Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


ВАСИЛЕНКО Антоніна Василівна. Державне регулювання інвестиційної діяльності страхових компаній : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Василенко А.В. Державне регулювання інвестиційної діяльності страхових компаній. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси, і кредит. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних і практичних питань розбудови системи державного регулювання інвестиційної діяльності страхових компаній України.

Уточнено сутність державного регулювання інвестиційної діяльності страхових компаній, класифіковано інвестиції страхових компаній на основі виокремлених критеріальних ознак. Обґрунтовано провідну роль фінансових методів державного регулювання інвестиційної діяльності. Виявлено особливості формування інвестиційного потенціалу страховиків. Здійснено оцінку інвестиційної якості активів страхових компаній та адекватності регулятивного інструментарію держави.

Визначено та проаналізовано компоненти системи державного регулювання інвестиційної діяльності страхових компаній. Обґрунтовано значення інструментарію портфельного інвестування у страховій сфері та необхідність уніфікації оподаткування податком на прибуток страховиків з впровадженням відповідних змін. Розроблено методичні підходи до визначення інтегрального показника оцінки інвестиційної діяльності та встановлення нормативів і вимог розміщення страхових резервів.

У дисертації здійснено узагальнення теоретичних основ державного регулювання інвестиційної діяльності страхових компаній та вирішено важливе науково-прикладне завдання – обґрунтування вдосконалення фінансових методів державного регулювання інвестиційної діяльності страхових компаній України. Проведене дослідження дозволило сформулювати низку висновків теоретичного і прикладного характеру, а саме:

1. Інвестиційна діяльність страхових компаній як сукупність дій щодо реалізації інвестицій віддзеркалює інвестиційну функцію страхування, має галузеву специфіку і тісний взаємозв’язок зі страховими операціями. Макроекономічні функції інвестиційної діяльності страховиків полягають у мобілізації капіталу, перерозподілі вільних ресурсів на фінансових ринках, підвищенні загальної ефективності національної економіки та забезпеченні її конкурентоспроможності. Мікроекономічні функції інвестиційних операцій страхових компаній пов’язані з гарантуванням платоспроможності, підвищенням капіталізації, зменшенням ризиків через диверсифікацію вкладень, забезпеченням приросту капіталу власників страхових полісів. Інвестиційна діяльність страхових компаній залежить від двох основних чинників - спеціалізації та розміру інвестиційного потенціалу страховика.

2. Враховуючи потреби у прийнятті ефективних управлінських рішень щодо інвестиційної діяльності страховиків запропоновано розширити перелік класифікаційних ознак інвестицій страхових компаній на основі застосування таких нових критеріїв як джерела фінансування інвестицій та їх спрямованість на внутрішньому інвестиційному ринку.

3. Узагальнення теоретичних основ державного регулювання інвестиційної діяльності надало можливість уточнити визначення поняття «державне регулювання інвестиційної діяльності страхових компаній» як поєднання стратегічних і тактичних заходів держави з урахуванням особливостей розвитку страхового ринку, що спрямовані на забезпечення умов для здійснення інвестиційної діяльності страховиків з метою узгодження інтересів суб’єктів економічних відносин і мінімізації ризику, а також виокремити поняття «фінансовий механізм державного регулювання інвестиційної діяльності страхових компаній» як сукупність фінансових методів та засобів впливу держави на інвестиційну діяльність страхових компаній за відповідного нормативно-правового, інституційного та інформаційно-аналітичного забезпечення. Спираючись на вітчизняну практику та зарубіжний досвід, доведено, що вплив держави на інвестиційну діяльність страхових компаній здійснюється за допомогою фінансових методів, а саме: формування інвестиційного потенціалу страховиків, розміщення страхових резервів, фінансової підтримки інвестування, оподаткування та фінансового контролю.

