Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Колісник Олег Ярославович. 1. Бюджетна безпека у забезпеченні стратегії соціально-економічного розвитку держави : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Колісник О. Я. Бюджетна безпека у забезпеченні стратегії соціально-економічного розвитку держави. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Тернопільський національний економічний університет, Тернопіль, 2009.

Здійснено комплексне дослідження бюджетної безпеки як невід’ємної детермінанти стратегії соціально-економічного розвитку держави. Розкрито сутність бюджетної безпеки, з’ясовано її місце в системі економічної і фінансової безпеки. Обґрунтовано склад і структуру механізму утворення загроз бюджетній безпеці, визначено їх потенційні джерела. Проведено системне дослідження теоретико-методологічних та організаційних засад забезпечення бюджетної безпеки держави.

Розглянуто фінансово-правові та процедурні аспекти бюджетного процесу. Досліджено роль бюджету у реалізації соціально-економічних пріоритетів в Україні, а також практику дефіцитного фінансування державної діяльності у контексті ідентифікації загроз бюджетній безпеці.

Удосконалено методику оцінки стану бюджетної безпеки держави в частині визначення числового інтегрального індикатора на основі набору відповідних показників та їх характеристичних значень. Визначено стратегічні вектори мінімізації загроз бюджетній безпеці.

У дисертації здійснено теоретичне і практичне узагальнення, а також вироблено науковий підхід до вирішення проблеми оцінки і забезпечення бюджетної безпеки держави. За результатами дослідження зроблено такі висновки:

  1. Дослідження теоретичних засад бюджетної безпеки довело правомірність її розгляду як домінантної складової фінансової безпеки держави, невід’ємним і виключним атрибутом якої є бюджет. Концентруючи в собі ключові вектори життя суспільства, він трансформує грошові відносини між державою, громадянами та бізнесом у суспільні блага, значні масштаби яких визначають актуальність бюджетної проблематики загалом та гарантування бюджетної безпеки, зокрема.

  2. При з’ясуванні суті бюджетної безпеки відзначено доцільність відходу від її розуміння як “стану захищеності (інтересів держави) від внутрішніх і зовнішніх загроз”, що сформувалось у контексті суспільно-психологічного сприйняття проблеми безпеки як постійної загрози. Обґрунтовано, що надмірна концентрація на останніх не сприяє виявленню справжньої сутності бюджетної безпеки. Загрози як концептуальну складову теорії бюджетної безпеки запропоновано вважати результуючим вираженням ланцюга взаємозв’язків потреб, інтересів і суперечностей, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження і виконання бюджету.

  3. З’ясовано і доведено деструктивний вплив на перебіг бюджетного процесу системних порушень бюджетних процедур, які виявляються в інтерференції бюджетних циклів через невчасність прийняття закону про Державний бюджет України, частій зміні його редакції та неповній деталізації, формуванні бюджету на основі недостовірних прогнозних макропоказників. У процесі аналізу тенденцій зміни бюджетних показників встановлено, що поряд з об’єктивними економічними закономірностями, пов’язаними з розширенням меж державної діяльності, на динаміку обсягів бюджету впливають і позаекономічні фактори. Бюджетна політика в Україні набуває ознак кон’юнктурності і значною мірою слугує засобом вирішення поточних проблем, не маючи в своїй основі довгострокових цілей соціально-економічного розвитку. Виявлено, що в Україні бюджетні пріоритети зосереджуються у правових актах різних гілок влади, не формують стратегічних орієнтирів бюджетної політики, адже часто не знаходять свого продовження через неузгодженість положень таких документів чи періодичне їх неприйняття. Для підвищення рівня бюджетної безпеки важливим є узгодження цілей бюджетної політики із стратегічними завданнями соціально-економічного розвитку держави.

  4. Аргументовано доведено, що при оцінці рівня бюджетної безпеки доцільно відмовитись від пасивної схеми, яка базується на порівнянні фактичних значень індикаторів з їх пороговими (граничними) значеннями. Більш адекватним сучасному стану вітчизняної економіки і бюджетної системи є метод оцінювання, що базується на визначенні інтегрального показника бюджетної безпеки як множини нормалізованих значень індикаторів і критеріїв та їх вагових коефіцієнтів. З метою достовірного встановлення рівня бюджетної безпеки у дисертації запропоновано авторський підхід до удосконалення моделі її оцінки в частині визначення показників, їх граничних, порогових та оптимальних значень.

