Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Домбровська Юлія Валентинівна. Дисфункція ендотелію у хворих на ішемічну хворобу серця та гіпертонічну хворобу, ускладнених хронічною серцевою недостатністю : дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2007. — 179арк. — Бібліогр.: арк. 145-170.



Анотація до роботи:

Домбровська Ю.В. Дисфункція ендотелію у хворих на ішемічну хворобу серця та гіпертонічну хворобу, ускладнені хронічною серцевою недостатністю. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія.- Івано-Франківський державний медичний університет; Івано-Франківськ, 2007.

Дисертаційна робота присвячена вивченню ролі дисфункції судинного ендотелію у виникненні та прогресуванні серцевої недостатності у хворих на ішемічну хворобу серця в поєднанні з гіпертонічною хворобою та можливості її корекції з допомогою інгібіторів АПФ (еналаприл) та -адреноблокаторів (карведілол). Обстежено 203 хворих, у 162 (79,8%) хворих діагностовано хронічну серцеву недостатність I-IІІ ФК.

Показано, що з прогресуванням серцевої недостатності відбувається збільшення частоти та поглиблення дисфункції ендотелію, збільшення товщини інтимо-медіального прошарку артерій. Ендотеліальна дисфункція асоціюється з індексом ММЛШ, розміром міокардіального стресу, зміною відношення КДО/ММЛШ, із показниками систолічної і діастолічної функції лівого шлуночка і пов‘язана з порушенням процесів ліпопероксидації. У хворих із вираженою ендотеліальною дисфункцією відмічено переважання впливу симпатичного відділу ВНС. Показані переваги впливу поєднаного прийому еналаприлу та карведілолу на показники, що вивчалися.

У роботі наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання - показана роль ендотеліальної дисфункції в розвитку і прогресуванні хронічної серцевої недостатності у хворих на ішемічну хворобу серця в поєднанні з гіпертонічною хворобою, її зв'язок із клініко-гемодинамічними показниками, варіабельністю серцевого ритму, системою ліпопероксидаціїі і можливості її корекції з використанням інгібітору АПФ еналаприлу і -адреноблокатору карведілолу.

1.У 97,5% хворих із ХСН, обумовленої поєднанням гіпертонічної хвороби з ішемічною хворобою серця, має місце порушення вазорегулюючої функції ендотелію, що наростає при збільшенні ступеня важкості серцевої недостатності. По мірі збільшення функціонального класу ХСН значно знижується чутливість плечової артерії до напруги зсуву, що сприяє виникненню парадоксальної вазоконстрикторної реакції плечової артерії при проведенні проби з реактивною гіперемією. При зниженні спроможності плечової артерії до дилатації при реактивній гіперемії наростало в лінійній залежності (r= -044) збільшення товщини інтимо-медіального прошарку в сонних артеріях, що дає можливість непрямо характеризувати вираженість ендотеліальної дисфункції за даними сонографії артерій.

2. Ендотеліальна дисфункція асоціюється з критеріями ремоделювання серця: індексом маси міокарда лівого шлуночка, індексом сферичності міокарда, розміром міокардіального стресу, зміною відношення КДО/ММЛШ, а також із показниками систолічної і діастолічної функції лівого шлуночка. Із наростанням порушень вазорегулючої функції ендотелію, збільшується частота діастолічної дисфункції міокарда з переваженням рестриктивного варіанту.

3. Спрямованість змін вегетативного балансу залежить від вираженості СН. Для хворих без СН і з СН ФК І характерне помірне переважання активності симпатичного відділу вегетативної нервової системи, однак у 19,6% хворих воно було приховане за рахунок паралельного підвищення тонусу парасимпатичної нервової системи. Серед хворих із ФК ІІ СН активація парасимпатичної нервової системи спостерігалася лише в 9,1% хворих; зростали частота і ступінь гіперсимпатикотонії. У всіх хворих із ФК ІІІ СН мало місце переважання впливу симпатичного відділу вегетативної нервової системи. Ступінь гіперсимпатикотонії був більш значним у хворих із ХСН з вираженою ендотеліальною дисфункцією.

