Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Пасічник Юрій Васильович. Бюджетне регулювання економічного зростання в Україні : Дис... д-ра наук: 08.04.01 - 2006.



Анотація до роботи:

Пасічник Ю.В. Бюджетне регулювання економічного зростання в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – Фінанси, грошовий обіг і кредит. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2006.

Дисертацію присвячено дослідженню, аналізу та розробці теоретичних конструкцій та практичних механізмів економічного зростання в Україні з використанням важелів бюджетного регулювання.

Показано домінуюче значення бюджетної системи в регулюванні економічного зростання. Обґрунтовано методологію нового напряму суспільних фінансів – соціальних фінансів. Розроблено комплекс теоретичних і науково-методичних положень щодо бюджетного регулювання економічного зростання в Україні. Сформовано цілісну соціально орієнтовану концепцію бюджетного регулювання економічного зростання, яка враховує особливості інституціонального середовища та відповідає стратегії соціально-економічного розвитку України. Досліджено чинники впливу екзогенного та ендогенного спрямування, які коригують економічне зростання.

Розроблено економіко-математичні моделі впливу окремих чинників, які формують бюджетні ефекти на динаміку економічного зростання, зокрема модель впливу доходів "трудових емігрантів", яка базується на балансовому рівнянні ВВП для відкритої економіки, та модель впливу податкового коефіцієнта на бюджетну систему та економічне зростання. Розроблено метод довгострокового бюджетного прогнозування, що базується на моделі міжгалузевого динамічного балансу та дозволяє виконувати обґрунтовані у фінансовому та аналітичному аспектах розрахунки доходів Зведеного бюджету на перспективу.

Розроблено конкретні рекомендації для органів державної влади всіх рівнів з ефективного використання ресурсів бюджетної системи, що сприятиме збільшенню темпів економічного зростання.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення й нове вирішення актуальної проблеми вдосконалення бюджетного регулювання економічного зростання в Україні. Результати дослідження дозволили сформулювати висновки теоретичного та практичного змісту.

Теоретичний зміст

1. Необхідність комплексного дослідження економічного розвитку обумовила доцільність розробки нового підходу, що базується на методології соціальних фінансів, які включають інструментарій власне фінансів, а також соціології, психології, методи системного підходу та синергетики. Застосування методології соціальних фінансів дозволило більш об’ємно дослідити суспільну систему, зокрема економічну, класифікувати її за визначеними ознаками і з’ясувати роль бюджетної системи та бюджетного регулювання у формуванні стабільних темпів економічного зростання.

2. Оскільки бюджетна система є комплексним чинником економічного зростання, значна увага приділена її принципам. Детально проаналізовано існуючі принципи та запропоновано доповнити їх ще трьома – симетрією, гармонією та емерджентністю. Наявність цих принципів, які органічно присутні в природі бюджетної системи, суттєво доповнюють її зміст та дозволяють виявити нові потенційні можливості бюджетної системи.

3. Введено в науковій обіг економічні категорії "бюджетний потенціал" і "бюджетні ефекти" та уточнено сутність понять "економічне зростання", "бюджетна система", "бюджетне регулювання" в основу яких покладено методологічні підходи соціальних фінансів, що дозволило структуризувати об’єкт дослідження.

4. Сформовано соціально орієнтовану концепцію бюджетного регулювання на основі положень соціальних фінансів та з’ясовано її роль у стабілізації всієї суспільної системи та активізаційну роль у збільшенні темпів економічного зростання. Концепція враховує особливості інституціонального середовища, відповідає стратегії соціально-економічного розвитку України і поєднує такі елементи, як мета, суб’єкт, вектори, теоретичні засади, види забезпечення, важелі, періоди.

5. На розвиток відомих підходів щодо визначення впливу чинників на процеси економічного зростання класиків економіко-математичних методів в економіці, а також українських і російських учених запропоновано низку динамічних економіко-математичних та економетричних моделей, які пояснюють та дозволяють розрахувати вплив чинників, у тому числі податкового тягаря, на бюджетну систему та економічне зростання. Встановлено, що в умовах України коефіцієнт еластичності темпу приросту ВВП збільшується зі збільшенням відносної частки податкового тягаря за абсолютною величиною.

