Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Попова Наталя Василівна. Банкiвське iнвестицiйне кредитування: стан i перспективи розвитку. : Дис... канд. наук: 08.04.01 - 2004.



Анотація до роботи:

Попова Н.В. Банківське інвестиційне кредитування: стан і перспективи розвитку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата економічних наук за фахом 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Тернопільська академія народного господарства, Тернопіль, 2004.

У дисертації досліджуються актуальні проблеми, пов’язані з діяльністю банків України в сфері інвестиційного кредитування.

У роботі визначено сутність, функції, принципи й особливості банківського інвестиційного кредитування. Проаналізовано сучасний стан банківського інвестиційного кредитування в Україні, розглянуто основні проблеми, які перешкоджають активізації діяльності банків у цій сфері.

Визначено напрямки розвитку діяльності банків у сфері інвестиційного кредитування, зокрема через розвиток системи рефінансування Національним банком України на основі її доповнення системою споживчого кредитування. При реалізації інвестиційних проектів банківськими установами запропоновано використовувати різні гарантійні схеми, що забезпечить розподіл ризику між потенційними учасниками. Обґрунтовано необхідність врахування „ефекту масштабу”, тобто впливу масштабу банківських операцій, зокрема обсягів банківського кредитування, на величину середніх витрат банків і, як наслідок, - на рівень процентних ставок за кредит.

Дослідження діяльності банківських установ у сфері інвестиційного кредитування в умовах ринкового реформування української економіки дозволило зробити ряд висновків науково-теоретичного та прикладного характеру.

  1. На основі вивчення різних підходів до трактування категорії „інвестиційне кредитування” дане поняття одержало у дисертаційній роботі свій подальший розвиток, що виявилося в уточненні економічної сутності банківського інвестиційного кредиту, його функцій, а також у виділенні ряду особливостей, зумовлених, з одного боку, специфікою змісту інвестиційного банківського кредиту, а з іншого – особливостями його організаційного, інформаційно-аналітичного, ресурсного, законодавчо-нормативного й іншого забезпечення. Інвестиційне кредитування визначено як фінансування діяльності, спрямоване на придбання, створення, реконструкцію, модернізацію об’єктів, у результаті чого виникає потік доходів, які забезпечують повернення банківських коштів і оплату за користування ними відповідно до принципів кредитування (терміновість, платність, повернення, забезпеченість, цільове використання) або, у частині об’єктів, які не створюють прибуток, - гарантоване повернення заборгованості третіми особами.

  2. На основі аналізу якісних і кількісних змін діяльності українських банків виявлена тенденція поступового збільшення значимості інвестиційного кредитування. Це обумовлено рядом об’єктивних і суб’єктивних причин, викликаних як загальною стабілізацією економіки України, так і пошуком банківськими установами нових джерел одержання доходів на тривалу перспективу як стійкої бази їх розвитку та зміцнення своїх позицій на ринку банківських послуг.

  3. Результати аналізу діяльності ряду банківських установ засвідчили, що в кредитному портфелі банків на інвестиційні цілі значна частина (50% і більше) кредитів направлена на придбання імпортного устаткування. З одного боку це є позитивним чинником, оскільки свідчить про спрямування коштів на модернізацію, переобладнання виробництва та створення нових виробництв із використанням прогресивних технологій. Разом з тим, відповідний фінансовий потік, який утворюється внаслідок кредитуванням вітчизняних підприємств і населення, втрачається для національної економіки та не сприяє реалізації ефекту кредитного мультиплікатора. У подальшому в наслідок економічного росту даний потік може збільшуватися, що вимагає вжиття заходів, які забезпечать переведення цих коштів у напрямку вітчизняного виробника.

  4. Аналіз діяльності банківських установ Автономної Республіки Крим дає підставу констатувати обмежений характер їх участі в сфері інвестиційного кредитування, що багато в чому обумовлено специфічними проблемами регіонального характеру: існуючою структурою банківського сектора регіону з переважанням філій великих банків, у тому числі системних, і незначною часткою регіональних банків; відтоком банківських ресурсів з регіону каналами міжрегіональних зв’язків; обмеженими можливостями місцевих банків щодо залучення ресурсів; недостатньою увагою до діяльності банків з боку регіональних органів виконавчої влади та державного управління.

