Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Константа Оксана Валентинівна. Адміністративно-правові заходи боротьби з порушеннями митних правил. : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Константа О.В. Адміністративно-правові заходи боротьби з порушеннями митних правил. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого, Харків, 2008.

Дисертацію присвячено аналізу проблем правового регулювання підстав та порядку застосування адміністративно-правових заходів боротьби з порушеннями митних правил. Узагальнюються знання щодо сучасних адміністративно-правових способів охорони, забезпечення митного правопорядку. У роботі розглядаються теоретико-правові питання порушень митних правил, систематизуються і визначаються особливості передбачених Митним кодексом України заходів адміністративного запобігання та припинення цього виду митних правопорушень, адміністративної відповідальності в галузі митної справи, наводяться пропозиції щодо підвищення ефективності й удосконалення правового регулювання діяльності митних органів України щодо боротьби з порушеннями митних правил.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення, нове вирішення наукового завдання, що полягає у проведенні комплексного наукового аналізу проблем адміністративно-правових заходів боротьби з порушеннями митних правил. На на основі наукового аналізу чинної системи правового регулювання митної справи, осмислення теоретичних праць, автором сформульовано низку висновків, пропозицій та рекомендацій, спрямованих на формування комплексу знань юридичної науки щодо сучасних прийомів адміністративно-правової охорони митної сфери, удосконалення законодавства та практики реалізації митними органами України боротьби з порушеннями митних правил. Основні з них такі:

1. Боротьба з порушеннями митних правил є провідним завданням діяльності митних органів України щодо практичної реалізації митної справи в державі. Для її здійснення посадові особи митних органів як суб’єкти виконавчої влади наділяються компетенцією застосовувати в порядку адміністративних юрисдикційних процедур низку обмежуючих права суб’єктів зовнішньоекономічних операцій заходів, які є конкретним виявом адміністративного примусу в митній сфері.

2. Порушення митних правил – це акт зовні об’єктивованої суспільно шкідливої, протиправної, винної, адміністративно-караної в галузі митної справи вольової поведінки певної фізичної особи, що не знаходиться на момент вчинення відповідного діяння у зв’язках служби з митним органом (громадянина, посадової особи підприємства). Порушення митних правил є публічно-правовими деліктами, склади яких встановлюються в митному законодавстві для забезпечення організованого функціонування митних правовідносин, митного правопорядку, запобігання вчиненню не стільки суспільно небезпечних, скільки таких, які суперечать упорядкованій реалізації митної справи в державі, діянь.

3. Потребам удосконалення законодавчого регулювання і практики митної юрисдикційної діяльності більше відповідає типізація порушень митних правил у залежності від їх об’єктів – певних елементів митної справи, яким ними заподіюється шкода. За цим критерієм можна виокремлювати порушення митних правил: а) які порушують установлений порядок переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України; б) полягають у недотриманні існуючих процедур митного контролю; в) передбачають порушення встановленого порядку митного оформлення; г) полягають у невиконанні вимог законодавства щодо митних режимів; ґ) стосуються несплати митних податків та зборів. Залежно від ознак об’єктивної сторони є порушення митних правил, що вчинюються шляхом дії (видача товарів, транспортних засобів без дозволу митного органу) та у спосіб бездіяльності (неподання митному органу документів, необхідних для здійснення митного контролю тощо). За ознаками суб’єктивної сторони є підстави виділяти навмисні порушення митних правил і порушення митних правил, які вчинюються з необережності. Навмисні правопорушення є більш суспільно шкідливими ніж необережні. Їх вчинення потребує застосування більш суворих заходів відповідальності.

4. Заходи адміністративного запобігання порушень митних правил – це примусові дії, які застосовуються митними органами на основі положень митного законодавства за обставин відсутності порушень митного правопорядку, в цілях їх недопущення, а також виявлення. Реалізацією цих заходів односторонньо владно усуваються, ліквідуються умови, можливості для проведення суб’єктом митних операцій поза встановленим митним законодавством відповідним обов’язковим порядком переміщення товарів та транспортних засобів через митний кордон України.

5. Заходи адміністративного припинення порушень митних правил – це примусові дії, що застосовуються посадовими особами митних органів на основі положень чинного митного законодавства і передбачають переривання (зупинення) зазначених протиправних діянь, недопущення їх негативних наслідків, забезпечення провадження у справах про порушення митних правил і притягнення винних до відповідальності, поновлення митного правопорядку і запобігання його порушення в майбутньому.

6. Адміністративна відповідальність за вчинення порушення митних правил – це визначені положеннями Митного кодексу України негативні для особи правопорушника наслідки матеріального або морального плану, які застосовуються керівниками митниць або судом. Вони є правовим способом реагування держави на протиправну, дезорганізуючу установлений порядок державного управління митною справою поведінку, відновлення і запобігання порушення в майбутньому митного правопорядку.

