Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Овчарик Роман Юрійович. Аудиторський ризик в АПК: Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / УААН ; Інститут аграрної економіки. - К., 2002. - 227арк. - Бібліогр.: арк. 162-173.



Анотація до роботи:

Овчарик Р.Ю. Аудиторський ризик в АПК.

Дисертацією є рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. Інститут аграрної економіки УААН. Київ, 2002.

В дисертації досліджуються теоретичні аспекти аудиторського ризику при аудиті сільськогосподарських підприємств та його місце в системі класифікації ризиків. На основі теоретичних досліджень чітко визначено об’єкти та суб’єкти аудиторського ризику. Вперше на основі даних аудиторських перевірок визначено кількісний рівень аудиторського ризику, зокрема його складових - властивого ризику, ризику контролю, ризику невиявлення помилок і їх вплив на формування загального ризику аудитора. За допомогою методу множинної кореляції доведено вплив рівня ризику аудитора на формування вартості аудиторських послуг. Для більш оперативної організації використання результатів попередньої аудиторської перевірки запропоновано паспортизацію підприємств, які підлягали зовнішньому аудиту шляхом видачі паспорта про проходження зовнішнього аудиту та рівень аудиторського ризику. Обґрунтовано методи статистичної вибірки при проведенні аудиту сільськогосподарських підприємств. Визначено основні напрямки комп’ютеризації аудиту, які забезпечують зниженню рівня аудиторського ризику.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та практичне вирішення проблеми формування аудиторського ризику в сільськогосподарських підприємствах Тернопільської області, розроблено підходи до визначення його кількісного рівня та обґрунтовано пропозиції по вдосконаленню організації і методики аудиту з врахуванням основних зон ризику. Здійснене автором дослідження аудиторського ризику дозволило зробити наступні висновки:

1. Аудиторський ризик є невід'ємною складовою частиною теорії і практики аудиту. На основі порівняння економічних джерел доповнено теоретичну сутність аудиторського ризику авторським визначенням. Вважаємо, що аудиторський ризик – це ймовірність того, що бухгалтерська звітність господарського суб'єкта може містити невиявлені суттєві помилки чи перекручення дійсності після підтвердження її достовірності аудитором.

2. Для більш повного пізнання аудиторського ризику обґрунтовано визначення його об’єктів та суб’єктів. За результатами дослідження встановлено, що об’єктами аудиторського ризику є ймовірні суттєві помилки у фінансовій звітності та бухгалтерському, статистичному, податковому обліку; а суб’єктами – аудиторські фірми, приватні аудитори, котрі перевіряють вищевказану звітність на достовірність і заінтересовані у зниженні його рівня.

3. Оцінка аудиторського ризику та його компонентів за допомогою статистико-математичних методів, зокрема методів кореляційного аналізу, є кількісне вираження результату, що дозволяє правильно спланувати і провести аудиторську перевірку, визначити обсяг вибірки та глибину дослідження, зекономити затрати часу і підвищити якість аудиторських послуг.

4. За допомогою статистичного методу множинної кореляції вперше визначено взаємозв’язок властивого ризику, ризику контролю та ризику невиявлення з загальним аудиторським ризиком і підтверджено матеріалами дослідження в сільськогосподарських підприємствах Тернопільської області. Результат дослідження показав, що між факторними та результативною ознакою існує наступний зв’язок:

5. Вперше за допомогою статистичних методів доведено вплив рівня аудиторського ризику на формування вартості аудиторських послуг. За допомогою множинної кореляції визначено, що між рівнем аудиторського ризику та вартістю аудиторських послуг існує прямий зв’язок. Результати дослідження перевірені за t-критерієм і є суттєвими та достовірними. Розрахунками доведено, що більш об’єктивним підходом при визначенні вартості аудиту поряд із валютою балансу, фінансовим станом підприємства, попитом та пропозицією на аудиторські послуги є використання рівня аудиторського ризику.

6. Теоретичні та практичні дослідження показали, що вибіркова перевірка є одним із основних методів аудиту. Вона дає можливість отримати необхідні результати з меншими витратами часу і коштів, тобто є ефективнішою порівняно з суцільним спостереженням, а також дає змогу швидше підбивати підсумки і робити відповідні висновки. Застосування розглянутих способів і прийомів вибіркового дослідження в аудиті є реальним засобом зменшенням вартості аудиторських послуг і, відповідно, залучення додаткової клієнтури. В умовах ринкової економіки боротьба за клієнта набуває для аудиторських фірм життєво важливого значення. Тому, теоретичне обґрунтування і практичне вдосконалення прийомів аудиторської вибірки повинно дозволити аудиторам раціональніше будувати процес перевірки, зменшувати витрати, залучати нових клієнтів і забезпечувати прибутковість свого бізнесу.

