Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Корж-Ікаєва Таїсія Григорівна. Адміністративно-правове забезпечення прав і свобод неповнолітніх : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Корж-Ікаєва Т.Г. Адміністративно-правове забезпечення прав і свобод неповнолітніх. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Київський національний університет внутрішніх справ, Київ, 2008.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню існуючих проблем адміністративно-правового забезпечення прав і свобод неповнолітніх. У роботі визначаються та розкриваються: права і свободи неповнолітніх як об’єкти адміністративно-правового забезпечення; поняття та особливості адміністративно-правового забезпечення прав і свобод неповнолітніх; система суб’єктів адміністративно-правового забезпечення прав і свобод неповнолітніх; міліція як суб’єкт адміністративно-правового забезпечення прав і свобод неповнолітніх; з’ясовується зміст механізму адміністративно-правового забезпечення прав і свобод неповнолітніх та його гарантії; правове регулювання прав і свобод неповнолітніх у сфері виконавчої влади; висловлюються науково обґрунтовані пропозиції удосконалення механізму адміністративно-правового забезпечення прав і свобод неповнолітніх; формулюються практичні рекомендації та пропозиції до нормативно-правових актів, спрямованих на ефективне та якісне адміністративно-правове забезпечення прав і свобод неповнолітніх.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється у визначенні сутності та особливостей адміністративно-правового забезпечення прав і свобод неповнолітніх, а також розроблені комплексу пропозицій для його вдосконалення. Узагальнення результатів дисертаційного дослідження дало можливість зробити такі висновки:

  1. Визначено зміст низки понять, а саме: “права і свободи неповнолітнього як об’єкти адміністративно-правового забезпечення”, “адміністративно-правове забезпечення прав і свобод неповнолітніх”, “механізм адміністративно-правового забезпечення прав і свобод неповноліт-ніх”, “адміністративно-правова реалізація прав і свобод неповнолітніх”, “адмі-ністративно-правова охорона прав і свобод неповнолітніх”, “адміністративно-правовий захист прав і свобод неповнолітніх”, “адміністративно-правове відновлення прав і свобод неповнолітніх”, “адміністративно-правові гарантії забезпечення прав і свобод неповнолітніх”, “правове регулювання прав і свобод неповнолітніх”.

  2. Права і свободи неповнолітніх як об’єкти адміністративно-правового забезпечення класифіковано на загальні, особливі та спеціальні.

  3. Головними ознаками адміністративно-правового забезпечення прав і свобод неповнолітнього є: 1) сукупність адміністративно-правових заходів і засобів, 2) система гарантій, спрямованих на створення ефективних умов забезпечення прав і свобод неповнолітніх; 3) створення відповідних умов для реалізації прав і свобод неповнолітніх, їх охорону, захист та відновлення; 4) регулювання існуючих прав, свободи і законних інтересів переважно нормами конституційного та адміністративного права.

  4. Доведено доцільність законодавчого закріплення основних елементів адміністративно-правового статусу неповнолітніх України, що сприяє функціонуванню механізму забезпечення прав і свобод неповнолітніх.

  5. До класифікації суб’єктів, які здійснюють забезпечення прав і свобод неповнолітнього, віднесено: 1) міжнародні; 2) національні: а) суб’єкти, які наділені владними повноваженнями; б) інші суб’єкти, які не наділені владними повноваженнями.

  6. На підставі аналізу особливостей забезпечення прав і свобод дітей в окремих країнах світу доведено доцільність введення посади Уповноваженого Верховної Ради України з прав дитини та необхідність до моменту введення зазначеної посади спростити процедуру подачі й першочерговості розгляду звернень неповнолітніх.

  7. Механізм адміністративно-правового забезпечення прав і свобод неповнолітніх охарактеризовано як цілісну систему адміністративно-правових норм та структурно взаємопов’язаних між собою суб’єктів адміністративно-правового забезпечення, які створюють надійні умови для гарантованого здійснення реалізації, охорони, захисту й відновлення порушених прав і свобод неповнолітніх.

  8. Доцільним визнано введення інституту обов’язкової участі адвоката у справах про адміністративне правопорушення, якщо стороною виступає неповнолітній. У справах про адміністративні правопорушення участь адвоката гарантуватиме забезпечення права і свобод неповнолітнього на захист у процесі безпосереднього розгляду справи.

  9. Наголошено на ролі суду як найважливішого органу гарантування, охорони, захисту та відновлення прав і свобод неповнолітніх. Підтримано пропозицію та визнано актуальним і доцільним впровадження ювенальної юстиції в України шляхом створення спеціалізованого правосуддя для неповнолітніх, до завдань яких віднесено й розгляд справ про адміністративні правопорушення та всі правопорушення, де потерпілою стороною визнано дитину.

