Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Рубан Наталія Іванівна. Аудит ефективності виконання бюджетних програм в системі державного фінансового контролю України : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Науково- дослідний фінансовий ін-т при Міністерстві фінансів України. — К., 2006. — 260арк. — Бібліогр.: арк. 160-187.



Анотація до роботи:

Рубан Н.І. Аудит ефективності виконання бюджетних програм у системі державного фінансового контролю України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – Фінанси, грошовий обіг і кредит. – Науково-дослідний фінансовий інститут при Міністерстві фінансів України, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено узагальненню теоретичних положень та прикладних рекомендацій, що обгрунтовують розвиток в Україні державного фінансового аудиту, зокрема, аудиту ефективності виконання бюджетних програм. У контексті становлення нової форми державного фінансового контролю досліджено та розв’язано найважливіші проблеми організації і методики його здійснення.

Контролюючу систему України розглянуто як середовище становлення нових форм контролю, включаючи аудит ефективності виконання бюджетних програм. За результатами узагальнення зарубіжного досвіду рекомендовано для запозичення та запровадження у національну практику найбільш поширені за рубежем форми контролю бюджетних програм. Аудит бюджетних програм розглянуто як автономну підсистему державного фінансового контролю. Показано її становлення й розвиток та окреслено структуру.

Визначено систему об’єктів та предметну область аудиту бюджетних програм. Запропоновано систему показників для оцінювання економічності, продуктивності та результативності бюджетних програм. Ідентифіковано суб’єктів аудиту бюджетних програм та здійснено їх поділ на ініціаторів та виконавців аудиторських досліджень. Розкрито взаємодію суб’єктів аудиту з розпорядниками коштів бюджетів. Обгрунтовано напрями розвитку найважливіших елементів системного забезпечення аудиту бюджетних програм. Удосконалено його нормативно-правове та інформаційне і розвинуто методичне забезпечення.

Удосконалено планування аудиту ефективності виконання бюджетних програм шляхом його імплементації в плановий процес контрольно-ревізійних органів. Обгрунтовано і впроваджено розроблення програм здійснення аудиторських досліджень. Акцентовано увагу на методичних аспектах аудиту ефективності виконання бюджетних програм. Обгрунтовано та практично апробовано методику проведення аудиторських досліджень. Запропоновано процедуру узагальнення та використання результатів аудиту в управлінні бюджетними програмами. Рекомендовано методику надання пропозицій, спрямованих на підвищення ефективності виконання бюджетних програм.

У дисертації розкрито теорію і практику системної реалізації процесу аудиту ефективності виконання бюджетних програм. Запропоновано вирішення наукової задачі, що полягає в обґрунтуванні становлення і розвитку аудиту бюджетних програм як підсистеми державного фінансового контролю, діяльність якої спрямовується на економніше, продуктивніше та результативніше використання коштів державного та місцевих бюджетів.

1. Чинна в Україні контролююча система містить потенціал, достатній для запровадження нових форм державного фінансового контролю, що застосовуються і підтвердили свою ефективність у світовій практиці. Доведено, що ця система є середовищем становлення й розвитку в Україні державного фінансового аудиту, зокрема, аудиту ефективності виконання бюджетних програм, спрямованого на охоплення контролем макроекономічного рівня державних фінансів.

2. Світова практика є важливим джерелом запозичення прогресивного досвіду запровадження новітніх форм державного фінансового контролю. Практично вивчений здобувачем зарубіжний, зокрема, європейський, досвід свідчить про поширеність у світовій практиці переважно двох форм державного аудиту - фінансового аудиту правильності і відповідності (regularity audit) та аудиту адміністративної діяльності (performance audit).

Критичний аналіз цього досвіду та можливостей його адаптації до умов національної практики дозволяє зробити висновок про прийнятність застосування в Україні такої форми контролю як державний фінансовий аудит, що в свою чергу охоплює: аудит бюджетних програм, державний фінансовий аудит діяльності бюджетних установ, державний фінансовий аудит діяльності державних підприємств, внутрішній аудит діяльності бюджетних установ та державних підприємств.

