Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


7. Білинська Марина Миколаївна. Державне управління галузевою стандартизацією в умовах реформування вищої медичної освіти в Україні: дис... д-ра наук з держ. упр.: 25.00.02 / Національна академія держ. управління при Президентові України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Білинська М.М. Державне управління галузевою стандартизацією в умовах реформування вищої медичної освіти в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління – Національна академія державного управління при Президентові України. – Київ, 2004.

У дисертації розглядається вдосконалення системи державного управління галузевою стандартизацією в умовах реформування вищої медичної освіти в Україні. Вперше проведено концептуально-цілісний аналіз процесів стандартизації вищої медичної освіти як інноваційного соціального феномена; сформульовані і змістовно обгрунтовані механізми державного управління галузевою стандартизацією вищої медичної освіти. На цій основі розроблено модель управлінської діяльності зі створення системи галузевих стандартів вищої медичної освіти як складової управління її якістю. Визначено перспективи створення сучасної моделі системно-цільового типу національної системи управління якістю медичної освіти на основі галузевих стандартів вищої медичної освіти. Здійснено комплексне дослідження особливостей державного, центрального та регіонального моніторингу якості вищої медичної освіти у системі галузевої стандартизації. Розроблено модель міжнародної акредитації вітчизняних вищих медичних навчальних закладів з урахуванням нагромадженого досвіду в сучасних умовах реформування вищої медичної школи.

У дисертації узагальнено та розв’язано актуальну наукову проблему, що полягає в розробленні теоретико-методологічних засад формування й розвитку механізмів державного управління галузевою стандартизацією вищої медичної освіти в умовах реформування вищої медичної школи. Отримані в процесі дослідження результати підтверджують гіпотезу, покладену в його основу, а реалізована мета і завдання дослідження дають можливість зробити такі висновки:

  1. Стандартизація вищої медичної освіти є результатом суспільних реформ, що відбуваються в державі після здобуття незалежності. Прагнення України стати повноправним членом європейської спільноти приводить до необхідності імплементації міжнародних стандартів у всі сфери суспільного життя. Управління стандартизацією вищої медичної освіти є одним з інноваційних аспектів державного управління, ефективне забезпечення якого в сучасних соціально-економічних умовах вимагає наукового обгрунтування для прискорення адаптації національних галузевих стандартів до норм і стандартів Ради Європи.

  2. Якість підготовки фахівців охорони здоров’я в економічно розвинутих країнах визначається специфікою управління медичною освітою, в якій пріоритетними є стандартизація засобів навчання, формування цілей навчання і проблемний підхід. У цих країнах держава висуває уніфіковані вимоги до підготовки медичних фахівців. Ці вимоги міжнародно визнані та є стандартними. Стандартизація в галузі медичної освіти є своєрідним відображенням об’єктивних законів еволюції освітніх технологій, включаючи засоби та інструменти діагностики рівня знань. Це приводить до появи ознак інтернаціоналізації медичної освіти.

  3. Управлінський аспект у галузевій стандартизації за умов реформування вищої медичної освіти пов’язаний зі створенням або реструктуризацією міжгалузевих механізмів державного управління. Інтеграція управлінських заходів з проблем галузевої стандартизації вищої медичної освіти розглядається як організаційний та мотиваційний механізми державного управління. Формами реалізації згаданої інтеграції у сфері вищої медичної освіти виступають координаційні ради, проекти, робочі групи, програми національного рівня, управління якими забезпечується надгалузевими структурами і загальнодержавною політикою з охорони здоров’я й вищої освіти.

  4. Новий етап удосконалення системи контролю й оцінки якості освіти збігається з введенням галузевих стандартів вищої медичної освіти, призначених для формулювання уніфікованих вимог до мінімально необхідної професійної підготовки фахівця охорони здоров’я та створення умов для індивідуалізації освіти та безперервного навчання протягом усього професійного життя. Cтруктура моделі управлінської діяльності зі створення системи галузевих стандартів як основи управління якістю вищої медичної освіти базується на визначенні основних учасників, об’єктів й головних цілей, змісту та очікуваних результатів спільної діяльності. Головною умовою практичної реалізації зазначеної моделі є наявність підготовлених управлінських кадрів для дослідницької, проектної та упроваджувальної діяльності на всіх рівнях організації системи вищої медичної освіти. Алгоритм оцінки відповідності програми підготовки фахівця охорони здоров’я галузевому стандарту надає варіанти прогнозів розвитку ситуації з покращання якості навчання в системі управління якістю вищої медичної освіти. Особливої уваги потребує питання державного нагляду за впровадженням та дотриманням стандартів. Від вирішення цих проблем залежить ефективність системи контролю за якістю вищої медичної освіти в Україні.