6. Вперше представлено модель впливу грошових доходів "трудових емігрантів" на зростання ВВП і обґрунтовано, що зміна частки доходів трудових емігрантів у ВВП чинить більший вплив на його динаміку, ніж відповідна зміна частки заробітної плати і коефіцієнта вибуття основних фондів.

Практичний зміст

1. Обґрунтовано методичні підходи до формування механізму бюджетного регулювання економічного зростання, в основу яких покладено врахування векторів розвитку суспільної системи відповідно до вибраної стратегії й тактики, забезпечення вирівнювання економічного розвитку регіонів, оптимізацію формування бюджетних програм, захист від чинників зовнішнього середовища негативного впливу. Визначено в новій інтерпретації складові механізму бюджетного регулювання.

2. Розроблено і апробовано методику довгострокового бюджетного прогнозування, що базується на моделі, яка реалізує принципи міжгалузевого динамічного балансу і дозволяє більш точно прогнозувати надходження коштів Зведеного бюджету України на перспективу.

3. Базуючись на виконаному дослідженні суті бюджетного регулювання, його стану в сучасних реаліях, векторах та чинниках впливу на процеси економічного зростання, визначено основні напрями бюджетної політики:

збільшення абсолютної суми доходів Зведеного бюджету при стабілізації їх частки у ВВП на рівні 28-30%;

прискорене зростання державних видатків на інноваційний розвиток економіки;

зменшення податкового навантаження на прибуток підприємств;

подальша децентралізація бюджетної системи і збільшення частки видатків місцевих бюджетів у Зведеному бюджеті;

підтримання бюджетного дефіциту на економічно безпечному рівні (не більше 3%).

4. З’ясовано роль політичних партій, профспілок, інших громадських організацій у процесах бюджетного регулювання економічного зростання в сучасних реаліях України. Розроблено рекомендації щодо підвищення їх активності шляхом організації громадських слухань з бюджетних питань, громадського аудиту за бюджетними коштами, обов’язкового залучення для вирішення проблем наукових працівників, особливо на місцевому рівні.

5. Розроблено пропозиції в розрізі конкретних виконавців, зокрема органів влади державного та місцевого рівня, щодо підвищення ефективності використання ресурсів бюджетної системи, її бюджетного потенціалу, накопичення позитивної енергії суспільної системи для забезпечення оптимальних темпів економічних реформ, покращення роботи фахівців у структурах виконавчої влади, внесення змін у законодавчі акти.

Реалізація наукових положень і практичних рекомендацій, обґрунтованих у дисертації, сприятиме підвищенню ефективності використання бюджетного потенціалу економічного зростання. Проте, беручи до уваги специфічність, складність і непередбачуваність процесів економічного зростання в Україні, необхідно відзначити, що у дисертаційній роботі не всі аспекти його бюджетного регулювання досліджено однаково ретельно. Так, не в повному викладенні з’ясовано вплив доходів та видатків Зведеного бюджету України на ВВП; аналітична оцінка впливу бюджетних чинників на основні макроекономічні показники містить окремі апріорні припущення; раціональні напрями участі соціальних інституцій у бюджетних процесах викладено без аналітичного обґрунтування ефективності таких дій. Є очевидним доцільність продовження наукових пошуків за цими напрямами у подальшому.

CПИСОК ОСНОВНИХ ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ
ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

Монографії

  1. Пасічник Ю.В. Бюджетний потенціал економічного зростання в Україні. – Донецьк: ТОВ "Юго-Восток, ЛТД", 2005. – 642 с.

  2. Волощук Г.О., Пасічник Ю.В. Наукове забезпечення бюджетного процесу: Генеза. Теорії. Перспективи. – К.: Міленіум, 2003. – 272 с.

Особистий внесок: розглянуто процеси забезпечення бюджетного процесу в Україні та зарубіжних країнах.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Пасічник Ю.В., Хом’як Р.Л. Емісія облігацій за рубежем // Вісник Державного університету "Львівська політехніка". – Львів: Львівська політехніка. – 1997. –№ 317. – С.67-70.

