Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Миколайчук Микола Миколайович. Діагностика соціально-економічного розвитку території як елемент механізму державного управління : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2004.



Анотація до роботи:

Миколайчук М.М. Діагностика соціально-економічного розвитку території як елемент механізму державного управління. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 - механізми державного управління. - Одеський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, Одеса, 2004.

У дисертаційній роботі запропоновано концепцію трансформації регіонального управління ефективністю соціально-економічного розвитку території, що засновується на розподіленні механізмів державного управління на централізовані та децентралізовані, визнанні найбільш вагомими інструментами децентралізованого механізму державного управління регіоном діагностики ефективності розвитку та інформаційно-аналітичної підтримки розробки та реалізації стратегічних планів.

Запропоновано, в контексті адміністративної реформи, впровадження принципів контролінгу на регіональному рівні.

Автором визначені основні чинники формування валового внутрішнього продукту та тривалості життя у районі, галузі, регіоні. На їх основі з урахуванням наявності офіційної статистичної звітності запропоновано методи оцінки та розроблені програми розрахунку індексів людського розвитку регіонів, галузей та районів області.

Обгрунтовано методику та розроблено програму оцінки соціально-економічних результатів діяльності підприємств.

У дисертаційній роботі теоретично обгрунтовано і практично доведено модифікованими методиками визначення індексу людського розвитку нове вирішення питання діагностики соціально-економічного розвитку регіону, яке спрямоване на удосконалення механізму державного управління регіонами.

Відповідно до цілей і задач дослідження отримані такі результати теоретичного та науково-практичного характеру:

1. Показано, що одним з важливих напрямків економічного розвитку України є курс на підвищення ролі регіонів у розв’язанні соціально-економічних питань. Проте реалізація такого курсу вимагає не тільки надання регіонам більшої самостійності, а й перегляду такого поняття як “механізм державного управління” стосовно регіонального рівня, визначення критеріїв оцінювання ефективності органів державної влади та місцевого самоврядування. Різні можливості щодо впливу на чинники, які зумовлюють соціально-економічний розвиток, з боку органів центральної влади та регіону дали підставу для визначення двох понять: централізованого та децентралізованого механізмів державного управління регіоном. Найбільш вагомими інструментами децентралізованого механізму слід вважати діагностику ефективності економічної діяльності в регіоні, а також інформаційно-аналітичну підтримку розробки та реалізації стратегії розвитку регіону.

2. Розкрито, що важливою передумовою підвищення ефективності регіонального управління є визначення регіону як складної відкритої достатньо самостійної системи, до управління якою слід підходити як до пов’язано-диверсифікованої системи (ПДС). Управління такою системою потребує вирішення специфічної і дуже важливої проблеми - збереження цілісності системи шляхом координації діяльності окремих підсистем поряд зі збереженням необхідного рівня їх самостійності.

3. Відзначено, що механізм державного управління на рівні регіону потребує удосконалення за деякими напрямками. По-перше, доцільно посилити прозорість діяльності органів державного управління та місцевого самоврядування (цього вимагає не тільки адміністративна реформа, а й здоровий глузд, оскільки ці структури існують за рахунок мешканців регіону). По-друге, беручи до уваги нестабільність економічної системи, необхідно змінити відношення до систем управління з використанням надбань теорії хаосу та застосування понять “хаотичний менеджмент” та “управління хаосом”. Тобто, кожен регіон, район, підприємство мають розраховувати на власний ресурсний потенціал і мобілізувати творчі зусилля управлінського персоналу на пошук шляхів самозабезпечення і саморозвитку. Тому в роботі запропоновано схему взаємодії учасників процесу діагностики стану регіонального розвитку як інструменту механізму державного управління, до якої ввійшли Регіональна торгово-промислова палата, підприємства, органи державної влади та місцевого самоврядування на рівні району й області, а також державні органи статистики.