  5. Держава повинна формувати зони випереджувального розвитку системи галузевих стандартів вищої медичної освіти в системі управління її якістю як важливі експериментальні моделі, на яких проходять випробування нові технології управління якістю, з наступним упровадженням нових освітніх, інформаційних та управлінських технологій у вищі медичні навчальні заклади та структури управління вищою медичною освітою в Україні.

  6. Загальний напрям удосконалення галузевих стандартів вищої медичної освіти можна назвати операціоналізацією. Процес операціоналізації полягає в наданні змісту й формі стандартів таких характеристик, які б забезпечили можливість створення стандартизованих засобів оцінки рівня та якості підготовки випускників вищих медичних навчальних закладів. Визначення обов’язкового рівня досягнень передбачає мінімізацію обсягу вимог, згідно з якими створюються стандартизовані засоби вимірювання. При створенні, розвитку, вдосконаленні та моделюванні системи галузевих стандартів вищої медичної освіти потрібно дотримуватись системних принципів: комплексності, планомірності, перспективності, оптимальності, директивності, ефективності, розвитку.

  1. Пріоритетним напрямом освітньої політики є створення на державному рівні національної системи якості вищої медичної освіти. Головні цілі створення зазначеної системи зумовлюються, по-перше, наданням принципово нових можливостей для отримання об’єктивної інформації про фактичний рівень (якість) вищої медичної освіти і професійний розвиток кожного фахівця охорони здоров’я на всіх етапах і ступенях системи безперервної освіти, про відповідність цієї якості затвердженим соціальним нормам (державним і галузевим стандартам), у тому числі для захисту прав громадянина на здобуття вищої медичної освіти, якість якої не нижча від встановлених державних норм; по-друге, формуванням об’єктивних передумов для реалізації на цій основі нових адаптаційних механізмів самоорганізації вищої медичної освіти, необхідних для застосування нових перспективних моделей організації та управління якістю вищої медичної освіти на всіх етапах і ступенях системи безперервної освіти.

  2. Вирішення проблеми якості в медичній освітній сфері залежить від програмно-цільового планування державного моніторингу, що безпосередньо пов’язано з удосконаленням технологій державного управління цим процесом. Запропоновано використовувати такі інноваційні технології в державному моніторингу якості: маркетингу; проектування стратегій; стандартизації засобів контрольно-оцінної діяльності; наскрізного аналізу; прогнозу та управління в рамках державної системи управління якістю. Технологічність моніторингу якості вищої медичної освіти на рівні вищих медичних навчальних закладів, управління вищими навчальним закладами Міністерства охорони здоров’я та Міністерства освіти і науки України має забезпечуватись, по-перше, системою управління цільовими програмами та проектами, по-друге, системою їх інформаційного та фінансового забезпечення, по-третє, робочими планами здійснення проектів, по-четверте, методиками, що використовуються фахівцями з аналізу актуальної проблематики та соціального проектування.

  3. Pегіональний моніторинг якості медичної професійної освіти має свої особливості, оскільки на регіональному рівні фокусуються всі проблеми, що є загальними для вищої медичної освіти та охорони здоров’я в Україні. У зв’язку з цим є доцільним покласти саме на регіони основні завдання щодо моніторингу якості вищої медичної освіти з визначенням особливостей регіональної системи охорони здоров’я та вищої медичної освіти, тенденцій розвитку й удосконалення. На основі дослідження визначено можливості та проблеми збирання даних для підготовки регіональної та національної доповідей, запропоновано структуру доповіді.

  4. Ключовим концептуальним базисом впровадження міжнародних стандартів акредитації медичних шкіл є формування такої системи медичної освіти кожної країни, яка б найкраще задовольняла місцеві, локальні потреби в охороні здоров’я через оптимальне використання національних ресурсів цієї галузі. Запропонована модель міжнародної акредитації базується на соціальній відповідальності медичної школи і є додатковим стимулом для самооцінки і пошуків внутрішніх резервів у процесі реформування вищої медичної освіти. Створення стандартів оцінювання якості медичної освіти та ступеня залучення медичної школи в процес реформування галузі охорони здоров’я є центральним у наведеній моделі. В основу системи стандартів з оцінки якісних показників роботи вищої медичної школи покладено управління процесом медичної освіти, що може слугувати джерелом інформації для фінансових організацій, управлінців, політиків, суспільства в цілому.

