Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Гаврилова Тетяна Василівна. Активізація діяльності підприємств в умовах ринкових перетворень : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Гаврилова Т.В. Активізація діяльності підприємств в умовах ринкових перетворень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (харчова промисловість). – Національний університет харчових технологій. Київ, 2007.

Дисертацію присвячено розробці теоретичних, методичних, організаційних і практичних засад активізації діяльності підприємства в умовах ринкових перетворень.

Представлена робота дозволяє дослідити сутність активності підприємства, активізації діяльності підприємства, резервів реалізації активності та розробити заходи щодо активізації діяльності підприємства в ринкових умовах. Удосконалено класифікацію резервів реалізації активності. Досліджено основні форми активізації діяльності підприємства в ринкових умовах. Запропоновано блок-схему організаційно-економічного механізму активізації діяльності підприємства, яка поєднує в собі теоретичні, методичні та практичні аспекти процесу активізації діяльності підприємств у ринкових умовах, які своєю єдністю і взаємозв’язком сприяють накопиченню позитивних змін в активності підприємства. Обґрунтовано необхідність активізації діяльності підприємств харчової промисловості. На основі дослідження сучасних методів аналізу розроблено аналітичну матричну модель для аналізу результатів діяльності підприємства та реалізації активності й їх угрупування за такими критеріями результативності як прибутковість, продуктивність, економічність, ресурсний потенціал. Запропоновано напрями активізації діяльності підприємства в умовах ринкових перетворень.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення актуального наукового завдання щодо активізації діяльності підприємств харчової промисловості в ринкових умовах. Результати дисертаційного дослідження дозволили сформувати наступні основні положення, висновки та відповідні практичні та методичні рекомендації.

1. Конкретизовано сутність понять “активність”, “активізація”. Активність визначається як властивість матеріальної системи, що характеризує першопричину генерування і здійснення процесів цілеспрямованого саморуху з метою зміни, розвитку та вдосконалення системи-продуцента і зовнішнього середовища. Дане визначення дозволило стверджувати, що активність є не застиглою властивістю чи характеристикою і може варіювати з плином часу та змінюватися в залежності від етапу розвитку системи. Регулюючий вплив, який сприяє збільшенню рівня й еволюції форми активності системи визначено як активізація діяльності системи. Встановлено, що активізація діяльності підприємства є конкретним видом активізації діяльності системи взагалі. Тому активізацію діяльності підприємства слід розглядати як безперервний цілеспрямований процес спонукання підприємства до формування і реалізації активності, подолання пасивності і стереотипності, спаду і застою під впливом зовнішнього і внутрішнього середовища.

Активізацію діяльності підприємств харчової промисловості слід розглядати, як постійно діючий цілеспрямований процес кількісних і якісних перетворень у виробництві і доведенні до споживачів продуктів харчування, спрямований на збільшення виробництва і споживання продовольчих товарів високої якості.

2. На основі узагальнення існуючих підходів до класифікації резервів активізації діяльності підприємства запропонована систематизована класифікація резервів реалізації активності підприємства. Ієрархічна класифікаційна модель резервів реалізації активності підприємства за рівнем, джерелами, причинами, змістом відображення, методом мобілізації, за формою прояву і місцем утворення дає наукові підстави для вживання певних економічних, правових та організаційних заходів щодо створення умов активного розвитку підприємства.

3. Розглядаючи підприємство як підсистему системи відтворення матеріальних і духовних благ, проаналізовано його вплив на розвиток економіки країни. Це стало підставою для формування організаційно-економічного механізму активізації діяльності підприємства, який складається з трьох блоків, які своєю єдністю сприяють накопиченню позитивних змін в рівні активності діяльності підприємства.

4. У ході дослідження виділено чотири форми системи активізації діяльності підприємства: зовнішня активізація на основі саморегуляції окремими позасистемними активізаційними силами; зовнішня активізація з позасистемним цілеспрямованим активізуючим центром; активізаційне саморегулювання з внутрішньо-системним цілеспрямованим активізаційним центром; активізаційна саморегуляція на основі взаємодії між окремими компонентами внутрішньо-системних активізаційних сил. Система активізації діяльності підприємства поєднує в собі всю сукупність активізаційних форм і їх впливів, але при цьому існують істотні відмінності їх ролі і функціонального призначення. Деякі з них відіграють визначну роль в формуванні поведінки підприємства, інші можуть доповнювати або корегувати її.

