Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Надпровідність


Ревякіна Марина Георгіївна. Анізотропія критичного струму в монокристалах YBa2Cu3O7-x, обумовлена структурою вихрової гратки і двійниками : Дис... канд. наук: 01.04.22 - 2002.



Анотація до роботи:

Ревякіна М.Г. “Анізотропія критичного струму в монокристаллах YВa2Cu3O7-x, обумовлена структурою вихрових ґраток і двійниками ” – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата фізико-математичних наук за фахом 01.04.22 – надпровідність. Фізико-технічний інститут низьких температур ім. Б.И. Веркина НАН України, Харків, 2002.

Дисертація присвячена дослідженню анізотропії критичного струму в монокристаллах YВa2Cu3O7-x, ініційованої двійниковими межами і шаруватою структурою. Обмірювано і порівнюється з теоретичним розрахунком величина анізотропії транспортного критичного струму при орієнтації зовнішнього магнітного поля в околиці площини односпрямованих двійників. Показано, що двійники впливають на конфігураційну структуру і пінінг магнітного потоку при кутах q 8 при орієнтації поля в ab - площині, і при кутах q < qcr = 70 при відхиленні магнітного поля від осі с.

Показано, що в сильних магнітних полях при обертанні вектора поля від ab - площини реалізується перехід від пружного механізму крипу до пластичного, що обумовлено розходженням у кутових залежностях енергії активації при реалізації пружного і пластичного механізмів крипу.

Результати дисертації можуть бути використані як для з'ясування особливостей динаміки вихрів Абрикосова, так і для створення матеріалів з високою струмонесучою здатністю.

Однією з центральних проблем фізики надпровідності є питання формування сили пінінга вихрової системи при її взаємодії з дефектами кристалічної структури ВТНП матеріалів. У даній роботі була отримана актуальна інформація про вплив двійників на силу пінінга при русі вихрової системи уздовж двійників і в площині перпендикулярній границям двійників. Вірогідність отриманих даних забезпечувалася застосуванням добре апробованих експериментальних методів, обробкою результатів у рамках адекватних теоретичних моделей, а також згодою з експериментальними результатами, отриманими іншими авторами. Основні висновки, які можна зробити на підставі отриманих даних і проведених теоретичних розрахунків можна сформулювати в такий спосіб:

  1. Межі двійників впливають на конфігураційну структуру і пінінг вихрів при кутах разорієнтації q між вектором магнітного поля і площинами двійників до 8 при орієнтації поля уздовж ab - площини і при кутах q < qcr = 70 при відхиленні поля від осі с. Настільки сильна анізотропія критичного кута погоджується з теоретичними оцінками, та обумовлена анізотропією лінійного натягу вихрових ниток.

  2. При орієнтації сили Лоренца уздовж ab - площини і при відхиленні вектора поля від площини двійників критичний струм спадає в міру зменшення частки вихрових сегментів захоплених двійниками, що погоджується з існуючими теоретичними моделями і розрахунками.

  3. Якщо сила Лоренца орієнтована в площині перпендикулярній площині двійників, то при відхиленні вектора поля від площини двійників реалізується спрямований рух вихрів уздовж двійників, так що критичний струм визначається пінінгом на точкових дефектах, а величина критичного струму зменшується в міру зростання складової сили Лоренца, яка орієнтована уздовж площини меж двійників.

  4. У великих магнітних полях при відхиленні вектора поля від ab – площини спостерігається перехід від пружного крипу малих вихрових зв'язок до пластичного крипу, обумовленому рухом дислокацій вихрової ґратки, що викликано розходженням кутових залежностей енергії активації для цих механізмів крипу: для пружного крипу енергія активації зростає, а для пластичного крипу вона зменшується при відхиленні вектора магнітного поля від ab – площини, що погоджується з проведеними у дисертації теоретичними розрахунками.

Публікації автора:

  1. Оболенский М.А., Бондаренко А.В., Ревякина М.Г., Шкловский В.А.//Анизотропия критического тока при пиннинге вихрей на двойниках в монокристаллах YВa2Cu3O7-x. //СФХТ. –1994. – Г.7. –1. – C. 43-47.

  2. M. A. Obolenskii, A. V. Bondarenko, V. A. Shklovskij and M. G. Revyakina. Anizotropy of the critical current due to twin planes and vortex melting in YВa2Cu3O7-x. single crystals. // ФНТ. – 1996. – 22. –№8. – P. 892-897.

  3. M. G. Revyakina, M. A. Obolenskii, A. V. Bondarenko and V. A. Shklovskij. Temperature dependence and anisotropy due to twin planes of the critical current in ab-plane. // Czechoslovak journal of physics. – 1996. – v.46. – P. 1771-1772.

  4. A.V. Bondarenko, M.G. Revyakina, M.A. Obolenskii, M. Pissas, G. Kallias. Anisotropy of plastic creep in YBa2Cu3O6.95 single crystals.// Phys. B. – 2000. – v.284-288. – P. 789-790.

  5. M.A. Obolenskii, A.V. Bondarenko, A.A. Prodan, R.V. Vovk, M.G. Revyakina. Vortex dynamics in YBCO single crystals at high temperatures.// MSM-99. Tehran, Iran. – 1999. – P. 447 – 460.

6. А.В. Бондаренко, М.Г. Ревякина, А.А. Продан, М.А. Оболенский, Р.В. Вовк. Анизотропия крипа вихрей в монокристалле YBa2Cu3O7-x с однонаправленными границами двойников.// ФНТ. – 2001. – т.27. – №3. – С. 275 – 293.