Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Витвицька Уляна Ярославівна. Ефективність інвестицій у дорозробку нафтових родовищ України: Дис... канд. екон. наук: 08.07.01 / Івано-Франківський національний технічний ун-т нафти і газу. - Івано-Франківськ, 2002. - 228арк. - Бібліогр.: арк. 165-176.



Анотація до роботи:

Витвицька У.Я. Ефективність інвестицій у дорозробку нафтових родовищ України. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.01 – Економіка промисловості. – Інститут економіки НАН України, Київ, 2002.

У дисертації розкрито суть інвестицій, висвітлено їх значення в умовах становлення ринкових відносин, проведена їх класифікація та досліджено джерела їх фінансування. Проведений аналіз стану нафтовидобувної промисловості України. Виявлені причини, які призвели до падіння обсягів видобутку вуглеводневої сировини впродовж останнього десятиріччя.

Запропонована методика визначення інвестиційної привабливості нафтових родовищ. Проведене ранжування основних нафтових родовищ Західного та Східного нафтогазоносних регіонів України за рівнем їх інвестиційної привабливості. Побудована модель формування грошового потоку в нафтовидобутку з врахуванням особливостей оподаткування нафтогазовидобувних підприємств. Сформований методичний підхід до визначення ставки дисконту грошових потоків у нафтовидобутку. Розроблена методика оцінки інвестицій у дорозробку нафтових родовищ, на основі якої складена спеціальна комп’ютерна програма.

Апробація розробленої методики здійснена на прикладі Глинсько-Розбишівського нафтогазоконденсатного родовища та Долинського нафтового родовища.

Проведені дослідження ефективності інвестицій у дорозробку нафтових родовищ дозволяють зробити такі висновки:

  1. Посилення позитивних тенденцій в економічному зростанні України значною мірою залежить від активної інвестиційної й інноваційної діяльності. Важливою проблемою її пожвавлення є не лише пошук та залучення різних джерел фінансування інвестицій, але й їх раціональне використання. Для підвищення ефективності інвестицій необхідно проводити оцінку інвестиційних проектів з точки зору отримання максимального результату та визначення рівня їх ризику.

  2. Дослідження теоретичних й методологічних основ визначення економічної ефективності інвестицій показало, що методи, які були розроблені для витратної економіки і безоплатної системи кредитування, в сучасних умовах втратили свою практичну цінність, оскільки не враховують головні особливості ринкового середовища. Узагальнення зарубіжного та вітчизняного досвіду оцінки інвестиційних проектів дало можливість відібрати та обґрунтувати показники, які в сукупності дають змогу провести всебічну оцінку ефективності інвестицій. До них належать чиста теперішня вартість, індекс рентабельності інвестицій, внутрішня норма рентабельності та дисконтований період окупності. Окрім цього, при прийнятті рішень про доцільність інвестування у нафтовидобутку необхідно брати до уваги й інші показники: приріст обсягу видобутку нафти і газу та приріст коефіцієнта нафтовилучення, що сприятиме розвитку та підтримці нафтогазовидобувної галузі в регіоні та Україні в цілому.

  3. Проведений аналіз стану нафтовидобувної промисловості України показав, що найбільші за запасами нафти родовища, які формують поточний нафтовидобуток, знаходяться на завершальних стадіях розробки. Незважаючи на тривалий період експлуатації та широкомасштабне застосування різноманітних технологій інтенсифікації видобутку, рівень нафтовилучення з покладів є низьким. Після закінчення розробки у надрах може залишитися невилученими понад 50% балансових запасів нафти. Їх ефективніше вилучення можливе шляхом впровадження геолого-технологічних інвестиційних проектів і є істотним резервом нарощування нафтовидобутку в Україні. Виконання поставлених цілей з нарощування нафтовидобутку в Україні можливе лише за умови забезпечення достатнього рівня фінансування. Пріоритетними напрямками інвестування є проекти з дорозробки та підвищення нафтовилучення вже розвіданих родовищ нафти і газу.

  1. Розроблена методика дає змогу здійснити оцінку інвестиційної привабливості об’єктів нафтовидобутку. Ранжування основних родовищ України за рівнем їх інвестиційної привабливості показало, що більша частина родовищ як Східного, так і Західного регіону відноситься до ІІІ-ого (середнього) класу інвестиційної привабливості. До ІІ-ого (високого) класу відносяться родовища Східного регіону зі значними залишковими видобувними запасами нафти та сприятливими умовами дорозробки. До IV-ого (низького) класу відносяться родовища, розробка яких майже завершена, а також родовища складної геологічної будови, з високим вмістом у нафті парафінів, асфальтенів і смол. Сприятливіші гірничо-геологічні умови розробки родовищ на сході України (кращі фільтраційні властивості, активні водонапірні системи, висока продуктивність свердловин) зумовлюють їх вищу інвестиційну привабливість порівняно з родовищами Західного регіону, що підтверджується проведеними розрахунками.