3. Упродовж останніх років з ініціативи та за безпосередньою участю здобувача відбувається становлення й розвиток аудиту ефективності виконання бюджетних програм. Доведено, що він являє собою відносно автономну підсистему державного фінансового контролю. Обґрунтовані його місце серед інших форм та роль, яку він відіграє в управлінні фінансами держави. Його запровадження призводить до зміни існуючої парадигми державного фінансового контролю: пріоритетним стає державний фінансовий аудит, якому, у свою чергу, підпорядковується і з якого випливає інспектування у формі ревізії.

4. Державний фінансовий аудит відрізняється від інших форм контролю своїми об’єктами та предметною областю дослідження. Показано, що одним із найважливіших його об’єктів є видатки державного та місцевих бюджетів, які здійснюються у форматі бюджетних програм.

Доведено, що державний фінансовий аудит як новітня форма контролю, має специфічну для національної практики предметну область. Необхідність оцінювання процесу втілення програм зумовлює розвиток в Україні аудиторських досліджень ефективності їх виконання.

Здобувачем з’ясовано сутність ефективності виконання бюджетних програм, структуризовано такі якісні складові цього явища, як економія, продуктивність, результативність і досліджено кожну з них. Обґрунтовано, запропоновано і впроваджено систему відповідних показників, що використовуються у практичному здійсненні аудиту.

5. Запровадження в українську практику аудиту бюджетних програм обумовлює відповідні зміни складу і структури суб’єктів аудиту. Їх поділ на ініціаторів та виконавців адаптовано до специфіки досліджуваної здобувачем форми контролю. У дисертації науково обґрунтовано ініційовану та організовану за участю здобувача вертикаль виконавців аудиторських досліджень, практично впроваджену в діяльність органів державної контрольно-ревізійної служби.

6. Показано, що впровадження аудиту бюджетних програм потребує нового системного забезпечення. Досліджено його найважливіші складові. За результатами дослідження внесено пропозиції, спрямовані на покращання нормативно-правового, удосконалення інформаційного та розвиток методичного забезпечення аудиту.

7. Результативне функціонування аудиту бюджетних програм значною мірою залежить від його планування. Це обумовило обґрунтування імплементації планування аудиту в плановий процес контрольно-ревізійної роботи. Враховуючи ієрархічну будову органів державної контрольно-ревізійної служби, запропонована процедура планування аудиту на всіх рівнях діяльності виконавців. Розроблено структуризовану програму аудиту бюджетних програм, впроваджену в практику аудиторської діяльності.

8. Одним із найважливіших результатів дослідження є створена та розвинута здобувачем методика аудиту ефективності виконання бюджетних програм. Розроблено та удосконалено методичні рекомендації, використання яких дало змогу запровадити здійснення аудиторських досліджень.

9. Згідно з розробленою здобувачем програмою та методикою аудиторських досліджень апробовано та практично впроваджено процедуру аудиту ефективності виконання бюджетних програм. Обґрунтовано структуру формулювання висновків та надання пропозицій за результатами аудиту.

10. Сформульовано висновки науково-теоретичного, організаційного та методичного змісту, що відображають вирішення основних завдань дисертаційного дослідження відповідно до поставленої мети. Узагальнюючим результатом дослідження є доведені, обґрунтовані та апробовані нові наукові та практично цінні положення, що створюють теоретичну та прикладну основу функціонування державного фінансового аудиту, включаючи аудит бюджетних програм як відносно автономну підсистеми державного фінансового контролю.

Розкриті у дисертації найважливіші складові цієї підсистеми, а саме окреслені об’єкти та предметна область аудиту, створені з ініціативи та за участю здобувача вертикаль виконавців аудиту, нове та удосконалене системне забезпечення аудиту, організація та методика здійснення аудиторських досліджень спрямовані на підвищення ефективності виконання бюджетних програм.

