Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Бабіченко Віктор Володимирович. Бюджетування в системі фінансового планування (на прикладі ЗАТ транснаціональної фінансово-промислової нафтової компанії "Укртатнафта") : Дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Київський національний економічний ун-т. — К., 2005. — 224арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 189-203.



Анотація до роботи:

Бабіченко В.В. Бюджетування в системі фінансового планування (на прикладі транснаціональної фінансово-промислової компанії закритого акціонерного товариства „Укртатнафта”)– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – Фінанси, грошовий обіг і кредит. Київський національний економічний університет. Київ, 2005.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних питань сутності бюджетування в системі фінансового планування підприємств. Уточнено і доповнено поняття «бюджет підприємства», «бюджетування», визначено його місце в системі фінансового управління підприємством. Досліджено об’єктивні і суб’єктивні фактори, які ускладнюють впровадження й ефективне функціонування бюджетування в сучасних умовах формування ринкових відносин в Україні, розроблена процедура впровадження бюджетування на підприємствах, запропоновано варіанти розподілу обов’язків, пов’язаних з бюджетуванням, між відділами і посадовими особами на великих і малих підприємствах, сформована та апробована методика складання бюджету підприємства. Запропонована методика прогнозування руху грошових коштів на підприємстві.

Здійснено аналіз звіту про прибутки та порядок його прогнозування. Доведено необхідність розробки прогнозу балансового звіту в системі бюджетування підприємств.

Внесено обґрунтовані пропозиції щодо удосконалення планування прибутку підприємств з використанням кореляційного аналізу.

Запропоновано використовувати зведений інтегральний показник для оцінки і планування фінансової стійкості підприємств.

В дисертації проведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі стосовно дослідження концептуальних задач теорії та практики бюджетування на підприємстві, розрахунків прогнозних показників та визначення їх впливу на ефективність виробництва в умовах ринкових відносин, що дало змогу зробити наступні висновки та пропозиції:

  1. Фінансовий план нафтопереробних підприємств не забезпечує оперативного прийняття управлінських рішень в умовах швидких змін економічної ситуації, яка відбувається в ринкових умовах господарювання, і не дає можливості здійснювати контроль за фактичним надходженням грошових коштів і їх витрачанням та активно впливати на процес формування собівартості продукції та отримання прибутку.

  2. В ринкових умовах господарювання все більш актуальним стає розробка методів і прийомів ефективного використання матеріальних і фінансових ресурсів. У роботі обґрунтовано необхідність складання бюджету підприємства, який дозволяє підприємству в оптимальному розмірі визначити фінансові результати, сприяє плануванню та управлінню рухом фінансових ресурсів, дозволяє більш оперативно приймати управлінські рішення і розробляти поточну та перспективну фінансово-економічну стратегію.

  3. На основі проведеного аналізу різних точок зору щодо бюджетування вважаємо, що бюджетування являє собою процес планування різноманітних взаємопов’язаних прогнозних розрахунків, які визначають доходи і витрати підприємства, дають можливість їх збалансувати і сприяють ефективному контролю і управлінню виробництвом і реалізації продукції.

  4. Проведені дослідження дозволили зробити висновок, що у бюджеті підприємства відображені всі напрями його діяльності, прогнозуються та розподіляються грошові кошти підприємства, зіставляються всі понесені витрати з отриманими результатами, що створює можливість управління фінансовими ресурсами і фінансовими відносинами, які формуються на підприємстві. Такий підхід до визначення бюджету підприємства розкриває внутрішній зміст і характеризує його з кількісної і якісної сторін.

  1. Як показав аналіз звітного балансу досліджуваного акціонерного товариства, позитивним є збільшення власного капіталу у звітному періоді, що забезпечило високу його частку у валюті балансу. Негативним є зростання значення дебіторської заборгованості, що проявляється в збільшенні суми неплатежів постачальникам, державному бюджету, позабюджетним фондам. Збільшення кредиторської заборгованості також є негативним фактором, оскільки інші суб’єкти господарювання не можуть своєчасно здійснювати розрахунки за своїми фінансовими зобов’язаннями.