5. Доведено, що виявленню механізмів і напрямів активізації діяльності підприємства в ринкових умовах має передувати достовірна і об’єктивна діагностика промисловості та її господарських суб’єктів. Для цього розроблено і формалізовано матричну модель, яка є ефективним інструментом, що дає змогу вирішити ряд задач, які стоять перед підприємством в ринкових умовах. Використання статистичного аналізу для оцінки результатів діяльності підприємства та реалізації активності дозволяє виявити пріоритетні напрямки мобілізації резервів розвитку і врахувати їх при плануванні економіко-організаційних заходів щодо активізації діяльності підприємства.

6. Сьогодні українські підприємства харчової промисловості ще не можна вважати повністю трансформованими до світового рівня, оскільки ринок продовольчих товарів України не відповідає вимогам до його формування, організації і розвитку, що зумовлено дією низки факторів. Виявлено пріоритетні механізми активізації діяльності підприємств харчової промисловості і, зокрема, підприємств лікеро-горілчаної галузі, а також встановлено, що темпи процесу активізації залежать, насамперед, від змін з боку влади, які полягають у лібералізації фінансово-господарського і законодавчого поля діяльності підприємств харчової промисловості на макрорівні, та власне від самих підприємств, яким потрібно активніше брати участь у розробленні та впровадженні ефективних інвестиційно-інноваційних проектів, організаційно-управлінських заходів.

7. В сучасних умовах насторожує практична відсутність зваженої податкової політики держави, спрямованої на активне стимулювання розвитку діяльності підприємства. Функціонування нової моделі управління податковою політикою потребує чіткої і добре обґрунтованої системи регулювання. Одним із шляхів в зазначеному напрямі є раціоналізація середньої сумарної ставки прямих і непрямих податків та додержання принципів системності побудови і функціонування механізмів оподаткування.

8. Для активізації діяльності підприємства є доцільним формування системи активного стратегічного управління. Для того, щоб успішно існувати і діяти в ринкових умовах, потрібно не тільки оборонятися, а й наступати, пристосовуватися до ситуації. А для цього недостатньо підприємницької сили капіталу, необхідна активна система управління стратегічного спрямування. Правильний вибір активізації напряму стратегічного розвитку підприємства дозволяє запобігти виникненню загроз, і, навпаки, будь-який стратегічно активізаційний прорахунок, неправильний вибір напряму активності призводять до втрат.

9. Для забезпечення менеджменту інструментами управління активністю підприємств розроблено алгоритм оцінювання сили активності внутрішньо-організаційних суб’єктів підприємства, що дозволяє визначити ступінь наближеності фактичної активності внутрішньо-організаційних суб’єктів підприємства до максимально можливого з метою визначення напрямів формування результативної системи мотиваційного забезпечення.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Гаврилова Т.В. Дослідження та аналіз особливостей процесу управління на підприємствах-виробниках алкогольної продукції // Економіст. – 2002. – № 8. – С. 65–67 (0,28 д.а.)

  2. Гаврилова Т.В., Федоренко В.Г. Стратегічне управління підприємствами в умовах приватизації // Державний інформаційний бюлетень про приватизацію. – 2002. – № 10. – С. 56–58 (0,24 д.а.) – (особистий внесок – 0,19 д.а.: узагальнено та систематизовано напрями стратегічного управління вітчизняних підприємств, проаналізовано стан лікеро-горілчаної галузі)

  3. Гаврилова Т.В., Федоренко В.Г. Економічне становище підприємств та інвестиційні процеси // Економіка України. – 2003. – № 5. – С. 28–33 (0,36 д.а) – (особистий внесок – 0,30 д.а.: проаналізовано стан активності промисловості, здійснено оцінку та аналіз фінансового стану підприємства)

  4. Гаврилова Т.В. Основні напрямки активізації резервів функціонуючого підприємства // Економіка та держава. – 2004. – № 8. – С. 18–24 (0,52 д.а.)

  5. Гаврилова Т.В. Управлінські аспекти активізації діяльності підприємств у стратегічному напрямі їхнього розвитку // Наукові праці НУХТ. – 2005. – № 17. – С. 154–157 (0,36 д.а)

  6. Гаврилова Т.В. Категорія “активність” як методологічна основа для вивчення проблем активізації діяльності // Економіка: проблеми теорiї та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – Вип. 224. – Т. 1. – С. 263–270 (0,32 д.а.)

  7. Гаврилова Т.В. Активність підприємств харчової промисловості в економічній системі України // Наукові праці НУХТ. – 2007. – № 22. – С. 93–97 (0,35 д. а.)

  8. Гаврилова Т.В. Оцінка результатів діяльності підприємства і реалізації активності // Економіка та держава. – 2007. – № 8. – С. 35–38 (0,36 д.а.)