4. На підставі вивчення зарубіжного досвіду визначено, що запроваджена в Україні система державного регулювання страхового ринку (частиною якого є інвестиційна діяльність страхових компаній) значною мірою ґрунтується на континентальній моделі, що кореспондується з історичними, національними традиціями розвитку підприємництва та особливостями становлення вітчизняного страхового ринку. Розміщення страхових резервів відповідає Європейським Страховим Директивам, згідно з якими кожна країна може самостійно визначати правила розміщення страхових резервів, категорії дозволених активів та структурні їх співвідношення. Вітчизняна система державного регулювання інвестиційної діяльності страхових компаній повинна враховувати тенденції, що мають місце у світовій практиці. Відповідно до цього запропоновано використання зарубіжного досвіду за такими напрямами: посилення фінансових важелів державно-регулятивного сприяння активізації співпраці страхових компаній з місцевими органами влади у реалізації територіальних інвестиційних проектів; запровадження елементів нагляду за інвестиційною діяльністю відповідно до ризиків; стимулювання переміщення центра прибутку в бік інвестиційної діяльності з метою забезпечення конкурентоспроможності українських страховиків.

5. Аналіз тенденцій інвестиційних вкладень страхових компаній України засвідчив, що інвестиційна діяльність демонструє недостатню реалізованість інвестиційної функції страхування, яка проявляється у структурних особливостях і дохідності інвестицій. Це зумовлено внутрішніми чинниками, до яких належать недостатність ресурсної бази, висока рентабельність страхових операцій, та зовнішніми чинниками, такими як інфляція, нерозвиненість вітчизняного фінансового ринку, недосконалість системи державного регулювання інвестиційної діяльності страхових компаній.

6. У процесі дослідження доведено, що еволюція державного регулювання інвестиційної діяльності страхових компаній характеризується: посиленням регламентації розміщення страхових резервів зі страхування життя і ліберальним підходом щодо регулювання розміщення технічних резервів; відсутністю необхідних мотивів до більш широкої диверсифікації вкладень з боку страхових компаній, які повинна забезпечити держава; ігноруванням інтересів держави у частині оподаткування страхових компаній, що здійснюють ризикові види страхування, податком на прибуток.

7. Доведено, що система державного регулювання повинна передбачати інтеграцію фінансового механізму державного регулювання з іншими її складовими (роль страхування в соціально-економічному розвитку суспільства, місце інвестиційної діяльності у страховому бізнесі, цілі, принципи, функції, напрями регулювання), будуватись за ієрархічним принципом і бути спрямованою на соціально-економічний розвиток суспільства і страхового ринку.

8. Обґрунтовано, що стратегічним напрямом державного регулювання інвестиційної діяльності страхових компаній з огляду на сучасний стан розвитку страхового ринку має бути збалансованість обмежень і стимулів. У цьому контексті обґрунтовано модель співробітництва страхових компаній та місцевих органів влади у розвитку регіонів з використанням різних форм гарантій і забезпечення принципів поверненості та прибутковості інвестицій. Іншим напрямом посилення регіональної спрямованості інвестицій страхових компаній може бути делегування місцевим органам влади права диференціювати в галузевому розрізі відповідно до потреб територіальних громад встановлений норматив вкладень у цінні папери, які не котируються на фондовій біржі.

9. Спираючись на аналіз чинної системи оподаткування страхових компаній податком на прибуток, порівняння базових моделей оподаткування даним податком з позиції забезпечення балансу інтересів держави, страховиків і страхувальників, обґрунтовано необхідність переходу компаній, що здійснюють ризикові види страхування, до оподаткування прибутку від усіх видів діяльності за базовою ставкою, яка діє згідно з чинним законодавством, у поєднанні з оподаткуванням страхових премій за тими видами страхування (зокрема, страхування фінансових ризиків), що провокують використання механізму страхування для ухилення від податків іншими суб’єктами господарювання.

10. Проведення комплексного аналізу інвестиційної діяльності страхових компаній у процесі фінансового контролю пропонується здійснювати з використанням інтегрального показника оцінки інвестиційної діяльності, методика розрахунку якого базується на виборі напрямків оцінки та конкретних показників, які всебічно характеризують інвестиційну діяльність страхових компаній, врахуванні спеціалізації та етапу життєвого циклу страхової організації. Його застосування надасть можливість органу державного регулювання виявляти проблемні напрями та вживати превентивних заходів з метою запобігання впливу неефективної інвестиційної діяльності на платоспроможність страховика.