4. Ендотеліальна дисфункція у хворих із ХСН, обумовлена ішемічною хворобою серця в поєднанні з гіпертонічною хворобою, асоціюється з активацією вільнорадикального окислення ліпідів. У хворих із підвищеною активністю ПОЛ порушення функції ендотелію зустрічалося в 98,15% хворих, у той час як при нормальній активності ендотеліальна дисфункція мала місце в 75,61% пацієнтів (p<0,05). Зміна показників ліпопероксидації була більшою у хворих із ЕДФ, незалежно від функціонального класу СН. Найбільш тісним виявився кореляційний зв‘язок між ЕВЗД і ПГЕ (r= 0,458, p<0,05), а також між ЕВЗД і вторинним продуктом ПОЛ – малоновим діальдегідом (r=0,431, p<0,05). Викликаючи ушкодження клітинних мембран, активація ПОЛ є фактором, що інтенсифікує процеси ремоделювання серця і судин.

5. Трьохмісячне лікування хворих із ХСН як еналаприлом, так і карведілолом у поєднанні з еналаприлом, сприяло покращенню якості життя з відповідною зміною індексу якості життя у групі еналаприлу на 29% і в групі поєднаного прийому еналаприлу та карведілолу на 33%, при чому це покращення переважно мало відношення до симптомів, які безпосередньо характеризують вираженість ХСН.

6. Еналаприл і карведілол при трьохмісячному застосуванні виявляють позитивний вплив на толерантність до фізичного навантаження, сприяючи збільшенню дистанції 6-ти хвилинної ходьби на 18% при призначенні еналаприлу і на 29% при застосуванні поєднаної терапії еналаприлом та карведілолом. На відміну від еналаприлу, при призначенні якого дистанція 6-ти хвилинної ходьби збільшувалась переважно у хворих ХСН з ФК І та ФК ІІ, при додаванні карведілолу збільшення толерантності до фізичного навантаження відзначено також у хворих із ХСН ФК ІІІ. Підвищення толерантності до фізичного навантаження можна пояснити як посиленням скоротливості міокарда, про що свідчить зменшення КДО та КСО і збільшення ФВ ЛШ, так і здатністю еналаприлу та карведілолу відновлювати при іх довготривалому застосуванні порушену функцію ендотелію периферичних судин.

7. Еналаприл та карведілол відновлюють при тривалому застосуванні порушену функцію ендотелію периферичних судин і викликають зворотний розвиток судинного ремоделювання. Більша вираженість ендотеліопротекторного ефекту карведілолу пов‘язана з його антиоксидантними властивостями, що підтверджується позитивною дією карведілолу на показники ліпопероксидації.

Публікації автора:

  1. Корсунська М.М., Монастирський Ю.І., Темна О.В., Домбровська Ю.В. Оцінка можливості використання показників варіабельності ритму серця в диференціальній діагностиці гіпертонічної хвороби та ренопаренхімної артеріальної гіпертензії // Лікарська справа. Врачебное дело.- №2.- 2001.- С.134-136. Дисертанту належить фрагмент дослідження хворих, статистична обробка, участь у підготовці статті до друку. Співавтор ас. Корсунська М.М проводила відбір та дослідження хворих Доц. Ю.І. Монастирський редагував текст. Ас. Темна О.В провела інформаційно-патентний пошук.

  2. Сєркова В.К., Домбровська Ю.В. Динаміка клініко-гемодинамічних показників і толерантності до фізичного навантаження у хворих із хронічною серцевою недостатністю під впливом карведілолу // Ліки України.- 2005.- №7-8.-С.130-133. Дисертанту належить інформаційно-патентний пошук, відбір хворих, статистична обробка, підготовка статті до друку. Співавтор проф. Сєркова В.К. редагувала текст.

  3. Сєркова В.К., Домбровська Ю.В. Роль эндотелиальной дисфункции в развитии и прогрессировании сердечной недостатночности // Ліки України. - 2005.- № 9.- С.117-120 Здобувачем проведено інформаційно-патентний пошук, підготовка статті до друку. Співавтор проф. Сєркова В.К. редагувала текст, надавала консультативну допомогу.

  4. Домбровська Ю.В., Сєркова В.К. Функціональний стан ендотелію у хворих з поєднанням ІХС з ГХ, ускладнених ХСН // Вісник Вінницького національного медичного університету. - 2005.-№ 9(1).- С. 74-77. Дисертанту належить інформаційно-патентний пошук, відбір хворих, виконання обстежень, статистична обробка, підготовка статті до друку. Професору Сєрковій В.К. належить ідея проведення дослідження, редагування статті.

  5. Сєркова В. К., Домбровська Ю. В., Берко Г. К. Варіабельність ритму серця і можливості її корекції у хворих з хронічною серцевою недостатністю, обумовленою поєднанням гіпертонічної хвороби і ішемічної хвороби серця // Вісник Вінницького національного медичного університету.-2006.-№7.-С.5-7. Здобувачеві належить підбір хворих, виконання дослідження, статистична обробка результатів, написання статті. Професор Сєркова В.К. коректувала результати роботи, редагувала висновки. Ас. Берко Г.К. допомагала у відборі хворих, провела аналіз використаної літератури.