  5. Однією з проблем збільшення обсягів банківського інвестиційного кредитування є пошук як зовнішніх джерел формування банківських ресурсів, так і внутрішніх резервів збільшення ресурсів інвестиційного характеру. Крім збільшення банківських інвестиційних ресурсів за рахунок власного капіталу, залучення довгострокових депозитів, вагомим джерелом можуть стати поточні пасиви банківських установ. Запропоновано при розрахунку банківськими установами максимально можливої (граничної) величини кредитно-інвестиційних ресурсів враховувати умовно-постійну частину поточних пасивів. Обґрунтовано необхідність використання коефіцієнта стабілізації банківських поточних пасивів як гарантії компенсації ризику їх можливого зниження.

  6. На основі дослідження механізму кредитування (рефінансування) Національним банком України банків, які здійснюють довгострокове кредитування, виявлено причини низького рівня розвитку інвестиційного кредитування комерційних банків через систему рефінансування. На погляд автора, механізм масштабного кредитування національного виробництва в рамках системи рефінансування Національного банку України діяльності банківських установ можна умовно представити у вигляді дворівневої системи. Перший рівень системи повинен опосередковувати процес кредитування виробничих підприємств національної економіки. Другий рівень повинен включати систему рефінансування Національним банком України діяльності банків, які здійснюють споживче кредитування придбання продукції вітчизняного виробництва. Здійснюючи споживче кредитування, банки, тим самим, будуть сприяти формуванню стійкого платоспроможного попиту на продукцію вітчизняних підприємств.

  1. Надання споживчих кредитів з метою придбання товарів вітчизняного виробництва в рамках системи рефінансування Національного банку України має здійснюватися за ставкою, рівень якої нижчий від рівня ставок, за якими банки надають кредити населенню для придбання товарів іноземних виробників. Тим самим, потік по кредитуванню фізичних осіб буде „розщеплений” і частково переорієнтований на придбання товарів вітчизняного виробництва.

  2. З метою активізації діяльності банків у сфері інвестиційного кредитування та розподілу ризиків між потенційними учасниками доцільно використовувати різні гарантійні схеми, зокрема створення гарантійних фондів як фінансових інституцій, винятковою сферою діяльності яких є надання гарантій за кредитами, що видаються банківськими установами підприємствам-позичальникам. Гарантійні фонди можуть мати як державне походження, так і створюватися в результаті приватної ініціативи. Діяльність державних гарантійних фондів може стати реальним інструментом державного впливу на забезпечення доступності кредитних ресурсів для визначеної цільової групи клієнтів (гарантування експортних операцій, житлових кредитів, гарантії на придбання основних засобів і т.д.). Крім розвитку діяльності гарантійних фондів, при реалізації великих інвестиційних проектів доцільно використовувати схеми з участю фірм-гарантів, які виражають зацікавленість у реалізації проекту. Мотивацією участі компанії-гаранта може бути не тільки одержання доходу від реалізації проекту, придбання акцій нової компанії, але і розширення сфери свого бізнесу, створення необхідної структури виробничої системи з формуванням каналів постачання або реалізації і т.д.

  3. Важливою умовою активізації банківського інвестиційного кредитування виступає зниження рівня процентних ставок за кредитами. Однією з основних причин високих ставок за кредитами в Україні виступає значний рівень непроцентних витрат відносно сукупних доходів банківських установ, у результаті чого банки закладають величину непроцентних витрат у прибутковість активних операцій, обсяг яких відносно величини загальнобанківських витрат незначний. Як можливий напрямок зниження процентних ставок за кредитами доцільно враховувати „ефект масштабу”, тобто вплив масштабу банківських операцій, зокрема обсягів банківського кредитування, на величину середніх витрат комерційних банків і, як наслідок, на рівень процентних ставок за кредитами.

Публікації автора:

У наукових виданнях:

  1. Вожжов А.П., Кузнецова Н.В. К вопросу участия коммерческих банков в активизации инвестиционного процесса в Украине // Культура народов Причерноморья, Симферополь. – 2001. - № 17. - С. 31-35 (0,46 д. а., особистий внесок здобувача – 0,23 д. а.)

  2. Вожжов А.П., Кузнецова Н.В. Инвестиционные ресурсы коммерческих банков: формирование и характеристика // Економiка: проблеми теорi та практики. Збiрник наукових праць. Випуск 78. – Днiпропетровськ: ДНУ, 2001. – С. 37-49 (0,76 д. а., особистий внесок здобувача – 0,38 д. а.)

  3. Вожжов А.П., Кузнецова Н.В. К оценке потенциала коммерческих банков в активизации инвестиционного процесса в Украине // Вестник СевГТУ. Вып. 33: Экономика и финансы: Сб. науч. трудов. – Севастополь, 2001. – С. 64-69 (0,38 д. а., особистий внесок здобувача – 0,19 д. а.)

