Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Безсмертна Оксана Владиславівна. Ефективність логістичної концепції постачання сировини на молокопереробних підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Безсмертна О.В. – Ефективність логістичної концепції постачання сировини на молокопереробних підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК). – Державний вищий навчальний заклад «Державний агроекологічний університет» Міністерства аграрної політики України, м. Житомир, 2007.

В дисертації розглядаються шляхи вирішення проблеми впровадження системи логістики в управління поставками молокопереробних підприємств. Уточнено поняття логістики постачання, виходячи з її мети, функцій та завдань в контексті діяльності молокопереробних підприємств. Проаналізовано особливості впровадження інтеграційної співпраці у систему «постачальник-переробне підприємство». На цій підставі економічно обґрунтовано сучасні форми та види інтеграції, реалізація яких приводить до синергічного ефекту. Визначено поняття ефективності логістичної концепції постачання та сформовано систему показників рівня цієї ефективності. Здійснено групування підприємств-об’єктів дослідження та аналіз системи постачання на них. Запропоновані організаційні, управлінські та інформаційні чинники оптимізації системи постачання за логістичною концепцією, розроблена модель оптимізації обсягу поставки сировини на молокопереробне підприємство за логістичною концепцією.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі стосовно вдосконалення системи постачання сировини на основі логістичної концепції, що сприятиме підвищенню економічної та соціальної ефективності співпраці переробного підприємства із постачальниками. Основні наукові і прикладні результати, а також рекомендації з іх використання полягають у наступному:

1. За умов посилення впливу ринкових чинників господарювання в процесі управління поставками перехід до логістичної концепції є одним з найдієвіших напрямів стратегічного розвитку вітчизняних підприємств, зокрема, молокопереробної галузі АПК. Тлумачення поняття «логістика постачання» пропонується доповнити з врахуванням змісту її мети та завдань, а також характерних особливостей діяльності молокопереробних підприємств.

2. В сучасних умовах господарювання сторони відносин постачання у найбільшій мірі можуть бути взаємоузгодженими на основі інтеграції їх інтересів; вищий рівень такої інтеграції може бути представлений у формі інтегральної або горизонтальної інтеграції. Дослідження показали, що інтеграційне виробництво і переробка молока є більш ефективним та вигідним порівняно із традиційною для галузі практикою постачання молока. Інтеграційна логістична схема організації виробництва і переробки молока передбачає утворення виробничих та економічних зв’язків між виробниками та споживачами молока, націлених на реалізацію більш ефективних логістичних схем постачання.

3. Між досконалістю логістики постачання та рівнем ефективності підприємств існує прямий зв’язок. Виходячи з цього, ефективність логістичної концепції постачання являє собою комплексну характеристику системи постачання, яка відображає ступінь економічної та соціальної відповідності цієї системи щодо сучасних вимог логістики постачання за певного рівня логістичних витрат. Оцінювання ефективності постачання може бути здійснено за системою показників, які знайшли своє відображення у визначенні коефіцієнта ефективності логістичної концепції постачання.

4. Останніми тенденціями на ринку молока є усталене пожвавлення з 2000 р. загальногосподарської діяльності сільськогосподарських підприємств з виробництва молока та молокопереробних підприємств. В цих умовах, з огляду на особливості діяльності (сезонність виробництва, низькі терміни зберігання сировини та високі вимоги до її якості, нерівномірне завантаження обладнання), для переробних підприємств різко зросла економічна значимість чинника раціонального використання сировини, що може бути досягнуто передусім через систему логістики постачання.

Групування молокопереробних підприємств за показниками річного обсягу переробки молочної сировини, закупівельної ціни, радіусу доставки, транспортних витрат, собівартості реалізованої продукції, фінансового результату від звичайної діяльності до оподаткування із врахуванням специфіки функціонування цих підприємств дозволило виділити відповідні критерії оцінювання стану управління поставками стосовно окремих груп підприємств галузі.

