Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Січінава Діана Шотівна. Діагностика ішемічної хвороби серця у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень та оцінка можливостей їх лікування кардіоселективними бета-адреноблокаторами : Дис... канд. наук: 14.01.11 - 2008.



Анотація до роботи:

Січінава Д. Ш. Діагностика ішемічної хвороби серця у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень та оцінка можливостей їх лікування кардіоселективними в-адреноблокаторами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. Національний медичний університет імені О.О.Богомольця, Київ, 2008.

В роботі представлена розробка рекомендацій щодо удосконалення діагностики та лікування хронічних форм ІХС у хворих на ХОЗЛ на підставі виявлення особливостей клінічного перебігу, морфофункціонального стану серця, активності системного запалення та стану вегетативної нервової системи, інформативності неінвазивних методів дослідження та визначення ефективності і переносності довготривалого прийому метопрололу-DR. Серед хворих на хронічні форми ІХС, які лікуються в кардіологічному стаціонарі, частота супутнього ХОЗЛ становить 6,4%. Пацієнтів з поєднаною патологією відрізняє більша частота паління, скарг на задишку, більша дилатація ПШ та наявність ЛГ. Супутнiй ХОЗЛ сприяє зменшенню чутливості ХМ ЕКГ, проте суттєво не впливає на чутливість і специфічність тредміл-тесту. За даними МСКТ кальцифікація КА у цих хворих відрізняється більшою площею і слабкою кальцифікацією. Доведено, що при проведенні стрес-ЕхоКГ з добутаміном для цих хворих характерне більш часте поєднання ішемічних змін на ЕКГ з порушенням регіональної скоротливості мікарда ЛШ, при меншій дозі добутаміну. Метопролол-DR, впродовж 6 місяців, хворим на ІХС з супутнім ХОЗЛ II-III стадії в дозі 25 - 100 мг сприяє зменшенню ознак стабільної стенокардії і супроводжується зменшенням частоти серцевих скорочень, не викликає змін показників внутрішньосерцевої гемодинаміки, дистанції 6-хвилинної ходи, SaO2 у спокої та після навантаження та не погіршує показників ФЗД. У хворих на ІХС в сполученні з ХОЗЛ IV стадії таке лікування погіршує ФЗД і знижує СІ. Крім гальмування активації симпатичної нервової системи включення метопрололу-DR сприяє зменшенню активності системного запалення.

В дисертації наведене нове вирішення актуального науково-медичного завдання – удосконалення діагностики та лікування хронічних форм ІХС у хворих з ХОЗЛ на підставі виявлення особливостей клінічного перебігу, морфофункціонального стану серця, вираження системного запалення, стану вегетативного тонусу, інформативності різних неінвазивних методів дослідження та визначення ефективності і переносності довготривалого прийому кардіоселективного в-адреноблокатору.

1. Серед хворих на хронічні форми ІХС з ХСН не більше II-А стадії та фракцією викиду>45%, які лікуються в кардіологічному стаціонарі, частота супутнього ХОЗЛ становить 6,4%. Пацієнтів з подібною поєднаною патологією відрізняє від хворих на ізольовану ІХС більша частота паління (в 4,7 разів), скарг на задишку (у 96% пацієнтів), більша дилатація ПШ серця (на 12%) за даними доплер-ЕхоКГ та наявність ЛГ (в 67,9% випадків), найбільш часто I ступеня(в 64,2%).

2. Для хворих на ІХС в поєднанні з ХОЗЛ, при порівнянні з пацієнтами на ІХС без ХОЗЛ, характерні більш виражені ознаки системного запалення за даними підвищення сироваткового вмісту прозапальних цитокінів (IЛ-6 на 23,4%, ФНП-б на 44,2% та неоптерину в 2,4 рази), на тлі однаково знижених рівнів протизапального цитокіну (IЛ-10).

3. Для хворих на ІХС із сполученням ХОЗЛ характерно порушення вегетативного тонусу та вегетативного забезпечення антиортостазу зі зростанням співвідношення низько- та високочастотного компонентів спектрів (на 27,8%) за рахунок збільшення низькочастотного спектру (на 27,9%). Ці зміни обумовлені супутньою ІХС для якої характерні зміни співвідношення компонентів спектра на 4,5%, в той час як для пацієнтів з ізольованим ХОЗЛ ці зміни виражені у меншому ступені (зниження відповідних показників в стані спокою на 19,6% і 23,7%, в умовах антиортостаза на 31,9% і 24,8).

4. Кальцифікація КА у хворих на ІХС і ІХС в поєднанні з ХОЗЛ відрізняється не кількістю, а якістю. При однакових величинах КI в обоих группах, у хворих з ХОЗЛ кальцифікація КА є більш розповсюдженою за площею (на 31,6%), при більшій частоті слабкої кальцифікації за шкалою Мейо (на 87,7%).

5. Наявність супутнього ХОЗЛ у хворих на хронічні форми ІХС приводить до зниження толерантності до фізичного навантаження за даними тредміл-тесту і більш частого виявлення безбольової ішемії за даними ХМ ЕКГ (на 26,3%).