  5. Урахування основних наукових результатів дисертаційного дослідження, вітчизняного й зарубіжного досвіду, потреб країни на сучасному етапі розвитку у висококваліфікованих фахівцях охорони здоров’я дає змогу запропонувати для втілення в практичну діяльність з метою вдосконалення сфери управління вищою медичною освітою такі практичні рекомендації.

Прискорити на державному рівні законодавче встановлення юридичної відповідальності за якість освіти, відповідальності за дотримання вимог державних і галузевих стандартів вищої освіти. В комплексі правових норм необхідно відобразити заходи щодо юридичної відповідальності за некваліфіковане, необ’єктивне оцінювання, а також за надання недостовірних даних, порушення встановлених нормативів; необхідно визначити механізм арбітражу щодо спірних питань оцінювання знань.

З метою сприяння євроінтеграційним процесам у країні та координації управлінських заходів з питань зовнішньої акредитації медичних шкіл України необхідно створити національний комітет з міжнародної акредитації. Розроблена на основі дослідження модель міжнародної акредитації вищої медичної школи з подальшою деталізацією може стати корисною в цьому процесі.

Служба стандартизації Міністерства охорони здоров’я України має здійснювати керівництво і координацію діяльності з питань розробки та впровадження галузевих стандартів вищої медичної освіти. Для цього при Міністерстві необхідно створити відділ стандартизації, на який буде покладено організацію і планування робіт зі створення проектів галузевих стандартів, а також організацію і координацію найважливіших наукових досліджень із стандартизації й розвитку систем якості в медичній освіті.

Сьогодні для налагодження сучасної національної системи управління якістю освіти є необхідність створити при Міністерстві охорони здоров’я координаційну раду з оцінки якості вищої медичної освіти, до якої ввійдуть представники: служб державного управління медичною освітою та атестації медичних навчальних закладів, науково-методичних центрів Міністерства освіти і науки та Міністерства охорони здоров’я України, недержавних організацій.

Розробка інструментарію для оцінки якості підготовки у вищій медичній школі вимагає функціонування розгалуженої системи підготовки професорсько-викладацького та управлінського складу вищих медичних навчальних закладів України з питань теорії й методики створення педагогічних тестів. Наразі є необхідним запровадження спеціалізованих модулів підготовки та перепідготовки у складі магістерських програм у Національному медичному університеті ім. В.Богомольця та Київській медичній академії післядипломної освіти ім.П.Шупика.

До фінансування робіт зі створення системи управління якістю вищої медичної освіти на основі галузевих стандартів необхідно залучати роботодавців (державних й недержавних), оскільки саме вони, передусім, зацікавлені в регулярній атестації кадрів, у об’єктивній оцінці якості професійної підготовки лікаря.

Назріла необхідність відділити від вищих медичних навчальних закладів моніторингові процедури оцінки академічної і професійної кваліфікації випускників. Це можна покласти на незалежні від держави професійні товариства, спілки, об’єднання, що має поглибити державно-громадський характер управління вищою медичною освітою.

Публікації автора:

Монографія

  1. Білинська М.М. Державне управління галузевими стандартами в умовах реформування вищої медичної освіти в Україні: Монографія. – К.: Вид-во НАДУ, 2004. – 246 с.

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Білинська М., Солоненко І. Управління медичною освітою в економічно розвинутих країнах // Упр. сучас. містом. – 2002. – № 1-3(5). – С. 64-70. – Авторських – с. 66-70.

  2. Білинська М. Сучасні світові тенденції розвитку медичної освіти // Вісн. УАДУ. – 2002. – № 2. – С. 161-168.

  3. Білинська М. Формування системи управління якістю вищої медичної освіти в Україні // Вісн. УАДУ. – 2002. – № 3. – С. 141-149.

  4. Білинська М. Стандарти вищої медичної освіти як шлях до міжнародної акредитації медичної школи // Вісн. УАДУ. – 2002. – № 4. – С. 150-155.

  5. Білинська М. Методологія побудови галузевих стандартів вищої медичної освіти України // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. Дніпропетр. регіон. ін-ту держ. упр. УАДУ. – Д., 2003. – Вип. 4(10). – С. 117-124.

  6. Білинська М. Методологія побудови національної системи управління якістю вищої медичної освіти // Упр. сучас. містом. – 2002. – № 3,7-9(7). – С. 155-160.

