Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Григор'єв Сергій Миколайович. Ефективність використання ресурсного потенціалу особистих селянських господарств в регіоні : Дис... канд. наук: 08.07.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Григор’єв С.М. "Ефективність використання ресурсного потенціалу особистих селянських господарств в регіоні". – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК – Дніпропетровський державний аграрний університет, Дніпропетровськ, 2006.

Дисертацію присвячено опрацюванню організаційно-економічних питань використання ресурсного потенціалу особистих селянських господарств в системі АПК України та удосконаленню механізмів їх функціонування. Проведено аналіз діяльності та ефективності використання ресурсного потенціалу особистих селянських господарств. Досліджено основні потреби особистих селянських господарств.

Поглиблено методику проведення обстеження особистих селянських господарств. Удосконалена модель проведення обліку діяльності особистих селянських господарств шляхом застосування критерію „мінімальної суми реалізації”. Для забезпечення найбільш ефективного моніторингу за діяльністю ОСГ запропонована інформаційна модель моніторингу діяльності ОСГ та ефективності використання їх ресурсного потенціалу. Запропонована система інформаційно-консультаційного забезпечення ефективного використання ресурсного потенціалу ОСГ на базі сільськогосподарських дорадчих служб. Дістав подальшого розвитку механізм функціонування оптової торгівлі сільськогосподарської продукції через організацію кооперативних оптових ринків аукціонного типу. Запропоновано об'єднання власників особистих селянських господарств в маркетингові кооперативи, які дозволять створити такі маркетингові переваги, як формування ліквідних партій продукції, сортування, зберігання продукції, використання сучасного пакування та торгової марки, забезпечення постійного маркетингового дослідження ринку сільськогосподарської продукції, налагодження довгострокових відносин з переробними підприємствами та оптовими покупцями.

1. Особисте селянське господарство – це особливий вид діяльності в аграрному секторі економіки. Необхідність та доцільність створення товарних особистих селянських господарств зумовлена з одного боку економічною ситуацією, що склалась на селі (відсутність робочих місць, низька заробітна платня, відсутність розвиненої соціальної інфраструктури тощо) і характеризується як "економіка виживання", а з іншого історичними аспектами розвитку сільського господарства України та перевагами особистого селянського господарства, зокрема, поєднання в його особі власника, менеджера та виконавця; відносно невеликою капіталомісткістю; незалежністю власника ОСГ в прийнятті управлінських рішень. При цьому воно крім економічної функції виконує соціальну, етичну, морально-виховну та екологічну функції, що мають незаперечне значення у відродженні та розвитку сільських територій. Формування укладу особистих селянських господарств відбувається за наявності певних передумов: відповідної спрямованості державної аграрної політики, виникнення інституту приватної власності, наявності приватновласницького інтересу у селян.

  1. Головна задача ОСГ - економне та ефективне використання ресурсів з метою мінімізації витрат та підвищення ефективності. В особистих селянських господарствах Запорізької області зосереджено майже 1/3 сукупного ресурсного потенціалу аграрного сектору регіону. Питомий ресурсний потенціал в ОСГ незважаючи на їх низьку забезпеченість матеріально-технічними засобами є вищим, ніж у сільськогосподарських підприємствах у 1,4 рази (17,73 грн. проти 12,62 грн. у 2004 році). В ОСГ основними складовими ресурсного потенціалу є земля і трудові ресурси, сукупна частка яких становить 97%, а матеріально-технічні ресурси лише 3% ресурсного потенціалу. Результати аналізу ефективності використання виробничих ресурсів ОСГ Запорізької області у порівнянні із суспільним виробництвом, свідчать про більш високу ефективність ОСГ, вони одержують на одиницю ресурсного потенціалу валової сільськогосподарської продукції майже в 3 рази більше, ніж сільськогосподарські підприємства, за рахунок більш високої мотивації їх членів щодо результатів господарювання.

  2. Значним резервом підвищення ефективності використання ресурсного потенціалу ОСГ є впровадження нових технологій, які вимагають інвестування певних коштів на придбання високоякісного насіння, добрив, засобів захисту рослин, спеціальної техніки для роботи на невеликих ділянках землі. Ці інвестиції сприяють отриманню більш значних прибутків, що підвищує як ефективність використання ресурсного потенціалу, так й ефективність виробництва сільськогосподарської продукції. Впровадження крапельного зрошення при вирощуванні томатів збільшує витрати ОСГ з 1650 грн. до 6525,4 грн. з яких 4875,4 грн. – витрати на обладнання, при цьому рівень рентабельності виробництва зростає з 1127,0% до 1884,6%. Гарантоване отримання прибутку за рахунок застосування прогресивних прийомів при виробництві продукції рослинництва та тваринництва дозволяє ОСГ здійснювати розширене відтворення ресурсного потенціалу навіть в складних економічних умовах, що склалися в аграрному секторі України

4. Використовуючи прогресивні технології та сучасну техніку, пристосовану для роботи в особистому селянському господарстві, власники ОСГ орієнтовані на виробництво екологічно чистої продукції, що відповідає світовим стандартам і потребам споживачів. Організація кооперативних оптових ринків аукціонного типу створює такі умови, в яких власники особистих селянських господарств виступають повноцінними учасниками аграрного ринку. Це підвищує ефективність використання їх ресурсного потенціалу при виробництві та реалізації сільськогосподарської продукції, створює конкурентне маркетингове середовище, яке дозволяє покупцеві отримувати необхідну кількість високоякісної сільськогосподарської продукції, а товаровиробникові – ціну, яка відповідає якості пропонованого товару. Результатами роботи є підтримка цінового паритету на споживчому ринку та підвищення доходності діяльності ОСГ, що сприятиме підвищенню ефективності використання їх ресурсного потенціалу, отримання державою інформації про рух сільськогосподарської продукції, який зараз знаходиться у "тіньовому" стані.