11. Аналітична складова фінансового контролю у сфері страхування має базуватись на повній та достовірній інформації. Запропоновано доповнити спеціалізовану звітність страхових компаній інвестиційним звітом, який би містив інформацію про процедуру управління активами, забезпеченість інвестиційного менеджменту кваліфікованими кадрами, оцінку інвестиційних ризиків та фінансові результати інвестиційної діяльності страхових компаній. Це дозволить поєднати фінансовий контроль за діяльністю страхових компаній у частині дотримання державних регулятивних вимог з потребами нагляду відповідно до ризиків.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Ротова Т. А. Страхування як чинник розвитку інвестиційного процесу / Т. А. Ротова, А. В. Василенко // Науковий вісник Буковинського державного фінансово-економічного інституту : зб. наук. пр. Вип. 4 : Економічні науки. — Чернівці, 2003. — С. 178–179. (0,2 д.а., з них 0,16 д.а. належать автору: ідея статті, визначення ролі інвестиційної діяльності страховиків на макро- та мікрорівні у контексті вітчизняного та зарубіжного досвіду).

2. Василенко А. В. Інвестиційна діяльність страхових компаній / А.В. Василенко // Вісник КНТЕУ. — 2004. — № 4. — С. 11–18. (0,36 д.а.).

3. Василенко А. В. Теоретичні основи державного регулювання інвестиційної діяльності страхових компаній / А.В. Василенко // Формування ринкових відносин в Україні : зб. наук. праць / наук. ред. І. К. Бондар. — К. : НДЕІ, 2004. — Вип. 8 (39). — С. 44–52. (0,63 д.а.)

4. Василенко А. В. Особливості формування інвестиційного потенціалу страхових компаній України / А.В. Василенко // Фінансова система України : зб. наук. пр. — Острог : Вид-во Нац. ун-ту "Острозька академія", 2005. — Ч. 1. — С. 280–287. (0,37 д.а.)

5. Василенко А. В. Генезис державного регулювання страхового ринку України в контексті зарубіжного досвіду / А.В. Василенко // Актуальні проблеми економіки. — 2006. — № 8 (62) — С. 14–23. (0,56 д.а.).

6. Василенко А. В. Інтегральна оцінка інвестиційної діяльності страхових компаній / А.В. Василенко // Економіка і держава. — 2006. — № 8. — С. 44–46. (0,27 д.а.).

7. Василенко А. В. Удосконалення державного регулювання інвестиційної діяльності страхових компаній / А.В. Василенко // Вісник КНТЕУ. — 2005. — № 3 (спецвипуск). — С. 109–116. (0,5 д.а.).

в інших виданнях:

8. Василенко А. В. Державне регулювання розміщення страхових резервів / А.В. Василенко // Концепція розвитку бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту в умовах міжнародної інтеграції : тези доп., Київ, 20–22 квіт. 2005 р. / відп. ред. А. Д. Бутко. — К. : Київ. нац. торг. екон. ун-т, 2005. — Ч. 2. — С. 130–133. (0,15 д.а.).

9. Василенко А. В. Прибуткове оподаткування страхових компаній та напрямки його удосконалення / А.В. Василенко // Інтелектуальний потенціал молоді в науці та практиці (Ч. 1 — економічна секція) : матеріали Всеукр. наук. конф. студентів, аспірантів та молодих вчен., Хмельницький, 23 травня 2006 р. — Хмельницький : ХІЕП, 2006. — С. 26–28. (0,2 д.а.).

10. Василенко А. В. Інвестиційна діяльність страхових компаній: стратегія та пріоритети / А. В. Василенко, В. В. Тринчук // Страхова справа. — 2006. — № 3 (23). — С. 38–47. (0,72 д.а., з них 0,7 д.а. належать автору: ідея та текст статті).

11. Василенко А. В. Управління інвестиційним потенціалом страхових компаній / А.В. Василенко // Реструктуризація розвитку фінансового ринку в Україні: філософія, стратегія і тактика : тези доп. Всеукр. наук.-практ. конф. студ. і молодих вчен., Київ, 20–22 берез. 2007 р. / відп. ред. І. А. Аванесова. — К. : Київ. нац. торг. екон. ун-т, 2007. — С. 180–181. (0,1 д.а.).

12. Василенко А. В. Регулювання інвестиційної діяльності страхових компаній / А.В. Василенко // Соціально-економічні реформи у контексті інтеграційного вибору України : зб. наук. праць V Міжнародної науково-практичної конференції. — Дніпропетровськ : ПДАБА, 2008. — Т. 1. — С. 23–26. (0,2 д.а.).