  2. Вивчення складових грошового потоку (обсягів реалізованої продукції, податкових платежів, експлуатаційних витрат, амортизаційних відрахувань) дало змогу побудувати модель формування грошового потоку в нафтовидобутку з урахуванням чинного законодавства та особливостей оподаткування нафтогазовидобувних підприємств. Дана модель покладена в основу методики оцінки ефективності інвестицій у дорозробку нафтових родовищ.

  3. Розроблений методичний підхід до обгрунтування ставки дисконту майбутніх грошових потоків від нафтовидобутку дає змогу визначити її величину для конкретного об’єкта інвестування залежно від рівня його інвестиційної привабливості та ефективності методів підвищення нафтовидобутку, тобто з врахуванням природних та технологічних умов дорозробки, які зумовлюють притаманну лише цьому об’єктові величину ризику неотримання прогнозованих грошових потоків.

  4. На основі запропонованої методики розроблена комп’ютеризована програма оцінки ефективності інвестицій у нафтогазовидобутку, яка дає змогу визначити основні показники: чисту теперішню вартість та індекс рентабельності інвестицій. Апробація розробленої методики оцінки ефективності інвестицій на прикладі проектних варіантів дорозробки І-ого експлуатаційного об’єкта Глинсько-Розбишівського нафтогазоконденсатного родовища та менілітового покладу Долинського нафтового родовища показала, що досягнення кращих фінансових показників і найбільшого вилучення нафти пов’язані з залученням значних інвестиційних ресурсів, необхідних для оновлення основних засобів, проведення капітальних ремонтів та спорудження нових видобувних і нагнітальних свердловин.

Основні положення дисертації опубліковані в таких працях:

  1. Данилюк М.О., Витвицька У.Я. Стан і перспективи розвитку нафтогазовидобувної галузі України та необхідність інвестування як фактор її економічного зростання // Енергетика: економіка, технології, екологія. – К.: Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”, 2001. – №3. – С. 14-16. (Особистий внесок здобувача: аналіз стану та причин зниження нафтовидобутку в Україні, запропоновано шляхи його стабілізації).

  2. Данилюк М.О., Витвицька У.Я. Аналіз методичних підходів до визначення ставки дисконту при обґрунтуванні інвестиційних проектів // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник національного університету “Львівська Політехніка”. Зб. наук. пр. № 436. – Львів: Національний університет “Львівська Політехніка”, 2001. – С. 327-335. (Особистий внесок здобувача: аналіз найбільш поширених у світовій практиці методичних підходів до визначення ставки дисконту, запропоновано підходи до визначення безризикової ставки в Україні).

  3. Витвицька У.Я. Прогнозування грошових потоків в умовах інноваційної діяльності нафтогазовидобувних підприємств // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Проблеми управління інноваційною діяльністю. Зб. наук. пр. Випуск 4 (ХХХV) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2002. – С. 144-156.

  4. Витвицька У.Я. Оцінка інвестиційної привабливості нафтових родовищ // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Зб. наук. пр. за матеріалами ХІІІ міжнар. наук.-практ. конференції (Чернівці, 9-10 квітня 2002 р.). Вип. ІІ. Економічні науки. У 2-х ч. – Чернівці: АНТ Лтд., 2002. – Ч. ІІ. – С. 347-351.

  5. Економіка підприємства: Навчальний посібник / Я.С.Витвицький, У.Я. Витвицька, М.О.Данилюк, А.О.Устенко, І.І.Цигилик / За ред. Я.С.Витвицького. – Івано-Франківськ, ІМЕ, 2002. – С. 236-255. (Особистий внесок здобувача: розділ 12.4. “Оцінка ефективності інвестицій”).

  6. Витвицька У.Я. Зарубіжний досвід оцінки інвестиційних проектів // Науковий вісник інституту менеджменту та економіки. Серія економічних наук. – 2001.– №2. – Івано-Франківськ: Інститут менеджменту та економіки, 2001. – С. 40-51.

  7. Витвицька У.Я. Ресурси нафтовидобутку України і ефективність їх використання // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. – 2002.– №2 (3). – Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2002. – С. 117-122.

  8. Витвицька У.Я. Ретроспективний аналіз методичних підходів до визначення ефективності інвестицій // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Інноваційна діяльність в системі державного регулювання” (Івано-Франківськ, 4-6 травня 1999 р.). – Івано-Франківськ: ІФДУНГ, 1999. – Ч.І. – С. 214-216.

  9. Витвицька У.Я. Аналіз методичних підходів до визначення ставки дисконту // Матеріали 6-ої Міжнародної науково-практичної конференції “Нафта і газ України – 2000” (Івано-Франківськ, 31 жовтня-3 листопада 2000 р.). У 3-х томах. – Івано-Франківськ: Факел, 2000. – Т.3. – С. 388-390.

  10. Витвицька У.Я. Критерії оцінки інвестиційної привабливості нафтових родовищ для втілення геолого-технологічних проектів з підвищення нафтовидобутку // Тези науково-технічної конференції професорсько-викладацького складу Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. – Івано-Франківськ: Факел, 2001. – С. 189-191.