  9. Гаврилова Т.В. Податкове регулювання як механізм зовнішньої активізації діяльності підприємства та податкове планування як механізм внутрішньої активізації діяльності підприємства // Економіка та держава. – 2007. – № 9. – С. 31–33 (0,44 д.а.)

В інших виданнях:

  1. Гаврилова Т.В., Федоренко В.Г., Якушев Е.Ф. Беззбитковість на прикладі підприємств харчової промисловості // АгроСвіт. – 2002. – № 23. – С. 26–30 (0,3 д.а.) –(особистий внесок – 0,25 д.а.: здійснено оцінку та аналіз фінансово-господарської діяльності методом планування “витрати–обсяг продукції–прибуток”)

  2. Гаврилова Т.В., Федоренко В.Г., Денисенко М.П., Кабанов В.Г, Якушев Е.Ф., Уткін О.Ф. Діяльність підприємств будіндустрії в умовах приватизації // Будівельне виробництво. – 2002. – № 43. – С. 69–74 (0,36 д.а.) – (особистий внесок – 0,25 д.а.: запропонована концептуальна схема функціонування підприємства на ринку)

  3. Гаврилова Т.В., Федоренко В.Г. Підвищення ефективності фінансового впливу на розвиток промисловості України (на прикладі харчової промисловості) // Наукові праці МАУП. – 2003. – № 10. – С. 114–116 (0,19 д.а.) – (особистий внесок – 0,15 д.а.: здійснено аналіз стану харчової промисловості)

Тези доповідей та матеріали конференцій:

  1. Гаврилова Т.В., Пантелєєва О.В. Методичні підходи до аналізу конкурентоспроможності // Програма і матеріали міжнародної науково-технічної конференції “Проблеми та перспективи створення і впровадження нових ресурсо- та енергоощадних технологій, обладнання у галузях харчової і переробної промисловості” – К.: УДУХТ, 1999. – Ч.1. – С. 44 (0,08 д.а.) .) – (особистий внесок – 0,06 д.а.: дано визначення конкуренції, конкурентоспроможності, узагальнені методики оцінки конкурентоспроможності)

14. Гаврилова Т.В. Місце вино-горілчаної галузі в історичному розвитку харчової промисловості // Програма і матеріали Міжнародної наукової конференції молодих вчених, аспірантів і студентів “Сучасні методи створення нових технологій та обладнання в харчовій промисловості” (23–25 квітня 2002 р.). – К.: УДУХТ, 2002. – Ч.1. – С. 44 (0,02 д.а.)

15. Гаврилова Т.В. Основні напрямки активізації діяльності функціонуючого підприємства // Матеріали Міжнародної науково-технічної конференції “Розроблення та виробництво продуктів функціонального харчування, інноваційні технології та конструювання обладнання для перероблення сільгоспсировини, культура харчування населення України ” (21–23 жовтня 2003 р.). –К.: НУХТ, 2004. – С.113 (0,08 д.а.)

16. Гаврилова Т.В. Теоретичні підходи до визначення функціонуючого підприємства, як важливого елемента ринкових перетворень // Збірник тез науково-практичної конференції “Управління економікою в ринкових умовах в контексті стратегічних напрямів розвитку України до 2011 року” – К., 2003. – С. 66–68 (0,14 д.а.)

17. Гаврилова Т.В. Забезпечення фінансової стійкості підприємств харчової промисловості України в ринкових умовах // Матеріали міжнародної науково практичної конференції “Інноваційно-інвестиційні моделі трансформації перехідних суспільств” (19 червня 2003 р.) – Біла Церква: Ешке О.М., 2003. – С. 197–201 (0,18 д.а.)

18. Гаврилова Т.В. Фінансова стійкість підприємств харчової промисловості України в ринкових умовах // Третя міжнародно-практична конференція “Інноваційно-інвестиційні моделі трансформації перехідних суспільств” (19 червня 2003 р.) : Тези доповідей. – К.: ІПК ДСЗУ, 2003. – С. 258–264 (0,24 д.а.)

19. Гаврилова Т.В. Теоретичні підходи до визначення стійкості функціонуючого підприємства (на прикладі підприємства харчової промисловості) // Інноваційно-інвестиційний розвиток економіки та зайнятості населення в Україні. – К.: ІПК ДСЗУ, 2004. – С. 123–130 (0,30 д.а.)

20. Гаврилова Т.В. Самостійність як основна умова активної діяльності підприємства // ІІІ Міжнародна науково-практична конференція “Проблеми економіки підприємств в умовах сталого розвитку” 15–16 березня 2007 р. – К.: НУХТ, 2007. – С. 24–25 (0,07 д.а.)