Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Трудове право, право соціального забезпечення


Кулачок Людмила Вікторівна. Державна допомога сім'ям з дітьми як форма соціально-правового захисту: дисертація канд. юрид. наук: 12.00.05 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Кулачок Л.В. Державна допомога сім’ям з дітьми як форма соціально-правового захисту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.05 – трудове право; право соціального забезпечення. – Національний університет внутрішніх справ, Харків, 2003.

Дисертація присвячена аналізу сутності державної допомоги сім’ям з дітьми та проблем, що пов’язані з її наданням в сучасних умовах. В ній визначено місце інституту державних допомог сім’ям з дітьми в системі права соціального забезпечення. Особливу увагу приділено дослідженню значення вказаного соціально-правового явища для поліпшення демографічної ситуації в наший державі, виховання здорового фізично і морально молодого покоління. В роботі визначено поняття державної допомоги сім’ям з дітьми, запропоновано класифікацію державних допомог сім’ям з дітьми, досліджено гарантії при наданні державної допомоги сім’ям з дітьми. На підставі проведеного аналізу сформульовано та обґрунтовано низку пропозицій щодо вдосконалення діючого законодавства та правозостосовчої практики з питань надання державної допомоги сім’ям з дітьми.

У висновках підведені підсумки дисертаційного дослідження, висловлені пропозиції щодо вдосконалення законодавства, яке регулює надання державних допомог сім’ям з дітьми. Основні з них:

  1. Важливим інститутом права соціального забезпечення є інститут державної допомоги сім’ям з дітьми, суть якого полягає передусім у виконанні демографічної функції права соціального забезпечення, у поліпшенні матеріального становища сімей з дітьми та створенні найсприятливіших умов для розвитку підростаючого покоління.

  2. Під державною допомогою сім’ям з дітьми слід розуміти грошові виплати сім’ям з дітьми у визначених державою випадках, що виплачуються щомісяця, одноразово або періодично з Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, з Державного бюджету та інших бюджетів, визначених законом, з метою поліпшення матеріального становища сімей з дітьми та створення найсприятливіших умов для розвитку підростаючого покоління.

  3. Класифікацію державних допомог сім’ям з дітьми доцільно проводити за наступними підставами:

за колом осіб, на яких вони поширюються;

за джерелом фінансування;

за тривалістю виплат;

за суб’єктами отримання допомоги;

за юридичною силою правового акту.

  1. Зважаючи на велику кількість законодавчих та підзаконних нормативно-правових актів, якими регулюється соціальний захист сімей з дітьми, вважаємо, що нині існує нагальна потреба в створенні єдиного акту, в якому були б закріплені всі види державної підтримки сімей з дітьми, порядок та умови їх надання, чіткий порядок їх обчислення та виплати, встановлення державних гарантій їх реалізації. Прийняття такого акту полегшило б користування сімей з дітьми своїми правами та пільгами, підвищило б ефективність роботи працівників сфери соціального захисту і сприяло підвищенню загальної правової культури населення.

  2. Для покращення демографічної ситуації в Україні, а також для виховання здорового фізично і морально молодого покоління нації необхідне введення нової, більш дієвої системи допомоги сім’ям з дітьми. При цьому, визначаючи розміри допомоги, влада повинна враховувати існуючий рівень цін та послуг, оскільки нинішній розмір недостатньо підтримує сімейний бюджет, особливо багатодітних та неповних сімей.

  3. Утворити та впровадити в діяльність органів державної влади і місцевого самоврядування комплексну систему моніторингу соціально-економічного потенціалу кожної української сім’ї, яка виховує дітей для надання необхідної та своєчасної допомоги.

  4. Необхідно ввести систему податкових пільг для осіб, які займаються доглядом за дітьми. Надавати безпроцентні та довгострокові кредити на купівлю житла молодим сім’ям з дітьми. Спрямовувати відповідний відсоток державного бюджету на будівництво житла для молодих сімей з дітьми.