7. У цілях удосконалення, розвитку законодавства, що регулює застосування адміністративно-правових заходів боротьби з порушеннями митних правил, запропоновано провадити:

– систематизацію (консолідацію) у ньому відповідних правових норм, об’єднання їх в однорідні блоки законодавчого регулювання, розміщення в єдиній структурній частині Митного кодексу України;

– підготувати та затвердити загальнодержавну програму (концепцію) профілактики контрабанди та порушень митних правил;

– доповнити Митний кодекс України складами адміністративних правопорушень, що посягають на нормальну роботу митних органів України, унеможливлюють належне виконання службових обов’язків їх працівниками;

– посилити адміністративну відповідальність за систематичну, повторювану протиправну діяльність у галузі митної справи, диференціювати розміри штрафів за одиничне і повторне вчинення порушення митних правил;

– установити в Митному кодексі України адміністративну відповідальність за спробу, замах на порушення митних правил, зокрема за готування до вчинення, але не доведення до кінця з причин, що не залежать від волі правопорушника, дій, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, поза митним контролем, ухилення від сплати митних податків та зборів тощо;

– особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за вчинення порушення митних правил, необхідно надати право оскаржувати постанову суду з цього приводу в апеляційному та касаційному порядку;

– розширити перелік посадових осіб органів державної влади, які мають право складати протоколи про порушення митних правил, надавши таку можливість відповідним уповноваженим особам органів державної прикордонної служби;

– доповнити ст. 1 Митного кодексу України нормами-дефініціями понять заходів адміністративного запобігання, припинення порушень митних правил, адміністративної відповідальності в галузі митної справи.

Публікації автора:

1. Константа О.В. Проблеми адміністративної відповідальності за порушення митних правил //Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2001. – Вип. 47. – 246 с. – С. 120 – 123.

2. Константа О.В. Поняття, ознаки та юридичний склад порушень митних правил //Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2002. – Вип. 56. – 214 с. – С. 124 – 129.

3. Константа О.В. Принципи провадження у справах про порушення митних правил //Державне будівництво та місцеве самоврядування. – Х.: Право, 2002. – № 4. – 154 с. – С. 129 – 135.

4. Константа О.В. Щодо питання про заходи адміністративного припинення, спрямовані на забезпечення провадження у справах про порушення митних правил //Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2003. – Вип. 59. – 215 с. – С. 79 – 84.

5. Константа О.В, Константий О.В. Теоретико-правові питання підзаконних митних нормативних актів //Державне будівництво та місцеве самоврядування. – Х.: Право, 2004. – № 8. – 203 с. – С. 90 – 97.

6. Константа О.В, Константий О.В. Теоретико-правові проблеми поняття та суті митного правопорядку //Бюлетень Міністерства юстиції України. – 2005. – № 10. – С. 80 – 89.

7. Константа О.В. Функції органів державного управління в галузі митної справи //Збірник наукових праць Української Академії державного управління при Президентові України. /За заг. ред. Г.І. Мостового. – Х.: УАДУ ХФ, 2001. – ч. 5. – 99 с. – С. 81 – 83.

8. Константа О.В. Адміністративно-юрисдикційна діяльність митних органів //Конституція – основа державно-правового будівництва і соціального розвитку України: тези доп. та наук. повідомлень учасників наук. конф. молодих учених /За ред. М.І. Панова. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2001. – 217 с. – С. 131 – 133.

9. Константа О.В. Щодо окремих проблем ввезення обладнання, устаткування, матеріалів та сировини суб’єктами підприємницької діяльності в рамках реалізації спеціального режиму інвестиційної діяльності на території міста Харкова //Правові проблеми реформування регіональної влади: Матеріали науково-практичної конференції (м. Харків, 12 квітня 2002 р.) /За ред. проф. Ю.П. Битяка. – Х.: НДІ державного будівництва та місцевого самоврядування АПрН України, 2002. – 179 с. – С. 144 – 148.

10. Константа О.В. Організація власної безпеки митних органів як засіб забезпечення надання якісних митних послуг //Вдосконалення системи надання управлінських послуг /За заг. ред. О.С. Мірошник. – Х.: Фонд місцевої демократії, Ін. держ. буд. та місц. самоврядування АПрНУ, 2003. – 71 с. – С. 27 – 28.

11. Шульга М.Г., Константа О.В. Роль засобів здійснення митної справи у сфері формування матеріально-фінансових умов розвитку місцевого самоврядування в Україні// Проблеми удосконалення правового регулювання місцевого самоврядування в Україні: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 25 травня 2004 р.) /За ред. проф. Ю.П. Битяка. – Х.: Ін. держ. буд. та місц. самоврядування АПрНУ, 2004. – 404 с. – С. 303 – 305.

12. Константа О.В. Ігонін В.К. Окремі питання застосування нового митного законодавства України //Нове законодавство України та питання його застосування: тези доп. та наук. повідом. учасників наук. конф. молодих учених та здобувачів (м. Харків, 26 – 27 грудня 2003 р.) /За ред. М.І. Панова. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2004. – 166 с. – С. 110 – 112.