  4. Кузнецова Н.В. Особенности развития инвестиционной деятельности в Украине // Вестник СевГТУ. Вып. 44: Экономика и финансы: Сб науч. тр. / Редкол.: В.И. Плаксин (отв. ред.) и др.; Севастоп. нац. техн. ун-т. – Севастополь: Изд-во СевНТУ, 2003. – С. 137-144 (0,45 д. а.)

  5. Попова Н.В. К вопросу экономической сущности инвестиционной деятельности коммерческого банка// Наук. вісник Волинського держ. ун-ту ім. Л. Українки. Серія. Економ. науки. - 2002. - № 2. - С. 277-279 (0,13 д. а.)

  6. Вожжов А.П., Попова Н.В. Інвестиційне кредитування комерційних банків: зміст і вимоги до формування ресурсної бази // Банківська справа. – 2003. - № 1. – С. 73-79 (0,67 д. а., особистий внесок здобувача – 0,33 д. а.)

  7. Попова Н.В. Организация финансовой схемы инвестиционного кредитования коммерческого банка при участии фирмы-гаранта // Економіка, фінанси, право. – 2003. - № 4. – С. 27-30 (0,48 д. а.)

  8. Попова Н.В. Формирование процентных ставок по банковским кредитам и пути их снижения // Экономика Крыма. – 2003. - № 6. – С. 42-45 (0,84 д. а.)

  9. Попова Н.В. До питання участі комерційних банків у забезпеченні економічного зростання в Україні // Банківська справа. – 2003. - №6. – С. 39-47. (0,87 д. а.)

  10. Вожжов А.П., Бондар О.Л., Бородін С.В., Попова Н.В. Інвестиційне кредитування комерційними банками // Фінанси Україні. – 2003. - № 12. – С. 84-97 (1,07 д. а., особистий внесок здобувача – 0,35 д. а.)

В інших виданнях:

  1. Вожжов А.П., Кузнецова Н.В. Банковские операции: Сборник задач и ситуаций. – Севастополь: Изд-во СевГТУ, 2001. – с. 164 (9,2 д. а., особистий внесок здобувача – 4,6 д. а.)

  2. Кузнецова Н.В. Финансы: Сборник комплексных задач, тестов и ситуаций: Учеб. пособие. / Под ред. А.П. Вожжова. – К.: Вiкар, 2003. – 216 с. - (Высшее образование ХХI века), С. 50-52 (0,36 д. а.), С. 63-66 (0,17 д. а.), С. 130-139 (0,47 д. а.), С. 154-161 (0,44 д. а.), С. 224-242 (1,05 д. а.)

  3. Вожжов А.П., Кузнецова Н.В. К оценке инвестиционной привлекательности региона / Финансовые аспекты экономического развития региона: Сб. трудов Крымской региональной науч.-практ. конф., 15-17 апреля 1999 г. – Севастополь: Изд-во СевГТУ, 1999. – С. 102-107 (0,38 д.а., особистий внесок здобувача – 0,19 д. а.)

  4. Кузнецова Н.В. Критерии оценки инвестиционной привлекательности объекта для коммерческого банка // Проблемы становления рыночной экономики: информационное и финансовое обеспечение деятельности предпринимательских структур: Тез. Второй междунар. научн.-практ. конф., 4-6 мая, 2000 г. – Ч.1. – Севастополь: Изд-во СевГТУ, 2000. – С. 107-108 (0,1 д.а.)

  5. Попова Н.В. Возможные формы инвестиционного кредитования коммерческими банками // Актуальнi проблеми та перспективи розвитку фiнансово-кредитно системи Украни: Збiрник наукових статей – Харкiв: Фiнарт, 2002. – С. 93-94 (0,18 д.а.)

  6. Попова Н.В. Экономическое содержание инвестиционного кредитования коммерческих банков // Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины / Материалы Всеукр. науч.-практ. конф. Алушта, 2-6 октября 2002 года. – Симферополь, 2002. – С. 64-65 (0,1 д.а.)

  7. Попова Н.В. Проблемы активизации инвестиционного кредитования в Украине // Проблемы развития финансовой системы Украины и Крыма: Сб. тр. межвуз. науч.-практ. конф. аспирантов и студентов – Симферополь: Изд. МОО «Центр Стабилизации», 2003. – С.167-169 (0,19 д.а.)