6. Для хворих на ІХС з супутнім ХОЗЛ, в порівнянні з пацієнтами з ізольованою ІХС, співставними за функціональним класом стенокардії і величиною КІ, характерне більш виражене порушення регіональної скоротливості міокарда ЛШ (на 50,6%), яку виявляли при меншій на 39,8% дозі добутаміну.

7. Під впливом лікування хворих на ІХС в поєднанні з ХОЗЛ (поза загостренням) метопрололом спостерігається гальмування активності системного запалення за даними зниження рівнів ІЛ-6 та неоптерину в сироватці крові (відповідно на 21,7% і 29,6%), що може бути пов’язаним зі зменшенням активації симпатичної нервової системи в спокої та при навантаженні за даними оцінки ВСР.

8. Тривала (протягом 6 місяців) терапія хворих на ІХС з супутнім ХОЗЛ II-III стадії з включенням метопрололу 25-100 мг (в середній дозі 94,3 мг/доб) сприяє зменшенню стенокардії на 1 ФК у 28,9% хворих і супроводжується зменшенням частоти серцевих скорочень (до 61,3 на 1 хв), не викликає змін показників систолічної функції шлуночків серця, величини ЛГ, дистанції 6-хвилинної ходи, SaО2 у спокої та після навантаження, не погіршує показників ФЗД. У хворих на ІХС в сполученні з ХОЗЛ IV стадії подібне лікування призводить до зниження МОШ75 (на 19,1%), ПОШ (16,1%), та СІ в спокої (на 27,6%) за рахунок негативного хронотропного ефекту.

Публікації автора:

  1. Вплив супутнього хронічного обструктивного захворювання легень на сироватковий вміст маркерів імунного запалення у пацієнтів із хронічною ішемічною хворобою серця / К. М. Амосова, Т. І. Гавриленко, Д. Ш. Січінава, О. М. Корніліна // Серце і судини. – 2007. – № 4. – С. 98–104. Особистий внесок: приймала активну участь в обстеженні хворих, проводила аналіз й статистичну обробку даних, підготувала матеріал до друку.

  2. Зміни показників імунного запалення у хворих з ішемічною хворобою серця та при її поєднанні з хронічним обструктивним запаленням легень під впливом тривалого лікування метопрололом ретардом / К. М. Амосова, Т. І. Гавриленко, Д. Ш. Січінава, О. М. Корніліна, Г. В. Мостбауер // Укр. кардіол. журнал. – 2008. – № 1. – С. 14–19. Особистий внесок: приймала активну участь в обстеженні хворих, проводила аналіз й статистичну обробку даних, підготувала матеріал до друку.

  3. Ішемічна хвороба серця у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень: деякі особливості клініки та морфофункціонального стану міокарда за даними ретроспективного аналізу / К. М. Амосова, Л. Ф. Конопльова, Д. Ш. Січінава, І. В. Кричинська // Укр. пульмонол. журнал. – 2008. – № 1. – С. 9–12. Особистий внесок: приймала активну участь в обстеженні хворих, проводила аналіз й статистичну обробку даних, підготувала матеріал до друку.

  4. Січінава Д.Ш. Варіабельність ритму серця у хворих з ішемічною хворобою серця в поєднанні з хронічним обструктивним захворюванням легень та її зміни при лікуванні бета-адреноблокаторами / Д. Ш. Січінава // Серце і судини. – 2008. – № 1. – С. 79–85. Особистий внесок: приймала активну участь в обстеженні хворих, проводила аналіз й статистичну обробку даних, підготувала матеріал до друку.

  5. Тривала терапія метопрололом хворих на хронічну ішемічну хворобу серця із супутнім хронічним обструктивним захворюванням легень: вплив на кардіогемодинаміку та бронхіальну прохідність / К. М. Амосова, Л. Ф. Конопльова, Д. Ш. Січінава, І. А. Сусак // Укр. кардіол журнал. – 2007. – № 3. – С. 29–35. Особистий внесок: приймала активну участь в обстеженні хворих, проводила аналіз та статистичну обробку даних, підготувала матеріал до друку.

  6. Пат. 32360 Україна, МПК7 A 61 B 5/0205. Спосіб діагностики ішемічної хвороби серця у хворих на хронічне обструктивне захворювання легень / К. М. Амосова (UA), Д. Ш. Січінава (UA) ; заявник Нац. мед. ун-т ім. О.О. Богомольця (UA). – № 200706033 ; заявл. 16.01.2008 ; опубл. 12.05.2008, Бюл. № 9. Особистий внесок: розробила алгоритм діагностики, підготувала матеріал до друку.

  7. Січінава Д. Ш. Можливість застосування метопрололу у хворих на хронічну ІХС з супутнім ХОЗЛ: вплив на кардіогемодинаміку та бронхіальну прохідність / Д. Ш. Січінава // Укр. наук.-мед. молодіж. журнал. – 2007. – № 3. – С. 224. – Актуальні проблеми сучасної медицини: тез. доп. конф. студ. і молодих вчених. Особистий внесок: приймала активну участь в обстеженні хворих, проводила аналіз й статистичну обробку даних, підготувала матеріал до друку.