  7. Білинська М. Правове регулювання моніторингових процедур в системі державного управління вищою медичною освітою // Статистика України. – 2003. – № 1(20). – С. 20-22.

  8. Білинська М. Модель спеціаліста в управлінні якістю вищої медичної освіти // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. Львів. регіон. ін-ту держ. упр. УАДУ. – Л., 2003. – Вип. 3. – С. 139-144.

  9. Білинська М. Аспекти системного підходу до управління стандартами вищої медичної освіти // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. УАДУ. – К.: Вид-во УАДУ, 2002. – Вип. 2. – С. 62-68.

  10. Білинська М. Стандарти вищої освіти в управлінні якістю вищої медичної освіти // Вісн. УАДУ. – 2003. – № 1. – С. 240-245.

  11. Білинська М. Стратегічне управління вищою медичною школою: суть та зміст // Статистика України. – 2003. – № 3. – С. 18-22.

  12. Білинська М. Стандарти ISO в управлінні вищою медичною освітою // Вісн. УАДУ. – 2003. – № 2. – С. 92-97.

  13. Білинська М. Управління створенням системи галузевих стандартів вищої медичної освіти // Упр. сучас. містом. – 2002. – № 4,10-12(8). – С. 71-76.

  14. Білинська М. Особливості регіонального моніторингу якості вищої медичної освіти // Вісн. НАДУ. – 2003. – № 3. – С. 316-322.

  15. Білинська М. Технологізація моніторингу якості в управлінні вищою медичною освітою // Вісн. НАДУ. – 2003. – № 4. – С. 361-367.

  16. Білинська М. Аспекти управлінської діяльності щодо створення системи якості вищої медичної освіти в Україні // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. Дніпропетр. регіон. ін-ту держ. упр. НАДУ. – Д., 2003. – Вип. 2(12). – С. 79-86.

  17. Білинська М. Управління якістю навчання студентів вищої медичної школи на основі математичної моделі // Вісн. НАДУ. – 2004. – № 2. – С. 197-202.

  18. Білинська М. Рейтингова оцінка вищих медичних навчальних закладів: кваліметричний аналіз // Статистика України. – 2004. – № 1. – С. 27-31.

  19. Білинська М. Кваліметричне забезпечення системи управління якістю підготовки фахівця охорони здоров’я // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. НАДУ. – К.: Вид-во НАДУ, 2004. – Вип. 1(10). – С. 57-63.

  1. Білинська М. Аспекти методологічного забезпечення стандартизації вищої медичної освіти як інноваційного механізму державного управління // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. Львів. регіон. ін-ту держ. упр. НАДУ. – Л., 2004. – № 1. – С. 23-30.

  2. Білинська М. Проблема державного управління стандартизацією вищої медичної освіти (огляд вітчизняної літератури) // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. Дніпропетр. регіон. ін-ту держ. упр. НАДУ. – Д., 2004. – № 1. – С. 48-53.

  3. Білинська М. Синтез моделі управління вищою медичною освітою // Упр. сучас. містом. – 2004. – № 1/1-3 (13). – С. 32-36.

Статті в інших виданнях, матеріали конференцій,

тези доповідей

  1. Конопкина Л.И., Визгалова И.И., Гончар М.Н. (Билинская М.Н.), Черкасова О.Г., Узлова Е.Г. Организационно-методические аспекты и сложности работы над тестовыми заданиями по внутренним болезням // Программа партнерства: Киев. нац. мед. ун-т – Днепропетров. мед. акад.: Материалы совместного симпозиума по стандартизации оценки знаний студентов. – К.–Д., 1996. – С. 15-17. – Авторських – с. 16.

  2. Черкасова О.Г., Визгалова И.И., Гончар М.Н. (Билинская М.Н.), Конопкина Л.И., Узлова Е.Г. Концептуальные подходы к тестовому контролю по внутренним болезням // Программа партнерства: Киев. нац. мед. ун.т – Днепропетров. мед. акад.: Материалы совместного симпозиума по стандартизации оценки знаний студентов. – К.–Д., 1996. – С. 19. – Авторських – с. 19.

  3. Bilynska M. The learning environment and the curriculum // Medical Teacher. – 2001. – Vol. 23. – № 4. – P. 335-336.

  4. Bilynska M. Clinical education in the health care professionals: a critical analysis of the literature // Medical education and standards at a time of change: AMEE annual conferencе. – Programme and abstracts. – Berlin, 2001. – P. 4.45.