4. Доведено, що в умовах трансформації економіки України виникає необхідність не тільки перебудови системи управління, а й перегляду критеріїв розвитку. Оцінювання ефективності повинно здійснюватись за схемою “вертикального” аналізу, тобто одночасно на всіх рівнях управління: державному, регіональному, районному, місцевому, а також окремими підприємствами. Чим вище рівень управління, тим більшу значущість набуває соціальна ефективність. Показники ефективності необхідно обирати такі, що дають змогу не тільки пасивно фіксувати результат, але й керувати процесом досягнення стратегічних цілей.

5. Глобальною національною ціллю, що здатна виконувати об’єднуючу роль у суспільстві, є входження України до кола високорозвинутих країн світу. Рейтинг у світовому співтоваристві оцінюється на основі індексу людського розвитку (ІЛР). Установлено, що для України його доцільно розраховувати для регіонів, районів, галузей на основі ключових факторів зростання складових ІЛР, які формуються на відповідному рівні.

6. Розроблено методику розрахунку ІЛР регіону, яка на відміну від методики ПРООН, передбачає використання інтегрованих показників, що відображають основні чинники формування ВВП та умов життєдіяльності. Її використання дозволить не тільки оцінювати кінцеві результати людського розвитку регіону, а й визначати шляхи їх покращення.

7. З метою орієнтації керівництва та громадськості регіону на досягнення стратегічних цілей створено методику оцінювання ІЛР районів області на основі індикаторів випуску сільськогосподарської та промислової продукції, надання послуг, а також чинників, які зумовлюють тривалість життя. Це дозволить не тільки узгодити критерії оцінки на різних рівнях управління, але й визначати напрямки необхідних дій щодо поліпшення стану людського розвитку на субрегіональному рівні .

8. Промислове виробництво регіонів, як і України в цілому, потребує структурної перебудови. Для визначення внеску окремих галузей до умов людського розвитку в межах території регіону, обгрунтування рішень щодо визначення пріоритетних галузей розроблено методику оцінювання ІЛР галузі промисловості на основі чинників, які зумовлюють зростання ІЛР регіонів.

9. Відзначено, що з метою залучення широкого кола підприємців до формування та контролю за виконанням стратегічного плану розвитку регіону (області) доцільно впровадити контролінг на регіональному рівні з дорученням Регіональній торгово-промисловій палаті виконання функцій незалежного громадського контролера.

10. Розроблені програми розрахунку ІЛР областей, районів та галузей області з можливістю виявлення слабких ланок у формуванні індексу людського розвитку для певної області, району та галузі області, узагальнення результатів анкетування, за яким оцінюється соціально-економічний стан підприємства та виявляються його слабкі місця, виступили основою дієвості запропонованої схеми інформаційно-аналітичної підтримки прийняття управлінських рішень на регіональному рівні щодо формування умов для ефективного розвитку промислового виробництва.

11. Аналіз можливості використання розробленої методики визначення ІЛР регіону (області) дозволив довести перспективність застосування методики визначення ІЛР регіону, поряд з існуючими методами, щодо створення оптимальної схеми районування.

12. Проведене дисертаційне дослідження дозволило висунути актуальні пропозиції щодо подальшого вивчення порушеної проблеми. Зокрема, враховуючі різні економічні, екологічні та географічні умови, в яких перебувають території, поряд з оцінюванням ІЛР, доцільно проводити порівняльний аналіз існуючих досягнень та наявних перспектив, які визначаються як межа можливостей при найбільш ефективному використанні ресурсів.

Публікації автора:

1. Миколайчук М.М. Вдосконалення критеріїв та показників ефективності виробництва на макро- та мікроекономічному рівні // Зб. наук. пр. ОФ УАДУ. - Одеса: ОФ УАДУ, Оптімум, 2001. - Вип.6.- С. 235 - 246.

2. Миколайчук М.М. Напрями трансформації регіонального управління ефективністю соціально-економічного розвитку // Зб. наук. пр. ОРІДУ УАДУ.- Одеса: ОРІДУ УАДУ, Оптімум, 2003. - Вип.11. - С. 145 - 155.

