С. 208-209.

64. Куньчик Т.М., Гриб Й.В. Антропотехногенний вплив на екологічний стан озер Волині та відтворення рибопродуктивності аборигенної іхтіофауни. // Тези доповідей на Міжнар. науково-практ. конф. “Екологія кризових регіонів України”, Дніпропетровськ, 17 – 20 вересня, 2001 р. – 2001. – С.116-117.

Навчально-методичні вказівки (авторські розробки)

65. Гайдукевич В.А., Гриб И.В., Кузнецова Т.О. Руководство по экологически защищенным технологиям добычи сапропеля при очистке водоемов. – Ривне: Украинская государственная водная академия. 1993. – 50 с.

66. Гриб Й.В., Сондак В.В. Гідробіологічні дослідження якості води. Розрахунок рівня антропогенного навантаження на водні екосистеми. Для студентів вузів з спеціальності 7.070801 “Екологія”. – Рівне: Українська державна академія водного господарства, 1996. – 38 с.

67. Гриб Й.В., Сондак В.В. Гідрохімічні дослідження якості води. Для студентів вузів з спеціальності 7.070801 “Екологія”. – Рівне: Українська державна академія водного господарства, 1996. – 27 с.

68. Методологія картографування екологічного стану поверхневих вод України за якістю води. Руденко Л.Г., Разов В.П., Жукинський В.М., Оксіюк О.П., Гриб Й.В., Чернявська А.П., Васенко О.Г, Верніченко Г.А. – К.: СИМВОЛ–1, 1998. – 50 с.

69. Методика екологічної оцінки якості поверхневих вод за відповідними категоріями. Романенко В.Д., Жукинський В.М., Оксіюк О.П., Яцик А.П., Чернявська А.П., Васенко О.Г.,

Верниченко Г.А., Лаврик В.І.., Гриб Й.В. – К.: СИМВОЛ–1, 1998. – 50 с.

70. Гриб Й.В., Сондак В.В. Визначення оптимальних характеристик підсистем річкових та озерних басейнів. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з курсу “Нормування антропогенного навантаження” студентами з спец. “Екологія”. – Рівне: Державний технічний університет, 1999. – 43 с.

71. Сондак В.В., Гриб Й.В. Комплексна екологічна оцінка стану екосистем річкових

басейнів. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з курсу “Екологія”. – Рівне: Державний технічний університет, 1999. – 26 с.

72. Сондак В.В., Гриб Й.В. Біоіндикація стану геобіоценозів басейнів річок та озер. Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з курсу “Основи екології”. – Рівне: Даржавний технічний університет, 1999. – 50 с.

73. Сондак В.В., Гриб Й.В. Методика визначення екологічного стану озер. Методичні вказівки до виконання практичних робіт з курсу “Нормування антропотехногенного навантаження” – Рівне: Державний технічний університет, 1999. – 26 с.

74. Гриб Й.В., Гроховська Ю.М., Клименко М.О. Експрес-метод експертної оцінки екологічної якості поверхневих вод. – Київ-Рівне: РДТУ. – Лабораторний практикум. – 2001. – 60 с.