  5. З метою гарантування бюджетної безпеки держави відзначено необхідність усунення проблеми інтерференції бюджетних циклів і дотримання законодавчих термінів проходження стадій бюджетного процесу на основі введення в законодавство взаємообмежувальних дисциплінарних важелів та протидій для учасників бюджетного процесу з метою уникнення можливості його блокування, а також норм, які б визначали правову відповідальність учасників бюджетного процесу за порушення бюджетних процедур. Важливим є також введення до Основних напрямків бюджетної політики на наступний бюджетний період та пояснювальної записки до проекту закону про Державний бюджет України висновків про стан бюджетної безпеки, що сприятиме стабілізації бюджетної політики та бюджетного процесу, формуванню в Україні стійких орієнтирів для учасників бюджетних правовідносин. Для подолання практики систематичного перегляду редакції закону про державний бюджет та на його основі модифікації інших пов’язаних правових документів, особливо в сфері оподаткування, рекомендовано встановити конституційні обмеження на внесення змін до чинних законодавчих актів законом про Державний бюджет України, запровадити фіксовані терміни введення в дію законодавчих змін у бюджетно-податковій сфері (наприклад, з наступного бюджетного періоду), а також ввести до закону про державний бюджет статті, що регламентували б використання надміру отриманих сум з їх обов’язковим резервуванням або ж тимчасовим розміщенням на фінансовому ринку.

  6. Модернізацію системи бюджетного планування і прогнозування рекомендовано здійснювати через виключне підпорядкування прогнозно-планової роботи пріоритетам бюджетної політики, досягнення ієрархічності, узгодженості і пов’язаності тактичних планово-програмних документів у державі, зокрема, через затвердження Державної програми економічного і соціального розвитку України до прийняття закону про Державний бюджет України на наступний рік. У системі загальнодержавного бюджетного планування доцільним є перехід на принципи програмно-цільового бюджетування та запровадження середньострокового бюджетного планування на термін до 3–5 років.

  7. Реформування системи бюджетного контролю запропоновано забезпечити шляхом часткового зміщення контрольних функцій в державі у бік посилення позицій Рахункової палати України, в тому числі через зміну формального характеру звіту про виконання державного та місцевих бюджетів і надання дієвості її висновкам і пропозиціям. З метою посилення суспільного контролю над бюджетом запропоновано встановити відповідальність Кабінету Міністрів України за своєчасність розробки, презентації і достовірність звіту про виконання державного бюджету, а також ввести в бюджетне законодавство норми транспарентності.

  8. Рекомендовано стабілізацію і збільшення бюджетних надходжень забезпечити через розробку науково обґрунтованої концепції податкової політики з орієнтуванням на поточні тенденції розвитку економіки, поступове переорієнтування з оподаткування процесів споживання на оподаткування майна та фінансових результатів, зміщення податкового навантаження на галузі зі значним фіскальним потенціалом (банківську, страхову, фінансово-інвестиційну діяльність), стабілізацію норм податкового законодавства. Доведено позитивний вплив на зростання бюджетних доходів запровадження прогресивної системи оподаткування доходів фізичних осіб; реформування податку на додану вартість через впровадження нового стабільного закону і врахування необхідності диференціації ставок оподаткування, диверсифікації об’єктів оподаткування (для зміщення акценту з оподаткування імпорту), ліквідації пільг, спрощення механізму адміністрування; збільшення ставок акцизного збору на товари не першої необхідності, в тому числі алкогольні напої, тютюнові та ювелірні вироби.

  9. Результати вивчення практики організації міжбюджетних відносин в Україні засвідчили пасивну форму моделі фінансового вирівнювання, що не містить стимулів до зміцнення фіскального потенціалу регіонів. Масштабний перерозподіл бюджетних ресурсів, базований на формульному алгоритмі визначення обсягів і параметрів міжбюджетних трансфертів, призводить до відтягнення значних за розмірами коштів, що опосередковано впливає на зацікавленість органів місцевого самоврядування у активізації діяльності з формування місцевих бюджетів та прозорість бюджетної політики, формує основи для зловживань та спричиняє диференціацію розвитку регіонів. Обґрунтовано необхідність впорядкування доходно-видаткових параметрів місцевих бюджетів через визнання первинною ланкою на місцевому рівні бюджетів органів місцевого самоврядування з відповідним закріпленням за територіальними громадами видаткових повноважень в галузі освіти, охорони здоров’я, дорожнього господарства, місцевих комунікацій тощо. Для зміцнення фіскального потенціалу місцевих бюджетів запропоновано запровадити процентні відрахування від податку на прибуток підприємств до бюджетів місцевого самоврядування. Систему міжбюджетних відносин доцільно трансформувати у напрямі забезпечення виконання трансфертами балансуючої ролі, оптимізації їх частки у доходах місцевих бюджетів на рівні 20–30 %.