3. Миколайчук М.М. Застосування методик оцінки ефективності економічного розвитку регіонів для визначення економічного районування України // Зб. наук. пр. ОРІДУ НАДУ - Одеса: Оптімум, 2003. - Вип.15. - С.112 - 122.

4. Миколайчук М.М. Сучасні аспекти управління економічним розвитком в Україні // Вдосконалення системи державного управління соціально-економічними і політичними процесами в регіоні (на прикладі півдня України): Зб. наук. пр. ОФ УАДУ. - Одеса: ОЦНТІ, 1998. - С.97 - 99.

5. Миколайчук М.М. Проблеми управління процесом підвищення ефективності промислового виробництва у Чорноморському регіоні //Автоматика. Автоматизация. Электротехнические комплексы и системы. - 1999. - №1. - С.167 - 170.

6. Миколайчук М.М. Формування системи показників для управління ефективністю виробництва у регіоні // Вестник ХГТУ. - 1999. - №2 (6). - С. 68 - 70.

7. Миколайчук М.М. Питання застосування різних підходів до оцінки інвестиційної привабливості регіону // Вісник соціально-економічних досліджень: Зб. наук. пр. - Одеса: ОДЕУ, 2002. - Вип.13. - С.443 - 446.

8. Миколайчук М.М. Інформаційно-аналітична підтримка прийняття управлінських рішень на рівні району // Вісник ЗІДМУ.- 2002.– № 4.- С. 23 - 36.

9. Миколайчук М.М. Методи комплексної діагностики підприємств на міжгалузевому рівні // Вісник Академії митної служби України. - 2003. - №1(17). - С. 11 - 15.

10. Миколайчук М.М. Аналіз впливу розташування підприємств харчової промисловості регіону на ефективність їх діяльності // Труды Одесского политехнического университета. - Одесса, 2003. - Выпуск №1 (19). - С. 286 - 288.

11. Миколайчук М.М. Роль регіонального управління у відродженні економіки України // Экономика Крыма. - 2003. - №6. - С. 18 - 22.

12. Миколайчук М.М. Трансформація засад регіонального управління ефективністю економічного розвитку // Інституційні перетворення як передумова ефективного використання ресурсного потенціалу регіону: Матеріали щорічної загальноінститутської науково-практичної конференції 24 квітня 2003 року. - Одеса: ОРІДУ УАДУ, 2003. - С. 203 - 207

13. Миколайчук М.М. Методи та засоби діагностики економічного стану підприємств регіону // Вісник соціально-економічних досліджень: Зб. наук. пр. - Одеса: ОДЕУ, 2003. - Вип.14 - С.218 - 222.

14. Ахламов А.Г., Миколайчук М.М. Моделі та методи комплексного аналізу стану соціально-економічного розвитку регіону: Препр./ НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова; 2002-9. - К.: 2002. - 24 с. - Авторських. - 1 др.арк. (Особистий внесок автора полягає в розробці методики розрахунку індексу людського розвитку регіонів, галузей та районів області).

15. Уманець Т.В., Миколайчук М.М. Тенденції розвитку ринку праці - основні аспекти регіонального аналізу економічного розвитку з питань управління трудовими ресурсами // Кадрове супроводження регіональних перетворень: Матеріали наук.-практ. конф. 19 квітня 2002 р. - О.: ОРІДУ УАДУ, 2002.- С. 226 - 234. - Авторських. - 0,3 др.арк. (Особисто автором визначено проблеми розвитку ринку праці в Одеській області).

16. Савчук О.А., Миколайчук М.М. Роль держави у підвищенні ефективності промислового виробництва // Технологія, автоматизація та економіка в переробній галузі: Зб. наук. пр. - К.: ІЗМН, 1998. - С.101 - 103. - Авторських.- 0,1 др.арк. (Особисто автором визначено механізм державного впливу на підвищення конкурентоспроможності продукції вітчизняного виробництва).