Особистий внесок: проаналізовано специфіку емісії державних та місцевих облігацій за рубежем та виявлено їх вплив на економіку США, Японії.

  1. Пасічник Ю.В., Хом’як Р.Л. Проблеми відносин підприємств з бюджетом // Вісник Державного університету "Львівська політехніка". – Львів: Львівська політехніка. – 1999. – № 368. – С. 190 – 193.

Особистий внесок: запропоновано внесення відповідних змін до податкового законодавства.

  1. Пасічник Ю.В. Бюджетний механізм регулювання інвестиційних процесів в Україні // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 1999. – № 10. – Спец. вип. – С. 248-250.

  2. Пасічник Ю.В., Хом’як Р.Л. Фінансове моделювання виробничої діяльності фірми // Вісник Державного університету "Львівська політехніка". – Львів: Львівська політехніка. – 2000. – № 384. – С. 59-61.

Особистий внесок: запропонована фінансова модель виробничої діяльності фірми.

  1. Пасічник Ю.В. Основні напрями реформування економіки України в аспекті інтеграції із ЄС // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2000. – № 15-3. – Спец. вип. – С. 47-51.

  2. Пасічник Ю.В. Конституційне забезпечення бюджетних процесів в Україні та в країнах Європейського Союзу // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2001. – № 18-3. – Спец. вип. – С. 197-200.

  3. Пасічник Ю.В. Прообраз бюджетних відносин часів Київської Русі // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. – 2002. – № 2. – С. 236-241.

  4. Пасічник Ю.В. Менеджмент доходів зведеного бюджету України // Торгівля і ринок України. – Донецьк: ДонДУЕТ. – 2002. – Вип. № 14. – Т.1. – С.334-341.

  5. Пасічник Ю.В. Вектори трансформації податкових технологій // Науковий вісник Академії Державної податкової служби України ДПАУ. –2002. – № 4(18). – С. 365-367.

  6. Пасічник Ю.В. Глобалізація ХХІ ст.: переваги та недоліки для України // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2002. – № 4. – С. 64-72.

  7. Пасічник Ю.В. Проблеми та вектори розвитку бюджетної системи України // Наукові праці Миколаївського державного гуманітарного університету ім. П. Могили. – Вип. 6: Економічні науки. – Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. Петра Могили. – 2002. – Т. 19. – С. 111-114.

  8. Пасічник Ю.В. Концептуальні підходи до реформування бюджетного процесу в Україні // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2003. – Вип. 185. – Т. ІІ. – С. 299-307.

  9. Пасічник Ю.В. Наукове забезпечення фінансового механізму // Вісник Технологічного університету "Поділля". Економічні науки. – 2004. – №1. – Ч. 2. – Т.І. – С. 39-42.

  10. Пасічник Ю.В. Ефективність бюджетної політики за умов різних валютних курсів // Вісник Тернопільської академії народного господарства. –2004. – № 5–2. – С. 195-201.

  11. Пасічник Ю. В. Концептуальні засади соціальних фінансів як окремої галузі фінансової науки // Проблеми науки. – 2004. – №1. – С. 16-21.

  12. Пасічник Ю.В. Бюджетне регулювання в моделях економічного зростання: імперативи України // Наукові записки Острозької академії. Сер.: економіка. – Острог: Нац. ун-т "Острозька Академія". – 2005. – Вип 7. – Ч. 1. –С. 143-150.

  13. Пасічник Ю.В. Дослідження впливу податкового навантаження на темпи приросту ВВП // Ринок цінних паперів України. – 2005. – № 5-6. – С. 21-25.

  14. Пасічник Ю.В. Особливості здійснення форм бюджетного контролю соціальними інститутами в Україні // Прометей: Регіон. зб. наук. пр. з економіки. – Донецьк: СП ТОВ "ДЕГІ", ІЕПІ НАНУ. – 2005. – Вип. №1 (16). – С. 282-285.

  15. Пасічник Ю.В. Роль бюджетних ресурсів у теоріях економічного зростання // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Л. Українки. – Луцьк: Волинський держ. ун-т. – 2005. – № 1. –С. 214-220.