5. З метою вдосконалення механізму взаємодій економічного і соціального аспектів використання ресурсного потенціалу ОСГ пропонуємо впровадження інформаційної моделі моніторингу. За рахунок чого забезпечується об’єктивний та своєчасний моніторинг, орієнтований на забезпечення заходів з підвищення ефективності використання ресурсного потенціалу особистих селянських господарств в контексті соціально-економічного розвитку регіону з врахуванням потреб та інтересів населення, що проживає в сільській місцевості. Функції аналізу ефективного використання ресурсного потенціалу ОСГ та його прогнозування поєднуються в одній структурі (сільськогосподарській дорадчій службі, яка працює безпосередньо з особистими селянськими господарствами ) з функцією інформаційного забезпечення цього процесу, що значно підвищує якість регулювання ефективного використання ресурсного потенціалу.

6. В сучасних умовах великого значення набувають задачі збору, аналізу, обробки інформації, прогнозування, вироблення рекомендацій для власників ОСГ, щодо заходів підвищення ефективності використання їх ресурсного потенціалу. Реалізація цих задач вимагає систематизації, упорядкування, структуризації, регулювання інформаційних потоків, забезпечення структурної єдності інформаційного поля, у якому функціонують особисті селянські господарства регіону з метою забезпечення високого рівня ефективності використання ресурсного потенціалу ОСГ регіону та забезпечення їх подальшого розвитку. Запропонована система інформаційного забезпечення діяльності ОСГ на базі трьохрівневої структури дорадчої служби дозволяє їй оперативно реагувати на потреби власників ОСГ, що постійно змінюються під впливом факторів зовнішнього середовища, та сприяє підвищенню ефективного використання ресурсного потенціалу ОСГ на рівні регіону, з врахуванням його природно-кліматичних та економічних особливостей.

7. Одним з резервів підвищення ефективності використання ресурсного потенціалу ОСГ є створення об’єднань (споживчо-збутових кооперативів, кооперативних переробних підприємств, оптових ринків, асоціацій тощо) з метою провадження діяльності в групах. За рахунок об'єднання зусиль та капіталів ОСГ досягнуть конкурентних переваг, що дозволить їм брати активну участь у процесах становлення аграрного ринку та його інфраструктури. Це сприятиме налагодженню партнерських інтеграційних відносин з оптовими подавцями матеріально-технічних та оборотних засобів, покупцями сільськогосподарської продукції; здійснювати контроль якості та сертифікацію виробленої продукції, спільно закуповувати і використовувати виробничі ресурси, реалізовувати продукцію, що в цілому сприяє підвищенню ефективності використання ресурсного потенціалу.

Публікації автора:

Наукові фахові видання:

1. Григор’єв С.М. Ресурси сільської родини та управління ними. - Вісник аграрної науки Причорномор’я. Т.1. – Миколаїв: МДАА, 2001. – С. 274 – 278.

2. Григор’єв С.М. Робота з кадрами: сучасний погляд. - Науковий вісник національного аграрного університету /Редкол.: Д.О. Мельничук (відп. ред.) та ін. – К., Вип. 43. – 2001. - С. 207-210.

3. Григор’єв С.М. Проблеми функціонування домогосподарств та їх інформаційне забезпечення. - Науковий вісник національного аграрного університету /Редкол.: Д.О. Мельничук (відп. ред.) та ін. – К., Вип. 52. – 2002. – С. 242-245.

4. Григор’єв С.М., Блейер Р. Формування ефективної маркетингової діяльності особистих селянських та фермерских господарств на ринку плодоовочевої продукції. – Вісник ХНТУСГ. – вип. 31. - 2005. - С. 61-64 (було проведене дослідження діяльності особиситх селянських та фермерских господарств в Запорізькій області на основі якого були запропоновані основні положення створення кооперативної оптової торгівлі аукціоннного типу, як найбільш доцільної форми оптимальної організації роботи власників особистих селянських господарств в групі).

5. Григор’єв С.М. Економічна ефективність використання виробничих ресурсів особистих селянських господарств Запорізької області. – Збірник наукових праць Луганского национального аграрного университету / За ред. В.Г. Ткаченко – Луганск: Вид-во ЛНАУ, 2006. - №61 (84). – С. 255 – 260.

Інші видання:

  1. Григор’єв С.М. Домогосподарства: фактор виживання чи розвитку сільського господарства України. - Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Кол. Монографія у двох томах Т.1/ За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – К.:ІАЕ, 2001. – С. 777 – 779.

  2. Григор’єв С.М. Застосування матриць соціальних рахунків для аналізу доходів домашніх господарств. - Ринкова трансформація економіки АПК: кол. монографія у чотирьох частинах./ за ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. Ч. 4 Стабілізація доходів сільських товаровиробників. – К.: ІАЕ. - 2002. – С. 318 – 321.

  3. Григор’єв С.М. Деятельность Extension Service: значение и роль для сельской местности. - Сборник статей участников «Программы обмена профессорско-преподавательскими составами» организованной Департаментом сельского хозяйства США. – Вашингтон, USDA, 2004. – С. 125-131.

  4. Економіка ведення домашнього господарства: стан та перспективи розвитку. - Материалы Всеукраинской научно-практической конференции «Проблемы и перспективы развития транзитивной экономики» - Симферополь: Таврия-Плюс. – 2003. – С. 159 – 161.

  5. Farm Management And Family Resources Management in the Extension Service Of Ukraine. – Materials of «International Scientific Symposium Transformation of Agricultural Extension Services in the Countries Being in Transition» м.Kostunici – Cacak, Serbia and Montenegro, 2004. – С. 134-138.