7. Визначено основні напрями комп’ютеризації аудиторської діяльності. Дослідження останніх доцільно поділити на два етапи. На першому – розробляти нові та вдосконалювати старі комп’ютерні засоби: програмне, інформаційне, технічне забезпечення. На другому етапі – розробляти нові та вдосконалювати старі методи і методики аудиту з врахуванням особливостей вітчизняної нормативної бази, діючої практики бухгалтерського і податкового обліку тощо. Використання даних напрямів забезпечить більш раціональне використання робочого часу аудитора з прийнятним рівнем аудиторського ризику і підвищувати ефективність аудиторської діяльності.

8. Одним із факторів, що сприяє підвищенню якості аудиторських перевірок, зокрема забезпечення аудиторів про: періодичність проведення аудиту, рівень аудиторського ризику на початкових стадіях аудиту, є проведення паспортизації підприємств, які проходили зовнішній аудит. Це дає можливість об’єктивно підходити до об’єктів та напрямів аудиту за наперед відомими елементами аудиторського ризику (зонами ризику) та забезпечувати більш точне визначення вартості аудиторських послуг. Обґрунтовано доцільність удосконалення Національного нормативу 12 доповненням новим параграфом під назвою "Паспортизація підприємств", який базується на методиці проведення паспортизації підприємств.

9. На основі досліджень встановлено основні чинники впливу на окремі компоненти аудиторського ризику, що дозволяє швидко виявити, за відповідними ознаками, можливі помилки і викривлення в обліку та фінансовій звітності. Цим досягатиметься зменшення підприємницького ризику як для аудитора так і для клієнта. Розроблена методика кількісного і якісного визначення найбільш вагомих факторів, що впливають на величину аудиторського ризику дає можливість прогнозувати аудиторський ризик, управляти ним, визначати стратегію проведення аудиту.

10. В результаті дослідження виявлено та обґрунтовано основні шляхи зниження аудиторського ризику, як ризики підприємницької аудиторської діяльності. Їх доцільно поділити на внутрішні (розширення номенклатури аудиторських послуг з питань: обліку та оподаткування; складання фінансової і податкової звітності; інформаційного, методичного і нормативного забезпечення; підвищення кваліфікації аудиторів і т.д.) та зовнішні (удосконалення нормативної бази з питань обліку, аудиту, оподаткування та систематичне забезпечення сільськогосподарських підприємств законодавчими актами; підвищення рівня автоматизації та комп’ютеризації обліку і аудиту та ін.).

Публікації автора:

1. Овчарик Р.Ю. Аудиторський ризик в АПК і стратегія аудитора // Економіка АПК. – 2001. Вип. №2. – С.81-83.

2. Овчарик Р.Ю. Аудиторський ризик при аудиті розрахунків з бюджетом // Економіка АПК. – 2001. Вип. №8. – С.96-99.

3. Овчарик Р.Ю. Вплив рівня аудиторського ризику на формування вартості аудиторських послуг // Економіка АПК. – 2000. Вип. №9. – С.81-82.

4. Овчарик Р.Ю. Ризик аудитора при аудиті товарно – матеріальних цінностей // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2000. – Вип. № 23. – С.251-254.

5. Шатковська Л.С., Овчарик Р.Ю. Формування аудиторського ризику під впливом матеріальних затрат та амортизації // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2000. – Вип.. №29. С.252-256., в тому числі автора С.254 – 256 (вплив матеріальних затрат та амортизації на формування рівня аудиторського ризику за допомогою дисперсійного аналізу).

6. Овчарик Р. Ю. Взаємозв’язок між рівнем суттєвості та аудиторським ризиком в реструктуризованих аграрних підприємствах // Праці Міжнар. наук. конференції "Проблеми формування ринкової економіки. Спец. вип. Реструктуризація аграрних підприємств і земельна реформа: стан, проблеми, перспективи". – К.: КНЕУ, 2000. – С. 399-400.

7. Овчарик Р. Ю. Вивчення аудиторського ризику на основі фінансової звітності сільськогосподарських підприємств // Праці Міжнар. наук. конференції "Розвиток науки про бухгалтерський облік". – Частина 2. – Житомир: Видавництво редакційно-видавничого відділу ЖІТІ. – 2000. – С. 136-139.

8. Овчарик Р.Ю. Теоретичні аспекти аудиторського ризику // Праці Науково-практичного семінару молодих вчених та спеціалістів "Вчимося господарювати". – К.: НОРА-ПРИНТ. – 1999. – С.249-250.

9. Методичні вказівки та завдання до виконання контрольної роботи з курсу "Контроль і ревізія" для студентів заочної форми навчання спец. 7.050106 "Облік і аудит" / Шатковська Л.С., Дерев’янко С.І., Олійник С.О., Василишина В.А., Овчарик Р.Ю. / Під ред. Л.С.Шатковської. – К.: Видавничий центр НАУ, 2001. – 15 с., в тому числі автора С.8 (завдання 81-84).