  16. Пасічник Ю.В. Аналіз впливу сукупного податкового навантаження на динаміку ВВП // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Вип. 205. – Т. ІІ. – С. 502-509.

  17. Пасічник Ю.В. Роль громадських інституцій у розвитку процесів інвестування // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Вип. 210. – Т. ІІІ. – С. 800-806.

  18. Пасічник Ю.В. Бюджетний потенціал місцевого економічного розвитку // Наукові записки Острозької академії. Сер.: економіка. – Острог: Нац. ун-т "Острозька Академія". – 2006. – Вип. 8. – Ч. 1. – С. 237-244.

  19. Пасічник Ю.В. Методологічні підходи західної фінансової науки до проблем державного боргу // Фінанси України. – 2006. – №4. – С. 83-91.

  20. Пасічник Ю.В. Фінансова складова соціального добробуту // Формування ринкових відносин в України. –2006. – Вип. 4 (59). – С. 111-116.

  21. Пасічник Ю.В. Неоінституціональні фінансові конструкції еволюції економічних систем: реалії України // Прометей: Регіон. зб. наук. пр. з економіки. – Донецьк: СП ТОВ "ДЕГІ", ІЕПІ НАНУ. – 2006. – Вип. 1 (19). – С. 317-320.

Матеріали наукових конференцій

  1. Pasichnyk U.V. The product and price policy of Ukrainian enterprises at Western European market: Materials of the international conference "The Problems of economic integration of Ukraine into the European union: Microeconomic aspects" // The Herald of Ternopil Academy of National Economy. – 1997.– Special issue №2. – Р. 72-74.

  2. Пасічник Ю.В. Механізм формування регіональних виробничих структур: За матеріалами ІІІ Міжнар. наук. конф. «Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: Регіональні і соціально-економічні аспекти» // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 1998. –Спец. вип. – №6. – С. 93-96.

  3. Пасічник Ю.В. Прогнозування розвитку бюджетної системи: За матеріалами міжнар. наук.-практ. конф. „Становлення фінансової системи України та проблеми її стабілізації” // Соціально-економічні дослідження в перехідний період: Щорічник наук. пр. – Львів: ІРД НАН України. –2000. – Вип. ХІІ, ч. 1. – С. 42-45.

  4. Пасічник Ю.В. Прогнозування доходів державного бюджету України // Материалы Всеукраинской науч.-практ. конф. "Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины" (Алушта, 3-6 окт. 2002 г.). – Севастополь: СТУ. – 2002. – С. 13.

  5. Пасічник Ю.В. Критерії ефективності функціонування бюджетної системи України // Матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. „Динаміка наукових досліджень – 2003”. – Т. 25. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2003. – С. 23-25.

  6. Пасічник Ю.В. Обґрунтування складу елементів бюджетної системи України // Реформування фінансово-кредитної системи і стимулювання економічного зростання: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. (4-5 черв. 2004 р.). – Луцьк: РВВ «Вежа». – 2004. – С. 29-31.

Навчальні посібники та інші видання

  1. Лінник Є.С., Пасічник Ю.В., Гедз М.Й., Поляков О.М. Особливості господарського обліку з основами економічного аналізу: Навч. посібник. – Черкаси: Відлуння, 1998. – 200 с.

Особистий внесок: уточнюється сутність економічного аналізу та особливості його застосування.

  1. Пасічник Ю.В. Бюджетна система: Навч. посібник. – Черкаси: Відлуння, 1999. – 376 с.

  2. Пасічник Ю.В. Бюджетна система України та зарубіжних країн: Навч. посібник. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Знання-прес, 2003. – 523 с.

  3. Волощук Г.О., Пасічник Ю.В., Прямухіна Н.В. Фінансові фонди соціального спрямування в Україні: бюджетні, страхові, пенсійні: Навч. посібник. – К.: Центр навч. літ., 2004. – 184 с.

Особистий внесок: розглянуто державні бюджетні фінансові фонди.

  1. Пасічник Ю.В. Бюджетна система України: Навч. посібник. – К.: Знання-пресс, 2006. – 607 с.