  1. Дослідження питання бюджетної незбалансованості в Україні засвідчило її виключну дефіцитну природу. Набувши пасивної форми, бюджетні дефіцити 1990-х рр. стали одночасно атрибутом і одним з джерел економічної кризи в державі, продукуючи негативні процеси в системі державних фінансів, зростання обсягів державного боргу, інфляцію. Відрізняючись за своєю природою від бюджетних дефіцитів 90-х рр. ХХ ст., сучасні дефіцити супроводжують процес економічного зростання. Разом з тим, вони не завжди є продуманим інструментом бюджетної політики, а значною мірою результатом політичної нестабільності і породженої нею проблеми перманентних виборів. Необхідність реалізації передвиборних програм зумовлює зміщення акцентів у функціональній детермінації бюджетної політики у бік її фіскалізації, а бюджетним дефіцитам надає політичного підґрунтя. Доведено, що проблема бюджетної розбалансованості в умовах демократичної моделі бюджетного процесу в Україні не може бути вирішена виключно за рахунок економічних механізмів, адже в своїй основі має й політичну складову. Уникнути проблеми необґрунтованої дефіцитності бюджету можливо шляхом встановлення законодавчих обмежень параметрів бюджетного дефіциту, його взаємообумовленості з граничним обсягом державного боргу.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

  1. Колісник О. Фінансова безпека держави: еклектизм теоретичних інтерпретацій / Олег Колісник // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. – 2005. – № 19. – С. 80–84. –(Серія: економіка) (0,52 д.а.).

  2. Колісник О. Управління бюджетним дефіцитом / Олег Колісник // Світ фінансів. – 2005. – № 3–4 (4–5). – С. 102–110 (0,68 д. а.).

  3. Колісник О. Альтернативні підходи в теорії безпеки та їх застосування у фінансовій науці / Олег Колісник // Наукові записки : зб. наук. праць каф. екон. аналізу. – 2006. – № 15. – С. 121–123 (0,34 д. а.).

  4. Колісник О. Модернізація бюджетного планування і прогнозування в контексті гарантування бюджетної безпеки України / Олег Колісник // Світ фінансів. – 2007. – № 3 (12). – С. 77–88 (0,89 д.а.).

  5. Колісник О. Теоретико-методологічні засади оцінки рівня бюджетної безпеки держави / Олег Колісник // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць. – 2007. – № 232 : В 5 т. – Т. V. – С. 1255–1265 (0,58 д.а.).

  6. Колісник О. Інтерференція бюджетних циклів як джерело загроз бюджетній безпеці держави / Олег Колісник // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону : зб. наук. праць. – 2008. – Вип. IV. – Т. 2. – С. 39–44 (0,4 д. а.).

В інших виданнях

  1. Колісник О. Теоретико-методологічні засади управління бюджетним дефіцитом / Олег Колісник // Розвиток підприємницької діяльності в Україні: історія і сьогодення : матеріали ІІ Міжнар. наук. конф. [тези доп.], (м. Тернопіль, 10–11 червня 2004 р.) – Тернопіль, 2004. – С. 160–162 (0,11 д.а.).

  2. Колісник О. Фінансова безпека: суть та місце в системі економічної безпеки / Олег Колісник // Проблеми розвитку економіки і підприємництва в Україні в контексті міжнародних інтеграційних процесів : зб. тез доп. Всеукр. наук.-практ. конф. (м. Тернопіль, 26–27 травня 2005 р.) – Тернопіль, 2005. – С. 36–37 (0,09 д.а.).

  3. Колісник О. Державна незалежність як основа фінансової безпеки / Олег Колісник // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації : зб. тез доп. III Міжнар. наук.-практ. конф. молод. вчених. Ч. 2. / відп. за вип. Монастирський Г. Л. – Тернопіль : Екон. думка, 2006. – С. 140–142 (0,13 д.а.).

  4. Колісник О. Конфлікт інтересів як джерело загроз бюджетній безпеці держави / Олег Колісник // Проблеми фінансової теорії та практики в постстабілізаційний період : матеріали наук. конф. проф-виклад. складу, (м. Тернопіль, 13 квіт. 2006 р.). / гол. ред. кол. Юрій С. І. – Тернопіль: ТДЕУ, 2006. – С. 72–76 (0,28 д.а.).

  5. Колісник О. Концепція ендогенної справедливості та конституційні норми перерозподілу бюджетних ресурсів / Олег Колісник // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації : зб. тез доп. IV Міжнар. наук.-практ. конф. молод. вчених. Ч. 2. / відп. за вип. Монастирський Г. Л. – Тернопіль : Екон. думка, 2007. – С. 156–158 (0,12 д.а.).

  6. Колісник О. Система забезпечення бюджетної безпеки держави: суть, мета, завдання / Олег Колісник // Формування єдиного наукового простору Європи та завдання економічної науки : матеріали І Міжнар. наук.-практ. конф. [тези доп.], м. Тернопіль, (24–26 жовтня 2007 р.) / відп. ред. С. І. Юрій. – Тернопіль : ТНЕУ, 2007. – С. 92–94. (0,15 д.а.).

  7. Колісник О. Напрями реформування бюджетного контролю на шляху до забезпечення бюджетної безпеки держави / Олег Колісник // Теорія і практика ринкових перетворень: економічний та соціальний контекст : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. [тези доп.], м. Вінниця, (20–22 березня 2008 р.). – Вінниця, 2008. – Т. 3. – С. 88–91 (0,18 д.а.).