  6. Патент № 6537. Україна. Спосіб призначення карведілолу при лікуванні хронічної серцевої недостатності з наявністю артеріальної гіпертензії // В. К. Сєркова, Ю.В. Домбровська, Ю.І.Монастирський. – 6 с. Опубл. 16.05.2005. Бюл. №5. Здобувачем проведено інформаційно-патентний пошук, апробація методики, статистична обробка результатів дослідження та опис методики. Проф. Сєркова В.К. здійснювала загальне керівництво темою, коректувала результати роботи. Доц. Монастирський Ю.І. надавав консультативну допомогу та здійснював підбір хворих.

  7. Корсунська М.М., Сєркова В.К., Монастирський Ю.І., Темна О.В., Домбровська Ю.В. Ефективність атенололу та каптоприлу при ренопаренхіматозній артеріальній гіпертензії // Матеріали об‘єднаного пленуму правління Укр. Наукового товариства кардіологів і асоціації лікарів –інтерністів.-26-28 вересня 2001р.- Київ.-С.104-105. Дисертанту належить виконання інформаційно-патентного пошуку, написання тез. Ас. Корсунська М.М. провела клінічні спостереження хворих, статистичну обробку результатів. Проф. Сєркова В.К. надавала консультативну допомогу. Доц. Монастирський проводив підбір методик вивчення. Ас. Темна О.В. брала участь у відборі та дослідженні хворих.

  1. Домбровська Ю.В., Сєркова В.К., Монастирський Ю.І. Карведілол в терапії хворих з серцевою недостатністю обумовленою ішемічною і гіпертонічною хворобами серця // Матеріали об‘єднаного пленуму правлінь Укр. наук. товариств кард., ревмат. та кардіохір. з міжнар. участ. “Серцева недостатність – сучасний стан проблеми”. - 2002.- Київ.-С.49-50 Здобувачем проведено узагальнення результатів та написання тез. Проф. Сєркова В.К. редагувала текст. Доц. Монастирський допомагав у підборіі хворих.

  2. Домбровська Ю.В., Сєркова В.К., Монастирський Ю.І. Ендотеліальна дисфункція у пацієнтів з гіпертонічною і(або) ішемічною хворобою серця // Матеріали Української науково-практичної конференції «Профілактика і лікування артеріальної гіпертензії в Україні в рамках реалізації національної програми».- 15-17 квітня 2002р.- Київ. - С.40-41 Участь здобувача: підбір хворих, виконання дослідження, написання тез. Проф. Сєрковій В.К. належить ідея дослідження. Доц. Монастирський Ю.І. редагував текст.

  3. Домбровська Ю.В., Сєркова В.К., Монастирський Ю.І., Мовчан Г.О., Бурдейна Л.В. Вплив карведілолу на гемодинаміку хворих з серцевою недостатністю, обумовленою поєднанням гіпертонічної та ішемічної хвороби серця // Вісник Вінницького Державного медичного університету. М-ли Всеукраїнської науково-практичної конференції «Сучасні аспекти діагностики та лікування захворювань внутрішніх органів».- Вінниця. - 2003.-№1.- С. 135. Здобувачеві належить підбір хворих, виконання дослідження, написання тез. Проф. Сєркова В.К. коректувала результати роботи. Доц. Монастирський Ю.І. та ас. Бурдейна Л.В. допомагали у відборі хворих. Ас. Мовчан Г.О. підготувала тези до друку.

  4. М.М. Корсунська, Ю.І. Монастирський, Г.К. Берко, О.В. Темна, І.П. Андренко, Ю.В. Домбровська, В.А. Корінний. Ефективність та безпечність застосування корвазану у хворих на хронічну серцеву недостатність // Вісник ВНМУ ім. М.І. Мат-ли Всеукраїнської науково-практ. конференції з міжнародною участю. - 2005.-№9.-С.354-355. Дисертанту належить підбір хворих, участь у написанні тез. Доц. Монастирський Ю.І. здійснював загальне керівництво темою. Ас. Корсунська М.М. здійснювала виконання дослідження. Ас. Берко Г.К. допомагала у підборі хворих. Ас. Темна О.В. та лікар Андренко І.П. допомагали в клінічному спостереженні хворих. Корінний В.А. - відбір та аналіз літератури за темою публікації.