5. Можливості оптимізації функціональних складових логістики постачання на молокопереробних підприємствах обумовлені системністю взаємозалежності таких п’яти основних етапів процедури вибору оптимального постачальника: вибір систем пріоритетів та можливих суттєвих критеріїв; формування безконфліктної системи критеріїв; оцінювання важливості («ваги») кожного критерію; оцінювання постачальників за вибраними критеріями; розрахунок інтегрального критерію та вибір оптимального постачальника. При формуванні оптимальної логістичної системи постачання молока основними критеріями є відстань між молокопереробним підприємством та постачальником, якість молока, ціна закупки, умови закупки, термін поставки, фінансовий стан постачальника, можливість позапланової закупки та ін. Найбільший вплив на ефективність системи постачання має чинник якості молока та терміну його поставки.

6. Пріоритетними щодо формування стратегій постачання сировини за логістичною концепцією визнано організаційні, управлінські та інформаційні чинники. Ефективність організаційного планування в управлінні поставками обумовлена, насамперед, ефектом співпраці відділу логістики на підприємстві із постачальниками. Управлінськими напрямами удосконалення співпраці виробника молока та молокопереробного підприємства є визначення оптимального розміру поставки молока, побудова ефективної системи контролю якості, оптимізація діяльності сторін постачання на інтеграційній основі, формування сировинних зон переробних підприємств. Інформаційний чинник оптимізації передбачає використання комп’ютеризованого програмного забезпечення, зокрема, для побудови економіко-математичної моделі визначення обсягу поставки сировини молокопереробного підприємства за логістичною концепцією, яка дозволяє виявити позитивні та негативні аспекти співпраці із постачальником, а також потенціал розширення такої співпраці.

7. Наукове узагальнення досвіду вдосконалення системи управління поставками сировини, універсальність окремих принципових положень логістичної концепції свідчить про можливість їх використання при корекції традиційної системи управління на вітчизняних підприємствах. З цією метою пропонується здійснити введення у практику державного регулювання процесу кредитування підприємств АПК обов’язковість тендерного підходу при розгляді відповідних бізнес-планів, де критеріями будуть також і орієнтовні показники ефективності логістичної концепції; введення у навчальний процес ВНЗ МОН України у циклі навчальних дисциплін за напрямом «Маркетинг» та «Логістика» положень, які розкривають принципи ефективності логістичної концепції постачання.

Публікації автора:

1. Мороз О. В., Музика О. В. Системні фактори ефективності логістичної концепції постачання на підприємствах. Монографія – Вінниця: УНІВЕРСУМ – Вінниця, 2007. – 165 с. (Автором визначено умови забезпечення ефективності логістики постачання на молокопереробних підприємствах та розроблено стратегічні підходи до вдосконалення системи постачання на них за логістичною концепцією).

Статті у наукових фахових виданнях:

2. Музика О. В. Проблеми формування ефективної системи «постачальники –молокопереробні підприємства» // Збірник наукових праць Уманського ДАУ. – Умань, 2007. – Вип. 66. – Ч. 2: Економіка. – С. 45-51.

3. Музика О.В. Організаційні фактори оптимізації логістичної моделі постачання на молокопереробних підприємствах // Вісник Вінницького політехнічного інституту. – Вінниця: ВНТУ, 2007. – № 2. – С. 24-28.

4. Лесько О.Й., Музика О.В., Лазарчук О.В. Ефективність витрат у логістичній системі на молокопереробних підприємствах Вінницької області // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону. – Рівне: Національний університет водного господарства та природо-користування, 2006. – № 4. – С. 83-88. (Автором визначено ефективність логістичних витрат на молокопереробних підприємствах Вінницької обл.).

5. Музика О.В. Інтеграція виробництва та переробки молока в логістичній системі управління запасами молокопереробних підприємств Вінницької області // Економіка і управління. – Київ: Європейський університет, 2006. – № 3. – С. 72-77.