  5. Забезпечити існування достатньої кількості державних дошкільних закладів та належного їх фінансування. Оплата за користування цими закладами повинна бути частковою та диференційованою в залежності від матеріального становища сім’ї.

  6. Необхідно застосувати в Україні досвід Бельгії в сфері надання допомог сім’ям з дітьми, а саме: забезпечити ріст розміру допомоги при зростанні порядкового номеру дитини, тобто перша дитина, друга і т.д., а також при збільшенні віку дитини.

  7. Рівень розвитку свободи та демократії в суспільстві визначається не лише формальним визнанням владою пріоритетності прав і свобод людини та встановленням широкого кола прав і свобод людини і громадянина, але й багатьма іншими факторами. Найважливішим серед них являється наявність діючого та ефективного державного механізму реалізації прав, свобод та законних інтересів, який включає гарантії їх захисту.

  8. Важливою гарантією державного захисту при наданні державної допомоги сім’ям з дітьми вважаємо судовий захист порушених прав. Це випливає з того, що, по-перше, при прийнятті рішень суди самостійні та незалежні від інших гілок державної влади, по-друге, специфічна функція держави – правосуддя, знаходиться у виключній компетенції судів, по-третє, суди спеціально утворені для здійснення правосуддя, а для інших юрисдикційних органів правовий захист є одним з напрямків діяльності, по-четверте, судовий процес усуває нерівність сторін і останні наділяються рівними можливостями відстоювати правомірність своєї позиції, по-п’яте, в суді можуть бути захищені всі права та свободи людини.

  9. Враховуючи важливість судового захисту соціально-економічних і соціально-культурних прав громадян, зокрема конституційного права на соціальний захист та на захист сім'ї, дитинства, материнства і батьківства державою, необхідно створити професійні суди по розгляду трудових спорів (конфліктів) та (спорів) конфліктів з питань соціального забезпечення, які в умовах становлення правової держави стали б надійним гарантом додержання законності в сфері реалізації соціально-економічних і соціально-культурних прав громадянами. Але для цього необхідно в Трудовий кодекс України та в Соціальний кодекс України (які ще потребують розробки і прийняття) включити і процесуальні норми, які б регламентували процес судового розгляду зазначених справ. Наявність матеріальних, процедурних та процесуальних норм в межах Трудового кодексу України та Соціального кодексу України буде сприяти правильній і ефективній діяльності правозастосовчих органів.

Публікації автора:

1. Кулачок Л.В. Теоретичні проблеми права соціального забезпечення у контексті політики соціальної держави // Право і безпека. – 2002. – № 4. – С. 77-84.

2. Кулачок Л.В. Гарантії при наданні державної допомоги сім’ям з дітьми // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2003. – Вип. 21. – С. 146-152.

3. Кулачок Л.В. Інститут державної допомоги сім’ям з дітьми у контексті європейського досвіду // Наше право. – 2003. – №1. – С.88-92.

4. Кулачок Л.В., Швецова А.В. Соціальний захист особи як поняття сучасної юридичної науки // Культура народов Причерноморья. – 2002. – № 30. – С. 150-153.

5 Кулачок Л.В. Поняття державної допомоги сім’ям з дітьми у контексті сучасної соціальної політики України // Культура народов Причерноморья. – 2002. – № 31. – С.219-221.

6. Кулачок Л.В. Розвиток соціально-правового захисту особи в практиці зарубіжних країн // Матеріали ІV звітної науково-практичної конференції професорсько-викладацького та курсантського складу Кримського юридичного інституту Національного університету внутрішніх справ (31 травня 2002 р.). – Сімферополь: “Доля”, 2002. – С. 129-132.

7. Кулачок Л.В. Питання вдосконалення законодавства про державну допомогу сім’ям з дітьми // Актуальні проблеми науки трудового права в сучасних умовах ринкової економіки: Матеріали науково-практичної конференції; м. Сімферополь, 19-20 травня 2003 р. / За ред. проф. В.С. Венедиктова. – Харків: Нац. ун-т внутр. справ, 2003. – С. 215- 219.