За результатами проведених під керівництвом та за участю здобувача 50 аудиторських досліджень уточнено більше 350 бюджетних програм, місцевими бюджетами та підприємствами додатково виділено на виконання державних програм близько 120 млн грн., забезпечено економію 138 млн грн. бюджетних коштів та ресурсів підприємств, додатково отримано майже 290 млн грн. доходів.

Публікації автора:

Монографія

1. Державний фінансовий контроль виконання бюджетних програм / Т.І.Єфименко, І.Б.Стефанюк, Н.І.Рубан та ін. Монографія. – К.: НДФІ, 2004. – 204 с. Авторський матеріал: с.146-161 (1,04 д.а.).

Автором викладено: особливості проведення аудиту ефективності виконання бюджетних програм; оформлення результатів державного фінансового контролю виконання бюджетних програм; проект Методики державного фінансового контролю виконання бюджетних програм; результати застосування Методики державного фінансового контролю виконання бюджетних програм на прикладі бюджетної програми.

Статті у наукових фахових виданнях

2. Рубан Н.І. Аудит ефективності бюджетних коштів – вектор розвитку фінансового контролю // Вісник Дніпропетровського державного фінансово-економічного інституту. Економічні науки. – 2003. - №1 (9). – С. 5-9 (0,57д.а.).

3. Рубан Н.І. Аудит ефективності бюджетних коштів // Фінанси України. – 2004. - №1. – С. 138-142 (0,5 д.а.).

4. Рубан Н.І. Концептуальні засади контролю за виконанням бюджетної програми // Фінанси України. – 2006. - №8. – С. 7-12 (0,53 д.а.).

Навчальне видання

5. Державний фінансовий контроль: ревізія та аудит / П.К.Германчук, І.Б.Стефанюк, Н.І.Рубан та ін. Навчальний посібник. – К.: НВП “АВТ”, 2004. – 424 с. Авторський матеріал: с.262-308 (1,68 д.а.).

Автором викладено: аудит ефективності використання державних ресурсів, в т.ч.: поняття і суть аудиту ефективності; правові засади запровадження та зміст аудиту ефективності в Україні; підготовка до проведення аудиту ефективності; проведення аудиторського дослідження; реалізація результатів аудиту ефективності.

Публікації в інших виданнях

6. На варті державного добра. Історико-публіцистичний нарис становлення державної контрольно-ревізійної служби в Україні (1993-2005) / Колектив авторів. – К.: Піраміда, 2005. – 272 с. Авторський матеріал – 1,8 д.а.

Автором висвітлено впровадження аудиту ефективності виконання бюджетних програм.

7. Рубан Н.І. Впроваджуємо нову форму контролю // Фінансовий контроль. - 2003. - №3 (16). – С. 40-42 (0,3 д.а.).

8. Рубан Н.І. Аудит ефективності бюджетних коштів – нова форма фінансового контролю // Проблеми розвитку державних і місцевих фінансів: Науково-теоретична конференція 10-11 квітня 2003 року. – К.: НДФІ, 2004. – С. 313-318 (0,35 д.а.).

9. Рубан Н.І. Аудит ефективності: успіхи і недоліки перших кроків // Фінансовий контроль. - 2004. - №1 (18). – С. 4-6 (0,3 д.а.).

10. Рубан Н.І. Аудит ефективності використання державних ресурсів – нова форма фінансового контролю // Розвиток методології і методики податкового аудиту: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції 25-27 березня 2004 року. – Ірпінь: Національна академія ДПС України. - 2004. – С. 27-36 (0,58 д.а.).

11. Рубан Н.І. Концептуальні питання проведення фінансового аудиту використання бюджетних коштів // Аудит фінансової та господарської діяльності бюджетних установ: Науково-практична конференція 25-27 березня 2004 року. К.: Піраміда, 2005. – С. 21-26 (0,3 д.а.).

12. Рубан Н.І. Аудит ефективності: надбання, проблеми, перспективи // Фінансовий контроль. - 2004. - №6 (23). – С. 4-6 (0,3 д.а.).