6. Музика О.В. Економічна ефективність постачання на молокопереробних підприємствах за логістичною концепцією // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський національний університет, 2006. – Вип. 216. – Том ІІІ. – С. 536-541.

7. Музика О.В. Логістика запасів як пріоритетний напрямок розвитку молокопереробних підприємств Вінницької області // Вісник Хмельницького національного університету. – Хмельницький: ХНУ, 2005. – № 6. – Том І. – С. 155-158.

8. Музика О.В., Лесько О.Й. Проблеми та перспективи розвитку логістики розподілу на молокопереробних підприємствах Вінницької області // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський національний університет, 2005. – Вип. 208. – Том II. – С. 42-47. (Автором здійснено аналіз логістики розподілу на молокопереробних підприємствах Вінницької обл. та визначено основні резерви підвищення її ефективності).

9. Музика О.В., Заюкова М.С. Фактор виробничого потенціалу в моделі управління матеріальними потоками на молокопереробних підприємствах Вінницької області // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський національний університет, 2004. – Вип. 191. – Том IV. – С. 1056-1061. (Автором розраховано та проаналізовано граничну завантаженість виробничих потужностей молокопереробних підприємств Вінницької обл.).

10. Музика О.В., Заюкова М.С. Проблеми оптимізації структури активів молокопереробних підприємств Вінницької області // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський національний університет, 2004. – Вип. 188. – Том І. – С. 29-34. (Автором визначено особливості формування структури активів молокопереробних підприємств Вінницької обл. та напрямки стратегії оптимізації структури активів.).

Інші публікації:

11. Музика О.В. Фактор логістичних витрат при оцінці ефективності логістичної системи на молокопереробних підприємствах Вінницької області // Організаційно-правові аспекти та економічна безпека сучасного підприємства: Матеріали ІV Регіональної науково-практичної конференції (23 березня 2007 р.). – Вінниця: ВНТУ, 2006. – С. 45-47.

12. Музика О.В. Проблеми формування ефективної системи «постачальники – молокопереробні підприємства» // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції молодих вчених (21 лютого 2007 р.). – Умань: Уманський державний аграрний університет, 2007. – С. 81-83.

13. Музика О.В. Інформаційні фактори в системі логістики постачання на молокопереробних підприємствах Вінницької області // Фінансовий і банківський менеджмент: досвід та проблеми: Матеріали VIII Міжнародної наукової конференції студентів і молодих вчених (16 листопада 2006 р.). – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток Лтд», 2006. – С. 331-332.

14. Музика О.В. Методологія оцінки економічної ефективності логістики запасів // Економічні науки: Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Перспективні розробки науки і техніки – 2006» (16 листопада 2006 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С. 43-45.

15. Музика О.В. Логістика запасів на вітчизняному промисловому підприємстві // Збірник наукових праць (21 березня 2006 р.). – Вінниця: ВНТУ, 2006. – С. 58.

16. Музика О.В. Підвищення економічної безпеки молокопереробних підприємств Вінниччини на основі вдосконалення логістичної системи «підприємство – постачальники сировини» // Організаційно-правові аспекти та економічна безпека сучасного підприємства: Матеріали ІІІ Регіональної науково-практичної конференції (17 березня 2006 р.). – Вінниця: ВНТУ, 2006. – С. 56-58.

17. Музика О.В., Заюкова М.С. Система управління запасами на молокопереробних підприємствах Вінницької області // Економіка підприємства: Матеріали VІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта’2004» (23 березня 2004 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 84-86. (Автором проаналізовано систему управління запасами на молокопереробних підприємствах Вінницької обл.).

18. Музика О.В. Сучасні проблеми економічної безпеки підприємства в Україні // Організаційно-правові аспекти та економічна безпека сучасного підприємства: Матеріали Регіональної науково-практичної конференції (26 лютого 2004 р.). – Вінниця: ВНТУ, 2004. – С. 29-33.