  5. Білинська М.М. Стандартизація вищої медичної освіти в Україні: шляхи інтеграції до Європейського Союзу // Стратегія реалізації державних гарантій надання медичної допомоги населенню України на засадах медичного страхування: Зб. наук. пр. Акад. держ. податк. служби України. – Ірпінь, 2001. – С. 25-27.

  6. Билинская М.Н. Национальные доктрины развития образования Украины и России: точки соприкосновения и различия // Х Симпозиум: Квалиметрия в образовании: методология и практика: У 8 кн.: Кн. 6: Общие проблемы развития образования: структура, качество, тенденции. – М., 2002. – С. 98-102.

  7. Білинська М., Білинський Є. Стандартизація медичної освіти в Україні: гуманізація освіти чи нівелювання національної культури? // ІX Конгрес СФУЛТ: Матеріали міжнар. наук. конф. – Луганськ, 2002. – С. 7. – Авторських – с. 7.

  8. Білинська М. Деякі аспекти структурно-змістовного формування системи управління якістю вищої освіти // Державне управління в умовах інтеграції України в Європейський Союз: Матеріали наук.-практ. конф. з міжнар. участю. – К., 2002. – С. 180-182.

  9. Bilynska M. Education for professionalism in Ukrainian medicine // EHMA 2002. Managing the Pressures: Health, Quality and Money Book of Abstracts. – Gdansk, Poland, 2002. – P. 87.

  10. Bilynska M., Solonenko I. Reforms of undergraduate medical training in Ukraine: a national evaluation // AMEE 2002. Approaches to Better Teaching: Programme and abstracts. – Lisbon, Portugal, 2002. – P. 4.69.Авторських – с. 4.69.

  11. Билинская М.Н. Стандартизация высшего медицинского образования на Украине: шаги интеграции в мировое сообщество // Медицинское образование XXI века: Материалы междунар. конф.: Сб. науч. тр. – Витебск, 2002. – С. 33-35.

  12. Білинська М. Конкурентоспроможність недержавного вищого навчального закладу: аналіз зовнішнього середовища // Економічний розвиток і державна політика: Практикум / М.Білинська, I.Григорович, Л.Жаліло та ін.; За заг. ред. І.Розпутенка, І.Солоненка.– К.: Вид-во “К.І.С.”, 2002. – С. 91-97.

  13. Білинська М. Конкурентоспроможність недержавного вищого навчального закладу: аналіз внутрішнього середовища // Економічний розвиток і державна політика: Практикум / М.Білинська, И.Григорович, Л.Жаліло та ін.; За заг. ред. І.Розпутенка, І.Солоненка. – К.: Вид-во “К.І.С.”, 2002. – С. 97-100.

  14. Україна МЛІ. Ліцензійний іспит 2002. Крок 1. Стоматологія / Центр тестування – М-во охорони здоров’я України; Упоряд.: І.Є.Булах, М.Р.Мруга, М.М.Білинська. – К., 2002. – 28 с. – Авторських – с. 12-17; с. 24.

  15. Ukraine MLI. License Examination 2002. Krok 2. Medicine / Центр тестування – М-во охорони здоров’я України; Упоряд.: І.Є.Булах, М.Р.Мруга, М.М.Білинська. – К., 2002. – 30 с. – Авторських – с. 3-8.

  16. Україна МЛІ. Ліцензійний іспит 2002. Крок 1. Стоматологія (російськомовний варіант) / Центр тестування – М-во охорони здоров’я України; Упоряд.: І.Є.Булах, М.Р.Мруга, М.М.Білинська. – К., 2002. – 28 с. – Авторських – с. 10-21.

  17. Білинська М. Правове регулювання контрольно-вимірюючих процедур в управлінні стандартами вищої медичної освіти // Державне управління в умовах інтеграції України в Європейський Союз: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнар участю. – К., 2003. – Т. 2. – С. 58-60.

  18. Білинська М., Білинський Є. Правове регулювання моніторингу якості вищої медичної освіти. VII з’їзд ВУЛТ: Тези доп. // Укр. мед. вісті. – 2003. – Січ.-черв. – Т. 5. – Число 1 (63). – С. 12. Авторських – с. 12.

  19. Білинська М., Білинський Є. Кваліметричні системи в управлінні якістю підготовки лікаря-спеціаліста // X Конгрес СФУЛТ: Тези доп. – Чернівці – К. – Чикаго, 2004. – С. 105-106. – Авторських – с. 105.