Адміністративно-правові акти щодо забезпечення прав і свобод неповнолітніх у сфері виконавчої влади поділити на такі, що регулюють питання: 1) участі неповнолітніх у державному управлінні; 2) одержання допомоги від відповідних компетентних органів та організацій; 3) захисту й відновлення прав і свобод. В зв’язку з цим доцільно:

1) прийняти такі нормативно-правові акти: Положення про громадських вихователів дітей в Україні; Положення про громадські суди в Україні;

2) доповнити ст. 24-1, 173-2, 263, 264, 271 Кодексу України про адміністративні правопорушення; ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України; ст. 5, 10, 11 Закону України “Про міліцію”; ст. 14 Закону України “Про освіту”; ст. 1, 4-1, 6 Закону України “Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей”; ст. 5-1 Закону України “Про звернення громадян”; ст. 16, 17, 21 Закону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”; ст. 18 Закону України “Про судоустрій”; п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Положення про місцеву міліцію” від 10 серпня 2004 року № 1013;


3) внести зміни до ст. 13, 156, 184 Кодексу України про адміністративні
правопорушення; ст. 56 Кодексу адміністративного судочинства України; ст. 60
Закону України “Про освіту” від 23 травня 1991 року; ст. 1 Закону України “Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді”; ст. 1 Закону України “Про молодіжні та дитячі громадські організації”; ст. 29, 47 Закону України “Про загальну середню освіту”; ст. 20 Закону України “Про позашкільну освіту”; п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Положення про кримінальну міліцію у справах дітей” від 8 липня 1995 року № 502.

Публікації автора:

1. Корж-Ікаєва Т. Г. Визначення віку неповнолітніх за законодавством України / Т. Г. Корж-Ікаєва // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. – 2005. – № 3. – С. 118–125.

2. Корж-Ікаєва Т. Г. Суди у справах неповнолітніх Великобританії, Німеччини, Франції, Японії / Т. Г. Корж-Ікаєва // Актуальні проблеми юридичних наук у дослідженнях учених. – 2005. – № 49. – С. 11–15.

3. Корж-Ікаєва Т. Г. Роль засобів масової інформації в забезпеченні та захисті прав дитини / Т. Г. Корж-Ікаєва // Актуальні проблеми юридичних наук у дослідженнях учених. – 2006. – № 50. – С. 8–12.

4. Корж-Ікаєва Т. Г. Участь міліції та органів громадського самоврядування в охороні та забезпеченні прав і свобод неповнолітніх / Т. Г. Корж-Ікаєва // Підприємництво, господарство і право. – 2006. – № 4. – С. 94–96.

5. Корж-Ікаєва Т. Г. Захист прав і свобод неповнолітніх / Т. Г. Корж-Ікаєва // Правове забезпечення взаємодії оперативних підрозділів та слідчих апаратів у розкритті та розслідуванні злочинів : міжвузів. наук.-теорет. конф., 17–18 трав. 2005 р. : тези доп. – К. : Нац. акад. внутр. справ України, 2005. – С. 36–39.

6. Корж-Ікаєва Т. Г. Права і свободи неповнолітніх у ході проведення адміністративної реформи в Україні / Т. Г. Корж-Ікаєва // Адміністративна реформа в Україні: сучасний стан та шляхи її оптимізації: круглий стіл, 17 черв. 2005 р. : тези доп. – К. : Нац. акад. внутр. справ України, 2005. – С. 35–36.

7. Корж-Ікаєва Т. Г. Ювенальна юстиція в Україні (адміністративно-правовий аспект) : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. [Делінквентна поведінка дітей та молоді: сучасна технологія протидії], (Одеса, 31 березня – 1 квітня 2006 р.) / за заг. О. Ф. Долженкова, В. О. Меркулової : [у 2 ч.] – Ч. ІІ / М-во внутр. справ, Одес. юрид. ін-т Харк. нац. ун-ту внутр. справ. – Одеса : Одес. юрид. ін-т Харк. нац. ун-ту внутр. справ, 2006. – С. 192–197.

8. Корж-Ікаєва Т. Г. Поняття адміністративної відповідальності неповнолітніх / Т. Г. Корж-Ікаєва // Запорізькі правові читання : міжнар. наук. практ. конф., 18–19 трав. 2006 р. : тези доп. / за заг. ред. С. М. Тимченка і Т. О. Коломоєць. – Запоріжжя : Запоріз. нац. ун-т, 2006. – С. 159–161.

9. Корж-Ікаєва Т. Г. Система суб’єктів адміністративно-правового забезпечення прав і свобод неповнолітніх : матеріали ІХ Всеукраїнської
науково-практичної конференції [Верховенство права у процесі державотворення та захисту прав людини в Україні], (30–31 травня 2008 року). – Острог : Вид-во Нац. ун-ту “Острозька академія”, 2008. – С. 339–342.