  2. Процес складання бюджету підприємства пропонується будувати на наступних науково-обґрунтованих принципах, до яких належать принципи єдності, координації, участі, безперервності, гнучкості, точності, повноти, пристосування до потреб ринку, відповідальності і матеріальної зацікавленості.

  3. В сучасних умовах у фінансову практику господарської діяльності підприємств було введено поняття „бюджет”, яке запозичене із зарубіжного досвіду бюджетування, але в переважній частині публікацій окремі прогнозні розрахунки теж стали називати „бюджетами”, хоча ці розрахунки, в своїй більшості, на відміну від бюджету, мають одну частину – доходну або витратну, тому розрахунки, що призначені для формування доходної і витратної частин бюджету підприємства, необхідно називати «Прогнозами».

  4. На основі проведеного критичного огляду існуючих точок зору щодо ознак, які характеризують бюджети підприємств та їх узагальнення, запропоновано класифікувати бюджети підприємств за наступними ознаками: за терміном дії – довгострокові, середньострокові, короткострокові та безперервні; за мірою узагальнення інформації – зведений (консолідований) бюджет, бюджет окремого структурного підрозділу та предметно-цільові бюджети. Прогнозні розрахунки, які необхідні для складання бюджету підприємства, слід виділити окремо. Ці прогнозні розрахунки за сферою діяльності слід поділяти на „Прогнозні розрахунки операційної діяльності” та „Прогнозні розрахунки фінансової діяльності”. У свою чергу „Прогнозні розрахунки операційної діяльності” можна поділити за центрами відповідальності.

9. На основі проведеного факторного аналізу прибутку звітного періоду досліджуваного підприємства виявлені фактори, які впливають на його розмір, та запропоновано в практичній діяльності застосовувати кореляційно-регресійний метод аналізу прибутку, оскільки він дає можливість максимально виявити резерви його збільшення і врахувати їх в процесі складання бюджету підприємства.

10. В ринкових умовах господарювання важливе значення має оцінка фінансового стану підприємства. Проведені дослідження дали змогу розробити методику проведення аналізу та планування фінансової стійкості нафтопереробних підприємств на основі інтегральних показників, платоспроможності, фінансової стабільності, якості активів і пасивів, які всебічно характеризують діяльність підприємства. Такий підхід до планування інтегрального показника фінансової стійкості дає можливість покращити фінансовий стан нафтопереробних підприємств України.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Бабіченко В.В., Ляпка Р.В. Деякі проблемні питання податкового законодавства України // Вісник Житомирського інженерно-технічного інституту. - Випуск 16. - 2001. - С. 174-176. - 0,3 д.а. (особисто належить автору 0,2 д.а.)

2. Бабіченко В.В. Підвищення економічної ефективності діяльності ТФПНК „Укртатнафта” шляхом створення ЗАТ „Укрславнафта” // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. - Випуск 125. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. - С. 122-130. - 0,6 д.а.

3. Бабіченко В.В. Основні підходи до побудови класифікації бюджетів // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. - Випуск 186. Том 1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. - С. 218-226. - 0,6 д.а.

4. Бабіченко В.В. Принципи бюджетування // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. - Випуск 187. Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. - С. 256-270. - 0,9 д.а.

5. Бабіченко В.В. Методика калькулювання собівартості продукції на нафтопереробних підприємствах в умовах бюджетування // Фінанси, облік і аудит: Зб. Наук.праць. Вип. 5/ відп.ред. А.М. Мороз.- К.: КНЕУ, 2005. – С. 14-21. - 0.5 д.а

Публікації в інших виданнях:

6. Бабіченко В.В. Принципи бюджетування // Матеріали 2-ї міжнародної наукової конференції “Динаміка наукових досліджень, 2003”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. - С. 38-39. - 0,1 д.а.

7. Бабіченко В.В. Класифікація бюджетів та їх характеристика // Матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції “Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. - Том 1. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. - С. 28-29. - 0,1 д.а.